
Menekülők. Rengetegen érkeznek Kárpátaljára is Ukrajna harcok sújtotta régióiból
Fotó: karpat.in.ua
Bár a szlovák határ melletti Ungvár környékén nincsenek harcok, az ott maradtak aggódnak, félnek, az élelmiszer-ellátás akadozik, az óvóhelyeket készítik elő – mondta el a Krónika megkeresésére Héder János, az Ungvári Református Egyházközség lelkésze. Arról is beszélt, sokan elmenekültek az országból, ugyanakkor rengetegen érkeznek Ukrajna harcok sújtotta régióiból Ungvár környékére is, a lakosság összetétele pedig nagy mértékben változni látszik.
2022. március 09., 07:502022. március 09., 07:50
2022. március 09., 11:542022. március 09., 11:54
Mindenki fél, aggódik Kárpátalján azok közül, akik nem menekültek el, ugyanakkor folyamatosan érkeznek Ungvár környékére is Ukrajna keleti részéből, a harcok sújtotta területekről a menekülők – mondta el a Krónika megkeresésére Héder János. Az Ungvári Református Egyházközség lelkészét arról kérdeztük, milyen a légkör, milyenek a viszonyok a majdnem két hete zajló háború miatt a kárpátaljai városban és környékén. Mint mondta,
Úgy érzékelik, hogy megnőtt az egyébként 110 ezres város lakossága, hiszen a harcok sújtotta országrészekből rengetegen menekültek, menekülnek délre, nyugatra. Az oda érkezőket iskolákban, szállodákban szállásolják el, a tornatermeket berendezték menekültszállóknak.
„Autókkal van tele a város, a rendszámok alapján lehet látni, hogy a keleti régiókból jöttek a menekültek.
Az ide érkezők beszédéről, öltözködéséről lehet tudni, hogy nem idevalósiak. Az itteni lakosság összetétele nagymértékben változni látszik” – mondta a lelkész. Egyébként a 44 milliós Ukrajnából már több mint kétmillióan elmenekültek.
A református lelkész arról is beszélt, Kárpátaljáról is rengetegen elhagyták az országot, főként Lengyelországba menekültek, de Szlovákiába, Magyarországra, Romániába is.
– mondta a református lelkész. Arról is beszélt, Ungváron az élelembeszerzés nehézségeivel szembesülnek. A boltokból eltűnt a liszt, a déligyümölcsök, nem lehet narancsot, banánt kapni, lassan már makarónit sem, olajból, tésztaféléből, cukorból csak két csomaggal vásárolhat egy ember. „A pékségek bezárnak, ugyanis annyira megnövekedtek az árak, hogy nem tudják fenntartani magukat. A gáz, villany ára nagyon megnőtt, ezért is lehetetlenült el a pékségek működése. A pékségek működtetői azt mondják: ha most eladják a lisztet, nullára jönnek ki, ha később, akkor veszteségük lesz. És nincs, aki kihordja a kenyeret, a férfiakat ugyanis behívják, magam is megkaptam a behívót a napokban” – mondta Héder János.
Az Ungvár környéki falvakból is sokan elmenekültek a katonaköteles férfiak közül. Jelenleg csak az öregek, a nők, gyerekek maradtak, ez látszik a gyülekezetekben. A presbiterek nagy része is elmenekült – mondta a lelkész. Ungváron 300–400 lelkes a református közösség, a legutóbbi istentiszteleten 100-an voltak jelen, főleg idősek, és inkább nők.
– fogalmazott Héder János. Arról is beszélt, hogy Ukrajnában a pénz nagyon inflálódik, olyannyira, hogy az egyházközség szeretett volna az időseknek élelmet vásárolni, de már nem lehetett. A nyugdíjasok nagyon nehéz helyzetben vannak, 50–60 eurónyi nyugdíja van az átlagnak. „Azért sem lehetett már vásárolni, mert nincs készlet, a patikákból is tűnnek el a gyógyszerek, úgyhogy ha mégis valamelyik gyógyszertárban lehet kapni, az emberek tartalékba is vásárolnak orvosságot. Az emberek nyomottak, elkeseredettek, egész Kárpátalja légköre megváltozott, mindenki tanácstalan, ijedt, nem tudják, mit csináljanak, kivárnak. Reménykedtek, hogy lezárul a háború hamarosan, de nem úgy tűnik, hiszen jelenleg egyik fél sem hajlik kompromisszumra” – mondta Héder. Arról is beszélt,
„Az ismeretségi körünkből is vannak, akiket már harcba hívtak, és olyanok is, akik életüket vesztették. A harcba hívottakról csak keveset lehet tudni. A telefonjukat elveszik tőlük, ugyanis az okoskészülékek helyzetmeghatározók. A férfiakat elviszik, aztán nem lehet tudni, merre vannak” – mondta a lelkész.
Héder János azt is ecsetelte, Ungváron este 10 után nem mennek az emberek az utcára, a rendőrök megállítják az autókat, ellenőriznek. A hatóságok közben készítik elő az óvóhelyeket, amelyek eddig tele voltak szeméttel. A szemétszállítókra ráparancsoltak, hogy a régi pincékből pakolják ki a régi lomokat – ecsetelte a lelkész. Arról is beszélt, vannak ismerősei Kelet-Ukrajnában, akik azt mondják, rettegnek nap mint nap, imádkoznak, kilométerekre tőlük robbannak a bombák.
Kérdésünkre, hogy lelkészként a gyülekezetben milyen gondolatokkal próbálja tartani a reményt, azt mondta, a böjti időszak jelentőségére igyekszik felhívni hívei figyelmét. „Fontos a bibliai gondolat, hogy úton vagytok a bíróhoz, alkudjatok meg, és tegyétek meg, amit lehet a béke érdekében” – fogalmazott, majd beszélgetésünk végén azt mondta: „kérjük, imádkozzanak értünk”.

Egyfajta lakosságcsere zajlik Kárpátalján az ukrajnai háború kirobbanása óta. Nagyon sok magyar hagyta el otthonát, és ment át Magyarországra, a helyükre viszont rengeteg menekült érkezett Kelet-Ukrajnából.

Jelen pillanatban nem áll fenn annak veszélye, hogy az orosz haderők Kárpátaljáig nyomuljanak, mint ahogyan az sem elképzelhető, hogy az elmenekült magyarok házait a távolról érkező ukránok foglalják el – véli Babják Zoltán, Beregszász polgármestere.
Novák Károly Eduárd pénteken úgy fogalmazott: „az orosz sportolók részvételének megtagadása” a kolozsvári ritmikus gimnasztika világkupán azzal a kockázattal jár, hogy negatív precedenst teremt a román sport számára a nemzetközi porondon.
Magyarországnak nemcsak politikai, hanem szerződéses alapja is van arra, hogy megszólaljon az erdélyi magyarságot ért jogsérelmek ügyében, így a premontrei apát kilakoltatásának ügyében is – hívta fel Orbán Anita külügyminiszter figyelmét Izsák Balázs.
A bukaresti ügyvivő kormány pénteki ülésén hivatalosította Hargita megye címerét – tájékoztatott a szövetség sajtóirodája, jelezve, a döntés az RMDSZ javaslatára született.
Az Arad megyei Borossebesen működő előtisztító derítőállomásból áradó bűzre panaszkodnak a helyi lakosok, a környezetőrség ellenőrzése pedig súlyos szabálytalanságokat tárt fel. Az üzemeltetőt 100 ezer lejre bírságolták.
Újabb riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt. Vasárnap 16 megyében a legmagasabb fokú hőségriasztás lesz érvényben.
Heves reakciót váltott ki Moszkvában, hogy Emil Boc, Kolozsvár polgármestere nem engedélyezte az orosz zászló kitűzését egy, a városban zajló sporteseményen.
Egy 12 éves gyermek csütörtökön életét vesztette, miután ráesett egy kereszt egy Kolozs megyei temetőben.
Levélben fordult Ursula von der Leyenhez, az Európai Bizottság elnökéhez Bíró Barna Botond, a Hargita megyei önkormányzat elnöke, amelyben európai fellépést sürget az ember és barnamedve közötti, egyre súlyosbodó konfliktusok kezelésére.
A jubileumi, 35. Tusványoson idén is a magyar és a határon túli közélet számos ismert szereplője vesz részt. A közéleti programok középpontjában a béke és a gazdasági kihívások állnak, a Tisza-frakció meghívott képviselői távol maradnak a rendezvénytől.
Megindokolta Németh Zsolt fideszes országgyűlési képviselő, hogy miért nem hívták meg Magyar Péter miniszterelnököt a szervezők a Tusványos idei rendezvényeire. A kormányfő a napokban kifogásolta, hogy nem kapott meghívást.
szóljon hozzá!