
Bankett nélkül nincs évzáró? Van, ahol már első osztály végén is vendéglőben ünnepelnek a kisdiákok
Fotó: Orbán Orsolya
Romániában törvény garantálja az ingyenes oktatást, de a valóság a gyakorlatban egészen más képet mutat. Az iskolai évzáró bankettek is a láthatatlan költségek nagyon is zsebbe vágó részét képezik. Van, hogy egy esküvőhöz hasonló a pénzügyi nyomás, amelyet minden szülőnek el kell viselnie, akár tetszik, akár nem.
2026. május 26., 16:392026. május 26., 16:39
A tanév vége egyre nagyobb pénzügyi terhet jelent a szülők számára. Ma már egy egyszerű tanévzáró ünnepség nevetséges lett, és senki sem veszi komolyan, ha nincs körülötte jó nagy felhajtás – fogalmazta meg a Mediafax hírügynökség azt, amit nagyon sok szülőnek el kell viselnie az év ezen periódusában.
Hiszen ami egészen a közelmúltig csupán egy, a gyermek számára fontos pillanat megünneplése volt, az mára igazi társadalmi státuszjelzővé vált, és aki nem alkalmazkodik, azt kirekesztik, sőt, kizárják a csoportból.
A Mediafax idézi Szabó Ödön RMDSZ-es parlamenti képviselőt is, aki a cikk szerint nemrég arra hívta fel a figyelmet, hogy olyan extrém eset is borzolja a kedélyeket, hogy egy 1. osztályos évzáró bankettre 600 lejt kell a szülőknek leperkálniuk.
Amellett, hogy az ilyen gyakorlatok mélységesen helytelenek 7–8 éves gyermekek esetében, a helyzet újra felhívja a figyelmet egy rendszerszintű problémára: az iskolai tevékenységek átalakulására, amelyek pénzügyi és társadalmi nyomást gyakorolnak a szülőkre” – írta a képviselő az oktatási minisztériumnak címzett beadványban.
„A gyakorlatban továbbra is vannak olyan helyzetek, amikor a szülők közvetlen vagy közvetett nyomásnak vannak kitéve, hogy viseljék az iskolai vagy tanórán kívüli tevékenységekkel kapcsolatos túlzott kiadásokat” – fogalmazott Szabó Ödön.
A parlamenti képviselő ugyanakkor több kérdést intézett az illetékes minisztériumhoz, amelyek arra a gondolatra összpontosítanak, hogy
Lényegében az RMDSZ-es oktatási szakpolitikusának kérdése sok szülő kérdése is: mit szándékozik tenni az oktatási minisztérium az ilyen rendkívül költséges rendezvények megszüntetése érdekében?
Az ország területének jelentős részére érvényes, záporokra és viharos szélre figyelmeztető sárga, vagyis elsőfokú riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Vége lehet a kutyák élethosszig tartó láncra verésének Romániában: egy új törvénytervezet napi két órában korlátozná a megkötve tartást, a szabályszegőket pedig bírsággal, ismételt esetben akár az állat elkobzásával is sújthatnák.
Újabb állatok pusztultak el a récekeresztúri vadállatfarmon, ahol tavasszal több száz bölény és szarvas pusztulása miatt indult vizsgálat. A friss felvételek szerint a helyzet hónapokkal később sem rendeződött.
Egy férfi meghalt és egy nő megsérült csütörtök kora este a Temesvár körgyűrűjén történt közúti balesetben, amelyben három autó és egy téglákat szállító kamion ütközött össze.
Trianon évfordulójának a napján nemcsak a veszteségre emlékezünk, hanem arra az erőre is, amely a legnehezebb időkben is képes volt megtartani bennünket – írta csütörtökön a nemzeti összetartozás napján közzétett üzenetében Kelemen Hunor RMDSZ-elnök.
Kilőtték a keddről szerdára virradó éjszaka azt a medvét, amelyik az utóbbi időszakban több ízben feltűnt Brassópojánán, és egy biztonsági kamera felvétele szerint egy szálloda épületébe is bement – közölte szerdán a brassói polgármesteri hivatal.
Házkutatásokat tartottak szerdán Cristian Pomohaci népdalénekesnél, volt ortodox papnál egy szexuális bántalmazással kapcsolatos ügyben. Több helyszínen vizsgálódtak az ügyészek, köztük egy Marosvásárhely központjához közeli ingatlanban is.
Május végére az A3-as észak-erdélyi autópálya Bisztraterebes–Bihar szakaszának több mint 50 százaléka elkészült – számolt be szerdán az Országos Közúti Beruházási Társaság (CNIR).
Az apja elleni robbantásos merénylet kitervelésével gyanúsított Laura Dronca kifogásolta, hogy a néhai üzletember meggyilkolásának ügyében beidézett egyik tanút az ügyészek felmentették a büntetőjogi felelősség alól.
A recsenyédi unitárius templom karzatának padlózata alól nemrég előkerült négykötetnyi iratanyag új fejezetet nyithat a település történetének kutatásában. Nagy Adél lelkésznő a véletlenszerű feltárásról, az iratok érdekességéről beszélt a Krónikának.
szóljon hozzá!