
Bukarestben aláírták a kolozsvári regionális sürgősségi kórház kivitelezési szerződését
Fotó: Facebook/Cseke Attila
Aláírták kedden este a bukaresti kormánypalotában a kolozsvári regionális sürgősségi kórház kivitelezési szerződését. Az északnyugati régiót kiszolgáló egészségügyi intézmény Románia egyik legkorszerűbb kórháza lesz.
2026. május 12., 21:382026. május 12., 21:38
2026. május 12., 23:302026. május 12., 23:30
Cseke Attila ügyvivő egészségügyi miniszter a kivitelezési szerződés aláírási ünnepségén kijelentette: a kolozsvári regionális sürgősségi kórház az elmúlt évtizedek legfontosabb egészségügyi infrastruktúra-fejlesztése Erdélyben. „Vannak pillanatok egy közösség életében, amelyek nemcsak a jelent, hanem a jövő generációit is meghatározzák. Ma egy ilyen pillanatról beszélünk. A kolozsvári regionális sürgősségi kórház nem csupán egy épület, nem csupán egy építkezés, hanem Erdély szívének legjelentősebb egészségügyi infrastruktúra-fejlesztése az elmúlt évtizedekben. Mindannyian tudjuk az igazságot: egy regionális kórház felépítése maraton, nem sprint.
Mától valóban történnek dolgok a kolozsvári regionális sürgősségi kórháznál” – mondta Cseke Attila. A miniszter hangsúlyozta: a projekt bizonyítja, hogy Romániában is lehet európai színvonalú egészségügyi rendszert építeni kompromisszumok nélkül.
„Ezzel a kórházzal azt ígérjük minden állampolgárnak, hogy a legnehezebb pillanatokban többé nem marad egyedül hideg folyosókon, az idő által megviselt épületekben. Ez a kórház ugyanakkor orvosainknak is szól, akik megérdemlik, hogy európai körülmények között dolgozhassanak. Megérdemelnek egy olyan helyet, amely méltó a hivatásukhoz, és amely itthon tartja őket, a romániai betegek szolgálatában.
– fogalmazott. Az eseményen Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök is jelen volt, aki rövid felszólalásában azt hangsúlyozta, hogy a következő években egy újabb fontos regionális kórház épülhet fel Romániában.
Közölte: az északnyugati régió lakosaként jól tudja, hogy a legjobb egészségügyi szolgáltatásokat a kolozsvári orvosok nyújtják. Örömének adott hangot, hogy a hozzáértését bizonyító orvoscsapat a jövőben munkája során a szakmai felkészültségéhez méltó körülményeket és felszereléseket hasznosíthat.
Iuliana Feclistov, az Egészségügyi Infrastruktúra-fejlesztési Országos Ügynökség (ANDIS) vezetője elmondta: a kolozsvári regionális sürgősségi kórház a román állam három kiemelt stratégiai egészségügyi beruházásának egyike.
„Ez egy olyan kórház lesz, amely harmadlagos szintű egészségügyi szolgáltatásokat nyújt majd az északnyugati régió számára, elsősorban kritikus, összetett és politraumatizált esetek kezelésére. (…) A kórház 849 ággyal rendelkezik majd, ebből 106 intenzív terápiás ágy lesz, beleértve a gyermekintenzív, a neonatológiai és az égési sérülteket ellátó részleget is. Az égési sérültek számára 12 ágyat biztosítanak. Emellett 34 nappali kórházi hely, valamint 71 járóbeteg-rendelő működik majd, 11 klinikára szervezve. A műtőblokk 22 műtőből áll majd, köztük két hibrid műtővel” – ismertette Feclistov.
A műszaki épületekkel és a külső létesítményekkel együtt a teljes beruházás 184 ezer négyzetmétert foglal majd magába. Az ANDIS vezetője szerint a kórház alapjaiban változtatja meg a romániai egészségügyi ellátás működését, mivel nem hagyományos osztályok szerint szervezik meg, hanem
A szerződéssel kapcsolatban elmondta: a főépület, a műszaki létesítmények és a támogató infrastruktúra kivitelezésére, valamint a helikopterleszálló és egy fotovoltaikus park megépítésére vonatkozik. Tartalmazza továbbá a nagy értékű orvosi berendezések beszerzését és telepítését, a speciális részlegek felszerelését, a külső rendezési munkálatokat, a közműcsatlakozásokat, az úthálózati kapcsolatok kiépítését is.
„A szerződés értéke áfával együtt körülbelül 2,2 milliárd lej, míg a teljes beruházás értéke megközelítőleg 3,4 milliárd lej” – tette hozzá az ANDIS vezetője az Agerpres hírügynökség tájékoztatása szerint.
Emil Boc kolozsvári polgármester arról beszélt, hogy a beruházás növelni fogja az északnyugati régió polgárainak életszínvonalát. Felidézte, hogy a Kolozsvár melletti Szászfenesen található, korábban a hadsereg által használt területet még 2011-ben kapták a célra. Hangsúlyozta, hogy a helyi hatóságok dolgoznak az infrastruktúrán, mely nyárra készül el. Arra is utalt, hogy a könnyűszerkezetű metró építése is a jövendőbeli kórház környékén kezdődött el, hogy a tömegközlekedés is biztosított legyen.
A most aláírt, a legfontosabb munkálatokra vonatkozó szerződés értéke 2,2 milliárd lej, a teljes beruházásé 3,4 milliárd lej. Az építést és felszerelést is magában foglaló munkálatok kivitelezési ideje 3 és fél év. A kolozsvári regionális sürgősségi kórház egyike a román egészségügy három stratégiai beruházásának, Craiován és Jászvásáron (Iași) már épülnek a hasonló létesítmények.

Tervezési szakaszba lépett a kolozsvári regionális sürgősségi kórház építése – jelentette be hétfőn az egészségügyi minisztérium.
A Hunyad megyei törvényszék hétfőn elrendelte annak a férfinak az előzetes letartóztatását, aki egy pisztollyal négy emberre lőtt Lupényben. A bíróság döntése nem jogerős, 48 órán belül megfellebbezhető.
A NASA űrbéli mezőgazdasági kísérletei által inspirált aeroponikus, azaz talaj nélküli növénytermesztő rendszerrel kísérleteznek Kolozsváron.
Az 1930-as évek elején hagyományos székely népi motívumokkal díszített, élénk virág- és madármintás, jellegzetes kék színű bútorokat adományoztak a marosvásárhelyi Vártemplomnak a város, a gyülekezet neves személyiségei.
A Kolozsvár–Nagyvárad vasútvonal korszerűsítési munkálatai gyors ütemben haladnak, és a 67 kilométer hosszú Kolozsvár–Kissebes szakaszon már közlekednek munkavonatok – számolt be a Pro Infrastruktúra Egyesület.
Mintegy félmillió euró értékű hamis bankjegyet foglaltak le vasárnap délután a Szatmár Megyei Szervezett Bűnözés Elleni Szolgálat rendőrei. A két nagyváradi gyanúsítottat hétfőn a bíróság 30 napos előzetes letartóztatásba helyezte.
A medvék által nagyon sűrűn látogatott Transzfogarasi úton a Romsilva állami erdészet Argeș megyei igazgatósága az incidensek megelőzését szorgalmazza és az óriási összegű bírságokra hívja fel a figyelmet.
Újabb harminc nappal meghosszabbította a bányakatasztrófa miatti vészhelyzetet Parajdon a helyi vészhelyzeti bizottság.
Felújítják Dés és környéke egyik legfontosabb turisztikai és közösségi vonzerejét, a Torok fürdőt. A 4,5 millió eurós fürdőberuházás több látogatót, erősebb helyi gazdaságot és korszerűbb rekreációs lehetőségeket ígér.
Nicușor Dan államfő óriásit tévedett, amikor megtámadta az alkotmánybíróságon a medvék vadászati kvótájának megduplázását célzó törvénytervezetünket – jelentette ki hétfőn Csoma Botond.
Elindult a Méhes György-Nagy Elek Alapítvány kutatói pályázati programja, melynek célja az erdélyi magyar értelmiség 1944 és 1952 közötti időszakának feltárása állambiztonsági források alapján – tájékoztatott hétfőn a budapesti székhelyű alapítvány.
szóljon hozzá!