Hirdetés

Ismét bűzlik valami a kincses városban, a hatóságok szerint hozzá kell szokni

bűz

A kincses város központjában és a lakónegyedekben egyaránt érezni a bűzt

Fotó: Orbán Orsolya

Napok óta orrfacsaró bűz terjeng Kolozsváron, a kellemetlen szag a kincses város jóformán valamennyi lakónegyedében érezhető. A környezetvédelmi hatóságok szerint akárcsak a korábbi években, ezúttal is egy csirkefarm trágyázási munkálatai okozzák a bűzt.

Rostás Szabolcs

2025. augusztus 15., 16:362025. augusztus 15., 16:36

Kolozsváron újfent kellemetlen szag terjeng, amely szinte egyetlen városrészt sem kerül el. Az orrfacsaró bűz egyformán érződik a Györgyfalvi, a Donát és a Monostor negyedben, ugyanakkor a város központi részein is hasonló okokra panaszkodnak a lakosok. A szag annál kellemetlenebb, hogy ezekben a napokban kánikulai meleg köszöntött be Kolozsváron is, a hőmérő higanyszála 32-33 fok fölé hágott.

De a környező településeken is terjed a bűz, Tordáról is megannyi lakossági bejelentés érkezett a hatóságokhoz.

Hirdetés

Ugyanez a jelenség egy hónappal ezelőtt is felütötte a fejét a megyeszékhelyen, de már az elmúlt években többször is borzolta a kedélyeket a lakosság körében. Miközben sokan korábban is arra gyanakodtak, hogy a kincses város szemétlerakója a szag forrása, a hatóságok ezúttal is azt állítják, hogy más okok vezetnek a jelenséghez.

A környezetvédelmi őrség a lakossági felháborodás nyomán közölte, hogy a Kolozsvár környéki településeken végrehajtott baromfi- és szarvasmarha-trágyázás miatt terjed a bűz. A csirkefarmot működtető Transavia és a tejelő marhák tenyésztésére szakosodott Agronova vállalatok ebben az időszakban hordja az Ajton, Szind és Tordatúr települések határában elterülő termőföldekre a szerves trágyát, és erről a tevékenységről a cégek előzetesen értesítették az érintett polgármesteri hivatalokat.

korábban írtuk

Valami bűzlik Kolozsváron: a hetek óta terjedő kellemetlen szag forrásának beazonosítását követeli a tanácselnök
Valami bűzlik Kolozsváron: a hetek óta terjedő kellemetlen szag forrásának beazonosítását követeli a tanácselnök

A Kolozs megyei önkormányzat elnöke hétfőn ismételten felszólította az illetékes intézményeket, hogy oldják meg a megye több településén hetek óta terjedő bűz problémáját.

„A rekkenő hőség miatt, továbbá a légmozgások és a széljárás függvényében a kellemetlen szag érezhetővé válhat a szomszédos településeken is” – állapította meg a környezetvédelmi őrség. Hozzátették azt is, hogy a szóban forgó vállalatok számára a jogszabályok lehetőséget biztosítanak arra, hogy a rendelkezések tiszteletben tartásával az április és október közötti időszakban trágyázzák a földeket.

Tanácselnöki kirohanás 2023-ban a bűz miatt

Két évvel ezelőtt egyébként a Kolozs megyei önkormányzat elnöke kisebb perpatvart csapott a kellemetlen szag miatt, Alin Tişe akkor felszólította az illetékes intézményeket, hogy azonosítsák a bűz forrását, és oldják meg a megye több településén észlelhető problémát. A tanácselnök a hatóságok félrevezetésével vádolta a Transavia vállalatot, amelyik szerinte nem az előírásoknak megfelelően folytatja a földek trágyázását, hanem „az éj leple alatt próbál megszabadulni a trágyától”. Azonban Tişe kifakadásának – mint azt a most is terjengő bűz bizonyítja – nem sok foganatja lett.

Sőt mint arról tavaly beszámoltunk, a Kolozs megyei környezetőrség, illetve a prefektúra szerint sem kell fellépni a Kolozsváron és környékén fojtogató bűz okozójával szemben, amelyről egyértelműen megállapítható, hogy a tyúkfarm. Tasnádi István Szilárd akkori alprefektus egy évvel ezelőtt lapunknak elmondta, a Tordatúr területén termőföldet trágyázó Transavia eljárása kellemetlen, ám minden előírásnak megfelel. A helyi polgármester szerint Svájc „még büdösebb” ilyenkor, „egyesek túl érzékenyek” nálunk.

korábban írtuk

A mi bűzlő Svájcunk: a hatóságok szerint semmi baj a Kolozsvárt ismét elérő gyomorforgató szaggal
A mi bűzlő Svájcunk: a hatóságok szerint semmi baj a Kolozsvárt ismét elérő gyomorforgató szaggal

A Kolozs megyei környezetőrség, illetve a prefektúra szerint sem kell fellépni a Kolozsváron és környékén ismét fojtogató bűz okozójával szemben, amelyről ezúttal egyértelműen megállapítható, hogy egy tyúkfarm.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 16., kedd

Nem volt előre látható a muzsnai erődtemplom várfalának leomlása

Nem volt előre jelezhető a muzsnai erődtemplom várfalának részleges leomlása az eddig rendelkezésre álló adatok alapján – közölte az evangélikus egyház a szakértői vizsgálatok első eredményeire hivatkozva.

Nem volt előre látható a muzsnai erődtemplom várfalának leomlása
Hirdetés
2026. június 16., kedd

A Nagyvárad és Kolozsvár közötti vasútvonal egyik szakaszán már 70 százalékban elkészültek a felújítással

Jól haladnak a Nagyvárad–Kolozsvár vasútvonal Egeres és Kolozsvár közötti szakaszán a felújítással, a munkálatok több mint 70 százaléka elkészült – közölte Horațiu Cosma közlekedési államtitkár.

A Nagyvárad és Kolozsvár közötti vasútvonal egyik szakaszán már 70 százalékban elkészültek a felújítással
2026. június 16., kedd

Újabb medvetámadás a Transzfogarason: német turistára támadt a nagyvad

Egy német turistát harapott meg egy medve a Transzfogarasi út közelében, Arefu térségében. A nő megsérült, kórházba szállították. A hatóságok szerint az elmúlt hetekben több hasonló incidens is történt a medvék által sűrűn látogatott környéken.

Újabb medvetámadás a Transzfogarason: német turistára támadt a nagyvad
2026. június 16., kedd

Nem találtak műszaki hibát a Tordai-hasadék via ferrata útvonalán, ahol egy fiatal életét vesztette

A Kolozs megyei hegyimentők szerint műszaki szempontból kifogástalan állapotban van a Tordai-hasadék via ferrata útvonala, ahol vasárnap egy 22 éves fiatal életét vesztette. A hatóságok továbbra is vizsgálják a tragédia körülményeit.

Nem találtak műszaki hibát a Tordai-hasadék via ferrata útvonalán, ahol egy fiatal életét vesztette
Hirdetés
2026. június 16., kedd

Leszakad az ég több erdélyi megyében, jégeső is lehet

A várható erős szél és zivatarok miatt sárga, vagyis elsőfokú figyelmeztetéseket adott ki kedden az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).

Leszakad az ég több erdélyi megyében, jégeső is lehet
2026. június 16., kedd

Késik a kolozsvári metró, még nem tudni, mikor kezdhetik meg a munkát a fúrópajzsok

Egyelőre nem tudni, mikor kezdhetik meg a munkát a fúrópajzsok a kolozsvári metró építőtelepén – derült ki a napokban.

Késik a kolozsvári metró, még nem tudni, mikor kezdhetik meg a munkát a fúrópajzsok
2026. június 16., kedd

Két emberre támadt a medve a Székelyföldön

Medve sebesített meg két férfit hétfőn a Hargita megyei Kászonújfaluban. Mindkét áldozat több sérülést szenvedett, de nincsenek életveszélyben – számolt be az Agerpres hírügynökség.

Két emberre támadt a medve a Székelyföldön
Hirdetés
2026. június 15., hétfő

Robbanásszerűen nőtt a medvepopuláció Dél-Erdélyben, egyre több gazdaságba törnek be a nagyvadak

A Hunyad megyei környezetvédelem friss adatai szerint a térségben több mint 1000 barnamedve él, miközben a Román Akadémia szerint a megyében az ideális állomány 250 példány lenne.

Robbanásszerűen nőtt a medvepopuláció Dél-Erdélyben, egyre több gazdaságba törnek be a nagyvadak
2026. június 15., hétfő

Bálványosfürdő természeti kincsére szavazhat a közönség

A Magyar Talajtani Társaság Év Talaja versenyének történetében először neveztek erdélyi talajszelvényt a megmérettetésre. A bálványosfürdői Apor-lányok feredőjénél feltárt különleges mintára június 16-án déli 12 óráig szavazhat a közönség.

Bálványosfürdő természeti kincsére szavazhat a közönség
2026. június 15., hétfő

Csodák Palotája a székelyföldi láthatáron, azaz tudományos játszóházat alakítanak ki

A budapesti Csodák Palotájához hasonló, még annál is nagyobb szabású tudományos játszóházat alakítanak ki Sepsiszentgyörgyön.

Csodák Palotája a székelyföldi láthatáron, azaz tudományos játszóházat alakítanak ki
Hirdetés
Hirdetés