
A brassói Fekete templom udvarának felújítása turisztikai szempontból is fontos lenne
Fotó: Pinti Attila
Európai uniós forrásokból tervezi helyreállítani a Cenk alatti város ikonikus műemlék épületének udvarát a brassói önkormányzat. A Fekete templom Románia legnagyobb istenháza.
2025. január 31., 18:072025. január 31., 18:07
2025. szeptember 23., 23:072025. szeptember 23., 23:07
George Scripcaru polgármester a hét elején találkozott az egyház képviselőivel annak érdekében, hogy véglegesítsék az utolsó részleteket, mielőtt partnerségüket jóváhagyja a helyi tanács, és benyújtanák a restaurációs projektet – számolt be a Fekete templommal kapcsolatos fejelményről a G4Media. Mint írták,
A 24 millió lej értékű munkálatokat vissza nem térítendő európai támogatással a Központi Régió Programon (a Regionális Operatív Program utódja) keresztül a brassói városháza projektjeire elkülönített összegekből valósítják meg.
A beszámoló alapján a Honterus-udvar részben leromlott állapotban van, a burkolat megrongálódott és a vízelvezető rendszer sem hatékony. Az elöljáró szerint a brassói városháza ezzel a projekttel a helyi közösség egyik fontos kulturális és történelmi örökségének helyreállítását tűzte ki célul, ami nem utolsósorban turisztikai szempontból is jelentőséggel bír.
A Honterus-szobor a Fekete templom déli-nyugati tornyának déli homlokzata előtt áll
Fotó: Bede Laura
A restaurálást célzó projekt már évekkel ezelőtt elkészült, csak apró változtatásokat kellett végezni rajta, hogy aktuálissá tegyék.
Ugyanakkor tájékoztató jellegű pannókat is kihelyeznek, amelyekről az érdeklődők az udvarban található építészeti műemlékekről tudhatnak meg fontos információkat. Többek között Johannes Honterus (1498–1549) jelentős reformátor és humanista szobráról, amely a szász evangélikus Fekete templom déli-nyugati tornyának déli homlokzata előtt áll. Tartása és attribútumai a városi kontextussal együtt értelmezve nyernek teljes megfejtést. A szobor Honterus evangélikus lelkészként tett szolgálatának helye, a Fekete templom, az általa alapított humanista nyomda (1539) és iskola (1541) háromszögében került felállításra.
Kinyújtott jobb karjával az iskola mai épületére mutat, baljában nyitott könyvet tart, melynek lapjain Honterus két, a város szempontjából fontos művének címe olvasható (Reformationsbüchlein, Schulordnung), utalva Honterus humanista iskola-reformjára és a lutheri reformáció bevezetésében betöltött kulcsszerepére – olvasható az erdélyi magyar elektronikus könyvtár oldalán.

A kereszténység kétezer éve élteti, a kereszténység megtagadása és a keresztényellenesség viszont megöli Európát – jelentette ki az Országgyűlés elnöke pénteken a brassói Fekete templomban, ahol első alkalommal tartottak magyar nyelvű istentiszteletet.
Mint ismeretes, a brassói Fekete templom Románia legnagyobb temploma, az európai gótika legkeletebbre fekvő jelentős alkotása. 1383 és 1477 között épült, a város Szűz Máriának szentelt fő plébániatemploma volt. 1542-ben, a város reformációja idején az evangélikusoké lett, itt tartották az első német nyelvű evangélikus istentiszteletet Erdélyben.
Bár egyes vélekedések szerint az 1689-es tűzvész során rárakódott korom „kölcsönözte” fekete színét és mai nevét, ezt csak a 19. században kezdték használni. 21. századi vizsgálatok nem találtak tűzpusztításra utaló rétegeket, a templom pusztán a környezeti hatások miatt feketedhetett meg.
Miközben egyre több ember beszél nyíltan a mentális egészségről, a párkapcsolati problémák kezelésével kapcsolatban sok a bizonytalanság. Egészségünkre című videós sorozatunk újabb részében Bálint Gabriella párkapcsolati terapeutával beszélgettünk.
A meteorológiai szolgálat újabb elsőfokú hőségriasztásokat adott ki: szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés. De több erdélyi megyében viharos időjárásra is számítani kell.
Jól haladnak a munkálatok a Marosvásárhelyt Nyárádszeredával összekötő autópálya-szakaszon – derül ki a közlekedési tárca illetékesének tájékoztatásából.
Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.
Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.
Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.
Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.
Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.
szóljon hozzá!