
Sokan őriznek otthont lejárt szavatosságú gyógyszereket
Fotó: Orbán Orsolya
Sokan tartanak otthon lejárt szavatosságú orvosságokat, korábbi kezelések után megmaradt gyógyszereket, és újra beszedik őket, amikor hasonló tünetek jelentkeznek. Azonban a lejárt szavatosságú gyógyszerekkel körültekintően kell bánni.
2026. május 16., 17:422026. május 16., 17:42
2026. május 16., 17:422026. május 16., 17:42
A toxikológiai szakértők arra figyelmeztetnek, hogy a szavatossági idő lejárta után használt gyógyszerek elveszíthetik terápiás hatásukat, és bizonyos helyzetekben mellékhatásokat vagy egyéb szövődményeket okozhatnak. Még ha a csomagolás sértetlennek is tűnik, a termékek hatékonysága és biztonsága a szavatossági idő lejárta után már nem garantálható.
például a kenőcsök. Ezenkívül azt is figyelembe kell vennünk, hogy minden alkalmazási formánál van egy szavatossági idő a flakon felnyitásától számítva. A krémes doboz/tubus felnyitása után a szavatossági idő akár 7-10 nap is lehet. Az összetevők hatékonysága megőrzésének érdekében mindig ellenőrizni kell, hogy milyen körülmények között tárolják őket közvetlenül a felnyitás után” – mondta a Digi24.ro-nak Radu Țincu, egyetemi tanár, toxikológus.
Kifejtette, a fiókban felejtett tabletták egészségügyi kockázatot jelenthetnek, hiszen amellett, hogy a lejárt gyógyszerek szedése nem hozza meg a tünetek enyhítésére vagy kezelésére várt eredményeket, a csomagoláson feltüntetett időtartam után történő használatuk veszélyes lehet az egész szervezetre nézve.
Ha egy gyógyszernek lejár a szavatossága, el kell vinni például gyógyszertári gyűjtőpontokra
Fotó: Orbán Orsolya
„A gyógyszer lejárati idejét stabilitási vizsgálatok és tesztek alapján becsülik meg. Így a csomagoláson feltüntetett határidő az a nap, ameddig a gyógyszergyártó garantálja a gyógyszer teljes és biztonságos hatékonyságát” – magyarázta a szakember.
„Amellett, hogy elveszítheti hatékonyságát, egy lejárt gyógyszer ritkább esetekben allergiás mellékhatásokat is okozhat. Az idő múlásával vagy a nem megfelelő tárolási körülmények miatt összetétele megváltozhat” – tette hozzá az orvos.
A lejárt gyógyszereket nem szabad a szemétbe dobni, hiszen nem tudni pontosan, hogy összetételükben vannak-e még hatóanyagok, de ha a szennyvízbe vagy a szemétbe kerülnek, szennyezhetik a környezetet. Pontosabban, a bennük található anyagok felhalmozódhatnak a talajvízben vagy a talajban, és káros hatásokat okozhatnak.
és kockázatát. Így a baktériumok olyan mennyiségű antibiotikummal kerülnek kapcsolatba, amely nem elegendő azok elpusztításához, és ekkor kialakulhatnak bennük rezisztenciamechanizmusok” – tette hozzá az orvos. Romániában a lejárt tablettákat el lehet vinni:
Hogyan kell a gyógyszereket helyesen tárolni?
A tárolási körülmények közvetlenül befolyásolják a gyógyszerek hatásának stabilitását. A csomagoláson szereplő utasítások szerint a hatékonyság érdekében a gyógyszereket megfelelően kell tárolni, ami azt jelenti, hogy hűvös, száraz helyen, közvetlen fénytől védve; az eredeti csomagolásban, hő- és gőzforrásoktól távol.

Alexandru Rogobete egészségügyi és Alexandru Nazare pénzügyminiszter csütörtökön Washingtonban előzetes, „feltérképező” jellegű tárgyalást folytatott a Pfizer vállalat képviselőivel.
Fotócsomagok, bankettek, ajándékok, limuzin és olykor korlátlan italfogyasztás is növelheti a végzős év költségeit, amelyek egyes családoknál több ezer lejre rúgnak. Kolozs megyei szülőket és pedagógust kérdeztünk a költekezés határairól.
Mintegy fél évszázada biztosít fórumot a román és magyar történészek szakmai párbeszédének a Román–Magyar Történész Vegyes Bizottság. A testület XXVII. ülését Déván rendezték meg, Nagy Levente magyar társelnök nyilatkozott az eseményről a Krónikának.
Még be sem mutatta miniszterjelöltjeinek listáját, a kormányalakítással megbízott Eugen Tomac máris elveszítette egyik kiszemeltjét. Adrian Papahagi kolozsvári bölcsész bejelentette: nem kívánja irányítani a kulturális tárcát a kormányban.
Az aradi önkormányzatnak 37 ezer lej pénzbírságot kell fizetnie, amiért a jogerős bírósági ítélet ellenére sem aszfaltozott le egy utcát. Korábban a bíróság kártérítést ítélt meg az egyik lakó javára.
Jogerőssé vált a Maros megyei törvényszék május 19-i ítélete, amelyben életfogytiglani börtönbüntetést szabott ki a mezőméhesi Emil Gânjre, aki megölte és felgyújtotta barátnőjét.
Maros megyében teljes körű exporttilalmat vezettek be a juhállományra, miután több gazdaságban juhhimlőt, a múlt héten pedig a kiskérődzők pestisének (PMR) egy újabb gócát is azonosították.
Az EDDA lesz az egyik fellépő a 35. Tusványoson – jelentették be a Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor szervezői szerda délután.
Miközben az AUR látványos előretörése sokak szemében a nacionalizmus és a magyarellenesség visszatérését jelzi, egy friss országos kutatás szerint a román társadalom politikai megosztottságát ma már nem elsősorban az etnikai kérdések alakítják.
Megújult az egykori apátsági épület és plébániatemplom, elkészült a zarándokközpont a Bihar megyei Szentjobbon.
Több mint 226 ezer lejnyi állami támogatást szerzett jogosulatlanul egy 26 éves, Máramarosszigetről származó férfi a gyanú szerint úgy, hogy valótlan adatokat közölt ukrajnai menekültek elszállásolásáról és ellátásáról.
szóljon hozzá!