
Nagy Zoltán képviselő és Jakab István Barna alelnök ismertette a konzultáció eredményeit
Fotó: Bíró Blanka
Szülőföldjén képzeli el jövőjét a Kovászna Megyei Tanács által szervezett ifjúsági konzultáció résztvevőinek többsége. Az április óta zajló felmérésről Jakab István Barna, a közgyűlés alelnöke számolt be, ismertetve annak eredményeit, és az ennek nyomán körvonalazódó megoldásokat.
2021. június 17., 09:272021. június 17., 09:27
2021. június 17., 09:372021. június 17., 09:37
Hiába foglalkozunk aszfaltozással, az aknatetők beállításával, ha pár év múlva nem lesz aki használja a felújított infrastruktúrát – mondta el szerdai sajtótájékoztatóján Jakab Barna István, a Kovászna Megyei Tanács alelnöke. Hozzátette, Sepsiszentgyörgyön és Kézdivásárhelyen már volt ifjúsági konzultáció, ezt terjesztették ki a megyére az április óta zajló felméréssel.
Kifejtette, a falvak elöregednek, a fiatalok külföldre, városokba költöznek, ezért tartották fontosnak megkérdezni az ifjabb nemzedék tagjait, mi foglalkoztatja őket, mi a feltétele annak, hogy itthon maradjanak, családot alapítsanak. A konzultáció elsősorban online zajlott, de több mint húsz településen személyesen is találkoztak a fiatalokkal, így végül összesen 2224-en töltötték ki a kérdőíveket.
mert ha nincsenek megfelelő körülmények, fennáll a veszély, hogy egy részük kényszerből távozik. A maradék 20 százalékot is meg kell győzni, hogy itthon maradjanak, sőt azokat is meg kell szólítani, akik már elmentek – mondta a háromszéki közgyűlés alelnöke. A 25 évnél idősebbek többsége felsőfokú végzettséggel rendelkezik, „a levegőben van”, hogy nem divat a szakoktatás, felborult az egyensúly. A 25 évnél fiatalabbak többsége szeretne továbbtanulni, a magyarok magyar nyelvű egyetemre készülnek, de az is kiderült, hogy nem beszélnek jól románul.
A munkanélküliség terén kialakult egy ördögi kör, sok álláshirdetésben feltétel a tapasztalat, ám a fiatalok nem tudnak erre szert tenni, ha anélkül nem alkalmazzák őket. Ugyanakkor nem találnak a képzettségüknek megfelelő munkát, például az erdővidéki falvakban nehezen tud elhelyezkedni egy biokémiai mérnök vagy egy szinkrontolmács. „Nem kell mindenki repülőmérnök legyen” – érvelt az alelnök. A konzultáció során az is kiderült, hogy a megkérdezettek többsége családcentrikus, 34 százaléknak a család fontos, 9,4 százaléknak a karrier, és 56 százaléknak mindkettő egyformán.
A közbiztonsággal, a tanulási lehetőségekkel elégedettek, a művelődési, kikapcsolódási lehetőségekkel viszonylag azok, ám a munka- és a sportolási lehetőségekkel már kevésbé. „Nem extrém sportokra vágynak, hogy fussanak a medve elől, hanem gumírozott futópályát, skate-parkot szeretnének” – mutatott rá az alelnök. A személyes találkozások során a szakoktatás, diákmunka, gyakornokprogramok hiányát említették, a bizonytalanságot a pályaválasztás terén, a lakhatási nehézségeket – például falvakon nincs kiadó lakás –, az ifjúsági programok és a közösségi terek hiányát.
A konzultáció nyomán a következő megoldások, javaslatok fogalmazódtak meg: románnyelv-oktatás megszervezése, gyakornoki programok, lakóparkok építése, bérlakások biztosítása falvakon, a munkalehetőségek felmérése, és ez alapján pályaorientáció, startup-támogatás, sportpályák, közösségi terek létesítése, ifjúsági programok szervezése, ifjúsági szervezetek erősítése.
Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.
Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.
Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.
Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.
Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.
Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.
A képességfelmérő vizsga első napját technikai hibák árnyékolták be: a dolgozatfeltöltő platform többször összeomlott, tanárok ezrei rekedtek órákra az iskolákban. A szakszervezetek szerint a minisztérium alkalmatlansága okozta a káoszt.
Újabb mesterséges intelligencia alapú rendszert vezetett be a Kolozs megyei sürgősségi kórház: a Carebot nevű platform a tüdőgócok felismerésében segíti a radiológusokat, ezzel hozzájárulva a tüdőrák minél korábbi diagnosztizálásához.
szóljon hozzá!