
Idén a legbölcsebb csapat címet a gyergyószentmiklósi Salamon Ernő Elméleti Líceum 4 agysejt nevű csapata nyerte el
Fotó: RMDSZ
Gyergyószentmiklósi csapat nyerte a 15. Bölcs diákok verseny országos döntőjét Kolozsváron, a győztes csapat felkészítő tanára a vetélkedő egykori résztvevője.
2025. március 24., 21:292025. március 24., 21:29
2025. március 24., 21:332025. március 24., 21:33
Amint az RMDSZ közölte, a hétvégén szervezték a 15. Bölcs diákok verseny döntőjét, amelynek a Kolozsvári Református Kollégium adott otthont. Az országos szakaszon a legjobb 10 csapat mérhette össze tudását, kreativitását és szemfülességét, akik a 127 benevezett csapat közül az előselejtezőben és a megyei fordulóban már bizonyították rátermettségüket.
A második helyet a Nagykárolyi Elméleti Líceum versenyzői, a Tükhé lányai csapat tudhatja magáénak, míg harmadik díjban a Th3 Boyz csapat részesült, akik a szászrégeni Petru Maior Kollégiumból érkeztek. Negyedik helyen a Loro die Kaszlo, ötödik helyen pedig a Vasmagyar csapatok végeztek, előbbi a Kolozsvári Református Kollégium, utóbbi pedig a Székely Mikó Kollégiumot képviselte. Ők azok a diákok, akik számára még nem ért véget a verseny, hiszen az Erdély TV-vel közös szervezésben egy televíziós jutalomjátékra is sor kerül május folyamán, ahol a győztes csapatok brüsszeli tanulmányi kirándulást nyernek majd.
„15 év számokba tömörítve nem kevesebb, mint 60 feladatlap, 60 elolvasandó irodalmi mű, 1500 csapat, 6000 diák, több mint 1000 tanár, 15 tábor, 15 helyszín, 900 órányi javítás, 300 kilométernyi gyaloglás, 15.000 méternyi csúcs, 60 órányi tábortűz melletti éneklés” – emlékezett vissza a vetélkedő megnyitóján Mihályfalvi Katalin, a Bölcs diákok verseny ötletgazdája és állandó szervezője, a RMDSZ oktatásért felelős ügyvezető alelnöke.
A bölcs diákok a megnyitón meghallgatták Telegdi István iskolalelkész áhítatát, ezt követően házigazdaként Török-Gyurkó Zoltán, a Kolozsvári Református Kollégium igazgatója kívánt sok sikert a csapatoknak.
Kerekes Adelhaida Kolozs megyei főtanfelügyelő-helyettes kiemelte annak fontosságát, hogy a 15 évnyi munka eredményeként idéntől a vetélkedő bekerült az Oktatási Minisztérium által finanszírozott versenyek sorába, így a legjobb eredményeket elért csapatok tanulói ösztöndíjban részesülnek.
A verseny célja az volt, hogy a diákok interaktív, szórakoztató feladatok segítségével megismerjék a történelmi korszakok sajátosságait. Az országos szakaszra kijelölt irodalmi mű Karikó Katalin: Áttörések - Életem és a tudomány című könyve volt.
Az írásbeli vetélkedőt követően tudományos jellegű, szabadidős programokon is részt vettek a bölcs diákok: előbb Dr. Novák Tibor, a Szegedi Tudományegyetem docensének az előadását hallhatták, majd a Dr. Silye Lóránd geológus által vezetett sétán járták be a Babeș–Bolyai Tudományegyetem főépületét. A napot színházlátogatással zárták, ahol a Kolozsvári Állami Magyar Színház „Janovics” című előadását tekintették meg.
A Communitas Alapítvány 2010-től minden évben meghirdeti a Bölcs diákok országos szintű vetélkedőt, amelyen az elmúlt tizenöt évben összesen 1537 csapat vett részt.

Egymást inspirálva a legtöbbet hozták ki magukból a nagyváradi Mihai Eminescu Főgimnázium tanulói, akik első helyezést értek el a 14. Bölcs Diákok vetélkedő országos, múlt hétvégi döntőjén.
A meteorológiai szolgálat újabb elsőfokú hőségriasztásokat adott ki: szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés. De több erdélyi megyében viharos időjárásra is számítani kell.
Jól haladnak a munkálatok a Marosvásárhelyt Nyárádszeredával összekötő autópálya-szakaszon – derül ki a közlekedési tárca illetékesének tájékoztatásából.
Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.
Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.
Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.
Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.
Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.
Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.
szóljon hozzá!