
A csomagok átadása Magyarfülpösön
Fotó: Jakab Mónika
Cégcsoportunk képviseletében nehéz sorban élő máramarosi és mezőségi magyar gyerekeknek szánt karácsonyi ajándékcsomagokat juttattunk el Nagybányára és a Maros megyei Magyarfülpösre. Az adományokkal két kiváló munkát végző civil szervezet küzdelmét igyekszünk méltányolni és népszerűsíteni.
2020. december 14., 08:212020. december 14., 08:21
2021. április 13., 14:052021. április 13., 14:05
Kiadóvállalatunk ajándékcsomagokat állított össze hátrányos helyzetű gyerekek számára, amit a napokban juttatunk el karácsonyi ajándékként két erdélyi civil szervezethez: a három éve a nagybányai szórványkollégiumot működtető Don Bosco Egyesülethez és a Szászrégenhez közel található Magyarfülpösre.
A koronavírus-járvány miatti korlátozások a szociális intézmények bentlakóit is érintik, így a két civil szervezetnek haza kellett küldenie a szülőkhöz vagy a gyámhoz a gyerekeket.
A Don Bosco Egyesület megalapítójával, Szmutku Róbert római katolikus esperessel nagybányai hivatalában találkozunk. Innen a Krisztus Király-plébániára megyünk át, amelynek szomszédságában, az egyház által visszakapott ingatlanban rendezték be magyar állami támogatással a húsz gyereket befogadó szórványkollégiumot.
Nagybányán Szmutku Róbert római katolikus lelkész fogadott
Fotó: Jakab Mónika
A korábban élelmiszerboltként működő épületnek az utóbbi két évben találtak új rendeltetést, a tetőtérben padlásszobákat építettek, a földszinten pedig ebédlőt, konyhát és rendezvénytermet alakítottak ki. Házigazdánk elmondta, szeretnék előteremteni a kollégium költségeire a fedezetet, hogy ne legyenek kiszolgáltatva a pályázatoknak. Önellátást jelentő kezdeményezésüket idén azonban derékba törte a járvány. Miközben a barátságos szobákat szemrevételezzük, Szmutku Róbert arról beszél, hogy
Zömében szenvedélybetegségekben szenvedő szülőkről vagy hozzátartozókról van szó, akikkel nehezen tartja a kapcsolatot az egyesület. Olyan településekről származó gyerekeket hoznak ide, ahol nem működik magyar nyelven oktatás. Minden gyereknek van magyar gyökere, de nem mindenki tud magyarul. A nyelv elsajátításában az egyesület keretében dolgozó nevelőnő és egy kispap is segít. A kollégium lakói a nagybányai Németh László-líceum osztályaiba kerülnek, előkészítőtől 12. osztályig.
Az online oktatáshoz az egyesület számítógépet biztosít, és valamennyi gyerekkel tartja a kapcsolatot. Ami a nevelőnő szerint nem könnyű feladat, de mindent elkövetnek, hogy ne maradjanak le a diákok a tananyag elsajátítása terén.
Magyarfülpösön Ady István református lelkésszel találkoztunk
Fotó: Jakab Mónika
Nagybányáról a Mezőségen át Magyarfülpösre tartunk.
A gyerekek Legendárium-rajzfilmsorozatot és a Székelyudvarhely mellett található Mini Erdély Parkba történő csoportos belépőt is kapnak a vírusjárvány utáni időkre, amikor visszatérhetnek majd a kollégiumba.
A Príma Press lapkiadó karácsonyi ajándékcsomagjai
Fotó: Jakab Mónika
A magyarfülpösi szociális ház története szerteágazó, hiszen már a rendszerváltás utáni években elkezdődött. Az 1984-től itt szolgáló Ady István a kilencvenes években újra akarta indítani a Ceaușescu-rendszerben megszüntetett magyar elemi oktatást, azonban iskolakezdés előtt derült ki, hogy a Maros megyei tanfelügyelőség mégsem engedélyezi 12 gyerekkel. Az utolsó pillanatban kellett Mezőörményesről behozni két kislányt, akiket egy beteg nagytata nevelt.
A nemrég Orbán Balázs-díjjal kitüntetett református lelkész hihetetlen akaraterejét és kitartását dicséri, hogy hosszú évekig a szó szoros értelmében vett koldulásból tartotta fenn és fejlesztette a környék legnehezebb szociális helyzetű magyar gyerekei számára a kollégiumi ellátást. Az Erdélyi Médiatér Csoport adományaival a két kiváló munkát végző civil szervezet küzdelmét igyekszik méltányolni és népszerűsíteni.
Magyarországnak nemcsak politikai, hanem szerződéses alapja is van arra, hogy megszólaljon az erdélyi magyarságot ért jogsérelmek ügyében, így a premontrei apát kilakoltatásának ügyében is – hívta fel Orbán Anita külügyminiszter figyelmét Izsák Balázs.
A bukaresti ügyvivő kormány pénteki ülésén hivatalosította Hargita megye címerét – tájékoztatott a szövetség sajtóirodája, jelezve, a döntés az RMDSZ javaslatára született.
Az Arad megyei Borossebesen működő előtisztító derítőállomásból áradó bűzre panaszkodnak a helyi lakosok, a környezetőrség ellenőrzése pedig súlyos szabálytalanságokat tárt fel. Az üzemeltetőt 100 ezer lejre bírságolták.
Újabb riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt. Vasárnap 16 megyében a legmagasabb fokú hőségriasztás lesz érvényben.
Heves reakciót váltott ki Moszkvában, hogy Emil Boc, Kolozsvár polgármestere nem engedélyezte az orosz zászló kitűzését egy, a városban zajló sporteseményen.
Egy 12 éves gyermek csütörtökön életét vesztette, miután ráesett egy kereszt egy Kolozs megyei temetőben.
Levélben fordult Ursula von der Leyenhez, az Európai Bizottság elnökéhez Bíró Barna Botond, a Hargita megyei önkormányzat elnöke, amelyben európai fellépést sürget az ember és barnamedve közötti, egyre súlyosbodó konfliktusok kezelésére.
A jubileumi, 35. Tusványoson idén is a magyar és a határon túli közélet számos ismert szereplője vesz részt. A közéleti programok középpontjában a béke és a gazdasági kihívások állnak, a Tisza-frakció meghívott képviselői távol maradnak a rendezvénytől.
Megindokolta Németh Zsolt fideszes országgyűlési képviselő, hogy miért nem hívták meg Magyar Péter miniszterelnököt a szervezők a Tusványos idei rendezvényeire. A kormányfő a napokban kifogásolta, hogy nem kapott meghívást.
Radikális döntést hozott a Máramaros megyei önkormányzat, miután az Óvásokat Elbíráló Országos Tanács (CNSC) helyt adott a megyeszékhely körgyűrűjének megvalósítására kiírt pályázat elleni óvásnak.
szóljon hozzá!