Hirdetés

Őrizetbe vételek a hamis Covid-igazolványok ügyében, akár 3000 személy is vásárolhatott borsos áron zöldigazolást

Képünk illusztráció •  Fotó: Páva Adorján

Képünk illusztráció

Fotó: Páva Adorján

Összesen tizenkilenc személy ellen indult büntetőeljárás, néhány gyanúsítottat pedig őrizetbe is vettek kedd este korrupció és okirathamisítás miatt a petei oltóponton kiállított hamis Covid-igazolványok ügyében.

Krónika

2021. november 17., 09:022021. november 17., 09:02

2021. november 17., 12:522021. november 17., 12:52

Frissítés

DNA: négy személyt vettek őrizetbe

Négy személyt vett őrizetbe a korrupcióellenes ügyészség (DNA) hamis Covid-igazolványok kibocsátásával kapcsolatos bűncselekmények gyanújával. Az ügy a petei román-magyar határátkelőnél működő oltóközponthoz kapcsolódik. A DNA szerdai közleménye szerint az ügyészek Bihar és Szatmár megyében tizenhárom helyen tartottak házkutatást kedden, az egyiket egy közintézménynél, a többit magánlakásokban, majd elrendelték négy személy 24 órás őrizetbe vételét. Három személy ezek közül a petei oltásközpontban dolgozik: Daniela-Ioana Hoblea egészségügyi asszisztensként, Marc Ilieş és Horea Buriceanu orvosírnokként. Mindhármukat csúszópénz elfogadásával, folytatólagosan elkövetett közokirat-hamisítással és informatikai csalással gyanúsítják. A negyedik személy, Voichiţa-Camelia Sim, a Bihar megyei egészségügyi igazgatóság egészségügyi asszisztense ellen csúszópénz elfogadásában, közokirat-hamisításban és informatikai csalásban való bűnrészesség miatt indult eljárás.

A korrupcióellenes ügyészek szerint Daniela Hoblea, Marc Ilieş és Horea Buriceanu az év folyamán több alkalommal kértek és kaptak 250 és 300 euró közötti pénzösszegeket olyan személyektől, akik oltásigazolványt, vagy digitális Covid-igazolványt akartak szerezni a koronavírus elleni vakcina beadása nélkül. Ez utóbbi személyek a gyanúsítottak bizonyos ismerősein, összekötőkön keresztül igényelték és fizették ki a hamis igazolványokat. Ilyen közvetítő volt a korrupcióellenes ügyészek szerint Voichiţa-Camelia Sim, a Bihar megyei közegészségügyi igazgatóság alkalmazottja. Az oltóközpontban dolgozó három személy pedig a pénzösszegekért cserében bevezette az országos elektronikus oltási nyilvántartásba (RENV) olyan személyek nevét és adatait is, akik valójában nem kapták meg az oltást, de így hozzájutottak az igazolványhoz.

A DNA szerint a hamis oltásigazolványt igénylők többsége meg sem jelent az oltóközpontban, hanem elektronikus úton küldte el személyes adatait a közvetítő személyeknek, és tőlük vette át a dokumentumokat is a csúszópénz kifizetésekor. A közvetítő személyek is kaptak bizonyos összegeket a „szolgáltatásaikért” – állítják még a korrupcióellenes ügyészek. A kedden tartott házkutatások nyomán összesen 127 000 eurót, 75 000 lejt és 1000 angol fontot találtak a nyomozók. Az ügyben több személy ellen is zajlik még a vizsgálat.

Sajtóinformációk szerint a bűnszervezet több mint 3000 hamis igazolást állított ki 250 és 350 euró közötti összegért, „ügyfeleiknek” pedig el sem kellett menniük az oltópontra

Hirdetés

ahhoz, hogy papírt kapjanak arról, hogy be vannak oltva a Johnson & Johnson egydózisú vakcinájával koronavírus ellen.

A hamis igazolások haszonélvezői között a kiszivárgott információk szerint közalkalmazottak is vannak.

Amúgy a házkutatások során az egyik gyanúsítottnál biankó igazolásokat is találtak, amelyeket bármikor ki lehetett volna tölteni azok nevére, akik még befizetnek.

A Szatmár és Bihar megyében lezajlott keddi házkutatások során az egyik lakásban 70 000 eurót is találtak.

Sajtóhírek szerint az őrizetbe vett személyek között asszisztensek, iktatók és magánszemélyek is vannak. Az Ebihoreanul.ro portál pedig úgy tudja, hogy az öt személy közül hármat Nagyváradon tartóztattak le, két asszisztensnőről és egy „ügyféltoborzással” foglalkozó személyről van szó,

egyikük a Bihar Megyei Közegészségügyi Igazgatóság fertőző betegségekkel foglalkozó osztályának az alkalmazottja.

korábban írtuk

Házkutatásokat tart hamis Covid-igazolványok ügyében a DNA Bihar és Szatmár megyében
Házkutatásokat tart hamis Covid-igazolványok ügyében a DNA Bihar és Szatmár megyében

Tizenhárom helyen tart házkutatást az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) nagyváradi területi irodája Bihar és Szatmár megyében hamis Covid-igazolványok kibocsátásával kapcsolatos bűncselekmények ügyében.

Mint ismeretes, hamis oltási igazolványok ügyében indított nyomozást az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA), amelynek keretében a DNA nagyváradi területi irodája kedden tizenhárom Bihar és Szatmár megyei helyszínen tartott házkutatást. A házkutatások közül egy a petei oltóponton zajlott, a többi magánlakásokban.

A nyomozás azt követően indult, hogy a  hatóságok arra lettek figyelmesek, a petei oltóponton kapott oltási igazolvánnyal rendelkezők közül sokan elkapták a koronavírus-fertőzést, és kórházba kerültek. Utólag többen is elismerték, hogy immunizálás nélkül jutottak oltásbizonylathoz.

Az ügyészek 2021-ben elkövetett korrupció és okirat-hamisítás ügyében vizsgálódnak.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 22., hétfő

A kukorica jövője a tét: újra napirendre került a génmódosítás kérdése

Balog Adalbert biológussal, a Sapientia egyetem tanárával arról beszélgettünk, hogy mit jelent a génmódosítás a növénynemesítésben, milyen technológiák jelentek meg az elmúlt években.

A kukorica jövője a tét: újra napirendre került a génmódosítás kérdése
Hirdetés
2026. június 21., vasárnap

Egyelőre velünk marad a hőség, de viharokra is számítani kell

Hőségre figyelmeztető előrejelzést adott ki vasárnap a következő napokra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia nagy részére.

Egyelőre velünk marad a hőség, de viharokra is számítani kell
2026. június 20., szombat

Hőségriasztás van érvényben, záporok hozhatnak felfrissülést

Sárga, vagyis elsőfokú hőségriasztást adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) 15 megyére. Az ország többi részén kedd estig melegre, kellemetlen hőérzetre és viharos időjárásra figyelmeztető időjárás-előrejelzés lesz érvényben.

Hőségriasztás van érvényben, záporok hozhatnak felfrissülést
2026. június 19., péntek

Hasast ugrott a partiumi élményfürdőprojekt, senki sem dob 100 milliós mentőövet

Senki sem jelentkezett a tasnádi polgármesteri hivatal által kiírt tenderre, amely egy 102 millió lejes hitel felvételére irányult a Szatmár megyei településen tervezett, Aquapark Transilvania Terme nevű élményfürdő megvalósítása érdekében.

Hasast ugrott a partiumi élményfürdőprojekt, senki sem dob 100 milliós mentőövet
Hirdetés
2026. június 19., péntek

Jól haladnak a munkával az egyik fontos erdélyi autópálya-szakaszon

Jól haladnak a munkálatok a Nagyszebent Fogarassal összekötő autópályán – közölte a Brassó megyei út- és hídkarbantartó vállalat.

Jól haladnak a munkával az egyik fontos erdélyi autópálya-szakaszon
2026. június 19., péntek

Siralmas látványt nyújt „Európa legnagyobb strandjának” gyermekrészlege

Nyolc éve kihasználatlanul áll az egykor népszerű gyermekrészleg az aradi Neptun Strandon: azóta benőtte a gaz, a medencék burkolatát pedig tönkretette az idő. Bár az önkormányzat évek óta ígérgeti a felújítást, eddig nem történt semmi.

Siralmas látványt nyújt „Európa legnagyobb strandjának” gyermekrészlege
2026. június 19., péntek

Kánikulát hoz a hétvége, 36 fok is lehet

Kánikulára figyelmeztető két sárga, vagyis elsőfokú riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).

Kánikulát hoz a hétvége, 36 fok is lehet
Hirdetés
2026. június 19., péntek

Három hétig minden nap belátogatott a medve az erdélyi megyeszékhelyre – rossz vége lett

Kilőttek egy medvét, amely három héten át naponta behatolt az emberek által lakott területekre Brassó Rakodó nevű negyedében. – közölte az önkormányzat.

Három hétig minden nap belátogatott a medve az erdélyi megyeszékhelyre – rossz vége lett
2026. június 18., csütörtök

Elítélték Temesvár német polgármesterét, emiatt 2030-ig nem indulhat választáson

Jogerősen is pert vesztett a legfelsőbb bíróságon Dominic Fritz temesvári polgármester az őt érdekellentéttel vádoló Országos Feddhetetlenségi Ügynökséggel (ANI) szemben.

Elítélték Temesvár német polgármesterét, emiatt 2030-ig nem indulhat választáson
2026. június 18., csütörtök

Egységes orvosi időpontfoglalót, digitális kórtörténetet ígér az új betegportál

Új korszak kezdődhet a romániai egészségügyi rendszerben – persze ha minden a tervek szerint halad. Már ezen a nyáron elindulhat az „e-SănătateaMea” (az én e-egészségem) elnevezésű országos digitális platform.

Egységes orvosi időpontfoglalót, digitális kórtörténetet ígér az új betegportál
Hirdetés
Hirdetés