
Vákár István önkormányzati alelnök, Csorba László főigazgató és Gheorghe Marius Mureşan plébános a BTM Aquincumi Múzeumban
Fotó: Facebook/Marius Mureşan
Az összefogást, a közösség újjászületését is szimbolizálhatja a Budapesten előkerült, majd a jogos tulajdonosának visszaszolgáltatott kolozsborsai görögkatolikus harang – jelentette ki a Krónika megkeresésére az átadási folyamatban résztvevő Vákár István. A Kolozs megyei tanács alelnöke a Budapesti Történeti Múzeummal való együttműködését, az 1920-ban öntött harang feltárását és rendeltetését ismertette a Krónikával.
2024. május 15., 18:442024. május 15., 18:44
2024. május 15., 18:562024. május 15., 18:56
A Budapesti Történeti Múzeum (BTM) munkatársai tavaly decemberben végeztek régészeti megfigyelést Budapest XII. kerületében, egykori honvédségi területen, mivel a környéken több ismert őskori lelőhely is fekszik. Ennek során a régi honvédségi raktárépület elbontása közben, a padlószint alól előkerült egy harang. A hozzávetőleg 150 kilogramm tömegű lelet átvizsgálása után fény derült a harang születésének körülményeire, és így származási helyére is.
A megállapítást követően a BTM megkereste Oláh Emese kolozsvári alpolgármestert, aki Vákár Istvánhoz fordult. „Jól ismervén a görögkatolikus plébánost, közöltem vele, hogy milyen felajánlás érkezett a múzeum részéről, majd megegyeztünk az átvételi formában is, ami egy szerződés alapján történt, és ingyenesen megkaptuk a harangot” – vázolta a Krónikának a Kolozs megyei tanács alelnöke, aki Gheorghe Marius Mureşan plébánossal és Csorba László múzeumi főigazgatóval közösen vett részt a hétfői ünnepélyes átadáson a budapesti BTM Aquincumi Múzeumban.
A múzeum közleménye szerint Csorba László főigazgatót köszöntőjében egyebek mellett arról beszélt: a tárgyak képesek arra is, hogy emberi érzelmeket és kapcsolatokat szimbolizáljanak. Mint a főigazgató fogalmazott, „ez a gyönyörű harang is érzelmeket hordoz, egy közösség érzelmeit […] olyan speciális tárgy, amelynek roppant erős a közösséget szimbolizáló és összetartó hatása”. Az ünnepségen köszöntőt mondott Gheorghe Marius Mureşan, a Kolozsborsai Görögkatolikus Egyház plébánosa is, aki elmondta, hogy a harang a templom udvarába költözik és „a nép harangja lesz”.
A közgyűjtemény munkatársai szerint a kolozsborsai görögkatolikus templomból származó harang a II. világháború zűrzavaros időszakában került Budapestre.
„1948-ban megszüntették a görögkatolikus templomokat, elvették az összes javaikat, amelyek aztán az ortodox egyházhoz kerültek. Kolozsborsán is ez történt, és a görögkatolikusok nem is kapták vissza a templomukat az ortodoxoktól, újat kellett építeniük” – részletezte a történelmi előzményeket az önkormányzat alelnöke.
A kolozsborsai görögkatolikus közösség híveinek adományaiból létrejött harang
Fotó: Facebook/Marius Mureşan
Mint kifejtette, amikor az 1920-as években öntötték a bronz harangot, az egész falué volt, most, hogy megoszlik a gyülekezet, a plébános nem szeretné elrejteni a harangot a templomban, hanem inkább építtet neki lábakat, és a templom udvarán helyezi el.
aki egyébként római katolikusként aktívan részt vesz a kolozsvári gyülekezeti életben. Arra a kérdésünkre, hogy milyen kapcsolatot ápol a görögkatolikusokkal, azt válaszolta, nagyon jót, és a többi felekezettel is remek a kapcsolata, mert tudja, hogy egy Isten van, és annak megfelelően él.
Az önkormányzat alelnöke az utóbbi időben a megyében megvalósult nagyberuházásokról is beszélt lapunknak, kiemelve a kincses városban kedden átadott gyermekpszichiátriai kórházat, amely funkcionalitását és felszereltségét tekintve országos szinten egyedülálló egészségügyi intézmény. Az RMDSZ-es politikus szerint

Funkcionalitását és felszereltségét tekintve országos szinten egyedülálló egészségügyi intézményt hoztak létre Kolozsváron: az uniós alapokból épített gyermekpszichiátriai kórházat kedden adták át.
Szintén fontosnak véli a kolozsvári regionális kórház létrehozását, amelynek kivitelezésére már február végén aláírták a szerződést, valamint épített örökségünk megőrzésének céljával európai uniós forrásokat pályáznak a Goga- és Ady-múzeumnak is otthont adó csucsai Boncza-kastély felújítására.
Jól haladnak a Nagyvárad–Kolozsvár vasútvonal Egeres és Kolozsvár közötti szakaszán a felújítással, a munkálatok több mint 70 százaléka elkészült – közölte Horațiu Cosma közlekedési államtitkár.
Egy német turistát harapott meg egy medve a Transzfogarasi út közelében, Arefu térségében. A nő megsérült, kórházba szállították. A hatóságok szerint az elmúlt hetekben több hasonló incidens is történt a medvék által sűrűn látogatott környéken.
A Kolozs megyei hegyimentők szerint műszaki szempontból kifogástalan állapotban van a Tordai-hasadék via ferrata útvonala, ahol vasárnap egy 22 éves fiatal életét vesztette. A hatóságok továbbra is vizsgálják a tragédia körülményeit.
A várható erős szél és zivatarok miatt sárga, vagyis elsőfokú figyelmeztetéseket adott ki kedden az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Egyelőre nem tudni, mikor kezdhetik meg a munkát a fúrópajzsok a kolozsvári metró építőtelepén – derült ki a napokban.
Medve sebesített meg két férfit hétfőn a Hargita megyei Kászonújfaluban. Mindkét áldozat több sérülést szenvedett, de nincsenek életveszélyben – számolt be az Agerpres hírügynökség.
A Hunyad megyei környezetvédelem friss adatai szerint a térségben több mint 1000 barnamedve él, miközben a Román Akadémia szerint a megyében az ideális állomány 250 példány lenne.
A Magyar Talajtani Társaság Év Talaja versenyének történetében először neveztek erdélyi talajszelvényt a megmérettetésre. A bálványosfürdői Apor-lányok feredőjénél feltárt különleges mintára június 16-án déli 12 óráig szavazhat a közönség.
A budapesti Csodák Palotájához hasonló, még annál is nagyobb szabású tudományos játszóházat alakítanak ki Sepsiszentgyörgyön.
„Egyre gyorsabban épülnek az A1-es autópálya Lugos–Déva szakaszán kivételezés alatt álló alagutak” – tudatta Horațiu Cosma, a közlekedési minisztérium államtitkára egy Facebook-bejegyzésében.
szóljon hozzá!