Hirdetés

Erdély fővárosa közelében is egyre gyakrabban jelenik meg a medve

Erdély

Egyre gyakoribb „vendég” a medve Erdély fővárosa közelében, több Kolozs megyei településen, de a Fehér megyei Torockón is megjelent

Fotó: Haáz Vince

Meglehetősen gyakorivá vált a medvék felbukkanása Kolozs megyében is lakott településeken vagy azok közelében: az elmúlt napokban újfent több alkalommal jelezték a nagyvad jelenlétét több régióban is. Ugyanakkor ragadozót észleltek a turisták körében rendkívül népszerű Fehér megyei Torockón is.

Krónika

2026. június 02., 19:372026. június 02., 19:37

2026. június 02., 19:372026. június 02., 19:37

Az elmúlt napokban több Kolozs megyei településen, valamint a Székelykő lábánál fekvő, többek között turizmusáról híres Fehér megyei Torockón is megjelent a medve. Nagyvadakat az elmúlt hetekben egyébként egyre gyakrabban észleltek a térségben.

A kincses várostól mindössze 14 kilométerre fekvő Apahida környékén ismét medve jelent meg, miután a várostól mintegy 25 kilométerre található Kolozson is felbukkant a vad. De a festői szépségéről híres Fehér megyei Torockóra is bemerészkedett a ragadozó,

Hirdetés

valamint a Kolozs megyei Sebesvár közelében is látták.

Apahidán a vasútvonal melletti területen pillantották meg a vadat – számolt be a helyi román sajtó. Kolozs községben is figyelmeztetést adtak ki a medve felbukkanására vonatkozóan. A bejelentések nyomán Apahida környékén a helyi csendőrség, rendőrség is ellenőrzéséket tartott, a terület megfigyelése folytatódik a lakosságot veszélyeztető esetleges incidensek megelőzése érdekében.

Csendőrök járőröztek Torockón is, miután hétfőn jelentették a nagyvad felbukkanását. A helyszínre azonnal kiszállt a Fehér megyei csendőrség készenléti csapata, a Fehér megyei katasztrófavédelem (ISU) pedig Ro-Alert riasztást adott ki – számolt be a helyi sajtó.

A helyszínre érkezve a csendőrök megállapították, hogy a medve jelenlétéről szóló bejelentés megalapozott,

hang- és fényjelzésekkel, petárdákkal igyekeztek elriasztani a vadat.


A lakosoknak azt ajánlják,

  • legyenek óvatosak, különösen este és éjszaka,
  • ne közlekedjenek egyedül az erdők és az erdőszélek közelében,
  • figyeljék háziállataikat,
  • és azonnal hívják a 112-es számot, ha megpillantják a medvét vagy annak friss nyomait.

A Kolozs községhez tartozó Kolozskara önkormányzata közölte, hogy a beavatkozó csapatok folyamatosan járőröznek és figyelik a területet.

A Kolozs megyei Sebesvár térségében négybocsos anyamedve jelent meg, Kalotaszeg felújított középkori erődítménye, a sebesvári vár sok turistát vonz. A hatóságok azt tanácsolták az embereknek, hogy ne közelítsenek az állathoz, és ne próbálják meg kis távolságból fényképezni vagy filmezni.

korábban írtuk

Büntetőeljárás indult az erdélyi pásztor ellen, aki juhai védelmében ölte meg a medvét
Büntetőeljárás indult az erdélyi pásztor ellen, aki juhai védelmében ölte meg a medvét

Egy Szilágy megyei juhász fejszével ölte meg a medvét, miután a vad megtámadta a juhait: a rendőrség orvvadászat miatt büntetőeljárást indított a férfi ellen.

Amint arról írtunk, az elmúlt hetekben több medve is felbukkant Kolozs megyei településeken: a kincses város központjától 11 kilométernyire keletre található Dezmér település iskolája melletti buszmegálló közvetlen közelében is felbukkant a nagyvad.

A Clujcapitala.ro portál idézi a megyei barnamedve-állomány Kolozs megyei növekedésére vonatkozó adatokat:

  • 2022-ben körülbelül 311 példányt,
  • 2023-ban 332-t,
  • 2024-ben 349-et,
  • jelenleg pedig körülbelül 383-at becsülnek.

Kolozs megyében 2026 eleje óta 15 bejelentés érkezett a 112-es segélyhívószámra a medvék jelenlétével kapcsolatban, ebből 8 csak májusban.

2025-ben több mint 133 000 lej kártérítést ítéltek meg 20 esetben, amikor a nagyvad kárt okozott. 2026-ban már három esetet vizsgáltak ki, összesen több mint 17 000 lej értékre rúg a kár.

A hatóságok komolyan veszik a helyzetet, folytatják a szóban forgó területek megfigyelését, és arra kérik a lakosokat, legyenek éberek, azonnal jelentsék az állat újabb megjelenését.

korábban írtuk

Három medvével már végeztek Brassóban, de továbbra sem tűntek el a nagyvadak a város utcáiról
Három medvével már végeztek Brassóban, de továbbra sem tűntek el a nagyvadak a város utcáiról

Hiába a drasztikusabb fellépés, az állatok kilövése vagy elaltatása, továbbra sem tűntek el a nagyvadak Brassó utcáiról.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 12., péntek

Ballagás mindenáron: limuzin, fotócsomagok és több ezer lejes kiadások. Hol a határ ünneplés és túlzott költekezés között?

Fotócsomagok, bankettek, ajándékok, limuzin és olykor korlátlan italfogyasztás is növelheti a végzős év költségeit, amelyek egyes családoknál több ezer lejre rúgnak. Kolozs megyei szülőket és pedagógust kérdeztünk a költekezés határairól.

Ballagás mindenáron: limuzin, fotócsomagok és több ezer lejes kiadások. Hol a határ ünneplés és túlzott költekezés között?
Hirdetés
2026. június 11., csütörtök

Sok fiatal román történész bizonyos kérdésekben közelebb áll a magyar értelmezésekhez

Mintegy fél évszázada biztosít fórumot a román és magyar történészek szakmai párbeszédének a Román–Magyar Történész Vegyes Bizottság. A testület XXVII. ülését Déván rendezték meg, Nagy Levente magyar társelnök nyilatkozott az eseményről a Krónikának.

Sok fiatal román történész bizonyos kérdésekben közelebb áll a magyar értelmezésekhez
2026. június 11., csütörtök

Így érinti a Tomac-kormány borítékolható bukása a Batthyáneum felújításának meghiúsulását

Még be sem mutatta miniszterjelöltjeinek listáját, a kormányalakítással megbízott Eugen Tomac máris elveszítette egyik kiszemeltjét. Adrian Papahagi kolozsvári bölcsész bejelentette: nem kívánja irányítani a kulturális tárcát a kormányban.

Így érinti a Tomac-kormány borítékolható bukása a Batthyáneum felújításának meghiúsulását
2026. június 11., csütörtök

A kártérítésnél is nagyobb bírságot fizet egy önkormányzat az aszfalt hiánya miatt

Az aradi önkormányzatnak 37 ezer lej pénzbírságot kell fizetnie, amiért a jogerős bírósági ítélet ellenére sem aszfaltozott le egy utcát. Korábban a bíróság kártérítést ítélt meg az egyik lakó javára.

A kártérítésnél is nagyobb bírságot fizet egy önkormányzat az aszfalt hiánya miatt
Hirdetés
2026. június 11., csütörtök

Fellebbezés híján jogerőssé vált a barátnőjét megölő és felgyújtó férfi börtönbüntetése, már csak meg kellene találni

Jogerőssé vált a Maros megyei törvényszék május 19-i ítélete, amelyben életfogytiglani börtönbüntetést szabott ki a mezőméhesi Emil Gânjre, aki megölte és felgyújtotta barátnőjét.

Fellebbezés híján jogerőssé vált a barátnőjét megölő és felgyújtó férfi börtönbüntetése, már csak meg kellene találni
2026. június 11., csütörtök

Exporttilalom a Maros megyei juhállományra: himlő és pestis miatt teljes zárlat lépett életbe

Maros megyében teljes körű exporttilalmat vezettek be a juhállományra, miután több gazdaságban juhhimlőt, a múlt héten pedig a kiskérődzők pestisének (PMR) egy újabb gócát is azonosították.

Exporttilalom a Maros megyei juhállományra: himlő és pestis miatt teljes zárlat lépett életbe
2026. június 10., szerda

Bejelentették az első tusványosi fellépőket

Az EDDA lesz az egyik fellépő a 35. Tusványoson – jelentették be a Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor szervezői szerda délután.

Bejelentették az első tusványosi fellépőket
Hirdetés
2026. június 10., szerda

Mitől erős az AUR? Nem a magyarellenesség rajzolja ki a fő törésvonalakat

Miközben az AUR látványos előretörése sokak szemében a nacionalizmus és a magyarellenesség visszatérését jelzi, egy friss országos kutatás szerint a román társadalom politikai megosztottságát ma már nem elsősorban az etnikai kérdések alakítják.

Mitől erős az AUR? Nem a magyarellenesség rajzolja ki a fő törésvonalakat
2026. június 10., szerda

Megújult az egykori apátsági épület és templom, elkészült a zarándokközpont Szentjobbon

Megújult az egykori apátsági épület és plébániatemplom, elkészült a zarándokközpont a Bihar megyei Szentjobbon.

Megújult az egykori apátsági épület és templom, elkészült a zarándokközpont Szentjobbon
2026. június 10., szerda

Fiktív ukrajnai menekültekkel szerzett több száz ezer lej közpénzt egy férfi

Több mint 226 ezer lejnyi állami támogatást szerzett jogosulatlanul egy 26 éves, Máramarosszigetről származó férfi a gyanú szerint úgy, hogy valótlan adatokat közölt ukrajnai menekültek elszállásolásáról és ellátásáról.

Fiktív ukrajnai menekültekkel szerzett több száz ezer lej közpénzt egy férfi
Hirdetés
Hirdetés