
Fotó: Székelyföldi Lovas Ünnep/Facebook
A Kárpát-medencei lovas programok támogatásával, a lovas kezdeményezések hálózatának megszervezésével erősíteni kell és vissza kell helyezni a világ élvonalába a magyar lovas kultúrát – hangoztatta Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára pénteken Gyergyószentmiklóson.
2024. augusztus 23., 15:422024. augusztus 23., 15:42
2024. augusztus 23., 17:172024. augusztus 23., 17:17
Potápi Árpád János fővédnökként köszöntötte a XVII. Székelyföldi Lovas Ünnep résztvevőit, rámutatva: az ilyen népszerű rendezvények alapozzák meg a lovassportok tömegbázisát. Kifejtette: ha elég sok gyermek, fiatal vesz részt hasonló rendezvényeken, akkor az már olyan „merítési lehetőséget” teremt, hogy utána a székelyföldi versenyzők nemzetközi szinten, a román vagy a magyar bajnokságban, mindenütt nagyon jó eredményeket tudnak elérni. Ennek jegyében indította el az államtitkárság a Kárpát-medencei lovas programot, és
Fotó: Székelyföldi Lovas Ünnep/Facebook
„Számunkra az a legfontosabb, hogy a magyar közösségeket és a közösségek hálózatát nagyon erősre tudjuk összeszőni, ezek a szálak eltéphetetlenek legyenek” – idézte a nemzetpolitikai államtitkárt az MTI. Potápi Árpád János szerint a magyar lovasok kiváló olimpiai szereplése is a lovas mozgalom támogatására ösztönzi a kormányt. Kiemelte: Kaizinger Balázsnak köszönhetően a magyar olimpiai csapatnak 28 év után újra volt versenyzője lovastusában, „ráadásul nagyszerű helytállással”, Gulyás Michelle pedig az utolsó igazi öttusa versenyen nagyszerű lovaglással, világcsúcsot beállítva lett olimpiai bajnok.
Az erdélyi lovassportág színe-javának gyergyószentmiklósi seregszemléjén az államtitkár megjegyezte: a Kárpát-medence más tájain élő lovasok sokszor úgy érzik, hogy Erdély és különösen a Székelyföld „elhúz mellettük”, úgyhogy a többi térségnek is mindent meg kell tennie annak érdekében, hogy utolérjék az erdélyieket, a Székelyföldön pedig annak érdekében kell erősíteni, hogy a többi térségnek „legyen mi után kapaszkodni”. „A jövőben is elkötelezettek maradunk abban, hogy a Kárpát-medence lovas hagyományaira építve a magyar lovas kultúrát minél inkább meg tudjuk erősíteni, és azt a világ élvonalába tudjuk visszahelyezni, mert régen az járt a magyarokról, hogy lovas nemzet vagyunk, de mi szeretnénk elérni azt, hogy valóban lovas nemzetté váljunk” – jelentette ki a nemzetpolitikai államtitkár.
Fotó: Barabás Hajnal
A 2008-ban Gyergyói Lovas Napok néven indult, 2014 óta Székelyföldi Lovas Ünneppé alakult rendezvénysorozat főszervezője, Bajkó Tibor köszönetet mondott a támogatóknak és Gyergyószentmiklós, illetve Hargita megye önkormányzatának, ugyanakkor kiemelte: a Székelyföldi Lovas Ünnep nem válhatott volna egy nemzetközi rangú, tízezres látogatottságú rendezvénnyé a Bethlen Gábor Alapon keresztül folyósított anyaországi támogatás, valamint a lovas mozgalom újjáélesztésében kezdeményező szerepet vállaló nemzetpolitikai államtitkár segítsége nélkül.
A csütörtökön kezdődött négynapos rendezvénysorozat idén 126 programmal – egyebek mellett lovaskonferenciával, gyermekfoglalkozásokkal, díjugrató bajnoksággal, tájjellegű kutyakiállítással, kutyafogathajtással, lovasíjász-bemutatóval, akadályhajtással, munkalovak versenyével, „kocsitoló” versennyel, siklóernyős bemutatóval, szekeresek versenyével, lovagi tornával, mazsorett csoportok bemutatóival, illetve a kecskehúzás ősi hagyományát felelevenítő kökpár lovasjátékkal – várja az érdeklődőket a gyergyószentmiklósi Krigel Lovaspályán.
Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.
Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.
Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.
Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.
Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.
Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.
A képességfelmérő vizsga első napját technikai hibák árnyékolták be: a dolgozatfeltöltő platform többször összeomlott, tanárok ezrei rekedtek órákra az iskolákban. A szakszervezetek szerint a minisztérium alkalmatlansága okozta a káoszt.
Újabb mesterséges intelligencia alapú rendszert vezetett be a Kolozs megyei sürgősségi kórház: a Carebot nevű platform a tüdőgócok felismerésében segíti a radiológusokat, ezzel hozzájárulva a tüdőrák minél korábbi diagnosztizálásához.
szóljon hozzá!