
A Malomárok Malom utcai szakaszát is kifednék
Fotó: Látványterv
Pihenőhelyként hasznosítaná a jövőben a kolozsvári önkormányzat a Malomárok több szakaszát, ezért helyenként megszabadítják a kommunizmusban ráöntött aszfaltrétegtől.
2022. május 14., 10:092022. május 14., 10:09
2022. május 14., 10:102022. május 14., 10:10
Három szakaszon is kifedik a kommunizmusban részben lebetonozott kolozsvári Malomárkot, és a mentén kisebb parkokat hoznak létre. A tervek egyelőre még a tanulmánykészítés szakaszában vannak, és két-három éven belül valósulhatnak meg, mondta el Dan Tarcea. Az alpolgármester a Monitorul de Cluj helyi lapnak úgy nyilatkozott, hogy a Malomárkot a Rózsák parkja, a Postakert és a Széchenyi (Mihai Viteazul) téri piac környékén szabadítják meg a kommunizmusban rákerült aszfaltrétegtől, és „összenyitják” az említett zöldövezetekkel.
A Rózsák parkja melletti projektet 2020-ban hirdette meg közvitára a városvezetés, jelenleg a dokumentáció készül. A tervek szerint itt játszóteret alakítanak ki gyerekek számára, illetve pihenőhelyet is létrehoznak. A patakra kisebb hidat építenek a park bejáratánál, és lebontják a kerítést, hogy a part azzal összefüggő zöldövezetté váljon. Tarcea szerint a megvalósításhoz kisajátításokra is szükség lesz.
A telefonpalota melletti kis parkból eltűnnek a görkorcsolyázók, és pihenőhelyként szolgál majd. Az építészek javaslata szerint a patakot a járda mentén fednék ki, és a jelenlegi élőkert megszüntetésével „összenyitnák” a parkkal. Ion Luca Caragiale román drámaíró mellszobra és a Holokauszt áldozatainak szobra a helyén maradna, de a köztéri bútorzat és megvilágítás révén központibb helyet kapna.
Az alpolgármester szerint a projekt már a tervezési szakaszban van.
A Malomárok újabb szakasza a közeli Széchenyi téren válna láthatóvá, a nagypiac környékén, miután az Argeș (Apáczai Csere János) utcában lebontanák a sokak által kifogásolt bódékat, melyeket a patak fölé építettek. Ezekre 2024-ben jár le a még előző városvezetés által kötött haszonbérleti szerződés, így jövőre készülhet el a műszaki terv, mondta Tarcea. Emlékeztetett, hogy a bódékra 20–25 évre írták alá a haszonbérleti szerződést, így a városvezetés nem bonthatja le korábban ezeket.
Fotó: Látványterv
A kolozsvári Malomárok egyes részeit 1987-ben, a villamosvonal kiépítésével párhuzamosan, a belváros rendezési munkái során fedték le.
A Malomárok valójában a Kis-Szamos ága, a város nyugati részének szélén ágazik el a Kis-Szamosból, végighalad a strand mellett, majd a Fürdő (Cardinal Iuliu Hossu) és a Malom utcák teljes hosszán, a nagypiac mellett és a keleti külvárosnál tér vissza a folyóba. Egyes vélemények szerint a középkori város vizesárkát is ellátó Szamos-ág mesterséges, mások szerint a bronzkorban keletkezett. A monostori elágazásnál álló gátról az első adatok a 16. századból maradtak fenn. Ezzel szabályozták az árokba engedett víz mennyiségét, mely elegendő volt a partján álló papír-, lisztelő-, csertörő és ványolómalmok működtetésére. Az 1970-es évek végén magasabb gátat építettek, így a Malomárokba már alig jutott víz, és a malmok sem léteznek már.

Visszakerül a belvárosba Erdély második legrégebbi fogadalmi szobra, a kolozsvári Mária-oszlop, melyet 1957-ben „száműzött” a kommunista hatalom. Az értékes barokk alkotás jövő tavasszal kapja vissza méltó helyét.
Az ország területének jelentős részére érvényes, záporokra és viharos szélre figyelmeztető sárga, vagyis elsőfokú riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Vége lehet a kutyák élethosszig tartó láncra verésének Romániában: egy új törvénytervezet napi két órában korlátozná a megkötve tartást, a szabályszegőket pedig bírsággal, ismételt esetben akár az állat elkobzásával is sújthatnák.
Újabb állatok pusztultak el a récekeresztúri vadállatfarmon, ahol tavasszal több száz bölény és szarvas pusztulása miatt indult vizsgálat. A friss felvételek szerint a helyzet hónapokkal később sem rendeződött.
Egy férfi meghalt és egy nő megsérült csütörtök kora este a Temesvár körgyűrűjén történt közúti balesetben, amelyben három autó és egy téglákat szállító kamion ütközött össze.
Trianon évfordulójának a napján nemcsak a veszteségre emlékezünk, hanem arra az erőre is, amely a legnehezebb időkben is képes volt megtartani bennünket – írta csütörtökön a nemzeti összetartozás napján közzétett üzenetében Kelemen Hunor RMDSZ-elnök.
Kilőtték a keddről szerdára virradó éjszaka azt a medvét, amelyik az utóbbi időszakban több ízben feltűnt Brassópojánán, és egy biztonsági kamera felvétele szerint egy szálloda épületébe is bement – közölte szerdán a brassói polgármesteri hivatal.
Házkutatásokat tartottak szerdán Cristian Pomohaci népdalénekesnél, volt ortodox papnál egy szexuális bántalmazással kapcsolatos ügyben. Több helyszínen vizsgálódtak az ügyészek, köztük egy Marosvásárhely központjához közeli ingatlanban is.
Május végére az A3-as észak-erdélyi autópálya Bisztraterebes–Bihar szakaszának több mint 50 százaléka elkészült – számolt be szerdán az Országos Közúti Beruházási Társaság (CNIR).
Az apja elleni robbantásos merénylet kitervelésével gyanúsított Laura Dronca kifogásolta, hogy a néhai üzletember meggyilkolásának ügyében beidézett egyik tanút az ügyészek felmentették a büntetőjogi felelősség alól.
A recsenyédi unitárius templom karzatának padlózata alól nemrég előkerült négykötetnyi iratanyag új fejezetet nyithat a település történetének kutatásában. Nagy Adél lelkésznő a véletlenszerű feltárásról, az iratok érdekességéről beszélt a Krónikának.
szóljon hozzá!