
Régi pompa. A 2. számú Adorján-palota hamarosan ismét Nagyvárad belvárosának egyik ékessége lesz
Fotó: Facebook/Florin Birta
Mint az közismert, Nagyváradon évek óta tart az értékes, jórészt a 19. és a 20. század fordulója környékén épült bérpaloták és egyéb épületek rehabilitációja, most az egyik Adorján-házra került sor.
2024. október 01., 14:442024. október 01., 14:44
2024. október 01., 16:302024. október 01., 16:30
A város „ikerfőtereinek” egyikén, a Bémer (Ferdinánd) téren, a Szigligeti Színház tőszomszédságában álló épület önkormányzat által megrendelt felújítási munkálatai hamarosan véget érnek, ezt jelzi, hogy a homlokzat nagy részéről már lekerült az állvány.
A 2-es számú Adorján-ház így szinte
Fotó: Facebook/Florin Birta
A másik, 1-es számmal jelölt Adorján-ház felújítása már tavaly elkészült.
A két épület felújítása 2 878 283 lejbe került.
Az Adorján-házakat Komor Marcell és Jakab Dezső tervezték, a kivitelezőjük pedig Sztarill Ferenc volt.
Fotó: Facebook/Nagyváradi önkormányzat
Dr. Adorján Emil jól jövedelmező vállalkozásai mellett több ingatlannal is rendelkezett, nevéhez fűződik a Fekete Sas palota megépíttetése is. Több, igen fontos tisztsége is volt szakmai és művelődési területen is. A sarki Adorján-ház melletti Adorján-ház II. földszintjén üzlethelységeket, emeletein lakásokat alakítottak ki.
Nagyváradon a 20. század első évtizedeiben több tucatnyi szecessziós (más néven art nouveau) stílusú épületet emeltek, a város ennek nyomán tagja a 23 európai várost tömörítő, belgiumi székhelyű Réseau Art Nouveau Networknek (Szecessziós városok hálózata).
A városban a térségben egyedülálló szecessziós múzeumot is berendeztek a szintén ebben a stílusban épült Darvas-házban.

A Nagyvárad egykori aranykorát megidéző, a Darvas-házban berendezett szecessziós múzeum volt a legjövedelmezőbb látnivaló tavaly a partiumi városban – derül ki a Bihar megyei műemlékvédelmi alapítvány 2023-as évre szóló jelentéséből.

Díjazták a román fővárosban a nagyváradi szecessziós múzeum, azaz a Darvas-ház felújítását és átalakítását. A városvezetés az „Uniós alapokból modernizált Románia” elnevezésű gálán vehette át a legjobban kivitelezett projekteknek járó elismerést.
Hogyan tovább, egyetemisták? Erdélyben vagy külföldön, diplomájuk szerinti szakmájukban vagy azon kívül képzelik el a közeljövőjüket, munkavállalásukat – ezt kérdeztük a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem néhány végzős hallgatójától.
„Az RMDSZ már sok épületet visszaszerezett a történelmi magyar egyházak számára. Ha elfogadta volna az apátság a jogi szolgálatainkat, lehet, nem így alakul ez a történet” – hangsúlyozta Fejes Rudolf Anzelm atya kilakoltatása kapcsán Csoma Botond.
Egy 34 éves férfi életét vesztette szombat reggel, miután a hatóságok szerint medvetámadás érte a Szeben megyei Prod település közelében – közölte a Szeben Megyei Katasztrófavédelmi Felügyelőség (ISU).
Az ország területének jelentős részére érvényes, záporokra és viharos szélre figyelmeztető sárga, vagyis elsőfokú riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Vége lehet a kutyák élethosszig tartó láncra verésének Romániában: egy új törvénytervezet napi két órában korlátozná a megkötve tartást, a szabályszegőket pedig bírsággal, ismételt esetben akár az állat elkobzásával is sújthatnák.
Újabb állatok pusztultak el a récekeresztúri vadállatfarmon, ahol tavasszal több száz bölény és szarvas pusztulása miatt indult vizsgálat. A friss felvételek szerint a helyzet hónapokkal később sem rendeződött.
Egy férfi meghalt és egy nő megsérült csütörtök kora este a Temesvár körgyűrűjén történt közúti balesetben, amelyben három autó és egy téglákat szállító kamion ütközött össze.
Trianon évfordulójának a napján nemcsak a veszteségre emlékezünk, hanem arra az erőre is, amely a legnehezebb időkben is képes volt megtartani bennünket – írta csütörtökön a nemzeti összetartozás napján közzétett üzenetében Kelemen Hunor RMDSZ-elnök.
Kilőtték a keddről szerdára virradó éjszaka azt a medvét, amelyik az utóbbi időszakban több ízben feltűnt Brassópojánán, és egy biztonsági kamera felvétele szerint egy szálloda épületébe is bement – közölte szerdán a brassói polgármesteri hivatal.
Házkutatásokat tartottak szerdán Cristian Pomohaci népdalénekesnél, volt ortodox papnál egy szexuális bántalmazással kapcsolatos ügyben. Több helyszínen vizsgálódtak az ügyészek, köztük egy Marosvásárhely központjához közeli ingatlanban is.
szóljon hozzá!