
Fotó: Képernyőmentés
Az amerikai hatóságok döntése nyomán nem mentesülnek már a vízumkötelezettség alól azok a magyar állampolgárok, akik Magyarország jelenlegi államhatárain kívül születtek; a rendelkezés elsősorban a határon túli magyarokat sújtja.
2022. január 20., 15:132022. január 20., 15:13
2022. január 20., 18:222022. január 20., 18:22
A magyar állampolgárok vízummentességet élveznek az Egyesült Államokban, hacsak nem dolgozni, tanulni vagy letelepedni kívánnak a tengerentúl. Magyar útlevél birtokában a magyar állampolgárok turista és üzleti célból évek óta vízum előzetes beszerzése nélkül utazhatnak Amerikába, ahol legtöbb 90 napig tartózkodhatnak, a beutazáshoz, tranzitáláshoz pedig elegendő az Elektronikus Beutazási Engedély (ESTA) kiváltása. Ez a nem vízumnak minősülő engedély a https://esta.cbp.dhs.gov/esta kormányzati honlapon keresztül, elektronikusan igényelhető,
Az eddigi tapasztalatok szerint a vízummentes beutazásra vonatkozó kérelmek döntő többségét az Egyesült Államok hatóságai engedélyezték, és az ESTA a jóváhagyástól számított két évig érvényes, ez alatt az engedély birtokosa többször is beutazhat az Egyesült Államokba. Azzal a kikötéssel, hogy az engedélyezett két éven belül, egy beutazás alkalmával kizárólag turista vagy üzleti út, illetve átutazás céljából, 90 napnál nem hosszabb időre lehet beutazni.
A baj csak az, hogy a külhoni magyarok számára ez a lehetőség immár megszűnt, és erre anyaországi utazási bloggerek hívták fel a figyelmet. Az amerikai hatóságok erre vonatkozó döntése bizonyos információk szerint már tavaly februárban megszülethetett, ám sokáig nem tűnt fel.
Az Utazás a köbön című blog szerzője arra hívta fel a figyelmet, hogy tavaly február óta mindenkit automatikusan visszautasítanak, aki nem Magyarország területén született, nem számít, hogy olyan országban, amely a vízummentes program (Visa waiver) tagja (Németország, Horvátország, stb.), vagy olyanban, ahonnan az Amerikába való utazás vízumhoz kötött (például Románia).
A járványügyi tilalom tavaly év végi feloldása után derült ki, hogy azon ESTA-kérelmezők esetében, akik Magyarország államhatárain kívül születtek, a rendszer a születési hely alapján automatikusan vízumkérelem benyújtására hívja fel az elektronikus beutazási engedélyét igénylő magyar állampolgárokat.
Egy magyar állampolgársággal is rendelkező kolozsvári olvasónk alaposan meglepődött, amikor ESTA-kérelmét tavaly novemberben visszautasították az amerikai hatóságok. Különösen ezért, mert 2012. óta háromszor járt rokonlátogatáson az Államokban magyar útlevéllel, és mindig azonnal megkapta a beutazási engedélyt.
„Édesanyámat és a testvéreimet akartam ismét meglátogatni, hiszen 2019 óta nem láttam őket, de visszadobták a kérésemet. Semmilyen indoklást nem kaptam, végül amikor az Egyesült Államok budapesti nagykövetségénél érdeklődtem, bikkfanyelven azt ajánlották, kövessem a frissítéseket, nézzem a honlapokat, adott esetben pedig hívjam a washingtoni bevándorlási hivatalt. Hát ott csak a robot válaszolt…” – panaszolta a negyvenes éveiben járó férfi.
Ha Amerikába akarnának utazni, a beutazási engedélyre való jogosultság megvonása nyomán a nem Magyarország jelenlegi határain belül született magyar állampolgárok – beleértve a külhoni magyarokat – számára marad a pénz- és időigényes vízumigénylés, még akkor is ha történetesen évek, évtizedek óta az anyaországban élnek.
a budapesti nagykövetségen csak azokat a magyar állampolgárokat fogadják, akik életvitelszerűen Magyarországon ének. Szilágyi Ágnes utazó blogger szerint viszont ott sem biztos, hogy elfogadják sürgősségi indokként az ESTA elutasítását, úgyhogy azzal kell számolni, hogy hónapokat kell várni az interjúra. Márpedig a tapasztalat az, hogy a vízumkérelmet könnyen elutasítják az amerikai hatóságok, ez esetben pedig sokáig nem adható le újabb igénylés.
Hogyan tovább, egyetemisták? Erdélyben vagy külföldön, diplomájuk szerinti szakmájukban vagy azon kívül képzelik el a közeljövőjüket, munkavállalásukat – ezt kérdeztük a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem néhány végzős hallgatójától.
„Az RMDSZ már sok épületet visszaszerezett a történelmi magyar egyházak számára. Ha elfogadta volna az apátság a jogi szolgálatainkat, lehet, nem így alakul ez a történet” – hangsúlyozta Fejes Rudolf Anzelm atya kilakoltatása kapcsán Csoma Botond.
Egy 34 éves férfi életét vesztette szombat reggel, miután a hatóságok szerint medvetámadás érte a Szeben megyei Prod település közelében – közölte a Szeben Megyei Katasztrófavédelmi Felügyelőség (ISU).
Az ország területének jelentős részére érvényes, záporokra és viharos szélre figyelmeztető sárga, vagyis elsőfokú riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Vége lehet a kutyák élethosszig tartó láncra verésének Romániában: egy új törvénytervezet napi két órában korlátozná a megkötve tartást, a szabályszegőket pedig bírsággal, ismételt esetben akár az állat elkobzásával is sújthatnák.
Újabb állatok pusztultak el a récekeresztúri vadállatfarmon, ahol tavasszal több száz bölény és szarvas pusztulása miatt indult vizsgálat. A friss felvételek szerint a helyzet hónapokkal később sem rendeződött.
Egy férfi meghalt és egy nő megsérült csütörtök kora este a Temesvár körgyűrűjén történt közúti balesetben, amelyben három autó és egy téglákat szállító kamion ütközött össze.
Trianon évfordulójának a napján nemcsak a veszteségre emlékezünk, hanem arra az erőre is, amely a legnehezebb időkben is képes volt megtartani bennünket – írta csütörtökön a nemzeti összetartozás napján közzétett üzenetében Kelemen Hunor RMDSZ-elnök.
Kilőtték a keddről szerdára virradó éjszaka azt a medvét, amelyik az utóbbi időszakban több ízben feltűnt Brassópojánán, és egy biztonsági kamera felvétele szerint egy szálloda épületébe is bement – közölte szerdán a brassói polgármesteri hivatal.
Házkutatásokat tartottak szerdán Cristian Pomohaci népdalénekesnél, volt ortodox papnál egy szexuális bántalmazással kapcsolatos ügyben. Több helyszínen vizsgálódtak az ügyészek, köztük egy Marosvásárhely központjához közeli ingatlanban is.
6 hozzászólás