
Fotó: Székelyhon Tv
„A történtekben nekünk is van felelősségünk, azon vagyunk, hogy ilyesmi ne történhessen meg még egyszer” – nyilatkozta Böjte Csaba a Dévai Szent Ferenc Alapítvány két gyermekotthonában történt gyermekbántalmazásos ügy kapcsán. A ferences szerzetes csütörtöki bejegyzésében további munkára és a rendellenességek azonnali jelentésére biztatta kollégáit.
2022. június 30., 15:522022. június 30., 15:52
2022. június 30., 16:252022. június 30., 16:25
A Nobel-békedíjra jelölt ferences szerzetes csütörtökön annak kapcsán fordult kollégáihoz, hogy kiderült: az általa alapított szervezet egyik volt nevelője tíz éven keresztül erőszakolt meg és bántalmazott kiskorúakat két székelyföldi árvaházban.
„Végtelenül szomorú eseményeken vagyunk túl! Több mint hat évvel ezelőtt rossz dolgokat hallottam az egyik gyerektől a nevelőjével kapcsolatban. Olyan rossz dolgokat, hogy én magam kértem a hatóság segítségét az ügy megoldásához!” – írta csütörtöki bejegyzésében Böjte Csaba. Rámutatott, hogy az elmúlt években sokan átvilágították az alapítvány munkáját, sok ellenőrzés, nyomozás volt, és az említett nevelőn kívül senkit nem találtak bűnösnek.
– hangsúlyozta az alapítvány vezetője, további munkára szólítva kollégáit.
„Bármi is történik körülöttünk, az nem szabad elbizonytalanítson, a szeretet, a munka feladására rávegyen.
– írta a ferences szerzetes. Böjte Csaba az ügy kapcsán a Magyar Hangnak úgy nyilatkozott, amint tudomást szerzett arról, hogy visszaélések történhettek az alapítvány két gyermekotthonában, azonnal a hatóságokhoz fordult.
„Megdöbbentett mindaz, ami kiderült és magam sem tudom rá a magyarázatot. K. Sz. rendszeresen részt vett képzéseken, semmi jele nem volt annak, hogy ilyeneket csinál, de a gyerekeken sem vettünk észre semmit” – fogalmazott a magyarországi lapnak Böjte.
A lap azon kérdésére, hogy a történtek után miként kívánják visszaállítani a megrendült bizalmat, Böjte Csaba kifejtette: az alapítvány azt teszi meg ingyen, amit más még pénzért sem. „Mi Isten nevében fogadjuk be és neveljük a gyerekeket. Hatezer gyermeket neveltünk fel, a most napvilágot látott ügy pedig példa nélküli.
– fogalmazott az Erdélyben és Magyarországon is több központot működtető alapítvány vezetője.
Fotó: Rédai Attila
A ferences szerzetes azután tartotta fontosnak megszólalni, hogy a Csíkszeredai Bíróság kiskorúak ellen elkövetett nemi erőszak miatt szerdán 30 év letöltendő szabadságvesztésre ítélte alapfokon K. Sz.-t.
A szerdán kihirdetett ítélet szerint a férfi két különböző kiskorú kárára elkövetett nemi erőszak miatt tíz-tíz, tizenegy gyermek elleni szexuális bántalmazás miatt öt-öt év, kiskorú testi épségének veszélyeztetéséért szintén öt év, tíz áldozat megrontása miatt hat-hat hónap letöltendő börtönbüntetést kapott.
Ugyanakkor az elévülés miatt megszüntették a 13 kiskorú testi bántalmazása miatt indult büntetőeljárást. A 30 év letöltendő szabadságvesztést a büntetések összevonása nyomán állapította meg a bíróság, amely az elítéltet összesen 790 000 lej értékű kártérítés kifizetésére is kötelezte a sértettek számára, és zárolta 600 000 értékben a vádlott ingatlan és ingó vagyonát.
Fotó: Thalter Tamás
A Transtelex a vádirat alapján azt írta, hogy a tíz év alatt K. Sz. a következő bűncselekményeket követte el a Szent Ferenc Alapítvány alkalmazottjaként: egy 14 éven aluli fiút több alkalommal orális szexre vett rá; négy fiút rendszeresen arra kényszerített, hogy simogassák a nemi szervét; hét fiúnak rendszeresen simogatta a nemi szervét; hét fiút rendszeresen arra kényszerített, hogy együtt nézzenek pornófilmeket; öt fiúnak rendszeresen mutogatta a nemi szervét; tizenkét fiút rendszeresen ütlegelt; egy fogyatékkal élő, beszédképtelen fiút rendszeresen ütlegelt, és többször kitette az otthon emeleti (hat-hét méter magasan lévő) ablakpárkányára, és becsukta az ablakot.
K. Sz.-t a bíróság 24 vádpontban találta bűnösnek, a további 12 vádpontot a bűncselekmények elévülése miatt ejtették, írta a hírportál. A Transtelexnek a két központ több korábbi lakója is nyilatkozott, megerősítve, hogy K. Sz. őket is többször bántalmazta, illetve pornót nézetett velük. A cikkből kiderül, hogy a volt nevelő tíz éven keresztül pokollá változtathatta a rábízott, kiszolgáltatott helyzetben lévő, amúgy is gyakran lelkileg sérült kiskorúak életét.
A K. Sz. ellen szerdán hozott ítélet nem jogerős, megfellebbezhető.
Az Arad megyei Borossebesen működő előtisztító derítőállomásból áradó bűzre panaszkodnak a helyi lakosok, a környezetőrség ellenőrzése pedig súlyos szabálytalanságokat tárt fel. Az üzemeltetőt 100 ezer lejre bírságolták.
Újabb riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt. Vasárnap 16 megyében a legmagasabb fokú hőségriasztás lesz érvényben.
Heves reakciót váltott ki Moszkvában, hogy Emil Boc, Kolozsvár polgármestere nem engedélyezte az orosz zászló kitűzését egy, a városban zajló sporteseményen.
Egy 12 éves gyermek csütörtökön életét vesztette, miután ráesett egy kereszt egy Kolozs megyei temetőben.
Levélben fordult Ursula von der Leyenhez, az Európai Bizottság elnökéhez Bíró Barna Botond, a Hargita megyei önkormányzat elnöke, amelyben európai fellépést sürget az ember és barnamedve közötti, egyre súlyosbodó konfliktusok kezelésére.
A jubileumi, 35. Tusványoson idén is a magyar és a határon túli közélet számos ismert szereplője vesz részt. A közéleti programok középpontjában a béke és a gazdasági kihívások állnak, a Tisza-frakció meghívott képviselői távol maradnak a rendezvénytől.
Megindokolta Németh Zsolt fideszes országgyűlési képviselő, hogy miért nem hívták meg Magyar Péter miniszterelnököt a szervezők a Tusványos idei rendezvényeire. A kormányfő a napokban kifogásolta, hogy nem kapott meghívást.
Radikális döntést hozott a Máramaros megyei önkormányzat, miután az Óvásokat Elbíráló Országos Tanács (CNSC) helyt adott a megyeszékhely körgyűrűjének megvalósítására kiírt pályázat elleni óvásnak.
Miután az elmúlt években több helyszín is kudarcot vallott, a csütörtöki bejelentés szerint végül a Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi erdejébe költöztetik a nagyváradi állatkertet.
Miközben egyre több ember beszél nyíltan a mentális egészségről, a párkapcsolati problémák kezelésével kapcsolatban sok a bizonytalanság. Egészségünkre című videós sorozatunk újabb részében Bálint Gabriela párkapcsolati terapeutával beszélgettünk.
2 hozzászólás