Hirdetés

Versben, prózában is elmondhatják saját „Perspektívájukat” a kolozsvári magyar egyetemisták

KMDSZ

A Perspektíva szerkesztősége. A célkitűzésük jelenleg az, hogy minél több ember olvassa és szerkessze is a lapot

Fotó: Kolozsvári Magyar Diákszövetség

Minden, a fiatalokat érintő, érdeklő témát megközelít a Kolozsvári Magyar Diákszövetség (KMDSZ) immár 29 éves diáklapja, a Perspektíva. A KMDSZ lapjának küldetéséről, „irodalmi” jellegű, jelenlegi felhívásáról és a szerkesztési koncepcióról Mihálykó Tihamér főszerkesztő nyilatkozott a Krónikának.

Kiss Judit

2024. december 10., 15:002024. december 10., 15:00

2024. december 10., 15:182024. december 10., 15:18

Ünnepi felhívást tett közzé a Kolozsvári Magyar Diákszövetség (KMDSZ) diáklapja, a 29 éves, immár nem nyomtatott formában, hanem online elérhető Perspektíva: vicces vagy elgondolkodtató, verses vagy prózai szövegeket várnak a kincses városban tanuló egyetemistáktól.

KMDSZ Galéria

Vers- és prózaíró pályázatot hirdetett a Perspektíva diáklap szerkesztősége

Fotó: Kolozsvári Magyar Diákszövetség

„Mondd el, milyen NEKED kolozsvári egyetemistának lenni. A szövegeket a perspektivadiaklap@gmail.com címre várjuk, egy rövid bemutatkozás kíséretében, illetve ne felejtsd el megemlíteni, melyik kategóriába (vicces vagy komoly) szánod az írást.

Hirdetés

A beküldött munkákat Botházi Mária egyetemi oktató, újságíró és Balázs Imre József egyetemi oktató, irodalomkritikus, irodalomtörténész értékelik, a legjobbak pedig értékes nyereményekkel gazdagodnak.

Ne habozz! Ragadj tollat, és mutasd meg a TE perspektívádat!” – álla a KMDSZ felhívásában.

korábban írtuk

Több ezer magyar egyetemistától hangos Kolozsvár, javában zajlanak a KMDSZ-diáknapok
Több ezer magyar egyetemistától hangos Kolozsvár, javában zajlanak a KMDSZ-diáknapok

Több mint 3300 magyar egyetemi hallgató vesz részt Kolozsváron a szerdán kezdődött, 29. KMDSZ Diáknapokon – közölte a diákszövetség.

Mihálykó Tihamért – aki 2021 óta a Perspektíva főszerkesztője – a felhívás kapcsán az immár 29 éves diáklapról kérdeztük. Mihálykó Tihamér ettől a tanévtől már nem egyetemista, tehát mostanában fogja átadni valaki másnak a főszerkesztői tisztséget. A csíkszeredai ifjú újságíró alapképzésen a Babeș-Bolyai Tudományegyetem (BBTE) újságírás szakán végzett, a mesterit pedig az alkalmazott médiatudományok szakon. Megkérdeztük tőle,

miként látja, mi a létjogosultsága 29 év elteltével is a Diáklapnak, lévén, hogy a médiafogyasztási szokások nagymértékben megváltoztak az elmúlt 10 évben – a nyomtatott lap ideje lejárt, és a szélsebesen változó online tartalomhoz szoktak immár hozzá a médiafogyasztók.

KMDSZ Galéria

Mihálykó Tihamér, a Perspektíva diáklap főszerkesztője: „fontos megőriznünk a nyitottságunkat a különböző témák iránt”

Fotó: Kolozsvári Magyar Diákszövetség

„Valóban változtak a fogyasztói szokások, ezért is szűnt meg a diáklap nyomtatott verziója. Viszont a diákokat – ha kisebb réteget is –, ma is érdekli, mi történik körülöttük. Például történnek olyan események, amikről a nagyobb lapok nem feltétlenül írnak, pedig a diákság számára érdekes és fontos témák. Egy diáklapnak meglátásom szerint épp az a feladata, hogy ezt a fiatal olvasói réteget tájékoztassa, és nem is feltétlenül gond, ha a „nagyok” nem erre helyezik a hangsúlyt” – fogalmazott a főszerkesztő.

Hozzátette, emellett azt sem szabad elfelejteni, hogy egy diáklapnál az írás iránt érdeklődők kipróbálhatják magukat lazább keretek között.

„Egy felnőttesebb sajtótermék érthető módon nem tudna betanítani valakit, akinek egyeelőre nulla a tapasztalata, de a diákújságírás, ha jól csinálják - és mi erre törekszünk - valóban hasznos tapasztalatokat ad, ami után már talán el lehet indulni máshová is, és fel lehet mutatni, hogy ezeket már tudja az ifjú újságíró” – mondta Mihálykó Tihamér. Megkérdeztük azt is, hogy a Perspektívát milyen koncepciók mentén szerkesztik.

„A diákspecifikus témák feldolgozását és a gyakorlati lehetőség biztosítását tartom a lap küldetésének. A koncepció részemről, hogy bármilyen témát, stílust, nézőpontot szívesen látok. Nálunk jól megfér egymás mellett a keresztény ifjúsági koncert és az aktuálpolitika” – hívta fel a figyelmet a főszerkesztő.

Mint magyarázta, mindegyik téma érinti ugyanis a diákokat, csak a nagy tömeg más-más részeit. „Emiatt fontos megőriznünk a nyitottságunkat a különböző témák iránt. A szerkesztés során is igyekszem nem módosítani a tartalmat, csak helyesebb, érthetőbb, szebb formába önteni, az észrevételeket pedig közölni a szerzővel, hogy tanulhasson a hibáiból és egyre kevesebbet vétsen belőlük. A célkitűzésünk jelenleg az, hogy minél több ember olvassa és szerkessze is a lapot.

Ehhez igyekszünk minden tőlünk telhetőt megtenni, és folyamatosan fejlődni” – fogalmazott Mihálykó Tihamér.

Hozzátette, bár nemsokára tervezi átadni a Perspektíva vezetését, úgy látja, az utánpótlás kellően tehetséges és lelkes ahhoz, hogy a nemrégiben szerzett új lendület kitarthasson.

KMDSZ Galéria

A kolozsvári magyar egyetemisták lapja korábban nyomtatott formában látott napvilágot, most digitálisan érhető el

Fotó: Kolozsvári Magyar Diákszövetség

A Kolozsvári Magyar Diákszövetség (KMDSZ) a kolozsvári felsőfokú oktatási intézmények magyar diákjainak

1990 óta hatékonyan működő érdekképviseleti, érdekvédelmi és kulturális szervezete. A KMDSZ önálló jogi személyiségű, nonprofit és apolitikus civil egyesület.

Működésének alapját a diákszövetség tagjainak önkéntes munkája képezi. Főbb céljai a hallgatók érdekképviselete és érdekvédelme, a magyar diákok szakmai képzésének és előmenetelének segítése, illetve szakmai tevékenységének támogatása; kapcsolatteremtés és ezeknek ápolása hazai és külföldi ifjúsági diákszervezetekkel.

korábban írtuk

Gólyáknak segít beilleszkedni a közösségi életbe a KMDSZ induló mentorprogramja
Gólyáknak segít beilleszkedni a közösségi életbe a KMDSZ induló mentorprogramja

A Kolozsvári Magyar Diákszövetség (KMDSZ) idén is meghirdette mentorprogramját, immár 8. alkalommal.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 24., szerda

Kánikula miatt adtak ki figyelmeztetést, több erdélyi megyében viharriasztás van érvényben

A meteorológiai szolgálat újabb elsőfokú hőségriasztásokat adott ki: szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés. De több erdélyi megyében viharos időjárásra is számítani kell.

Kánikula miatt adtak ki figyelmeztetést, több erdélyi megyében viharriasztás van érvényben
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Nem is olyan sokára elkészül egy székelyföldi autópálya-szakasz

Jól haladnak a munkálatok a Marosvásárhelyt Nyárádszeredával összekötő autópálya-szakaszon – derül ki a közlekedési tárca illetékesének tájékoztatásából.

Nem is olyan sokára elkészül egy székelyföldi autópálya-szakasz
2026. június 23., kedd

Kriptovaluta-bányászat: a túl nagy villanyszámla buktatta le az adócsalókat

Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.

Kriptovaluta-bányászat: a túl nagy villanyszámla buktatta le az adócsalókat
2026. június 23., kedd

Nem játék: már több tízezer lejnyi bírságot róttak ki a medvék etetéséért

Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.

Nem játék: már több tízezer lejnyi bírságot róttak ki a medvék etetéséért
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Amikor a legjobban kéne öntözni, akkor nem üzemel a felújított szivattyúállomás

Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.

Amikor a legjobban kéne öntözni, akkor nem üzemel a felújított szivattyúállomás
2026. június 23., kedd

Sokan autóval mennek a Kárpátokba, leszedik, tönkreteszik a védett növényeket

Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.

Sokan autóval mennek a Kárpátokba, leszedik, tönkreteszik a védett növényeket
2026. június 23., kedd

Egy lépéssel közelebb Parajd több millió eurós támogatása

Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.

Egy lépéssel közelebb Parajd több millió eurós támogatása
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Erdélyt sem kímélte az ítéletidő, újabb viharok várhatók

Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.

Erdélyt sem kímélte az ítéletidő, újabb viharok várhatók
2026. június 23., kedd

Orbán Anita a nagyváradi apát kilakoltatásáról: a kormány nem kíván beleszólni más országok belügyeibe

Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.

Orbán Anita a nagyváradi apát kilakoltatásáról: a kormány nem kíván beleszólni más országok belügyeibe
2026. június 22., hétfő

Erdély-szerte kezdődik a parlagfű virágzása, kemény bírságok várnak a hanyag telektulajdonosokra

Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.

Erdély-szerte kezdődik a parlagfű virágzása, kemény bírságok várnak a hanyag telektulajdonosokra
Hirdetés
Hirdetés