
Fotó: RMDSZ
Rangsorolta képviselő- és szenátorjelöltjeit csütörtökön az RMDSZ Maros megyei szervezete, az ülésen pedig befutó helyet sikerült szereznie a szövetség belső ellenzékéhez tartozó Vass Leventének.
2024. szeptember 26., 21:482024. szeptember 26., 21:48
2024. szeptember 26., 22:172024. szeptember 26., 22:17
A Területi Képviselők Tanácsa (TKT) zárt ülésen véglegesítette a parlamenti képviselői és szenátori mandátumra jelentkezők rangsorát. A megyei/területi szervezeteknek szeptember végéig kell lebonyolítaniuk a rangsorolást, amit a Szövetségi Állandó Tanács (SZÁT) jóváhagy vagy kétharmados többséggel módosíthat. Mint arról beszámoltunk, az RMDSZ Maros megyei parlamenti listáira összesen tízen jelentkeztek.
Képviselői mandátumra már nyolcan jelentkeztek: Csép Éva Andrea és Kolcsár Anquetil Károly (ők jelenleg is parlamenti képviselők), továbbá Barabási Antal Szabolcs, Birtalan István, Fodor Sándor József, Kovács Mihály Levente, Labancz Dávid és Vass Levente.
Az RMDSZ közleménye szerint a marosvásárhelyi Kultúrpalotában megrendezett rangsoroló ülésen a szavazást megelőzően Kovács Mihály Levente visszalépett, így összesen heten maradtak a képviselőjelöltek. Kiderült, hogy a képviselői lista első helyén szavazat-egyenlőség alakult ki Csép Éva Andrea jelenlegi képviselő és a belső ellenzékhez tartozó Vass Levente volt egészségügyi államtitkár között, ezért a listavezető személyére vonatkozó szavazást megismételték.
Fotó: Maros megyei RMDSZ
Az érvényes szavazatok összesítése után a képviselőjelölt-lista első három helyezettjének sorrendje a következő: Csép Éva Andrea, Vass Levente, valamint Kolcsár Anquetil Károly. A szenátor-jelölti listán a jelenleg is mandátummal rendelkező Novák Levente és Császár Károly indul.
Egyébként az RMDSZ összesen három képviselői hellyel rendelkezik Maros megyében, a harmadikat pedig Kulcsár-Terza József tölti be. A háromszéki politikus négy évvel ezelőtt a Magyar Polgári Párt (MPP) és az RMDSZ közötti megállapodás alapján jutott bejutó helyhez. Kulcsár-Terza azóta kilépett az MPP-ből, szakított a polgári párt és az EMNP egyesülése nyomán létrejött Erdélyi Magyar Szövetséggel (EMSZ) is, és megalapította a Magyar Polgári Erőt (MPE). Az RMDSZ idén mindkét alakulattal új megállapodást kötött, így az EMSZ és az MPE is képviselői mandátumhoz jut a decemberi választásokat követően.
Arról majd a 32 fős Szövetségi Állandó Tanács (SZÁT) dönt a területi rangsorolások lezárultát követően, hogy a két kis párt jelöltje (minden bizonnyal Zakariás Zoltán és Kulcsár-Terza József) melyik erdélyi megye választókerületében kap befutó helyet.

Kapósak az RMDSZ parlamenti mandátumai: összesen hatvankilencen nyújtották be pályázatukat a szövetség 21 képviselői és 9 szenátori helyére, ennyien indulnának befutó helyen tulipános színekben a decemberi törvényhozási választáson.
A Hunyad megyei törvényszék hétfőn elrendelte annak a férfinak az előzetes letartóztatását, aki egy pisztollyal négy emberre lőtt Lupényben. A bíróság döntése nem jogerős, 48 órán belül megfellebbezhető.
A NASA űrbéli mezőgazdasági kísérletei által inspirált aeroponikus, azaz talaj nélküli növénytermesztő rendszerrel kísérleteznek Kolozsváron.
Az 1930-as évek elején hagyományos székely népi motívumokkal díszített, élénk virág- és madármintás, jellegzetes kék színű bútorokat adományoztak a marosvásárhelyi Vártemplomnak a város, a gyülekezet neves személyiségei.
A Kolozsvár–Nagyvárad vasútvonal korszerűsítési munkálatai gyors ütemben haladnak, és a 67 kilométer hosszú Kolozsvár–Kissebes szakaszon már közlekednek munkavonatok – számolt be a Pro Infrastruktúra Egyesület.
Mintegy félmillió euró értékű hamis bankjegyet foglaltak le vasárnap délután a Szatmár Megyei Szervezett Bűnözés Elleni Szolgálat rendőrei. A két nagyváradi gyanúsítottat hétfőn a bíróság 30 napos előzetes letartóztatásba helyezte.
A medvék által nagyon sűrűn látogatott Transzfogarasi úton a Romsilva állami erdészet Argeș megyei igazgatósága az incidensek megelőzését szorgalmazza és az óriási összegű bírságokra hívja fel a figyelmet.
Újabb harminc nappal meghosszabbította a bányakatasztrófa miatti vészhelyzetet Parajdon a helyi vészhelyzeti bizottság.
Felújítják Dés és környéke egyik legfontosabb turisztikai és közösségi vonzerejét, a Torok fürdőt. A 4,5 millió eurós fürdőberuházás több látogatót, erősebb helyi gazdaságot és korszerűbb rekreációs lehetőségeket ígér.
Nicușor Dan államfő óriásit tévedett, amikor megtámadta az alkotmánybíróságon a medvék vadászati kvótájának megduplázását célzó törvénytervezetünket – jelentette ki hétfőn Csoma Botond.
Elindult a Méhes György-Nagy Elek Alapítvány kutatói pályázati programja, melynek célja az erdélyi magyar értelmiség 1944 és 1952 közötti időszakának feltárása állambiztonsági források alapján – tájékoztatott hétfőn a budapesti székhelyű alapítvány.
szóljon hozzá!