Hirdetés

Kolozsvár belvárosához közel fognak óvodába járni a Pataréten mélyszegénységben élő gyerekek

Patarét

Mélyszegénységben élő, hátrányos helyzetű gyerekek fognak bejárni a városba óvodába a Kolozsvár melletti Patarétről. Képünk illusztráció

Fotó: Haáz Vince

Kolozsvár belvárosához közeli tanintézetben fog óvodába járni ősztől több tucatnyi, a városnak a pataréti szeméttelep melletti övezetében, nyomorúságos körülmények közt élő gyerek. A roma gyerekek körében magas az iskolaelhagyási arány, nehéz a munkapiaci integráció, és sok család generációk óta szegénységben él.

Kiss Judit

2026. május 12., 14:302026. május 12., 14:30

A pataréti, mélyszegénységben élő gyerekek modern óvodában fognak tanulni Kolozsvár központjában romani (cigány) nyelven – számolt be a G4media.ro portál. A területen, ahol a város szeméttelepe található, évtizedek óta több ezer roma él sanyarú körülmények között. Több civil szervezet hangsúlyozza, hogy

a probléma nem pusztán lakhatási kérdés, hanem mély társadalmi és oktatási válság is: a gyerekek körében magas az iskolaelhagyási arány, nehéz a munkapiaci integráció, és sok család generációk óta szegénységben él.

Hirdetés

Egy évnyi tárgyalás után a kolozsvári hatóságok jóváhagyták egy új helyiség bérbeadását a pataréti közösségből származó gyermekek számára létrehozandó óvodai csoportok számára – közölte a Cluj24.ro helyi portál. Az új intézmény ősszel kezdi meg működését a belvároshoz közeli Mămăruța (a katicabogár népi megnevezése) elnevezésű napközi közelében, a létesítmény akár 60 gyermeket is befogadhat.

Liliana Chiriac, a roma gyermekek oktatásáért felelős tanfelügyelő elmagyarázta, hogy az új egység nem önállóan fog működni, hanem a Mămăruța óvoda részeként. „Ez nem egy különálló óvoda, hanem a Mămăruța óvoda keretében működő egység. Ez a két csoport eddig is működött a Kolozsvári Szociális és Egészségügyi Igazgatóság (D.A.S.M.) központjának keretében, ahol két termet biztosítottak számunkra. Két napközis csoportról van szó, ahol romani nyelven folyik majd a tanítás” – közölte Chiriac.

Összesen hat pedagógus fog a gyerekekkel dolgozni, a tanfelügyelő elmondása szerint vannak roma származású pedagógusok, egyikük doktorandusz a jogi karon.

Hozzátette, képzett pedagógusokról van szó, a gyerekeket pedig szervezetten szállítja be a patarétről a helyi közszállítási vállalat.

Patarét Galéria

A városszéli telepről autóbuszokkal, szervezetten szállítják be a gyerekeket Kolozsvárra

Fotó: Emil Boc/Facebook

Pataréti gyerekek: zuhanyozhatnak, meleg ételt kapnak az óvodában

Chiriac azt is elmondta, hogy egy iskolai kísérő tart a gyerekekkel, és valószínűleg egy-két szülő is. Az óvodai termeket őszig teljesen felújítják és a gyermekek igényeihez igazítják. Az osztálytermek mellett további létesítményeket is kialakítanak, többek között zuhanyzókat. A Patarétről érkező óvodások meleg ételt is kapnak.

A pataréti szülők nagy érdeklődést tanúsítanak az óvoda iránt. Már tavaly nyáron is körülbelül 50-en jelentkeztek, de helyhiány miatt eddig nem tudták befogadni az óvodásokat.

„Mivel több csoportot szeretnénk, kerestünk egy megfelelő helyet, és most megkaptuk a városháza jóváhagyását a bérlésre. A létesítmény felújítás alatt áll, és gyakorlatilag ősszel három, vagy talán akár négy csoport is indulhat” – közölte a tanfelügyelő.

Liliana Chiriac úgy véli, hogy a projekt elengedhetetlen a pataréti gyermekeknek az oktatási rendszerbe való beilleszkedéséhez. „Megpróbáljuk kivonni őket a közösségből, és már az óvodától kezdve hozzászoktatni a napirendhez. Láttuk, hogy vannak eredmények, főleg amikor a gyerekek később az előkészítő osztályba kerülnek. Megpróbáljuk a szülőket rávenni, hogy délután jöjjenek el a gyerekeikért” – fejtette ki a tanfelügyelő.

A Patarét Kolozsvár peremén, a városi szeméttelep közelében kialakult nyomornegyed, amelyet sokan Románia egyik legismertebb szegregált roma közösségeként tartanak számon. A telep az elmúlt évtizedekben fokozatosan nőtt, különösen azután, hogy 2010-ben több roma családot ide költöztettek át a hatóságok a Coastei (Karjala) utcából. A román és erdélyi magyar sajtó is többször beszámolt arról az utóbbi időben, hogy a pataréti a közösség jelentős része rendkívül nehéz körülmények között él:

sok ház és barakk improvizált anyagokból épült, egyes részeken nincs megfelelő vezetékes víz, csatornázás vagy gázellátás.


A környék különösen problémás amiatt, hogy

  • közvetlenül a régi hulladéklerakó mellett fekszik,
  • ezért a lakók hosszú ideje ki vannak téve
  • szennyezésnek,
  • mérgező gázoknak
  • és egészségügyi kockázatoknak.

A népesség pontos számát nehéz meghatározni, mert sok személynek nincs stabil lakcíme vagy hivatalos papírjai, de a különböző források 1200–2500 fő közé teszik az ott élők számát.

Oktatás és integráció

A Pataréten lakók többsége roma származású, és sok gyermek nő fel a telepen. A közösség megélhetése hosszú ideig részben a hulladékgyűjtéshez és újrahasznosítható anyagok válogatásához kapcsolódott, bár az elmúlt években több civil szervezet próbált oktatási és integrációs programokat indítani.

Sokan emlegetik visszatérő témaként, hogy miközben Kolozsvár modern, gyorsan fejlődő európai városként jelenik meg a köztudatban, a Patarét továbbra is a társadalmi kirekesztettség szimbóluma maradt.

Amint a Monitorul de Cluj helyi portál írta, az elmúlt években több átköltöztetési és szociális lakásprogram is indult. 2025-ben már több mint 115 családot és 500-nál is több személyt költöztettek ki Patarétról normál lakásokba, európai uniós, norvég és helyi finanszírozással.

Bár az utóbbi években történtek előrelépések a lakhatás és a szociális segítség területén, a legtöbb riport szerint Patarét továbbra is súlyos társadalmi „sebe” Kolozsvárnak, olyan hely, ahol a modern nagyváros közelsége és a mélyszegénység találkozik.

korábban írtuk

Pataréti romáknak adtak át szociális lakásokat Kolozsváron és környékén
Pataréti romáknak adtak át szociális lakásokat Kolozsváron és környékén

Újabb 31 lakást adott át Emil Boc, Kolozsvár polgármestere pataréti roma családoknak, amelyeket a hivatalosan felszámolt kolozsvári szeméttelep környékéről telepítenek ki.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 27., szombat

„Ha nem foglalkozunk a gyerek lelkével, hogyan várjuk el, hogy jól tanuljon? – Vass Vilmos „a pedagógia lelkéről”

Vajon mi lehet a gépi tudás korában a pedagógia, a tanár–diák kapcsolat lelke, fő benső mozgatóereje? Többek közt erre a kérdésre keres és ad válaszokat Vass Vilmos magyarországi egyetemi docens, a neveléstudományok számos mesterének könyve.

„Ha nem foglalkozunk a gyerek lelkével, hogyan várjuk el, hogy jól tanuljon? – Vass Vilmos „a pedagógia lelkéről”
Hirdetés
2026. június 27., szombat

Posztumusz díszpolgári címet kapott Kincses Előd

A marosvásárhelyi önkormányzati képviselő-testület posztumusz díszpolgári címet adományozott Kincses Előd néhai ügyvédnek, emberjogi harcosnak.

Posztumusz díszpolgári címet kapott Kincses Előd
2026. június 26., péntek

Volt magyar miniszter is védelmébe vette a Kolozsvárról „kiutált” oroszokat

Novák Károly Eduárd pénteken úgy fogalmazott: „az orosz sportolók részvételének megtagadása” a kolozsvári ritmikus gimnasztika világkupán azzal a kockázattal jár, hogy negatív precedenst teremt a román sport számára a nemzetközi porondon.

Volt magyar miniszter is védelmébe vette a Kolozsvárról „kiutált” oroszokat
2026. június 26., péntek

Izsák Balázs: az alapszerződés szerint joga van „beleszólni” Magyarországnak a premontrei ügybe

Magyarországnak nemcsak politikai, hanem szerződéses alapja is van arra, hogy megszólaljon az erdélyi magyarságot ért jogsérelmek ügyében, így a premontrei apát kilakoltatásának ügyében is – hívta fel Orbán Anita külügyminiszter figyelmét Izsák Balázs.

Izsák Balázs: az alapszerződés szerint joga van „beleszólni” Magyarországnak a premontrei ügybe
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Székelyföldi megye címerét fogadta el a bukaresti kormány

A bukaresti ügyvivő kormány pénteki ülésén hivatalosította Hargita megye címerét – tájékoztatott a szövetség sajtóirodája, jelezve, a döntés az RMDSZ javaslatára született.

Székelyföldi megye címerét fogadta el a bukaresti kormány
2026. június 26., péntek

Bűzlő szennyvíztisztító miatt szabott ki jókora bírságot a környezetőrség

Az Arad megyei Borossebesen működő előtisztító derítőállomásból áradó bűzre panaszkodnak a helyi lakosok, a környezetőrség ellenőrzése pedig súlyos szabálytalanságokat tárt fel. Az üzemeltetőt 100 ezer lejre bírságolták.

Bűzlő szennyvíztisztító miatt szabott ki jókora bírságot a környezetőrség
2026. június 26., péntek

Kánikulát hoz a hétvége, vörös hőségriasztást is kiadtak

Újabb riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt. Vasárnap 16 megyében a legmagasabb fokú hőségriasztás lesz érvényben.

Kánikulát hoz a hétvége, vörös hőségriasztást is kiadtak
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Kiakadtak az oroszok egy erdélyi város polgármesterére az orosz zászló és himnusz betiltása miatt

Heves reakciót váltott ki Moszkvában, hogy Emil Boc, Kolozsvár polgármestere nem engedélyezte az orosz zászló kitűzését egy, a városban zajló sporteseményen.

Kiakadtak az oroszok egy erdélyi város polgármesterére az orosz zászló és himnusz betiltása miatt
2026. június 26., péntek

Meghalt egy gyerek Kolozs megyében, miután ráesett egy sírkereszt

Egy 12 éves gyermek csütörtökön életét vesztette, miután ráesett egy kereszt egy Kolozs megyei temetőben.

Meghalt egy gyerek Kolozs megyében, miután ráesett egy sírkereszt
2026. június 26., péntek

Medveveszély: súlyosbodik a helyzet Hargita megyében, brüsszeli fellépést sürgetnek

Levélben fordult Ursula von der Leyenhez, az Európai Bizottság elnökéhez Bíró Barna Botond, a Hargita megyei önkormányzat elnöke, amelyben európai fellépést sürget az ember és barnamedve közötti, egyre súlyosbodó konfliktusok kezelésére.

Medveveszély: súlyosbodik a helyzet Hargita megyében, brüsszeli fellépést sürgetnek
Hirdetés
Hirdetés