Hirdetés

Orbán Viktor Nagyszalontán: csúfság lenne, ha az erdélyi magyarok nem jutnának be az Európai Parlamentbe

Orbán Viktor miniszterelnök beszédet mond a nagyszalontai Csonkatorony kertjében, mellette Kelemen Hunor RMDSZ-elnök és Török László, a hajdúváros polgármestere •  Fotó: Krónika

Orbán Viktor miniszterelnök beszédet mond a nagyszalontai Csonkatorony kertjében, mellette Kelemen Hunor RMDSZ-elnök és Török László, a hajdúváros polgármestere

Fotó: Krónika

Nagyszalontán találkozott partiumi magyar önkormányzati vezetőkkel és helyi lakosokkal hétfőn délután Orbán Viktor miniszterelnök. A kormányfő a Csonkatorony kertjében tartott fórumon kihangsúlyozta, hogy szükség van az RMDSZ képviseletére az Európai Parlamentben.

Rostás Szabolcs

2024. június 03., 16:492024. június 03., 16:49

2024. június 04., 07:372024. június 04., 07:37

Lapunk értesülései szerint a magyar kormányfő délután megérkezett a hajdúvárosba. Itt először az RMDSZ nagyszalontai szervezete székházának otthont adó Magyar Házban fogadta Török László, a bihari város polgármestere, az RMDSZ Bihar megyei vezetői, valamint Kelemen Hunor szövetségi elnök.

A Krónika információi szerint a miniszterelnök ezt követően közel félszáz partiumi magyar polgármesterrel, önkormányzati vezetővel vesz részt fórumon a nagyszalontai Csonkatorony kertjében.

Hirdetés

Úgy tudjuk, Orbán Viktor – akit felesége, Lévai Anikó is elkísért a magyar-román határ mentén fekvő bihari városba – Nagyszalontáról vissza is tér Magyarországra, hogy otthon folytassa a június 9-ei európai parlamenti és helyhatósági választásokat megelőző országjáró körútját. Orbán Viktor egyébként még nem járt Arany János szülővárosában, államfőt azonban már fogadott Nagyszalonta: 2018 márciusában Áder János köztársasági elnök nyitotta meg az Arany János-emlékév keretében felújított Csonkatornyot és az átalakított Arany-kiállítást.

Orbán Viktor miniszterelnök a szalontai Magyar Házban az RMDSZ partiumi polgármestereinek, önkormányzati vezetőinek társaságában •  Fotó: Krónika Galéria

Orbán Viktor miniszterelnök a szalontai Magyar Házban az RMDSZ partiumi polgármestereinek, önkormányzati vezetőinek társaságában

Fotó: Krónika

Az Arany János Emlékmúzeumnak otthont adó Csonkatorony kertjében, helyi lakosok részvételével tartott fórumon a miniszterelnök beszédét Kelemen Hunor vezette fel. Az RMDSZ elnöke úgy fogalmazott: az erdélyi magyaroknak „saját lábukon” kell bejutniuk az Európai Parlamentbe, ahol változásra van szükség. „500 ezer szavazat kell ahhoz, hogy a közösség erejét fölmutassuk. Az önkormányzatokban erősnek kell lennünk, és hangunk kell legyen az Európai Parlamentben, és nekünk nincsen más lehetőségünk a megmaradáshoz, csak az, hogy győzzünk” – hangoztatta a szövetségi elnök.

Kelemen megemlítette, hogy Orbán Viktor ama politikus, aki 11 alkalommal győzelemre vezette a Fidesz-KDNP-t. „Ki lenne alkalmasabb a változásokról beszélni, mint az, aki az Európai Unióban szükséges változásoknak az élén áll? Miniszterelnök úr, kedves Viktor, biztass, buzdíts, erősíts!” – adta át a szót a kormányfőnek az RMDSZ elnöke. Orbán Viktor azzal kezdte beszédét, hogy ismertette: „úgy került” Nagyszalontára, hogy június 4-én, kedden emlékezünk a nemzeti összetartozás, az „országvesztés” napjára. „Ami azon túl, hogy emlékeztet, figyelmeztet, a gyász napja, azt a tanulságot fogalmazza meg, hogy ha nem fogunk össze, ha nem él bennünk erősen az összetartozásnak a vágya, akkor bajban vagyunk” – hangoztatta a miniszterelnök.

Orbán Viktor elmondta, személyes tapasztalata is, hogy Romániában ritkábban szerepelnek a politikai viták középpontjában az EU-val összefüggő kérdések, mint Magyarországon.

Éppen ezért az EP-választáson való részvétel lendülete is lomhább, mint az anyaországban. Úgy vélte, a most vasárnapi európai parlamenti választás más lesz, mint a többi volt. „Azért jöttem át Nagyszalontára, hogy erősítsük egymást, hogy az RMDSZ-nek ott kell lennie az Európai Parlamentben. Képzeljék el azt a csúfságot, hogy a Fidesz listáján behozzuk a kárpátaljaiakat, a vajdaságiakat, az erdélyiek meg nincsenek ott saját jogon az uniós törvényhozásban” – fogalmazott Orbán Viktor, hangsúlyozva: szükség van az RMDSZ képviseletére az EP-ben.

Orbán Viktor arra kérte a hajdúvárosiakat, hogy küldjenek minél több magyar békepárti képviselőt az Európai Parlamentbe •  Fotó: Kelemen Hunor/Facebook Galéria

Orbán Viktor arra kérte a hajdúvárosiakat, hogy küldjenek minél több magyar békepárti képviselőt az Európai Parlamentbe

Fotó: Kelemen Hunor/Facebook

A miniszterelnök szerint a magyarok ellenfelei, ellenségei alig várják, hogy a magyarok elgyengüljenek, ne legyenek elegen, és elmondhassák: a magyar közösség arra sem képes, hogy képviseltesse magát azon a helyen, ahol összmagyar szempontokat lehet képviselni a nemzetközi politikában. Úgy fogalmazott: a teljes magyar nemzet számára szinte létkérdés, hogy ne valljunk kudarcot egy olyan választáson, ahol annyi a feladat, hogy meg kell ugorni az ötszázalékos küszöböt. „Ha végre van egy hely, ahol a magyar ügyet lehet képviselni, mi pedig arra nem vagyunk képesek, hogy képviselőt küldjünk, az baj, az a gyengeség jele. És az ellenfeleink nem fognak habozni, hogy azt kihasználják!” – mondta el beszédében Orbán Viktor. Hozzátette, a mostani olyan európai választás lesz, amely „szerencsétlenségünkre” döntő lehet a háború és a béke kérdésében.

Idézet
Mi, magyarok, éljünk a határ bármelyik oldalán, szavazzunk a békepárti erőkre, mert június 9-én még megállíthatjuk a háborús menetet” – hangoztatta a miniszterelnök Nagyszalontán, hozzátéve: könnyen lehet, hogy ez a választás dönti majd el, Európa ki tud maradni a háborúból vagy „beletéblábol”.

Orbán Viktor többek között azzal érvelt a magyaroknak a háborúból való kimaradásának szükségessége mellett, hogy a két világháborúban a nemzet elveszítette másfélmillió tagját. „Ha ez a másfél millió magyar meglenne a gyerekeikkel és az unokáikkal, akkor nem kellene ilyen fejfájósan számolgatnunk az önkormányzati választás előtt, hogy mennyien is vagyunk” – állapította meg a miniszterelnök.

•  Fotó: Kelemen Hunor/Facebook Galéria

Fotó: Kelemen Hunor/Facebook

A kormányfő utalt arra is, hogy választásokat megelőzően időnként fellángol a vita, van-e jövője az etnikai alapú politizálásnak. „Én csak azt tudom Önöknek mondani, hogy etnikai alapú politizálásnak addig van helye, amíg van etnikai alap. Amikor nincs etnikai alap, akkor nem lesz etnikai alapú politizálás, és ha nem lesz etnikai alapú politizálás, nem lesz etnikai alap sem. De amíg megvan, addig nem érdemes erről vitát nyitni, hanem képviseltetni kell magunkat” – jelentette ki Orbán Viktor. Arra figyelmeztetett: ha a közösség a saját magát megkülönböztető, magyar minőségében nem képviselteti magát, akkor el fog tűnni,

politikai képviselet nélkül nem tud „komplett magyar világot fenntartani”.

A miniszterelnök kifejtette azt is, hogy a kisebbséggel szemben egyetlen orvosság van: a nagyság, a nemzet nagysága. „A mi nemzeti nagyságunkat az anyaországnak kell megtestesítenie. Ha mi állandóan számolgatunk, mindig kisebbségben leszünk. Nekünk ponderálni kell, nagyoknak kell lenni, nagy teljesítmény kell letenni a világ asztalára. A magyarok vagy megmaradnak nagy kulturális, szellemi, tudományos nagyságukban, büszkén, vagy nem fognak megmaradni sehogy” – hangoztatta Orbán Viktor nagyszalontai hallgatósága előtt.

A miniszterelnök szerint etnikai alapú politizálásnak addig van helye, amíg van etnikai alap •  Fotó: Kelemen Hunor/Facebook Galéria

A miniszterelnök szerint etnikai alapú politizálásnak addig van helye, amíg van etnikai alap

Fotó: Kelemen Hunor/Facebook

A Fidesz elnöki tisztségét is betöltő kormányfő partiumi látogatását egyébként Lázár János építési és közlekedési miniszter harangozta be május közepén Nagyváradon tett látogatása során. A tárcavezető akkor elmondta, június elején Orbán Viktor miniszterelnök a Partiumba látogat és részt vesz RMDSZ kampányában, ezzel érzékeltetve, hogy nemcsak a székelyföldi magyarság az, amely számíthat az együttműködésre és a támogatásra. Lázár János a választások tétjéről szólva rendkívüli jelentőségűnek nevezte, hogy az 1,3 millió erdélyi magyarnak legyen Brüsszelben képviselete, megjegyezve, a Fidesz és a magyar kormány ugyan jó szövetséges, de a közvetlen képviseletet az erdélyi magyaroknál jobban senki sem tudná ellátni. „Rossz politikai üzenet lenne és veszélybe sodorná a magyar kisebbség lehetőségeit a következő évek román belpolitikájában, ha az RMDSZ nem érné el az EP-be jutáshoz szükséges öt százalékot” – hangsúlyozta a miniszter.

korábban írtuk

„Az RMDSZ-t nem ugráltatja senki” – Kelemen Hunor a választásokról, a brüsszeli változás szükségességéről
„Az RMDSZ-t nem ugráltatja senki” – Kelemen Hunor a választásokról, a brüsszeli változás szükségességéről

Az Európai Bizottság többször bizonyította, hogy nem vesz tudomást a polgárok akaratáról, magasról tesz rájuk, ami elfogadhatatlan, ezért a brüsszeli hozzáállásnak változnia kell – állapította meg a Krónikának adott interjúban Kelemen Hunor.

Hirdetés
1 hozzászólás Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 22., hétfő

Erdély-szerte kezdődik a parlagfű virágzása, kemény bírságok várnak a hanyag telektulajdonosokra

Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.

Erdély-szerte kezdődik a parlagfű virágzása, kemény bírságok várnak a hanyag telektulajdonosokra
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Már az első napon összeomlott a rendszer: káoszba fulladt a képességfelmérő digitalizációja

A képességfelmérő vizsga első napját technikai hibák árnyékolták be: a dolgozatfeltöltő platform többször összeomlott, tanárok ezrei rekedtek órákra az iskolákban. A szakszervezetek szerint a minisztérium alkalmatlansága okozta a káoszt.

Már az első napon összeomlott a rendszer: káoszba fulladt a képességfelmérő digitalizációja
2026. június 22., hétfő

Mesterséges intelligencia segíti a tüdőrák korai felismerését a kolozsvári sürgősségi kórházban

Újabb mesterséges intelligencia alapú rendszert vezetett be a Kolozs megyei sürgősségi kórház: a Carebot nevű platform a tüdőgócok felismerésében segíti a radiológusokat, ezzel hozzájárulva a tüdőrák minél korábbi diagnosztizálásához.

Mesterséges intelligencia segíti a tüdőrák korai felismerését a kolozsvári sürgősségi kórházban
2026. június 22., hétfő

Még egy hónap, és újabb autópálya-szakaszon autózhatunk Erdélyben

Még a nyáron átadhatják az észak-erdélyi autópálya Magyarzsombor és Vaskapu közötti, 12 kilométeres szakaszát Szilágy megyében – közölte a közlekedési tárca illetékese.

Még egy hónap, és újabb autópálya-szakaszon autózhatunk Erdélyben
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Hőségre és zivatarokra is figyelmeztetnek a meteorológusok

A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.

Hőségre és zivatarokra is figyelmeztetnek a meteorológusok
2026. június 21., vasárnap

Egyelőre velünk marad a hőség, de viharokra is számítani kell

Hőségre figyelmeztető előrejelzést adott ki vasárnap a következő napokra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia nagy részére.

Egyelőre velünk marad a hőség, de viharokra is számítani kell
2026. június 20., szombat

Hőségriasztás van érvényben, záporok hozhatnak felfrissülést

Sárga, vagyis elsőfokú hőségriasztást adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) 15 megyére. Az ország többi részén kedd estig melegre, kellemetlen hőérzetre és viharos időjárásra figyelmeztető időjárás-előrejelzés lesz érvényben.

Hőségriasztás van érvényben, záporok hozhatnak felfrissülést
Hirdetés
2026. június 19., péntek

Hasast ugrott a partiumi élményfürdőprojekt, senki sem dob 100 milliós mentőövet

Senki sem jelentkezett a tasnádi polgármesteri hivatal által kiírt tenderre, amely egy 102 millió lejes hitel felvételére irányult a Szatmár megyei településen tervezett, Aquapark Transilvania Terme nevű élményfürdő megvalósítása érdekében.

Hasast ugrott a partiumi élményfürdőprojekt, senki sem dob 100 milliós mentőövet
2026. június 19., péntek

Jól haladnak a munkával az egyik fontos erdélyi autópálya-szakaszon

Jól haladnak a munkálatok a Nagyszebent Fogarassal összekötő autópályán – közölte a Brassó megyei út- és hídkarbantartó vállalat.

Jól haladnak a munkával az egyik fontos erdélyi autópálya-szakaszon
2026. június 19., péntek

Siralmas látványt nyújt „Európa legnagyobb strandjának” gyermekrészlege

Nyolc éve kihasználatlanul áll az egykor népszerű gyermekrészleg az aradi Neptun Strandon: azóta benőtte a gaz, a medencék burkolatát pedig tönkretette az idő. Bár az önkormányzat évek óta ígérgeti a felújítást, eddig nem történt semmi.

Siralmas látványt nyújt „Európa legnagyobb strandjának” gyermekrészlege
Hirdetés
Hirdetés