
Hová vezet? Szőcs Zoltán reméli, hogy sajátos korrupcióellenes harcának sikere lesz (archív felvétel)
Fotó: Facebook/Szőcs Zoltán
Törvényellenes, veszélyes, első látásra elítélendő magánakciókba kezdett egy szilágysági magyar kamionsofőr, aki a határőröket – állítása szerint – lefizető kollégák útjának elállásával, teherautójuk visszapillantó tükrének, szélvédőjének bezúzásával érte el, hogy a rendőrség kiszálljon, és fény derüljön az illegális szállítmányra. Szőcs Zoltán közben feljelentéseket is tett: ezeknek is köszönhető, hogy a minap hat határőrt őrizetbe vettek.
2021. december 10., 20:552021. december 10., 20:55
A szilágybagosi Szőcs Zoltán kamionsofőr egyike lehet azoknak, akiknek feljelentése nyomán a román rendőrség belső korrupcióellenes főosztályának munkatársai kedd reggel házkutatást tartottak a borsi határátkelőnél, majd kenőpénz elfogadásának megalapozott gyanújával őrizetbe vettek hat román határrendészt. A szilágysági férfi – aki hivatalos dokumentumokkal is igazolta feljelentéseit – a Krónikának feltárta tette előzményeit, okát.
A harmincas évei elején járó Szőcs Zoltán több mint másfél éve kezdett kamionsofőrként dolgozni, darus teherautóval járta Magyarországot és Romániát, elsősorban méhészeknek szállított cukorszirupot. Elmondása szerint
Ennek bárki által észlelhető megnyilvánulása az, hogy miközben a kamionok jó néhány órája sorban állnak a határon, egy-egy kamion (nem a romlandó élelmiszert szállítók, azok külön szabályozás alá esnek) elhúz az akár több kilométeres sor mellett, majd gyakorlatilag ellenőrzés nélkül átlép a szomszédos országba. Szőcs Zoltán szerint a szakmában „mindenki tudja, hogy ennek mennyi az ára”: 5–10 euróért meg lehet úszni a sort, Bihar megyében egy hónapra 100 euró a „szabad út” biztosítása.
elmondása szerint konkrétan megtámadta, megrongálta a mellette, a sor mellett elhaladó teherautókat. Vasrúddal, kővel, üveggel – amit épp talált – szétverte az autók tükrét, lámpáját, szélvédőjét, néha elállta az útjukat.
Ezeket a rongálásokat a nagylaki és a borsi magyar–román határátkelőnél követte el – Szőcs Zoltán állítása szerint több mint ötvenet, ám tudomása szerint egyik miatt sem tettek ellene feljelentést, illetve a rendőrség sem folytat ellene vizsgálatot. Akcióiról videófelvételek is készültek, és ha a sor mellett „elsuhanó” kamiont lát, azt is rögzíti, hogy legyen bizonyítéka.
Ugyanakkor Szőcs Zoltánt egy ilyen magánakciója után pszichiátriára szállították, ahova nem utalták be kezelésre vagy megfigyelésre, de megállapították, hogy pszichés beteg (román nyelvű diagnózisa: „tulburat psihic”), így idén ősszel jogosítványát elvették, a vezetéstől eltiltották. Tudomása szerint csak hat hónap elteltével kérheti az orvosi döntés felülvizsgálatát, amit valószínűleg meg is fog tenni, mivel állítása szerint több „független” magyarországi és romániai orvos is azt mondta, hogy „nincs probléma” vele. Szőcs Magyarországon is került már fogdába viselkedése miatt, ám ott is kiengedték, nem folyik ellene eljárás.
Később a határőrök és a helyi rendőrök is többször mondták, hogy ne üsse bele az orrát ügyeikbe, mert jogosítvány nélkül maradhat. Elmondása szerint ma már a többi sofőrhöz is eljutott a „híre”: az utóbbi időben már jelezték egymásnak, ha ő a várakozó sorban állt, és ilyenkor nem mentek előre, hogy ne legyen probléma.
Egyesek kijátsszák a román–magyar határon megszokottá vált kilométeres kamionsorokat (képünk illusztráció)
Fotó: MTI/Rosta Tibor
Kérdésünkre azt is elmondta, hogy bár a kamionsofőrök körében – például a határátkelők előtti hosszas várakozások közben, a CB (személyi) rádiós beszélgetésekben – gyakran felmerül, hogy tenni kéne a helyzet ellen, de a legtöbben csak mondogatják, senki nem mer lépni. Meglátása szerint
Szerinte az ügyben nemcsak a terepen tevékenykedő határőrök, hanem az irodákban dolgozó feletteseik is érintettek, hiszen bár az átkelők be vannak kamerázva, valahogy „semmit sem vesznek észre”. Szőcs szerint az olyan apróságok is gyanúsak kellene legyenek, hogy például egy-egy határőr miért vált be egy nap folyamán akár többször is 5–10 eurós bankjegyeket a pénzváltónál. Szőcs Zoltán állítása szerint sok esetben feljelentést tett a román és a magyar hatóságoknál is. Sokáig nem léptek az illetékesek, ám a magyar hatóságok akkor már cselekedtek, amikor nem csak kenőpénz elfogadásáról, hanem migránsok átcsempészéséről is szó volt. Szőcs Zoltán tudomása szerint egy migráns ezer eurót fizet az erre kapható sofőrnek, hogy átjusson a román–magyar határon.
Elmondása szerint néhány napja Magyarországon történt ilyen eset, a magyar hatóságok ki is szálltak a helyszínre, az érintett sofőröket bekísérték a kapitányságra.
Szőcs Zoltán saját bevallása szerint tisztában van vele, hogy egy ember nem tudja megváltoztatni a rendszert, de szerinte ilyen kis lépésekkel kell kezdeni. Mindenkit, minden autóst arra biztat, hogy bármi szabálytalanságot látnak, jelentsék, hívják a 112-t, mert minél többen jelzik a problémát, annál biztosabb, hogy egyszer csak születik megnyugtató megoldás. Tisztában van vele, hogy akciói törvényellenesek voltak, és nem jelentik a lehető legjobb megoldást, de reméli, hogy legalább lesz eredményük.
Az Arad megyei Borossebesen működő előtisztító derítőállomásból áradó bűzre panaszkodnak a helyi lakosok, a környezetőrség ellenőrzése pedig súlyos szabálytalanságokat tárt fel. Az üzemeltetőt 100 ezer lejre bírságolták.
Újabb riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt. Vasárnap 16 megyében a legmagasabb fokú hőségriasztás lesz érvényben.
Heves reakciót váltott ki Moszkvában, hogy Emil Boc, Kolozsvár polgármestere nem engedélyezte az orosz zászló kitűzését egy, a városban zajló sporteseményen.
Egy 12 éves gyermek csütörtökön életét vesztette, miután ráesett egy kereszt egy Kolozs megyei temetőben.
Levélben fordult Ursula von der Leyenhez, az Európai Bizottság elnökéhez Bíró Barna Botond, a Hargita megyei önkormányzat elnöke, amelyben európai fellépést sürget az ember és barnamedve közötti, egyre súlyosbodó konfliktusok kezelésére.
A jubileumi, 35. Tusványoson idén is a magyar és a határon túli közélet számos ismert szereplője vesz részt. A közéleti programok középpontjában a béke és a gazdasági kihívások állnak, a Tisza-frakció meghívott képviselői távol maradnak a rendezvénytől.
Megindokolta Németh Zsolt fideszes országgyűlési képviselő, hogy miért nem hívták meg Magyar Péter miniszterelnököt a szervezők a Tusványos idei rendezvényeire. A kormányfő a napokban kifogásolta, hogy nem kapott meghívást.
Radikális döntést hozott a Máramaros megyei önkormányzat, miután az Óvásokat Elbíráló Országos Tanács (CNSC) helyt adott a megyeszékhely körgyűrűjének megvalósítására kiírt pályázat elleni óvásnak.
Miután az elmúlt években több helyszín is kudarcot vallott, a csütörtöki bejelentés szerint végül a Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi erdejébe költöztetik a nagyváradi állatkertet.
Miközben egyre több ember beszél nyíltan a mentális egészségről, a párkapcsolati problémák kezelésével kapcsolatban sok a bizonytalanság. Egészségünkre című videós sorozatunk újabb részében Bálint Gabriela párkapcsolati terapeutával beszélgettünk.
szóljon hozzá!