Hirdetés

Visszafizettetik a horribilis összegű nyugdíjprémium egy részét a korábbi erdészeti igazgatóval

erdész

Az Aradi Erdészeti Igazgatóság székhelye

Fotó: Google Maps/Képernyőmentés

A Temesvári Ítélőtábla jogerős döntéssel utasította el Teodor Țigan, az Aradi Erdészeti Igazgatóság korábbi vezetőjének az országos főigazgatóság (Romsilva) elleni keresetét, amit a munkaszerződése egyoldalú felbontása miatt nyújtott be, ennek értelmében vissza kell fizetnie több mint 56 ezer euró értékű nyugdíjprémiumot. Emlékezetes, hogy nemcsak a korábbi aradi főerdész 100 ezer eurós nyugdíjprémiuma váltott ki közfelháborodást, hanem az is, hogy a volt a direktor a Romsilvát kijátszva hivatalát is megtartotta, így két helyről „fejte” az államot.

Pataky Lehel Zsolt

2026. május 15., 16:012026. május 15., 16:01

A fellebbviteli bíróság csütörtöki jogerős ítélete nemcsak a volt erdészeti igazgató munkaügyi keresetét utasította el, hanem arra is kötelezte, hogy visszafizessen az intézménynek 280 520 lej értékű nyugdíjprémiumot. Mondhatni, még jól is járt, hiszen 2023 decemberében 100 ezer euró „lelépési” pénzt kapott, kihasználva az erre lehetőséget nyújtó, az állami vállalatokra vonatkozó bónuszrendszert.

A közfelháborodást egyébként nemcsak a nyugdíjprémium mértéke okozta, hanem az, hogy Țigan a Romsilvát kijátszva megtartotta igazgatói tisztségét is, tehát utána egy időben nyugdíjat és fizetést is kapott az államtól.

Hirdetés

A Teodor Țigan ellen elrendelt vizsgálat más rendellenességeket is feltárt, minderről Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter tájékoztatta a közvéleményt. E szerint 2022 decemberében a megyei vezérigazgató a berzovai (Bârzava) erdőkerülethez nyújtotta be nyugdíjazási kérelmét, nem pedig a Romsilvához, ahogyan azt a törvény előírja. „Az erdőkerület nem értesítette a Romsilvát, így az igazgató két éven át egyszerre volt nyugdíjas és aktív igazgató, holott a törvény kimondja: nyugdíjazáskor a munkaszerződés automatikusan megszűnik” – közölte a tárcavezető.

A miniszter szerint a legnagyobb visszaélés 2023 decemberében történt, amikor Țigan kérte a 100 ezer eurónak megfelelő nyugdíjprémiumot.

A kérelem azonban nem a Romsilva országos vezérigazgatójához került – aki egyedül jogosult ilyen döntést hozni –, hanem az Aradi Erdészeti Igazgatóság gazdasági igazgatójához, aki jóvá is hagyta azt felettesének. „A prémiumot úgy fizették ki, hogy azzal megsértették a jogszabályokat és a munkaszerződést is, a nyugdíjprémium feltétele ugyanis az, hogy a munkaviszony megszűnjön, ami viszont nem történt meg” – folytatta Diana Buzoianu.

korábban írtuk

A több mint tízmillió lejes veszteség ellenére kapott 100 ezer eurós nyugdíjprémiumot az erdészeti igazgató
A több mint tízmillió lejes veszteség ellenére kapott 100 ezer eurós nyugdíjprémiumot az erdészeti igazgató

Tavaly mintegy 15 millió lej, az idei első félévben pedig már 12 millió lej veszteséget halmozott fel az Aradi Erdészeti Igazgatóság, melynek korábbi vezetője, Teodor Țigan 100 ezer eurós nyugdíjazási prémiumot vett fel a nyáron.

Papíron létező erdészeti beruházások

A kontroll során kiderült, hogy olyan beruházásokat is kifizettek, amelyek a valóságban nem léteznek, például a Valea Orbilor (Vakok-völgye) erdei útnak a természeti károk utáni állítólagos helyreállítására 280 ezer lejt fordítottak, a valóságban azonban csak némi kavicsot szórtak le a közeli patakból. „Az út ma sem létezik” – húzta alá a környezetvédelmi miniszter.

Teodor Țigan ügye a Rise Project oknyomozó portál cikke nyomán került a közvélemény tudomására. Az ezt követően elrendelt vizsgálat nyomán a romsilva felbontotta a munkaszerződését, amit az igazgató megtámadott a bíróságon. Ezt utasította el most jogerősen a Temesvári Ítélőtábla, egyben megerősítette a Romsilva követelését, és 280 520 lej értékű prémium visszafizetésére kötelezte Teodor Țigan.

korábban írtuk

Nincs többé 100 000 eurós prémium: új szabályok a Romsilvánál
Nincs többé 100 000 eurós prémium: új szabályok a Romsilvánál

A módosított kollektív munkaszerződésük szerint október 1-jétől egyhavi fizetésnek megfelelő bónuszra jogosultak nyugdíjba vonuláskor a Romsilva állami erdőgazdálkodási vállalat alkalmazottai – közölte kedden a környezetvédelmi minisztérium.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 12., péntek

Ballagás mindenáron: limuzin, fotócsomagok és több ezer lejes kiadások. Hol a határ ünneplés és túlzott költekezés között?

Fotócsomagok, bankettek, ajándékok, limuzin és olykor korlátlan italfogyasztás is növelheti a végzős év költségeit, amelyek egyes családoknál több ezer lejre rúgnak. Kolozs megyei szülőket és pedagógust kérdeztünk a költekezés határairól.

Ballagás mindenáron: limuzin, fotócsomagok és több ezer lejes kiadások. Hol a határ ünneplés és túlzott költekezés között?
Hirdetés
2026. június 11., csütörtök

Sok fiatal román történész bizonyos kérdésekben közelebb áll a magyar értelmezésekhez

Mintegy fél évszázada biztosít fórumot a román és magyar történészek szakmai párbeszédének a Román–Magyar Történész Vegyes Bizottság. A testület XXVII. ülését Déván rendezték meg, Nagy Levente magyar társelnök nyilatkozott az eseményről a Krónikának.

Sok fiatal román történész bizonyos kérdésekben közelebb áll a magyar értelmezésekhez
2026. június 11., csütörtök

Így érinti a Tomac-kormány borítékolható bukása a Batthyáneum felújításának meghiúsulását

Még be sem mutatta miniszterjelöltjeinek listáját, a kormányalakítással megbízott Eugen Tomac máris elveszítette egyik kiszemeltjét. Adrian Papahagi kolozsvári bölcsész bejelentette: nem kívánja irányítani a kulturális tárcát a kormányban.

Így érinti a Tomac-kormány borítékolható bukása a Batthyáneum felújításának meghiúsulását
2026. június 11., csütörtök

A kártérítésnél is nagyobb bírságot fizet egy önkormányzat az aszfalt hiánya miatt

Az aradi önkormányzatnak 37 ezer lej pénzbírságot kell fizetnie, amiért a jogerős bírósági ítélet ellenére sem aszfaltozott le egy utcát. Korábban a bíróság kártérítést ítélt meg az egyik lakó javára.

A kártérítésnél is nagyobb bírságot fizet egy önkormányzat az aszfalt hiánya miatt
Hirdetés
2026. június 11., csütörtök

Fellebbezés híján jogerőssé vált a barátnőjét megölő és felgyújtó férfi börtönbüntetése, már csak meg kellene találni

Jogerőssé vált a Maros megyei törvényszék május 19-i ítélete, amelyben életfogytiglani börtönbüntetést szabott ki a mezőméhesi Emil Gânjre, aki megölte és felgyújtotta barátnőjét.

Fellebbezés híján jogerőssé vált a barátnőjét megölő és felgyújtó férfi börtönbüntetése, már csak meg kellene találni
2026. június 11., csütörtök

Exporttilalom a Maros megyei juhállományra: himlő és pestis miatt teljes zárlat lépett életbe

Maros megyében teljes körű exporttilalmat vezettek be a juhállományra, miután több gazdaságban juhhimlőt, a múlt héten pedig a kiskérődzők pestisének (PMR) egy újabb gócát is azonosították.

Exporttilalom a Maros megyei juhállományra: himlő és pestis miatt teljes zárlat lépett életbe
2026. június 10., szerda

Bejelentették az első tusványosi fellépőket

Az EDDA lesz az egyik fellépő a 35. Tusványoson – jelentették be a Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor szervezői szerda délután.

Bejelentették az első tusványosi fellépőket
Hirdetés
2026. június 10., szerda

Mitől erős az AUR? Nem a magyarellenesség rajzolja ki a fő törésvonalakat

Miközben az AUR látványos előretörése sokak szemében a nacionalizmus és a magyarellenesség visszatérését jelzi, egy friss országos kutatás szerint a román társadalom politikai megosztottságát ma már nem elsősorban az etnikai kérdések alakítják.

Mitől erős az AUR? Nem a magyarellenesség rajzolja ki a fő törésvonalakat
2026. június 10., szerda

Megújult az egykori apátsági épület és templom, elkészült a zarándokközpont Szentjobbon

Megújult az egykori apátsági épület és plébániatemplom, elkészült a zarándokközpont a Bihar megyei Szentjobbon.

Megújult az egykori apátsági épület és templom, elkészült a zarándokközpont Szentjobbon
2026. június 10., szerda

Fiktív ukrajnai menekültekkel szerzett több száz ezer lej közpénzt egy férfi

Több mint 226 ezer lejnyi állami támogatást szerzett jogosulatlanul egy 26 éves, Máramarosszigetről származó férfi a gyanú szerint úgy, hogy valótlan adatokat közölt ukrajnai menekültek elszállásolásáról és ellátásáról.

Fiktív ukrajnai menekültekkel szerzett több száz ezer lej közpénzt egy férfi
Hirdetés
Hirdetés