
Sikerült győznie. Egyetlen szavazat döntötte el, hogy újrázhat Béres Csaba, Székelyhíd RMSZ-es polgármestere
Fotó: Székelyhíd Rmdsz
Egyetlen szavazattal nyert, és újrázhat a Bihar megyei Székelyhídon Béres Csaba jelenleg regnáló RMDSZ-es polgármester, aki ebben a rendkívül szoros versenyben végül legyőzte Boros Dávidot, az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) jelöltjét.
2024. június 13., 07:292024. június 13., 07:29
2024. június 13., 14:292024. június 13., 14:29
A szövetség székelyhídi szervezete szerda este Facebook-oldalán jelentette be, hogy „a Központi Választási Bizottság (BEC) és a Megyei Választási Bizottság (BEJ) elutasította az EMSZ óvását a Székelyhídi Körzeti Választási Bizottság döntésére vonatkozóan. Így Székelyhídon a 2024-es helyhatósági választáson az RMDSZ jelöltje, Béres Csaba nyert”.
Választási csalás miatt ügyészségi feljelentést készül tenni az Erdélyi Magyar Szövetség a székelyhídi polgármester-választás körül történtek ügyében – jelentette ki a Krónika megkeresésére Csomortányi István, az EMSZ ügyvezető elnöke csütörtökön, miután elutasították óvásukat. Jelezte egyúttal: még vizsgálják azt, hogy milyen más jogi lehetőségeik vannak.
„A Központi Választási Iroda az esetek 99 százalékában formai döntést hozott, nem mentek bele a részletekbe. Gyakorlatilag egyetlen óvásnak sem adtak eddig utat. Ezek szerint az egész választási procedúra az országban mindenütt minden rendben volt, ami nyilvánvalóan nem igaz” – fejtette ki a kisebbik magyar párt politikusa.
Rámutatott: „teljesen biztos és világos, hogy a szavazatok újraszámlálása a városi választási bizottságon belül teljesen törvénytelen, mert a választási törvény azt mondja, hogy a szavazatok újraszámlálását kizárólag a körzeti bizottságoknál lehet végrehajtani”.
Felvetésünkre, hogy az EMSZ politikusai is asszisztáltak a szavazatok újraszámolásánál, közölte: „nekünk a körzeti bizottságban volt delegáltunk, a városiban nem, csak megfigyelőként voltunk ott, és mivel a városi bizottságnak az elnöke egyébként civilben bíró, és makacsul állította, hogy így van a törvényben, ezért ez így ment le”. „Mi egyébként ezt is megóvtuk, de érdekes módon erre sem kaptunk érdemi választ” – tette hozzá.
„De nem fogjuk annyiban hagyni a dolgot, mert mindaz, ami történt a megítélésünk szerint súlyos választási csalás. Az teljesen elképzelhetetlen, hogy kilenc szavazat előnnyel mész be egy újraszámlálásba, és utána pontosan egy szavazat hátránnyal jössz ki belőle, ami ahhoz kell, hogy veszíts. Teljesen világos, hogy itt mi történt” – szögezte le Csomortányi István.
az akkori állás még az volt, hogy Boros Dávid a voksok 49,35 százalékával maga mögé utasította Béres Csabát, aki amúgy 2008 óta a magyar többségű, tízezres település polgármestere. Később, amikor az összes szavazókörből beérkeztek a voksok, 9 szavazatra csökkent a különbség, Boros Dávidnak 46,74 százaléka, míg Béres Csabának 46,58 százaléka volt.

Még kedden délre sem hirdették ki hivatalosan, hogy ki nyerte a polgármester-választást a Bihar megyei Székelyhídon, ahol hétfő este még úgy tűnt, hogy kilenc szavazattal Boros Dávid, az Erdélyi Magyar Szövetség jelöltje győzött.
Keddre virradóra az RMDSZ-es elöljáró kérésére újraszámolták a polgármester-jelöltekre a június 9-ei helyhatósági választásokon leadott voksokat, és akkor már az jött ki, hogy egyetlen szavazattal, de Béres Csaba került ki győztesen a megmérettetésből.
A Központi Választási iroda (BEC) szerda esti határozatában azzal indokolja az óvás elutasítását, hogy a beterjesztő nem tudta bizonyítani állítását, miszerint választási csalás történt. A testület formai okokra is hivatkozott, amikor közölte, hogy a választások megismétlését az urnazárást követő 48 órán belül kellett volna kérnie a jelöltet indító politikai alakulatnak, és nem magának a jelöltnek.
A kisváros lakosságát sem hagyta amúgy hidegen a választási eredmények késlekedése, a hétfői nap folyamán tiltakozó megmozdulásra is sor került a június 9-ei önkormányzati választások végeredménye kiközlésének késlekedése miatt, az akció békés volt. Az RMDSZ nyugalomra intette a város lakosságát, türelmüket kérve a szavazatszámlálás befejezéséig.

Több tucatnyi helyi lakos gyűlt össze hétfőn a Bihar megyei Székelyhíd polgármesteri hivatala előtt, amiért késik a választások eredményének kiközlése. „Béres, gyere ki!” – üzenik a jelenleg regnáló RMDSZ-es polgármesternek.
Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.
A képességfelmérő vizsga első napját technikai hibák árnyékolták be: a dolgozatfeltöltő platform többször összeomlott, tanárok ezrei rekedtek órákra az iskolákban. A szakszervezetek szerint a minisztérium alkalmatlansága okozta a káoszt.
Újabb mesterséges intelligencia alapú rendszert vezetett be a Kolozs megyei sürgősségi kórház: a Carebot nevű platform a tüdőgócok felismerésében segíti a radiológusokat, ezzel hozzájárulva a tüdőrák minél korábbi diagnosztizálásához.
Még a nyáron átadhatják az észak-erdélyi autópálya Magyarzsombor és Vaskapu közötti, 12 kilométeres szakaszát Szilágy megyében – közölte a közlekedési tárca illetékese.
A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.
Hőségre figyelmeztető előrejelzést adott ki vasárnap a következő napokra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia nagy részére.
Sárga, vagyis elsőfokú hőségriasztást adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) 15 megyére. Az ország többi részén kedd estig melegre, kellemetlen hőérzetre és viharos időjárásra figyelmeztető időjárás-előrejelzés lesz érvényben.
Senki sem jelentkezett a tasnádi polgármesteri hivatal által kiírt tenderre, amely egy 102 millió lejes hitel felvételére irányult a Szatmár megyei településen tervezett, Aquapark Transilvania Terme nevű élményfürdő megvalósítása érdekében.
Jól haladnak a munkálatok a Nagyszebent Fogarassal összekötő autópályán – közölte a Brassó megyei út- és hídkarbantartó vállalat.
Nyolc éve kihasználatlanul áll az egykor népszerű gyermekrészleg az aradi Neptun Strandon: azóta benőtte a gaz, a medencék burkolatát pedig tönkretette az idő. Bár az önkormányzat évek óta ígérgeti a felújítást, eddig nem történt semmi.
szóljon hozzá!