Hirdetés

Árvaházi bántalmazás: Böjte Csaba a rendellenességek jelentésére biztatja kollégáit

•  Fotó: Székelyhon Tv

Fotó: Székelyhon Tv

„A történtekben nekünk is van felelősségünk, azon vagyunk, hogy ilyesmi ne történhessen meg még egyszer” – nyilatkozta Böjte Csaba a Dévai Szent Ferenc Alapítvány két gyermekotthonában történt gyermekbántalmazásos ügy kapcsán. A ferences szerzetes csütörtöki bejegyzésében további munkára és a rendellenességek azonnali jelentésére biztatta kollégáit.

Pap Melinda

2022. június 30., 15:522022. június 30., 15:52

2022. június 30., 16:252022. június 30., 16:25

A Nobel-békedíjra jelölt ferences szerzetes csütörtökön annak kapcsán fordult kollégáihoz, hogy kiderült: az általa alapított szervezet egyik volt nevelője tíz éven keresztül erőszakolt meg és bántalmazott kiskorúakat két székelyföldi árvaházban.

A tusnádfürdői és kászonimpéri gyermekotthonokban lakók ellen rendszeresen visszaéléseket elkövető K. Sz.-t alapfokon 30 év börtönre ítélte a Csíkszeredai Bíróság.

Hirdetés

„Végtelenül szomorú eseményeken vagyunk túl! Több mint hat évvel ezelőtt rossz dolgokat hallottam az egyik gyerektől a nevelőjével kapcsolatban. Olyan rossz dolgokat, hogy én magam kértem a hatóság segítségét az ügy megoldásához!” – írta csütörtöki bejegyzésében Böjte Csaba. Rámutatott, hogy az elmúlt években sokan átvilágították az alapítvány munkáját, sok ellenőrzés, nyomozás volt, és az említett nevelőn kívül senkit nem találtak bűnösnek.

Idézet
„Fontosnak látom, a bizalom megmaradásának érdekében megjegyezni, hogy K.Sz. kívül senki mást nem marasztaltak el az ítéletben sem a kollégák közül, sem engemet!”

– hangsúlyozta az alapítvány vezetője, további munkára szólítva kollégáit.

„Bármi is történik körülöttünk, az nem szabad elbizonytalanítson, a szeretet, a munka feladására rávegyen.

Idézet
Mi a munkánkat eddig is Isten nevében, szeretetből végeztük, kérlek, hogy fegyelmezetten, még nagyobb odafigyeléssel, bizalommal, kitartással végezzük a munkánkat a továbbiakban is! Bárki bármilyen rendellenességet lát, tapasztal, kérem, hogy jelentse nekem bizalommal”

– írta a ferences szerzetes. Böjte Csaba az ügy kapcsán a Magyar Hangnak úgy nyilatkozott, amint tudomást szerzett arról, hogy visszaélések történhettek az alapítvány két gyermekotthonában, azonnal a hatóságokhoz fordult.

„Megdöbbentett mindaz, ami kiderült és magam sem tudom rá a magyarázatot. K. Sz. rendszeresen részt vett képzéseken, semmi jele nem volt annak, hogy ilyeneket csinál, de a gyerekeken sem vettünk észre semmit” – fogalmazott a magyarországi lapnak Böjte.

Rámutatott, az ügynek komoly tanulságai vannak, hiszen az érintett gyerekek életre szóló traumát szenvedtek, ezért a történtek kiderülte után pszichológusi segítséget biztosított számukra.

A lap azon kérdésére, hogy a történtek után miként kívánják visszaállítani a megrendült bizalmat, Böjte Csaba kifejtette: az alapítvány azt teszi meg ingyen, amit más még pénzért sem. „Mi Isten nevében fogadjuk be és neveljük a gyerekeket. Hatezer gyermeket neveltünk fel, a most napvilágot látott ügy pedig példa nélküli.

Idézet
A történtekben nekünk is van felelősségünk, azon vagyunk, hogy ilyesmi ne történhessen meg még egyszer”

– fogalmazott az Erdélyben és Magyarországon is több központot működtető alapítvány vezetője.

•  Fotó: Rédai Attila Galéria

Fotó: Rédai Attila

A ferences szerzetes azután tartotta fontosnak megszólalni, hogy a Csíkszeredai Bíróság kiskorúak ellen elkövetett nemi erőszak miatt szerdán 30 év letöltendő szabadságvesztésre ítélte alapfokon K. Sz.-t.

A 35 éves férfi 2007 és 2017 között a Dévai Szent Ferenc Alapítvány által működtetett tusnádfürdői Szent László Gyermekvédelmi Központ, majd a kászonimpéri Szent Katalin Otthon nevelőjeként követte el a bűncselekményeket a gondjaira bízott gyermekekkel szemben.

A szerdán kihirdetett ítélet szerint a férfi két különböző kiskorú kárára elkövetett nemi erőszak miatt tíz-tíz, tizenegy gyermek elleni szexuális bántalmazás miatt öt-öt év, kiskorú testi épségének veszélyeztetéséért szintén öt év, tíz áldozat megrontása miatt hat-hat hónap letöltendő börtönbüntetést kapott.

Ugyanakkor az elévülés miatt megszüntették a 13 kiskorú testi bántalmazása miatt indult büntetőeljárást. A 30 év letöltendő szabadságvesztést a büntetések összevonása nyomán állapította meg a bíróság, amely az elítéltet összesen 790 000 lej értékű kártérítés kifizetésére is kötelezte a sértettek számára, és zárolta 600 000 értékben a vádlott ingatlan és ingó vagyonát.

A vádirat tartalmáról a Transtelex, az Átlátszó és az Azonnali számolt be részletesen, a hírportálok szerint ebben 36 bűncselekmény szerepel, a legsúlyosabb a többrendbéli nemi erőszak, a volt nevelő ellen 15 fiú vallott.

•  Fotó: Thalter Tamás Galéria

Fotó: Thalter Tamás

A Transtelex a vádirat alapján azt írta, hogy a tíz év alatt K. Sz. a következő bűncselekményeket követte el a Szent Ferenc Alapítvány alkalmazottjaként: egy 14 éven aluli fiút több alkalommal orális szexre vett rá; négy fiút rendszeresen arra kényszerített, hogy simogassák a nemi szervét; hét fiúnak rendszeresen simogatta a nemi szervét; hét fiút rendszeresen arra kényszerített, hogy együtt nézzenek pornófilmeket; öt fiúnak rendszeresen mutogatta a nemi szervét; tizenkét fiút rendszeresen ütlegelt; egy fogyatékkal élő, beszédképtelen fiút rendszeresen ütlegelt, és többször kitette az otthon emeleti (hat-hét méter magasan lévő) ablakpárkányára, és becsukta az ablakot.

K. Sz.-t a bíróság 24 vádpontban találta bűnösnek, a további 12 vádpontot a bűncselekmények elévülése miatt ejtették, írta a hírportál. A Transtelexnek a két központ több korábbi lakója is nyilatkozott, megerősítve, hogy K. Sz. őket is többször bántalmazta, illetve pornót nézetett velük. A cikkből kiderül, hogy a volt nevelő tíz éven keresztül pokollá változtathatta a rábízott, kiszolgáltatott helyzetben lévő, amúgy is gyakran lelkileg sérült kiskorúak életét.

A K. Sz. ellen szerdán hozott ítélet nem jogerős, megfellebbezhető.

Hirdetés
2 hozzászólás Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 26., péntek

Bűzlő szennyvíztisztító miatt szabott ki jókora bírásgot a környezetőrség

Az Arad megyei Borossebesen működő előtisztító derítőállomásból áradó bűzre panaszkodnak a helyi lakosok, a környezetőrség ellenőrzése pedig súlyos szabálytalanságokat tárt fel. Az üzemeltetőt 100 ezer lejre bírságolták.

Bűzlő szennyvíztisztító miatt szabott ki jókora bírásgot a környezetőrség
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Kánikulát hoz a hétvége, vörös hőségriasztást is kiadtak

Újabb riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt. Vasárnap 16 megyében a legmagasabb fokú hőségriasztás lesz érvényben.

Kánikulát hoz a hétvége, vörös hőségriasztást is kiadtak
2026. június 26., péntek

Kiakadtak az oroszok egy erdélyi város polgármesterére az orosz zászló és himnusz betiltása miatt

Heves reakciót váltott ki Moszkvában, hogy Emil Boc, Kolozsvár polgármestere nem engedélyezte az orosz zászló kitűzését egy, a városban zajló sporteseményen.

Kiakadtak az oroszok egy erdélyi város polgármesterére az orosz zászló és himnusz betiltása miatt
2026. június 26., péntek

Meghalt egy gyerek Kolozs megyében, miután ráesett egy sírkereszt

Egy 12 éves gyermek csütörtökön életét vesztette, miután ráesett egy kereszt egy Kolozs megyei temetőben.

Meghalt egy gyerek Kolozs megyében, miután ráesett egy sírkereszt
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Medveveszély: súlyosbodik a helyzet Hargita megyében, brüsszeli fellépést sürgetnek

Levélben fordult Ursula von der Leyenhez, az Európai Bizottság elnökéhez Bíró Barna Botond, a Hargita megyei önkormányzat elnöke, amelyben európai fellépést sürget az ember és barnamedve közötti, egyre súlyosbodó konfliktusok kezelésére.

Medveveszély: súlyosbodik a helyzet Hargita megyében, brüsszeli fellépést sürgetnek
2026. június 26., péntek

Tusványos: a Tisza politikusai elutasították a meghívást, román együttes is fellép

A jubileumi, 35. Tusványoson idén is a magyar és a határon túli közélet számos ismert szereplője vesz részt. A közéleti programok középpontjában a béke és a gazdasági kihívások állnak, a Tisza-frakció meghívott képviselői távol maradnak a rendezvénytől.

Tusványos: a Tisza politikusai elutasították a meghívást, román együttes is fellép
2026. június 25., csütörtök

Németh Zsolt megüzente Magyar Péternek, miért nem hívják Tusványosra

Megindokolta Németh Zsolt fideszes országgyűlési képviselő, hogy miért nem hívták meg Magyar Péter miniszterelnököt a szervezők a Tusványos idei rendezvényeire. A kormányfő a napokban kifogásolta, hogy nem kapott meghívást.

Németh Zsolt megüzente Magyar Péternek, miért nem hívják Tusványosra
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Lefújták az egyik partiumi város több mint egymilliárd lejbe kerülő körgyűrűjének megépítésére kiírt pályázatot

Radikális döntést hozott a Máramaros megyei önkormányzat, miután az Óvásokat Elbíráló Országos Tanács (CNSC) helyt adott a megyeszékhely körgyűrűjének megvalósítására kiírt pályázat elleni óvásnak.

Lefújták az egyik partiumi város több mint egymilliárd lejbe kerülő körgyűrűjének megépítésére kiírt pályázatot
2026. június 25., csütörtök

Többszöri nekifutás után bejelentették, hová költözik a nagyváradi állatkert

Miután az elmúlt években több helyszín is kudarcot vallott, a csütörtöki bejelentés szerint végül a Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi erdejébe költöztetik a nagyváradi állatkertet.

Többszöri nekifutás után bejelentették, hová költözik a nagyváradi állatkert
2026. június 25., csütörtök

Nem akkor kell segítséget kérni, amikor már menthetetlen a kapcsolat

Miközben egyre több ember beszél nyíltan a mentális egészségről, a párkapcsolati problémák kezelésével kapcsolatban sok a bizonytalanság. Egészségünkre című videós sorozatunk újabb részében Bálint Gabriela párkapcsolati terapeutával beszélgettünk.

Nem akkor kell segítséget kérni, amikor már menthetetlen a kapcsolat
Hirdetés
Hirdetés