
Ünnepi szalagvágás. Hamarosan a páciensek számára is megnyílik a váradi laboratórium
Fotó: Pap István
Orvosdiagnosztikai laboratóriummal bővült a Királyhágómelléki Református Egyházkerület által nyújtott szolgáltatások köre – a Reform Med ünnepélyes átadási ünnepségét kedden tartották Nagyváradon, a Zárda (ma Mihai Viteazul) utca 5. szám alatti székhelyen.
2025. szeptember 16., 18:442025. szeptember 16., 18:44
2025. szeptember 16., 19:262025. szeptember 16., 19:26
A Magyarország Külgazdasági és Külügyminisztériuma támogatásával megvalósult, empatikus hozzáállást, megbízható eredményeket és érthető kiértékelést ígérő Reform Med orvosdiagnosztikai laboratórium fontos aduásza, hogy a nagyváradi és a Partium más tájairól érkező páciensek az anyanyelvükön is boldogulhatnak, ami nagyon sokak számára jelent fellélegzést, hiszen az egészségügyi szakkifejezések sokszor még magyarul is idegenül hangzanak, nemhogy románul.
Mint a Váradon elérhető egészségügyi szolgáltatások palettáját bővítő labor szórólapján is aláhúzzák:
Fontos ugyanakkor kiemelni, hogy kedden csak az ott dolgozók számára történt meg az átadás, a pácienseknek még várniuk kell arra, hogy időpontot foglalhassanak. De az üzemeltetők reményei szerint már a hónap végétől megnyithatják kapuikat a nagyközönség számára, és a számítások szerint még további 8–10 hónapba telhet, amíg meglesz a szerződés az egészségbiztosítási pénztárral.
Az utolsó generációs gépekkel felszerelt laborban a következő vizsgálatok elvégzésére nyílik majd lehetőség:
A keddi ünnepi átadás nyitányaként Bogdán Szabolcs János, a Királyhágómelléki Református Egyházkerület püspöke mondott igei köszöntést, áldást kérve „nem csak erre az alkalomra, hanem életünkre és szolgálatunkra, amit Istentől kaptunk”.
Az új labor avatóján Bogdán Szabolcs János, a Királyhágómelléki Református Egyházkerület püspöke mondott igei köszöntést
Fotó: Alexandru Nițescu
Mint az eseményt moderáló Farkas Zsolt közigazgatási előadótanácsos is aláhúzta: a labor megnyitásával a Lorántffy Zsuzsanna Református Központ utolsó puzzle darabja is a helyére kerül,
ezen a helyen, és természetesen közben szolgálni fogja szűkebb, illetve tágabb értelemben vett közösségünket is”.
A támogató Külgazdasági és Külügyminisztérium képviseletében Magyar Levente miniszterhelyettes örömének adott hangot, hogy szűk éven belül másodszor vehet részt egy olyan létesítmény átadásán, amely megkönnyíti a nagyváradi magyarság mindennapjait. Felidézte: a királyhágómelléki püspökség részéről már néhány éve érkezett a megkeresés, hogy „egy komoly beruházássorozattal készülnek Nagyváradon és a Partiumban”, és ehhez kérték a magyar kormány támogatását, azóta pedig „ez a beruházási terv szinte maradéktalanul meg tudott valósulni”.
A támogató Külgazdasági és Külügyminisztérium képviseletében Magyar Levente miniszterhelyettes szólt az egybegyűltekhez
Fotó: Alexandru Nițescu
„Néhány elem még hátra van, de a következő hónapokban, következő egy-két évben körbe fogunk érni, és azokat a fejlesztéseket is át tudjuk majd adni” – ígérte a miniszterhelyettes, köszönetet mondva az egyházkerület képviselőinek, amiért
Szabó Ödön RMDSZ-es képviselőházi frakcióvezető-helyettes felszólalásában felidézte: a labornak helyet biztosító épületkomplexum úgy került az egyház tulajdonába, hogy a bajba került Lorántffy-iskolának kerestek megfelelő ingatlant, annak megvalósítását követően pedig egy szociális konyhát is sikerült kialakítani, ezekhez társul most a diagnosztikai központ.
Ezért véleménye szerint a történet tanulsága, hogy „a problémáktól nem megijedni kell”, hiszen „lehet, hogy annak a megoldásával másik két-három-négy problémát is megoldunk. Nyilván, ha van segítség”.
Az ünnepi eseményen felszólalt dr. Pallag Annamária, a Nagyváradi Egyetem Orvostudományi és Gyógyszerészeti Karának dékánhelyettese is, aki azt hangsúlyozta: „nagyon nagy dolog, hogy létrejön egy ilyen laboratórium”. „Tudjuk, hogy milyen nagyok a költségek, és nagyon szépen köszönjük azoknak, akik lehetővé tették, hogy egy újabb ilyen laboratóriumi út Nagyváradon.
– fejtette ki, külön kiemelve a Reform Med „zászlájára is kitűzött” empátia fontosságát az egészségügyi ellátásban, így a laboreredmények kiértékelésében is.
„Nagyon fontos, hogy miután kézhez kapjuk az eredményeket, akkor valaki türelmesen, empatikusan elmagyarázza, hogy hogyan tovább, és segítsen minket a gyógyulás útján. Ez lesz az óriási nagy különbség a többi orvosdiagnosztikai laboratóriumhoz képest” – emelte ki.
Az ünnepi esemény záró momentumaként dr. Farkas Annamária, a Reform Med laboratóriumi szakorvosa mutatta be a hamarosan megnyíló intézményt és a korszerű felszereléseket a jelenlevőknek.
A Temesvári Műszaki Egyetem új fejezetet nyit a romániai felsőoktatásban: egy olyan képzési profil körvonalazódik az intézményen belül, amely a mesterséges intelligenciát, a humanoid robotokat és a drónokat helyezi a középpontba.
Erős szélre és zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztásokat adott ki vasárnap az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Közleményt adott ki szombaton a Gyulafehérvári Római Katolikus Érsekség és a Verbum Egyesület az egyesület átszervezési folyamatáról.
Elkezdődtek a harmadik alagút munkálatai a Nagyszebent Pitești-tel összekötő autópálya Bojca (Boița) és Cornetu közötti szakaszán - adta hírül szombaton a közúti infrastruktúrát kezelő társaság (CNAIR) vezérigazgatója.
A Szeben megyei Muzsna (Moșna) erődtemplomának kerítőfalából egy szakasz leomlott szombatra virradóra – közölte a kulturális minisztérium.
Egy elektromos roller okozhatta azt a robbanást és tüzet, amely szombat kora reggel egy temesvári tömbház földszinti lakásában történt. A temesvári balesetben három személy könnyebben megsérült, az épületből 43 lakót kellett kimenekíteni.
Nyomtatott és online kiadványainak valamennyi munkatársától megválik a római katolikus egyház, amely átszervezéssel magyarázza a döntést. A Magyar Újságírók Romániai Egyesülete (MÚRE) méltánytalannak tartja az újságírókkal szembeni bánásmódot.
Lemondott tisztségéről Elena Micicoi Temes megyei prefektus, miután péntek reggel házkutatást tartott a lakásán az Európai Ügyészség.
Nagykalota és Kalotaszentkirály között kirajzolódtak a Kalota-patakon épülő víztározónak a körvonalai. A gátnak elsősorban árvízvédelmi szerepe lesz, de a majdani víztükör turisztikai vonzerejére is számítanak Kalotaszentkirályon.
Fotócsomagok, bankettek, ajándékok, limuzin és olykor korlátlan italfogyasztás is növelheti a végzős év költségeit, amelyek egyes családoknál több ezer lejre rúgnak. Kolozs megyei szülőket és pedagógust kérdeztünk a költekezés határairól.
szóljon hozzá!