Hirdetés

Világszerte, így Romániában is csökken a dohányosok száma, azonban új veszélyforrás az e-cigaretta

Fiatalok szenvedélye. Az elektromos cigaretta is káros az egészségre •  Fotó: Gecse Noémi

Fiatalok szenvedélye. Az elektromos cigaretta is káros az egészségre

Fotó: Gecse Noémi

A középkorú és idősebb lakosság körében csökkent az aktív dohányosok száma, a fiatal nemzedékek azonban a hagyományos dohányt egyre inkább felváltják az alternatív, de az egészségre szintén káros elektromos cigarettára. A Krónika által megszólaltatott szakemberek szerint a dohányzásellenes küzdelem újabb megszorításokat fog eredményezni, amivel mérsékelni lehet a dohányzás okozta megbetegedések és elhalálozások magas számát.

Makkay József

2023. augusztus 08., 19:482023. augusztus 08., 19:48

2023. augusztus 09., 09:112023. augusztus 09., 09:11

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) friss jelentése szerint a Föld népességének körében 2007-től 2021-ig 22,8 százalékról 17 százalékra csökkent az aktív dohányosok száma. A világszervezet adatai alapján a bevezetett egészségpolitikai intézkedéseknek köszönhetően az emberiség mintegy 71 százaléka kap felvilágosítást és védelmet, a dohányzás okozta megbetegedések azonban továbbra is vezetnek az elhalálozási statisztikákban.

2020-ban és 2021-ben évente közel kilenc millió ember halt meg a dohányzás okozta betegségek szövődményeiben – ami a tíz évvel korábbi adatokhoz képest javuló eredményt mutat –, a WHO szerint azonban további gyors intézkedések szükségesek. A világszervezet kimutatása szerint a dohányzással összefüggésbe hozható

Hirdetés

évi mintegy kilenc millió halálesetből 1,3 millió ember a passzív dohányzás miatt hal meg.

E jelentős tábor olyan emberekből áll, akik nem dohányoznak ugyan, de mások dohányfüstjének válnak az áldozatává.

Az Egészségügyi Világszervezet által javasolt valamennyi szigorú dohányzásellenes intézkedést a világon jelenleg négy ország léptette életbe. Hollandiában, Törökországban, Brazíliában és az Indiai-oceán térségében található szigetországban, a Mauritiusi Köztársaságban vannak a legszigorúbb dohányzásellenes intézkedések. Napjainkban ebbe az irányba tart az Egyesült Államok, valamint az Európai Unió tagországai is.

A dohányzásellenes megszorítások meghozták hatásukat, sokan abbahagyták a füstölést •  Fotó: Veres Nándor Galéria

A dohányzásellenes megszorítások meghozták hatásukat, sokan abbahagyták a füstölést

Fotó: Veres Nándor

Tévhit, hogy az alternatív cigaretta nem árt

Dr. Széman Péter nyugalmazott tűdőgyógyász főorvos, a szilágysomlyói tüdőgondozó volt osztályvezetője – jelenleg az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület (EMKE) elnöke – a Krónikának elmondta, hogy Romániában is érezhető az aktív dohányosok számának csökkenése. A szakember ugyanakkor rossz hírnek tekinti, hogy miközben a középkorúak és az idős emberek körében jelentősen csökkent a dohányosok száma, a fiatal korosztályok körében továbbra is magas.

„A fiatalok egy része az elektromos cigaretták használatára tér át.

Idézet
Széles körben elterjedt tévhit, hogy az alternatív cigaretta nem veszélyes az emberi egészségre. A kutatások azonban ennek ellentmondanak!

A hagyományos dohánytermékekhez képest egészségkárosító hatásuk alacsonyabb ugyan – az elektromos cigaretták rákkeltő hatása azért kisebb, mert nincs benne kátrány, ami elég –, de más vegyi anyagok miatt ezek is veszélyesek az egészségre” – nyomatékosította portálunknak Széman Péter tüdőgyógyász szakorvos.

Lépésről lépsre bevezetett intézkedések

A romániai helyzetről megkérdeztük dr. Vass Levente marosvásárhelyi urológus főorvost, közegészségügyi és egészségügyi menedzsment szakorvost, aki az RMDSZ parlamenti képviselőjeként, majd a bukaresti egészségügyi minisztérium államtitkáraként szervesen részt vett a dohányzás terjedését fékező közegészségügyi programok kidolgozásában és bevezetésében.

A kormányból az RMDSZ-szel együtt távozó államtitkár az egyik legfontosabb egészségpolitikai döntésnek tartja, hogy

a 2010-es évek végén a közintézményekből, a zárt helyiségekből, a kávézókból kitiltották a dohányosokat.

Az elmúlt bő tíz esztendő tapasztalatai alapján Romániában is jelentősen csökkent az aktív dohányosok száma. Többen kényelmi okok miatt hagyták abba a cigarettázást, ugyanakkor az országos felvilágosító kampányoknak köszönhetően sokan rádöbbentek a dohányzás egészségkárosító hatására. Vass Levente szerint már eleve az elrettentő látvány, hogy a cigarettás dobozokra felkerültek a dohányzás szervi következményeinek fotói.

Ezek az intézkedések gyakorlatilag a már korábbról bevezetett tiltások folytatásának számítanak.

Televíziós adásban tilos a dohánytermékek reklámja, és az is nagy előrelépés, hogy 2000 óta betiltották az olyan filmjeleneteket, amelyben a szereplők dohányoznak.

Vass Levente szerint mindez együttes erővel hatott a dohányzás lassú, de biztos csökkenéséhez.

Az ,,alternatív” cigarettákra váltottak a dohánygyárak

A volt egészségügyi államtitkár szerint azonban a pozitív trend ellenére Románia továbbra is 10-15 éves lépéshátrányban van a nyugat-európai országokhoz képest. Nálunk továbbra is a szív- és érrendszeri betegségek számítanak vezető elhalálozási oknak, és e mögött rizikófaktorként szerepel kiemelt helyen a dohányzás.

„A dohánytermékeket forgalmazó gyárak is beálltak a sorba, és a piaci részesedésük megőrzése érdekében az alternatív dohányzást, az előmelegített elektronikus cigarettákat kezdték el népszerűsíteni, amivel elsősorban a fiatalokat hálózzák be. Ezzel magyarázható, hogy a fiatal nemzedékek körében nem csökken a dohányzás” – fogalmaz a marosvásárhelyi főorvos. Vass Levente a jelenséget azzal magyarázza, hogy

az elektromos cigaretták káros hatása nincs annyira tudatosítva az emberekben, mint a hagyományos dohánytermékeké.

Holott az ,,alternatív dohányzásnak” is jelentős egészségkárosító hatásai vannak, amit a szakorvosok már bebizonyítottak a tüdőbetegségekben szenvedők körében. A szakember szerint ezeket az új termékeket is ki kell szorítani, ki kell tiltani a zárt területekről, hogy csökkenteni lehessen egészségkárosító hatásukat.

„A biztató trendek ellenére Romániában az egészségmegőrzési céllal promoveált szabadidős testmozgás vagy a dohányzásról és a mértéktelen alkoholfogyasztásról történő leszokás népszerűsítése kisebb elismerésnek örvend, mint Nyugat-Európában. Ezen a téren is sok még a teendő! Az elmúlt évtizedekhez képest azonban jelentős az elmozdulás, amit egészségpolitikai intézkedésekkel kell támogatni” – fogalmazott portálunknak Vass Levente közegészségügyi és egészségügyi menedzsment szakorvos.

korábban írtuk

Menőként eladott szenvedélybetegség: hódítanak az új típusú, de káros dohánytermékek
Menőként eladott szenvedélybetegség: hódítanak az új típusú, de káros dohánytermékek

A romániai középiskolások több mint fele szívott elektromos cigarettát vagy hevített dohányterméket az azt megelőző hónapban – derül ki a Közegészségügyi Intézet friss felméréséből.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 24., szerda

Kánikula miatt adtak ki figyelmeztetést, több erdélyi megyében viharriasztás van érvényben

A meteorológiai szolgálat újabb elsőfokú hőségriasztásokat adott ki: szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés. De több erdélyi megyében viharos időjárásra is számítani kell.

Kánikula miatt adtak ki figyelmeztetést, több erdélyi megyében viharriasztás van érvényben
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Nem is olyan sokára elkészül egy székelyföldi autópálya-szakasz

Jól haladnak a munkálatok a Marosvásárhelyt Nyárádszeredával összekötő autópálya-szakaszon – derül ki a közlekedési tárca illetékesének tájékoztatásából.

Nem is olyan sokára elkészül egy székelyföldi autópálya-szakasz
2026. június 23., kedd

Kriptovaluta-bányászat: a túl nagy villanyszámla buktatta le az adócsalókat

Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.

Kriptovaluta-bányászat: a túl nagy villanyszámla buktatta le az adócsalókat
2026. június 23., kedd

Nem játék: már több tízezer lejnyi bírságot róttak ki a medvék etetéséért

Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.

Nem játék: már több tízezer lejnyi bírságot róttak ki a medvék etetéséért
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Amikor a legjobban kéne öntözni, akkor nem üzemel a felújított szivattyúállomás

Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.

Amikor a legjobban kéne öntözni, akkor nem üzemel a felújított szivattyúállomás
2026. június 23., kedd

Sokan autóval mennek a Kárpátokba, leszedik, tönkreteszik a védett növényeket

Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.

Sokan autóval mennek a Kárpátokba, leszedik, tönkreteszik a védett növényeket
2026. június 23., kedd

Egy lépéssel közelebb Parajd több millió eurós támogatása

Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.

Egy lépéssel közelebb Parajd több millió eurós támogatása
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Erdélyt sem kímélte az ítéletidő, újabb viharok várhatók

Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.

Erdélyt sem kímélte az ítéletidő, újabb viharok várhatók
2026. június 23., kedd

Orbán Anita a nagyváradi apát kilakoltatásáról: a kormány nem kíván beleszólni más országok belügyeibe

Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.

Orbán Anita a nagyváradi apát kilakoltatásáról: a kormány nem kíván beleszólni más országok belügyeibe
2026. június 22., hétfő

Erdély-szerte kezdődik a parlagfű virágzása, kemény bírságok várnak a hanyag telektulajdonosokra

Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.

Erdély-szerte kezdődik a parlagfű virágzása, kemény bírságok várnak a hanyag telektulajdonosokra
Hirdetés
Hirdetés