
Ilyen hatalmas befogadóképességű protestáns templom is működik Dél-Koreában. A kvangdzsui teológia déli istentiszteletére gyűlnek a hallgatók
Fotó: Lukács Olga gyűjteménye
Dél-koreai protestánsokat látogatott meg Lukács Olga professzor, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának vezetője. Lukács Olga a kereszténységet korábban tiltó ázsiai országban megélt tapasztalatairól, az ottani sajátos hitéletről, a dél-koreai és kolozsvári teológiai intézetek kapcsolatáról, együttműködésének lehetőségéről mesélt a Krónikának.
2024. május 19., 18:412024. május 19., 18:41
Sokak számára meglepő lehet, hogy a világ egyik legnagyobb protestáns közössége Dél-Koreában él, és hogy már hosszú ideje gyümölcsöző kapcsolatot tartanak fel a magyar protestánsokkal, elsősorban reformátusokkal, teológiai fórumok keretében. Ebbe a kapcsolatba illeszkedik a HAN-HUN teológiai fórum, amelyet immár hatodjára szerveztek meg áprilisban, ezúttal Dél-Korea fővárosában, Szöulban, valamint Kvangdzsuban.
A találkozás két alapszervezője, a dél-koreai Dzseasik Sin és a magyarországi Kovács Ábrahám
Fotó: Lukács Olga
A találkozókat felváltva szervezik az ázsiai országban, valamint valamelyik magyar teológiai intézetben.
A Krónika megkeresésére Lukács Olga elmondta, a Debrecenben és Komáromban tevékenykedő Kovács Ábrahám, valamint Dzseasik Sin egyetemi professzorok az alaptagjai és működtetői a Dél-Korea és Magyarország számára rendezett, már tizenkét éves múltra visszatekintő protestáns teológiai fórumnak, projektnek.
Déli istentiszteleten a Presbyterian University and Theological Seminary (PUTS, Szöul) kápolnájában
Fotó: Lukács Olga gyűjteménye
Kovács Ábrahám belső munkatársa a Szöuli Protestáns Teológiának, baráti és munkatársi kapcsolatrendszerét belevetve szívügyének tekinti az együttműködést, újabb és újabb teológiai intézeteket von be a projektjébe és segít új kapcsolatok kialakításában. A találkozón minden magyar, teológiát oktató intézet képviseltette magát. A koreai partnerintézetek, a Honam Theological University and Seminary (HTUS, Kvangdzsu) & Presbyterian University and Theological Seminary (PUTS, Szöul) látták vendégül a 10 magyar képviselőt.
Ezzel az ebéddel várták az európai vendégeket Dél-Koreában
Fotó: Lukács Olga gyűjteménye
Különböző együttműködési témákat tárgyaltak meg, megtartották az Akadémia az egyházért: Kelet-közép-európai és kelet-ázsiai protestáns nézetek bibliai, történeti és rendszeres teológiai, valamint missziológiai reflexiókból című tudományos értekezést.
Konferencia résztvevőkkel: Honam Theological University and Seminary (HTUS, Kvangdzsu)
Fotó: Lukács Olga gyűjteménye
„A találkozón a témák mentén a résztvevők felismerték, hogy bár mintegy 9000 kilométer távolság választja el a két térséget egymástól, mindenhol hasonló kihívásokkal, nehézségekkel és kérdésekkel találja szembe magát az egyház és a társadalom. A keresztények jelenléte Dél-Koreában nem túl régi, mintegy 120 évre vezethető vissza, mert az országban tiltották a kereszténységet. Az 1800-as évek végén misszionáriusok munkája nyomán alakult ki tulajdonképpen a dél-koreai protestáns egyház. Elsősorban presbiteriánusok, de vannak kálvinisták is, és az együttműködés nagyon jó a különböző protestáns felekezetek között” – ismertette lapunkkal az egyetemi oktató.
Menedékház a Seonam kolostor közelében
Fotó: Lukács Olga gyűjteménye
Kifejtette, a különböző dél-koreai felekezetek a teológiai képzésüket is ugyanabban az épületben, ugyanazzal a tanári gárdával tartják.
Minden négyzetmétert kihasználnak Dél-Koreában az intenzív mezőgazdaságra
Fotó: Lukács Olga gyűjteménye
Hozzátette, mivel a dél-koreai lakosság 90 százaléka városban lakik, ezért hatalmasak a gyülekezetek, egyikük például ötszázezer lelkes. Hatalmas, tízezres férőhelyes csarnokban tartják az istentiszteleteiket, többször is naponta, de persze vannak kisebb templomaik is. „Ebben a hatalmas csarnokban szépen ki van alakítva a liturgiai tér, megvan a kereszt, az Úrasztala helye, kórus is működik. Nagyon érdekes, hogy Dél-Koreában minden egyes teológiai intézetnek van zeneképzése is, ugyanis az ottani istentiszteletek nagy részét éneklés, zenélés teszi ki. Csodálatosak a himnuszok, amelyeket a koreaiak nagy lelkesedéssel énekelnek. Az arcukon nem látszik a lelkesedés, szigorúnak meg fegyelmezettnek tűnnek, viszont épp ellenkezőleg, nagyon-nagyon gazdag az érzésviláguk, és ezt az énekléssel is kifejezik” – magyarázta az egyetemi oktató.
Nagan hagyományőrző falu jó szellemei
Fotó: Lukács Olga gyűjteménye
Kérdésünkre arról is beszélt, hogy a dél-koreai protestánsok dallamvilága helyi és európai dallamok ötvözetéből tevődik össze. „A közös nyelv a konferencián az angol és a német volt. A dél-koreai teológusok, egyháztörténészek közül sokan Németországban tanulnak, képezik magukat, ott doktoráltak. Az ottani teológiai intézetek viszonylag fiatalok, hiszen mintegy 100 éves az ottani legrégebbi oktatás.
Lakóház a Nagan hagyományőrző településen
Fotó: Lukács Olga gyűjteménye
Kérdésünkre a magyar és koreai egyházakra jellemző hasonló kihívásokról is beszélt. „Náluk is tapasztalható az utánpótlás elapadása, a gyermektelenség. Dél-Koreában minden családban maximum egy gyerek van. Ugyanakkor a pandémia miatt a keresztény missziókban stagnálás, sőt kis regresszió következett be. Bár nem a pandémia miatt, de a lélekszám-visszaesés nálunk is tapasztalható, ahogyan az a demográfiai adatokból is kiderül” – mutatott rá az egyetemi oktató.
Néhol nem tud eligazodni az európai ember, ha a kiírásokból szeretne kiokosodni
Fotó: Lukács Olga gyűjteménye
Megkérdeztük azt is, hitélet szempontjából egy erdélyi protestáns ember számára mik a legszembetűnőbb különbségek, amikkel az ázsiai országban találkozni lehet. „A legszembetűnőbb, hogy ott az emberek naponta több ízben is templomba járnak, komolyan veszik a keresztény létet, az istentiszteleten való gyakori részvétel belső kötelesség. Jézus iránti elköteleződésüket úgy is kifejezik, hogy sűrűn járnak a gyülekezeti alkalmakra.
Arra is kitért, rendkívüli tapasztalat, hogy az utcákon egyáltalán nincs szemét, de szeméttárolók sincsenek, mert nincs szükség rá, az emberek ugyanis nem is étkeznek az utcán, a gyorséttermi ételt is bent fogyasztják el az emberek. Egyébként tapasztalata szerint az ottaniak nagyon kedvesek, fegyelmezettek.
A Szeonam buddhista templom belső udvara
Fotó: Lukács Olga gyűjteménye
Lukács Olgától megkérdeztük azt is, hogy a kolozsvári tanárképző karon miként kamatoztatja ottani tapasztalatát, illetve miként működik majd együtt a BBTE tanárképző kara a dél-koreai protestáns tanintézetekkel. „Szeretnék bemutatót tartani a hallgatóinknak kötetlen beszélgetés keretében, bemutatnám a videókat, amiket ott készítettem, és elmondanám a tapasztalataimat.
arra biztosan jelentkeznének koreaiak is” – mondta Lukács Olga.
A Szeonam buddhista templom központi oltára
Fotó: Lukács Olga gyűjteménye
A következő HAN-HUN találkozót a Pápai Református Teológián fogják megtartani 2025. tavaszán.
Találkozás a Presbyterian University and Theological Seminary (PUTS, Szöul) vezetőségével, Lukács Olga balról a harmadik
Fotó: Lukács Olga gyűjteménye
Buddha születési évfordulójának megünneplésére lampionokkal díszítik a templom belső udvarát
Fotó: Lukács Olga

Több mint 800 református vallásoktatót képeztek a harminc évvel ezelőtt indított Református Tanárképző és Zeneművészeti Karon, amelynek jubileumi ünnepségét november elején tartották. A kar dékánját, Lukács Olgát kérdeztük.
A képességfelmérő vizsga első napját technikai hibák árnyékolták be: a dolgozatfeltöltő platform többször összeomlott, tanárok ezrei rekedtek órákra az iskolákban. A szakszervezetek szerint a minisztérium alkalmatlansága okozta a káoszt.
Újabb mesterséges intelligencia alapú rendszert vezetett be a Kolozs megyei sürgősségi kórház: a Carebot nevű platform a tüdőgócok felismerésében segíti a radiológusokat, ezzel hozzájárulva a tüdőrák minél korábbi diagnosztizálásához.
Még a nyáron átadhatják az észak-erdélyi autópálya Magyarzsombor és Vaskapu közötti, 12 kilométeres szakaszát Szilágy megyében – közölte a közlekedési tárca illetékese.
A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.
Hőségre figyelmeztető előrejelzést adott ki vasárnap a következő napokra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia nagy részére.
Sárga, vagyis elsőfokú hőségriasztást adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) 15 megyére. Az ország többi részén kedd estig melegre, kellemetlen hőérzetre és viharos időjárásra figyelmeztető időjárás-előrejelzés lesz érvényben.
Senki sem jelentkezett a tasnádi polgármesteri hivatal által kiírt tenderre, amely egy 102 millió lejes hitel felvételére irányult a Szatmár megyei településen tervezett, Aquapark Transilvania Terme nevű élményfürdő megvalósítása érdekében.
Jól haladnak a munkálatok a Nagyszebent Fogarassal összekötő autópályán – közölte a Brassó megyei út- és hídkarbantartó vállalat.
Nyolc éve kihasználatlanul áll az egykor népszerű gyermekrészleg az aradi Neptun Strandon: azóta benőtte a gaz, a medencék burkolatát pedig tönkretette az idő. Bár az önkormányzat évek óta ígérgeti a felújítást, eddig nem történt semmi.
Kánikulára figyelmeztető két sárga, vagyis elsőfokú riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
szóljon hozzá!