Hirdetés

Még legkevesebb egy évet kell várni a csobbanásra a kovásznai élményfürdőben

élményfürdő

Az épülő élményfürdő a hó nélkül maradt sípálya aljában Kovászna városában

Fotó: Gazda Árpád

Még legkevesebb egy évet várni kell a csobbanásra az épülő kovásznai élményfürdőben – tudtuk meg Gyerő József polgármestertől. A Krónika annak kapcsán kereste az elöljárót, hogy 2024 őszén lejárt az a határidő, amelyet a finanszírozás megítélésekor, 2022 júniusában jelentettek be az élményfürdő megépítésére, az építőtelep láttán azonban még távolinak látszik az átadás.

Gazda Árpád

2025. február 27., 07:592025. február 27., 07:59

2025. február 27., 09:482025. február 27., 09:48

A kovásznai Piliske-hegy lábánál egyelőre csak szánkópálya, korcsolyapálya vonzza a látogatókat. A Lőrincz Zsigmond sípálya a kedvezőtlen időjárás miatt nem működött az idei télen, az élményfürdő félkész épületei pedig kiemelkednek a környezetükből, de szemmel láthatóan várni kell még a csobbanásra. Gyerő József polgármester a Krónikának elmondta: a létesítményt a bukaresti Fejlesztési Minisztérium építteti.

Ha minden a papírforma szerint halad, a műszaki átadásnak az év végéig meg kellene történnie, ezt követi az épület átadása az önkormányzatnak.

Hirdetés

Állami beruházás lévén azonban az építkezés finanszírozása mindig a költségvetés függvénye. Könnyen megtörténhet, hogy homokszem csúszik a gépezetbe, és megtorpan az építkezés.

élményfürdő Galéria

Gyerő József polgármester szerint sok minden késleltette az élményfürdő munkálatait

Fotó: Gazda Árpád

A háromszéki város önkormányzata már készül a létesítmény beüzemelésére. Egy cég bejegyzését tervezi, amelyik a fürdő működtetésével foglalkozik majd. Készülnek a személyzet verbuválására is. Amint a polgármester lapunknak elmondta: a működéshez szükséges jóváhagyások beszerzése is időigényes feladat lesz, és ennek is csak az után kezdhetnek neki, miután átvették az épületet.

„A legoptimistább forgatókönyv szerint is legalább egy évre van még szükség, míg az élményfürdő megnyithatja a kapuit a látogatók előtt. De tesszük a dolgunkat, hogy minél előbb nyithassunk” – jelentette ki Gyerő József polgármester. Hozzátette: egy sor probléma megoldása az önkormányzatra hárul, ezeken dolgoznak.

élményfürdő Galéria

Gyerő József polgármester a Krónikának elmondta: szeretnének kikapcsolódási lehetőségeket is biztosítani a Kovásznára látogatók számára

Fotó: Gyerő József facebook oldala

Elvégezték például a létesítmény csatlakoztatását a földgázvezetékre, felvitték a telekre a középfeszültségű villanyvezetéket, transzformátorállomást létesítenek.

A létesítmény vízellátásán is javítaniuk kell, pumpálóállomást hoznak létre, és víztartályokat helyeznek el a létesítmény fölött a tartalék víz tárolására. Arra is készülnek emellett, hogy felvezessék az épületbe az ásványvizet és a mofettát.

korábban írtuk

Nem csak egy legény van talpon a vidéken a Toldi élményfürdő építőtelepén
Nem csak egy legény van talpon a vidéken a Toldi élményfürdő építőtelepén

„Képben van” a nagyszalontai Toldi élményfürdő építője, amely eddig tartja a határidőket, így a csaknem 30 millió eurós beruházás jövő nyárra megvalósulhat.

„Ebben az épületben nem lesz kezelőbázis, de élményt szeretnénk szerezni az ide látogatóknak azzal, hogy bemutatjuk számukra: mi az, hogy borvízfürdő, és mi az, hogy mofetta. Ezért hat borvízfürdős kádat és egy mofettagödröt is tervezünk az épületbe” – jelentette ki az elöljáró. Kérdésünkre elmondta, ha Kovásznán leásnak, szinte bárhol borvízfeltörést, széndioxid-feltörést találnak, de éppen itt, ahol az élményfürdő épül, nem találtak forrást, és gázfeltörést sem. Ezért máshonnan kell vezetéken idehozni a helyi gyógyvizet és gyógyító gázokat.

élményfürdő Galéria

Kovászna, a szegény nyugdíjasok fürdővárosa

Fotó: Gazda Árpád

Földrengésbiztos lesz az élményfürdő

A polgármester elmondta: sok minden késleltette a munkálatokat. Régészeti feltárást kellett végezni a területen, sokat kellett módosítani az eredeti terven, hogy az épület földrengésbiztos legyen, de úgy tűnik, hogy a kivitelező, a Kész Románia Kft. jól halad a feladattal, és jó minőségű munkát végez.

Gyerő József azt is megemlítette: az önkormányzat három hektáros telkéből két hektáron épül az élményfürdő, és azt tervezik, hogy a fennmaradó területrészt magánberuházónak adják át, hogy az szállodát építsen, amit zárt folyosóval kötnek majd össze a fürdővel.

Kérdésünkre, hogy van-e neve az élményfürdőnek, a polgármester elmondta: az volt a kérésük a megvalósíthatósági tanulmányt készítő bukaresti cég felé, hogy az épület jelenítse meg azokat az elemeket, amelyeket Kovászna képvisel a gyógyászat szempontjából. Ezért az épület három egymás mellé-alá-fölé rakott tömbből tevődik össze. Egyikük a földet, másikuk a vizet, harmadikuk a levegőt jeleníti meg. A megvalósíthatósági tanulmány készítői az elemek angol megnevezéseinek a kezdőbetűiből az EWÁ-t (earth-föld, water-víz, air-levegő) javasolták névnek. Logót is készítettek a javaslatukhoz, de mindezt a helyi tanácsnak is meg kell vitatnia és el kell fogadnia.

élményfürdő Galéria

Három évtizedes épületroncs az üdülőváros központjában

Fotó: Gazda Árpád

Gyerő József polgármester egy korábbi nyilatkozatában azt a célt fogalmazta meg, hogy ne csak a nyugdíjasok fürdőhelye legyen a város, akik az egészségbiztosítási pénztár által támogatott kezelőjegyekkel érkeznek a szív- és érrendszeri betegségeik kezelésére a városba.

Próbálják megszólítani a fiatalabb, jobb anyagi lehetőségekkel rendelkező korosztályt is, és a téli idényre is vonzóvá akarják tenni a várost a turisták számára.

Ezt a célt szolgálta a sípálya létesítése is. Elmondta azonban, hogy a 610-800 méter közötti tengerszint fölötti magasságban létrehozott sípályát az utóbbi két télen nem tudták beüzemelni a kedvezőtlen időjárási viszonyok miatt. Hozzátette: a globális felmelegedést Kovásznán is érzik. Így korcsolyapályát létesítettek a hegy tövében, és bobpálya létesítéséhez próbálnak pénzt pályázni. Ennek az előtanulmányait is elkészítették. Épp a napokban nyertek meg egy olyan EU-s pályázatot, melynek része egy kilátó megépítése a sípálya tetején, és az odavezető út kialakítása.

élményfürdő Galéria

Kovásznán a téli idényre is vonzóvá akarják tenni a várost a turisták számára

Fotó: Gazda Árpád

„Az a turista, aki nem gyógykezelésre érkezik Kovásznára, valamit szeretne itt csinálni. Ezért keressük a módját annak, hogy kikapcsolódási lehetőségeket biztosítsunk számára” – jegyezte meg a polgármester. Kérdésünkre, hogy mi lesz a sorsa annak az épületroncsnak, amelyik immár több évtizede éktelenkedik a város központjában, Gyerő József nem tudott biztató fejleményekről beszámolni. Felidézte, az 1977-es földrengésben megrongálódott, és azután lebontott városi kultúrház helyén az 1990-es években a Kovászna Megyei Tanács kezdett új kultúrházat építeni. Amikor azonban látta, hogy nem lesznek pénzforrásai a befejezéshez, az épület vázszerkezetét átadta a városnak, amelynek szintén meghaladta a lehetőségeit az építkezés finanszírozása.

Így az önkormányzat magánbefektetőt keresett, amelyik azt vállalta, hogy szállodává alakítja és befejezi az épületet.

A bukaresti cég azonban csődbe ment, és a csődbiztos 10-15 évig kereste azt a beruházót, amelyik befektetési lehetőséget lát az épületroncsban. Végül egy izraeli vállalkozó vásárolta meg a leromlott félkész épületroncsot. Ez a vállalkozó is szállodát képzelt el a városközpontban. Újraterveztette az épületet, és elkészíttette a részleges városrendezési tervet az átalakításhoz, de beköszöntött a Covid, majd jött az izraeli háború, így ő is leállt a tervei megvalósításával.

„Azt tudjuk tenni, hogy 500 százalékos adót rovunk ki az épületre, és várjuk, hogy a tulajdonos lépjen valamit” – magyarázta a Krónikának Gyerő József, Kovászna polgármestere.

korábban írtuk

Eurómilliók az első szilágysági élményfürdőre
Eurómilliók az első szilágysági élményfürdőre

Nyertesnek ítélték meg a Szilágy megyei Cigányi község élményfürdő-építési projektjét, amely tízmillió eurós európai uniós támogatásra számíthat.

korábban írtuk

Élményfürdő-habzsolás: újabb akvaparkok épülhetnek Erdélyben, kettő egymással versenyez
Élményfürdő-habzsolás: újabb akvaparkok épülhetnek Erdélyben, kettő egymással versenyez

Egymást próbálják túllicitálni a hatóságok Máramarosban, ahol élményfürdő-építési „versenybe” fogtak a Felsőbányán, illetve a megyeszékhelyen létesítendő akvapark terveivel. Hasonló összegből szintén új, termálvizes élményfürdő létesülhet Belényesen.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 25., csütörtök

Többszöri nekifutás után bejelentették, hová költözik a nagyváradi állatkert

Miután az elmúlt években több helyszín is kudarcot vallott, a csütörtöki bejelentés szerint végül a Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi erdejébe költöztetik a nagyváradi állatkertet.

Többszöri nekifutás után bejelentették, hová költözik a nagyváradi állatkert
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Nem akkor kell segítséget kérni, amikor már menthetetlen a kapcsolat

Miközben egyre több ember beszél nyíltan a mentális egészségről, a párkapcsolati problémák kezelésével kapcsolatban sok a bizonytalanság. Egészségünkre című videós sorozatunk újabb részében Bálint Gabriela párkapcsolati terapeutával beszélgettünk.

Nem akkor kell segítséget kérni, amikor már menthetetlen a kapcsolat
2026. június 24., szerda

Kánikula miatt adtak ki figyelmeztetést, több erdélyi megyében viharriasztás van érvényben

A meteorológiai szolgálat újabb elsőfokú hőségriasztásokat adott ki: szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés. De több erdélyi megyében viharos időjárásra is számítani kell.

Kánikula miatt adtak ki figyelmeztetést, több erdélyi megyében viharriasztás van érvényben
2026. június 24., szerda

Nem is olyan sokára elkészül egy székelyföldi autópálya-szakasz

Jól haladnak a munkálatok a Marosvásárhelyt Nyárádszeredával összekötő autópálya-szakaszon – derül ki a közlekedési tárca illetékesének tájékoztatásából.

Nem is olyan sokára elkészül egy székelyföldi autópálya-szakasz
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Kriptovaluta-bányászat: a túl nagy villanyszámla buktatta le az adócsalókat

Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.

Kriptovaluta-bányászat: a túl nagy villanyszámla buktatta le az adócsalókat
2026. június 23., kedd

Nem játék: már több tízezer lejnyi bírságot róttak ki a medvék etetéséért

Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.

Nem játék: már több tízezer lejnyi bírságot róttak ki a medvék etetéséért
2026. június 23., kedd

Amikor a legjobban kéne öntözni, akkor nem üzemel a felújított szivattyúállomás

Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.

Amikor a legjobban kéne öntözni, akkor nem üzemel a felújított szivattyúállomás
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Sokan autóval mennek a Kárpátokba, leszedik, tönkreteszik a védett növényeket

Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.

Sokan autóval mennek a Kárpátokba, leszedik, tönkreteszik a védett növényeket
2026. június 23., kedd

Egy lépéssel közelebb Parajd több millió eurós támogatása

Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.

Egy lépéssel közelebb Parajd több millió eurós támogatása
2026. június 23., kedd

Erdélyt sem kímélte az ítéletidő, újabb viharok várhatók

Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.

Erdélyt sem kímélte az ítéletidő, újabb viharok várhatók
Hirdetés
Hirdetés