
Kiszáradt projekt. Évek óta várják a nagybányai akvaparkot, amelynek megvalósítása ismét akadályba ütközött (képünk illusztráció)
Fotó: Mesterséges intelligencia/ChatGPT
Megdöbbentő fordulatot vett a már készülő nagybányai akvapark ügye: a bíróság hatályon kívül helyezte a közbeszerzési eljárás eredményéről szóló értesítést, miközben a kivitelezővel már szerződést kötöttek, és folyamatban van a több mint 152 millió lej értékű élményfürdőprojekt megvalósítása.
2026. május 15., 19:082026. május 15., 19:08
A nagybányai akvapark ügyében hozott ítélet azért is rendkívüli, mert az igazságszolgáltatás olyan folyamatba avatkozik be, amely során már több illetékes intézmény és hivatal – az óvásokat elbíráló országos tanács (CNSC), megrendelőként Nagybánya polgármesteri hivatala, illetve finanszírozóként az Északnyugati Regionális Fejlesztési Ügynökség – láttamozta, jóváhagyta a szerződéskötést.
Amint arról beszámoltunk, Nagybánya új fürdőközpontjának kivitelezési szerződését idén februárban írták alá. Az élményfürdőprojekt a korábbi városi strand területén valósul(na) meg, a szerződéskötés egy hosszú ideje várt fejlesztés kivitelezési szakaszának kezdetét jelentette – az akkori közlés szerint.
A kivitelezési munkálatok 26 hónapot vennének igénybe, így az eredeti tervek szerint 2028 tavaszán nyithatta volna meg kapuit az új komplexum. Amelyre áfával együtt mintegy 152 millió lejt, azaz több mint 30 millió eurót költenének.
Csakhogy közbejött valami, mégpedig a Romániában megszokott akadály: a vesztes fél fellebbezése. Azonban Az ügy pikantériája, hogy miközben az illetékes hatóságok ezúttal zöld jelzést adtak az eredeti nyertesnek, a bírósági úton megtámadott döntés nem ment át az igazságszolgáltatás „szűrőjén”.
A helyzetet közleményben próbálta tisztázni a nagybányai polgármesteri hivatal. Ebben jelezték: a Câmpul Tineretului, azaz a Ifjúság mezeje vízi szabadidőközpont nevet viselő beruházás megvalósítására vonatkozó szerződés jelenleg a tervezési szakaszban van, a nyertesnek kijelölt társulás pedig az e fázisra jellemző tevékenységeket végzi.
Álom marad a több mint 30 millió eurót felemésztő akvapark?
Fotó: Facebook/Dancus Ioan Doru
A jelenlegi jogi „buktatót” egy, a közbeszerzési eljárásban részt vevő gazdasági szereplő, az MBS Group által indított bírósági kereset idézte elő. A cég ugyanis megtámadta az óvásokat elbíráló országos tanács (CNSC) határozatát, amelynek értelmében az Oberhauser Invest vezette társulást nyilvánították a közbeszerzési eljárás nyertesének.
ezúttal elsődleges kérelemként a szerződés megsemmisítését, valamint az eljárásba való visszavételt kérve. Az ügy jelenleg elsőfokú eljárási szakaszban van a Kolozs megyei törvényszéken – írják a csütörtöki közleményben.
„A finanszírozás érvényes, a beruházás befejezése jelen pillanatban nincs veszélyben. Ugyanakkor várjuk a bíróság döntését a tervezési és kivitelezési szerződésre vonatkozóan megfogalmazott kérelmek ügyében. Minden lehetséges forgatókönyvet elemzünk annak érdekében, hogy megvédjük a város érdekeit, és ne veszítsük el az ilyen léptékű beruházás megvalósításához szükséges időt” – nyilatkozta Ioan Doru Dăncuș, Nagybánya polgármestere.
A szerződés tényleges állapotát illetően az Oberhauser Invest vezette társulás továbbra is a tervezési szakaszban van, mivel további geotechnikai vizsgálatokra és a bontási munkálatok nyomán felmerült műszaki pontosításokra van szükség.
Mindazonáltal az MBS Group által indított, a tervezési és kivitelezési szerződés megsemmisítését célzó perben hozandó bírósági döntésig Nagybánya önkormányzata felfüggeszti a szerződés teljesítését – áll a apolgármesteri hivatal közleményében.
„Sokan vannak, akik azt szeretnék, hogy ezt a beruházást blokkolják, vagy hogy ne valósuljon meg, mi azonban eltökéltek vagyunk, hogy továbbhaladjunk. Minden nehézség, per vagy benyújtott panasz ellenére mindent megteszünk, ami rajtunk múlik, hogy ez a jelentős beruházás valósággá váljon Nagybánya és a nagybányaiak számára” – hangsúlyozta Ioan Doru Dăncuș polgármester.
A több mint 3,2 hektáros területen 1500 fő befogadására alkalmas akvapark épülne
Fotó: Baiamare.ro
Az új perben, amelyben Nagybánya polgármesteri hivatala és a munkálatok már kijelölt nyertese-kivitelezője alperesi minőségben szerepel, és amelyben az MBS valójában a szerződés megsemmisítését kéri, a helyi közigazgatás első lépésben ellenezte a keresetet – írja a 2mnews.ro helyi portál.
Ezt követően azonban az önkormányzat – annak érdekében, hogy kiküszöbölje a helyi költségvetést terhelő esetleges pénzügyi korrekciók kockázatát – beleegyezését adta a szerződés, valamint az eljárás megsemmisítéséhez és egy új eljárás elindításához is.
A polgármesteri hivatal ellenezte ezt a stratégiát, arra hivatkozva, hogy egy új odaítélési jelentés elkészítése újabb óvásokat eredményezne – előbb a CNSC-nél, majd a kolozsvári ítélőtáblán –, ami értelemszerűen ismét jelentősen elhúzná a tényleges munkálatokat.
A szerződés eközben él, a nyertesnek kijelölt társulás a tervezési részen dolgozik, számlát még nem fizettek ki. Ha azonban a bíróság megváltoztatja a versenytárgyalás eredményét, a polgármesteri hivatalnak ki kell fizetnie a szerződés felbontásáig elvégzett munkálatokat, és – nagy valószínűséggel –
Utóbbi cég ajánlata ugyanis több mint 7 millió lejjel magasabb a nyertesnek nyilvánított ajánlatnál. A legsúlyosabb következmény az eljárás újraindítása lenne: a jelenleg hatályban lévő kivitelezési szerződés aláírásának alapjául szolgáló eljárás is másfél évig tartott – emlékeztet a 2mnews.ro portál.
Az ország területének jelentős részére érvényes, záporokra és viharos szélre figyelmeztető sárga, vagyis elsőfokú riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Vége lehet a kutyák élethosszig tartó láncra verésének Romániában: egy új törvénytervezet napi két órában korlátozná a megkötve tartást, a szabályszegőket pedig bírsággal, ismételt esetben akár az állat elkobzásával is sújthatnák.
Újabb állatok pusztultak el a récekeresztúri vadállatfarmon, ahol tavasszal több száz bölény és szarvas pusztulása miatt indult vizsgálat. A friss felvételek szerint a helyzet hónapokkal később sem rendeződött.
Egy férfi meghalt és egy nő megsérült csütörtök kora este a Temesvár körgyűrűjén történt közúti balesetben, amelyben három autó és egy téglákat szállító kamion ütközött össze.
Trianon évfordulójának a napján nemcsak a veszteségre emlékezünk, hanem arra az erőre is, amely a legnehezebb időkben is képes volt megtartani bennünket – írta csütörtökön a nemzeti összetartozás napján közzétett üzenetében Kelemen Hunor RMDSZ-elnök.
Kilőtték a keddről szerdára virradó éjszaka azt a medvét, amelyik az utóbbi időszakban több ízben feltűnt Brassópojánán, és egy biztonsági kamera felvétele szerint egy szálloda épületébe is bement – közölte szerdán a brassói polgármesteri hivatal.
Házkutatásokat tartottak szerdán Cristian Pomohaci népdalénekesnél, volt ortodox papnál egy szexuális bántalmazással kapcsolatos ügyben. Több helyszínen vizsgálódtak az ügyészek, köztük egy Marosvásárhely központjához közeli ingatlanban is.
Május végére az A3-as észak-erdélyi autópálya Bisztraterebes–Bihar szakaszának több mint 50 százaléka elkészült – számolt be szerdán az Országos Közúti Beruházási Társaság (CNIR).
Az apja elleni robbantásos merénylet kitervelésével gyanúsított Laura Dronca kifogásolta, hogy a néhai üzletember meggyilkolásának ügyében beidézett egyik tanút az ügyészek felmentették a büntetőjogi felelősség alól.
A recsenyédi unitárius templom karzatának padlózata alól nemrég előkerült négykötetnyi iratanyag új fejezetet nyithat a település történetének kutatásában. Nagy Adél lelkésznő a véletlenszerű feltárásról, az iratok érdekességéről beszélt a Krónikának.
szóljon hozzá!