Hirdetés

Kifedik a kolozsvári Malomárkot: zöldövezetek részévé válik a Szamos holtágának több szakasza

A Malomárok Malom utcai szakaszát is kifednék •  Fotó: Látványterv

A Malomárok Malom utcai szakaszát is kifednék

Fotó: Látványterv

Pihenőhelyként hasznosítaná a jövőben a kolozsvári önkormányzat a Malomárok több szakaszát, ezért helyenként megszabadítják a kommunizmusban ráöntött aszfaltrétegtől.

Pap Melinda

2022. május 14., 10:092022. május 14., 10:09

2022. május 14., 10:102022. május 14., 10:10

Három szakaszon is kifedik a kommunizmusban részben lebetonozott kolozsvári Malomárkot, és a mentén kisebb parkokat hoznak létre. A tervek egyelőre még a tanulmánykészítés szakaszában vannak, és két-három éven belül valósulhatnak meg, mondta el Dan Tarcea. Az alpolgármester a Monitorul de Cluj helyi lapnak úgy nyilatkozott, hogy a Malomárkot a Rózsák parkja, a Postakert és a Széchenyi (Mihai Viteazul) téri piac környékén szabadítják meg a kommunizmusban rákerült aszfaltrétegtől, és „összenyitják” az említett zöldövezetekkel.

„Összenyitják” a parkokkal

A Rózsák parkja melletti projektet 2020-ban hirdette meg közvitára a városvezetés, jelenleg a dokumentáció készül. A tervek szerint itt játszóteret alakítanak ki gyerekek számára, illetve pihenőhelyet is létrehoznak. A patakra kisebb hidat építenek a park bejáratánál, és lebontják a kerítést, hogy a part azzal összefüggő zöldövezetté váljon. Tarcea szerint a megvalósításhoz kisajátításokra is szükség lesz.

Hirdetés

A Malomárkot a Malom (George Barițiu) utcai szakaszon is megszabadítják az aszfalttól, és összenyitják a Postakerttel.

A telefonpalota melletti kis parkból eltűnnek a görkorcsolyázók, és pihenőhelyként szolgál majd. Az építészek javaslata szerint a patakot a járda mentén fednék ki, és a jelenlegi élőkert megszüntetésével „összenyitnák” a parkkal. Ion Luca Caragiale román drámaíró mellszobra és a Holokauszt áldozatainak szobra a helyén maradna, de a köztéri bútorzat és megvilágítás révén központibb helyet kapna.

A tervek szerint a kis park egyfajta szabadtéri múzeumként is működne, ugyanis egy szakaszon a középkori várfal is láthatóvá válik.

Az alpolgármester szerint a projekt már a tervezési szakaszban van.

Lebontják a bódékat

A Malomárok újabb szakasza a közeli Széchenyi téren válna láthatóvá, a nagypiac környékén, miután az Argeș (Apáczai Csere János) utcában lebontanák a sokak által kifogásolt bódékat, melyeket a patak fölé építettek. Ezekre 2024-ben jár le a még előző városvezetés által kötött haszonbérleti szerződés, így jövőre készülhet el a műszaki terv, mondta Tarcea. Emlékeztetett, hogy a bódékra 20–25 évre írták alá a haszonbérleti szerződést, így a városvezetés nem bonthatja le korábban ezeket.

•  Fotó: Látványterv Galéria

Fotó: Látványterv

A kolozsvári Malomárok egyes részeit 1987-ben, a villamosvonal kiépítésével párhuzamosan, a belváros rendezési munkái során fedték le.

A kolozsváriak az utóbbi években kérték a kifedését, zöldövezetként való hasznosítását, az elhanyagolt szakaszok rendezését. Erre vonatkozott 2019-ben a legnagyobb támogatást nyert projekt is a részvételi költségvetés keretében.

A Malomárok valójában a Kis-Szamos ága, a város nyugati részének szélén ágazik el a Kis-Szamosból, végighalad a strand mellett, majd a Fürdő (Cardinal Iuliu Hossu) és a Malom utcák teljes hosszán, a nagypiac mellett és a keleti külvárosnál tér vissza a folyóba. Egyes vélemények szerint a középkori város vizesárkát is ellátó Szamos-ág mesterséges, mások szerint a bronzkorban keletkezett. A monostori elágazásnál álló gátról az első adatok a 16. századból maradtak fenn. Ezzel szabályozták az árokba engedett víz mennyiségét, mely elegendő volt a partján álló papír-, lisztelő-, csertörő és ványolómalmok működtetésére. Az 1970-es évek végén magasabb gátat építettek, így a Malomárokba már alig jutott víz, és a malmok sem léteznek már.

korábban írtuk

Nyáron kezdődik a kolozsvári Egyetem utca régészeti feltárása, jövőre visszakerül a száműzött Mária-oszlop
Nyáron kezdődik a kolozsvári Egyetem utca régészeti feltárása, jövőre visszakerül a száműzött Mária-oszlop

Visszakerül a belvárosba Erdély második legrégebbi fogadalmi szobra, a kolozsvári Mária-oszlop, melyet 1957-ben „száműzött” a kommunista hatalom. Az értékes barokk alkotás jövő tavasszal kapja vissza méltó helyét.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 05., péntek

Viharos széllel érkeznek a záporok – figyelmeztetést adtak ki a meteorológusok

Az ország területének jelentős részére érvényes, záporokra és viharos szélre figyelmeztető sárga, vagyis elsőfokú riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).

Viharos széllel érkeznek a záporok – figyelmeztetést adtak ki a meteorológusok
Hirdetés
2026. június 05., péntek

Büntetnék a láncra vert kutyák gazdáit. De mi hozhat valódi változást?

Vége lehet a kutyák élethosszig tartó láncra verésének Romániában: egy új törvénytervezet napi két órában korlátozná a megkötve tartást, a szabályszegőket pedig bírsággal, ismételt esetben akár az állat elkobzásával is sújthatnák.

Büntetnék a láncra vert kutyák gazdáit. De mi hozhat valódi változást?
2026. június 04., csütörtök

Bezárása után is tovább pusztulnak az állatok a Kolozs megyei vadállatfarmon

Újabb állatok pusztultak el a récekeresztúri vadállatfarmon, ahol tavasszal több száz bölény és szarvas pusztulása miatt indult vizsgálat. A friss felvételek szerint a helyzet hónapokkal később sem rendeződött.

Bezárása után is tovább pusztulnak az állatok a Kolozs megyei vadállatfarmon
2026. június 04., csütörtök

Brutális tömegbaleset: téglát szállító kamion dőlt egy személygépkocsira

Egy férfi meghalt és egy nő megsérült csütörtök kora este a Temesvár körgyűrűjén történt közúti balesetben, amelyben három autó és egy téglákat szállító kamion ütközött össze.

Brutális tömegbaleset: téglát szállító kamion dőlt egy személygépkocsira
Hirdetés
2026. június 04., csütörtök

Kelemen Hunor: Trianon évfordulóján nemcsak a veszteségekre emlékezünk, hanem a megtartó erőre is

Trianon évfordulójának a napján nemcsak a veszteségre emlékezünk, hanem arra az erőre is, amely a legnehezebb időkben is képes volt megtartani bennünket – írta csütörtökön a nemzeti összetartozás napján közzétett üzenetében Kelemen Hunor RMDSZ-elnök.

Kelemen Hunor: Trianon évfordulóján nemcsak a veszteségekre emlékezünk, hanem a megtartó erőre is
2026. június 03., szerda

Kilőtték a brassópojánai szállodába betérő medvét

Kilőtték a keddről szerdára virradó éjszaka azt a medvét, amelyik az utóbbi időszakban több ízben feltűnt Brassópojánán, és egy biztonsági kamera felvétele szerint egy szálloda épületébe is bement – közölte szerdán a brassói polgármesteri hivatal.

Kilőtték a brassópojánai szállodába betérő medvét
2026. június 03., szerda

Kiskorúakat érintő szexuális bántalmazási ügy miatt tartottak házkutatást a volt ortodox papnál

Házkutatásokat tartottak szerdán Cristian Pomohaci népdalénekesnél, volt ortodox papnál egy szexuális bántalmazással kapcsolatos ügyben. Több helyszínen vizsgálódtak az ügyészek, köztük egy Marosvásárhely központjához közeli ingatlanban is.

Kiskorúakat érintő szexuális bántalmazási ügy miatt tartottak házkutatást a volt ortodox papnál
Hirdetés
2026. június 03., szerda

Jól haladnak a munkálatok az észak-erdélyi autópálya egyik fontos szakaszán

Május végére az A3-as észak-erdélyi autópálya Bisztraterebes–Bihar szakaszának több mint 50 százaléka elkészült – számolt be szerdán az Országos Közúti Beruházási Társaság (CNIR).

Jól haladnak a munkálatok az észak-erdélyi autópálya egyik fontos szakaszán
2026. június 03., szerda

Robbantásos merénylet: elutasította a bíróság az apja megöletésével vádolt nő panaszát

Az apja elleni robbantásos merénylet kitervelésével gyanúsított Laura Dronca kifogásolta, hogy a néhai üzletember meggyilkolásának ügyében beidézett egyik tanút az ügyészek felmentették a büntetőjogi felelősség alól.

Robbantásos merénylet: elutasította a bíróság az apja megöletésével vádolt nő panaszát
2026. június 03., szerda

Kommunista időkben elrejtett iratokra bukkantak a recsenyédi unitárius templomban

A recsenyédi unitárius templom karzatának padlózata alól nemrég előkerült négykötetnyi iratanyag új fejezetet nyithat a település történetének kutatásában. Nagy Adél lelkésznő a véletlenszerű feltárásról, az iratok érdekességéről beszélt a Krónikának.

Kommunista időkben elrejtett iratokra bukkantak a recsenyédi unitárius templomban
Hirdetés
Hirdetés