
„Magyartalan” Szent László tér. A magyar nemzeti tizenegy meccseit ezúttal nem lehet látni Nagyvárad főterén
Fotó: Oradea.ro
Felháborodást keltett a nagyváradi magyar közösség körében, hogy a román többségű önkormányzat „megfeledkezett” róla a Németországban zajló labdarúgó Európa-bajnokság kapcsán.
2024. június 16., 09:042024. június 16., 09:04
2024. június 16., 12:172024. június 16., 12:17
A városháza csütörtökön jelentette be, hogy a város magyarok körében Szent Lászlónak, a románok által Egyesülésnek nevezett főterén óriáskivetítőt állít fel, amelyen követni lehet majd a mérkőzéseket.
Azonban nem az összeset:
A közlemény szerint a meccsnézést az önkormányzat és a város idegenforgalmi célpontjainak népszerűsítésére létrehozott Visit Oradea az egyébként nagyváradi székhelyű Digi Románia támogatásával szervezte meg.
Már eleve az érthetetlen, miért nem követhető az összes mérkőzés a főtéren – nyolc évvel ezelőtt, amikor egy osztrák tulajdonú bank volt a főtéri meccsnézések főtámogatója, a teljes Eb követhető volt a helyszínen, míg három éve a járvány miatt föl sem merült a tömeges meccsnézés lehetősége –,
Pedig a város magyar polgárai számára a mai napig emlékezetes, hogy mekkora élményt jelentett, amikor a 2016-os Eb idején meggypiros magyar válogatott mezekbe öltözött, piros-fehér-zöld zászlókat lobogtató szurkolók lepték el a főteret, és több ezer torokból zúgott a Himnusz, illetve a Ria, ria, Hungária! Dzsudzsákék franciaországi menetelése során.
Ami természetesen felháborította a város magyar polgárait: a közösségi oldalakon azóta is egymást érik az önkormányzatot bíráló kommentek.
Az ügy már a magyar politikum ingerküszöbét is elérte:
Ebben megjegyzi: meglepődve olvasta hogy az önkormányzat várost népszerűsítő intézménye és annak partnerszervezete a labdarúgó Európa-bajnokság mérkőzéseiből csupán néhányat közvetít. Rámutat: ez azért is meglepő, mert a Covid-időszakot leszámítva Nagyváradon mindig is biztosított volt ez a közösségi élmény, amely több ezer ember számára biztosított színvonalas szórakozást. Ugyanakkor azt is megjegyzi, hogy Szatmárnémeti városa, ahogy sok más nagyváros is, biztosítja lakosai számára a teljes Eb-program megtekinthetőségét.

Nem csak a helyszínen, Kölnben, hanem Erdély-szerte szurkoltak magyarok a nemzeti tizenegynek a németországi Európa-bajnokságon szombaton játszott csoportmérkőzésen.
– fogalmaz a tanácsos.
Aki mindemellett némileg vitatható módon lemondana arról, hogy a magyar közösség a Szent László téren nézhesse az Eb-t, és alternatív helyszínt javasol a magyar labdarúgó-válogatott mérkőzései megtekintésére: a színház mögötti teret vagy a nagyváradi vár egyik alkalmas terét.
Holott a két szurkolótábor nem is találkozna, hiszen a két válogatott mérkőzései nem egy napon vannak.
A Krónika még szombaton délelőtt hivatalos megkereséssel fordult az önkormányzathoz, amelyben
Ennek nyomán feltettük a kérdést: miért nem nézhető az összes Eb-meccs a Szent László-téren, illetve ha ez nem lehetséges, akkor a román válogatott mérkőzései mellett miért nem vetítik legalább a magyar nemzeti tizenegy meccseit?
Megkeresésünkre eddig nem érkezett válasz, ha reagálnak, visszatérünk a témára.

A skótok pénteki csúfos veresége után a magyar labdarúgó-válogatott is határozottan rosszul kezdte a Németországban elrajtolt kontinenstornát.
Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.
A képességfelmérő vizsga első napját technikai hibák árnyékolták be: a dolgozatfeltöltő platform többször összeomlott, tanárok ezrei rekedtek órákra az iskolákban. A szakszervezetek szerint a minisztérium alkalmatlansága okozta a káoszt.
Újabb mesterséges intelligencia alapú rendszert vezetett be a Kolozs megyei sürgősségi kórház: a Carebot nevű platform a tüdőgócok felismerésében segíti a radiológusokat, ezzel hozzájárulva a tüdőrák minél korábbi diagnosztizálásához.
Még a nyáron átadhatják az észak-erdélyi autópálya Magyarzsombor és Vaskapu közötti, 12 kilométeres szakaszát Szilágy megyében – közölte a közlekedési tárca illetékese.
A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.
Hőségre figyelmeztető előrejelzést adott ki vasárnap a következő napokra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia nagy részére.
Sárga, vagyis elsőfokú hőségriasztást adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) 15 megyére. Az ország többi részén kedd estig melegre, kellemetlen hőérzetre és viharos időjárásra figyelmeztető időjárás-előrejelzés lesz érvényben.
Senki sem jelentkezett a tasnádi polgármesteri hivatal által kiírt tenderre, amely egy 102 millió lejes hitel felvételére irányult a Szatmár megyei településen tervezett, Aquapark Transilvania Terme nevű élményfürdő megvalósítása érdekében.
Jól haladnak a munkálatok a Nagyszebent Fogarassal összekötő autópályán – közölte a Brassó megyei út- és hídkarbantartó vállalat.
Nyolc éve kihasználatlanul áll az egykor népszerű gyermekrészleg az aradi Neptun Strandon: azóta benőtte a gaz, a medencék burkolatát pedig tönkretette az idő. Bár az önkormányzat évek óta ígérgeti a felújítást, eddig nem történt semmi.
2 hozzászólás