Hirdetés

Ismét a falué lesz a rejtélyes módon Budapestre került, majd feltárt erdélyi görögkatolikus harang

Vákár István önkormányzati alelnök, Csorba László főigazgató és Gheorghe Marius Mureşan plébános a BTM Aquincumi Múzeumban •  Fotó: Facebook/Marius Mureşan

Vákár István önkormányzati alelnök, Csorba László főigazgató és Gheorghe Marius Mureşan plébános a BTM Aquincumi Múzeumban

Fotó: Facebook/Marius Mureşan

Az összefogást, a közösség újjászületését is szimbolizálhatja a Budapesten előkerült, majd a jogos tulajdonosának visszaszolgáltatott kolozsborsai görögkatolikus harang – jelentette ki a Krónika megkeresésére az átadási folyamatban résztvevő Vákár István. A Kolozs megyei tanács alelnöke a Budapesti Történeti Múzeummal való együttműködését, az 1920-ban öntött harang feltárását és rendeltetését ismertette a Krónikával.

Bede Laura

2024. május 15., 18:442024. május 15., 18:44

2024. május 15., 18:562024. május 15., 18:56

A Budapesti Történeti Múzeum (BTM) munkatársai tavaly decemberben végeztek régészeti megfigyelést Budapest XII. kerületében, egykori honvédségi területen, mivel a környéken több ismert őskori lelőhely is fekszik. Ennek során a régi honvédségi raktárépület elbontása közben, a padlószint alól előkerült egy harang. A hozzávetőleg 150 kilogramm tömegű lelet átvizsgálása után fény derült a harang születésének körülményeire, és így származási helyére is.

A harangon olvasható szöveg szerint a kolozsborsai görögkatolikus közösség híveinek adományaiból finanszírozták, 1920-as évekbeli létrehozásában pedig közreműködött Ioan Bochiș atya és Ioan Gaciu főgondnok, valamint a kolozsvári öntöde részéről Pavel Lengyel.

Hirdetés

A megállapítást követően a BTM megkereste Oláh Emese kolozsvári alpolgármestert, aki Vákár Istvánhoz fordult. „Jól ismervén a görögkatolikus plébánost, közöltem vele, hogy milyen felajánlás érkezett a múzeum részéről, majd megegyeztünk az átvételi formában is, ami egy szerződés alapján történt, és ingyenesen megkaptuk a harangot” – vázolta a Krónikának a Kolozs megyei tanács alelnöke, aki Gheorghe Marius Mureşan plébánossal és Csorba László múzeumi főigazgatóval közösen vett részt a hétfői ünnepélyes átadáson a budapesti BTM Aquincumi Múzeumban.

A múzeum közleménye szerint Csorba László főigazgatót köszöntőjében egyebek mellett arról beszélt: a tárgyak képesek arra is, hogy emberi érzelmeket és kapcsolatokat szimbolizáljanak. Mint a főigazgató fogalmazott, „ez a gyönyörű harang is érzelmeket hordoz, egy közösség érzelmeit […] olyan speciális tárgy, amelynek roppant erős a közösséget szimbolizáló és összetartó hatása”. Az ünnepségen köszöntőt mondott Gheorghe Marius Mureşan, a Kolozsborsai Görögkatolikus Egyház plébánosa is, aki elmondta, hogy a harang a templom udvarába költözik és „a nép harangja lesz”.

A közgyűjtemény munkatársai szerint a kolozsborsai görögkatolikus templomból származó harang a II. világháború zűrzavaros időszakában került Budapestre.

Vákár István ugyanakkor rámutatott, a szakemberek pontosan nem tudják, hogyan került oda a harang, nincs semmilyen adat erről.

„1948-ban megszüntették a görögkatolikus templomokat, elvették az összes javaikat, amelyek aztán az ortodox egyházhoz kerültek. Kolozsborsán is ez történt, és a görögkatolikusok nem is kapták vissza a templomukat az ortodoxoktól, újat kellett építeniük” – részletezte a történelmi előzményeket az önkormányzat alelnöke.

A kolozsborsai görögkatolikus közösség híveinek adományaiból létrejött harang •  Fotó: Facebook/Marius Mureşan Galéria

A kolozsborsai görögkatolikus közösség híveinek adományaiból létrejött harang

Fotó: Facebook/Marius Mureşan

Mint kifejtette, amikor az 1920-as években öntötték a bronz harangot, az egész falué volt, most, hogy megoszlik a gyülekezet, a plébános nem szeretné elrejteni a harangot a templomban, hanem inkább építtet neki lábakat, és a templom udvarán helyezi el.

„Így visszakerül a közösségbe, és az egész falu láthatja, hallhatja. Az összefogást, a közösség újjászületését is szimbolizálhatja” – hangsúlyozta Vákár István,

aki egyébként római katolikusként aktívan részt vesz a kolozsvári gyülekezeti életben. Arra a kérdésünkre, hogy milyen kapcsolatot ápol a görögkatolikusokkal, azt válaszolta, nagyon jót, és a többi felekezettel is remek a kapcsolata, mert tudja, hogy egy Isten van, és annak megfelelően él.

Az önkormányzat alelnöke az utóbbi időben a megyében megvalósult nagyberuházásokról is beszélt lapunknak, kiemelve a kincses városban kedden átadott gyermekpszichiátriai kórházat, amely funkcionalitását és felszereltségét tekintve országos szinten egyedülálló egészségügyi intézmény. Az RMDSZ-es politikus szerint

a több mint 40 millió lej értékű beruházás nemcsak a kolozsváriak és a megyében élők, hanem az egész régió számára nagy jelentőséggel bír.

korábban írtuk

A gyermekgyógyászatot támogatva a legkorszerűbb körülményeket biztosítja a kincses városban átadott kórház
A gyermekgyógyászatot támogatva a legkorszerűbb körülményeket biztosítja a kincses városban átadott kórház

Funkcionalitását és felszereltségét tekintve országos szinten egyedülálló egészségügyi intézményt hoztak létre Kolozsváron: az uniós alapokból épített gyermekpszichiátriai kórházat kedden adták át.

Szintén fontosnak véli a kolozsvári regionális kórház létrehozását, amelynek kivitelezésére már február végén aláírták a szerződést, valamint épített örökségünk megőrzésének céljával európai uniós forrásokat pályáznak a Goga- és Ady-múzeumnak is otthont adó csucsai Boncza-kastély felújítására.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 16., kedd

A Nagyvárad és Kolozsvár közötti vasútvonal egyik szakaszán már 70 százalékban elkészültek a felújítással

Jól haladnak a Nagyvárad–Kolozsvár vasútvonal Egeres és Kolozsvár közötti szakaszán a felújítással, a munkálatok több mint 70 százaléka elkészült – közölte Horațiu Cosma közlekedési államtitkár.

A Nagyvárad és Kolozsvár közötti vasútvonal egyik szakaszán már 70 százalékban elkészültek a felújítással
Hirdetés
2026. június 16., kedd

Újabb medvetámadás a Transzfogarason: német turistára támadt a nagyvad

Egy német turistát harapott meg egy medve a Transzfogarasi út közelében, Arefu térségében. A nő megsérült, kórházba szállították. A hatóságok szerint az elmúlt hetekben több hasonló incidens is történt a medvék által sűrűn látogatott környéken.

Újabb medvetámadás a Transzfogarason: német turistára támadt a nagyvad
2026. június 16., kedd

Nem találtak műszaki hibát a Tordai-hasadék via ferrata útvonalán, ahol egy fiatal életét vesztette

A Kolozs megyei hegyimentők szerint műszaki szempontból kifogástalan állapotban van a Tordai-hasadék via ferrata útvonala, ahol vasárnap egy 22 éves fiatal életét vesztette. A hatóságok továbbra is vizsgálják a tragédia körülményeit.

Nem találtak műszaki hibát a Tordai-hasadék via ferrata útvonalán, ahol egy fiatal életét vesztette
2026. június 16., kedd

Leszakad az ég több erdélyi megyében, jégeső is lehet

A várható erős szél és zivatarok miatt sárga, vagyis elsőfokú figyelmeztetéseket adott ki kedden az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).

Leszakad az ég több erdélyi megyében, jégeső is lehet
Hirdetés
2026. június 16., kedd

Késik a kolozsvári metró, még nem tudni, mikor kezdhetik meg a munkát a fúrópajzsok

Egyelőre nem tudni, mikor kezdhetik meg a munkát a fúrópajzsok a kolozsvári metró építőtelepén – derült ki a napokban.

Késik a kolozsvári metró, még nem tudni, mikor kezdhetik meg a munkát a fúrópajzsok
2026. június 16., kedd

Két emberre támadt a medve a Székelyföldön

Medve sebesített meg két férfit hétfőn a Hargita megyei Kászonújfaluban. Mindkét áldozat több sérülést szenvedett, de nincsenek életveszélyben – számolt be az Agerpres hírügynökség.

Két emberre támadt a medve a Székelyföldön
2026. június 15., hétfő

Robbanásszerűen nőtt a medvepopuláció Dél-Erdélyben, egyre több gazdaságba törnek be a nagyvadak

A Hunyad megyei környezetvédelem friss adatai szerint a térségben több mint 1000 barnamedve él, miközben a Román Akadémia szerint a megyében az ideális állomány 250 példány lenne.

Robbanásszerűen nőtt a medvepopuláció Dél-Erdélyben, egyre több gazdaságba törnek be a nagyvadak
Hirdetés
2026. június 15., hétfő

Bálványosfürdő természeti kincsére szavazhat a közönség

A Magyar Talajtani Társaság Év Talaja versenyének történetében először neveztek erdélyi talajszelvényt a megmérettetésre. A bálványosfürdői Apor-lányok feredőjénél feltárt különleges mintára június 16-án déli 12 óráig szavazhat a közönség.

Bálványosfürdő természeti kincsére szavazhat a közönség
2026. június 15., hétfő

Csodák Palotája a székelyföldi láthatáron, azaz tudományos játszóházat alakítanak ki

A budapesti Csodák Palotájához hasonló, még annál is nagyobb szabású tudományos játszóházat alakítanak ki Sepsiszentgyörgyön.

Csodák Palotája a székelyföldi láthatáron, azaz tudományos játszóházat alakítanak ki
2026. június 15., hétfő

Egyre közelebb a munkálatok vége a dél-erdélyi autópálya egyik legnehezebb szakaszán

„Egyre gyorsabban épülnek az A1-es autópálya Lugos–Déva szakaszán kivételezés alatt álló alagutak” – tudatta Horațiu Cosma, a közlekedési minisztérium államtitkára egy Facebook-bejegyzésében.

Egyre közelebb a munkálatok vége a dél-erdélyi autópálya egyik legnehezebb szakaszán
Hirdetés
Hirdetés