
Az új elektronikus személyazonosító igazolvány online időpontfoglalással igényelhető
Fotó: Máramaros Megyei Rendőr-főkapitányság
Június 30-ig díjmentesen igényelhető az első elektronikus személyazonosító igazolvány a 14. életévüket betöltött román állampolgárok számára – tájékoztattak a megyei rendőr-főkapitányságok sajtóosztályai. Az új típusú igazolvány korszerű biztonsági elemekkel rendelkezik, és egyszerűbb hozzáférést biztosít a digitális szolgáltatásokhoz.
2026. május 12., 20:332026. május 12., 20:33
2026. május 12., 21:052026. május 12., 21:05
A megyei rendőr-főkapitányságok sajtóosztályai tájékoztatták a lakosságot, hogy az első elektronikus személyazonosító igazolvány (CEI) kiállítása 2026. június 30-ig ingyenes a 14. életévüket betöltött román állampolgárok számára.
Az elektronikus igazolvány igazolja a tulajdonos személyazonosságát, román állampolgárságát és lakcímét, emellett különleges védelmi elemekkel látták el a hamisítás és a csalárd felhasználás megelőzése érdekében.
Az okmány bankkártya méretű, és bármely lakosság-nyilvántartó közszolgálatnál igényelhető, függetlenül a lakóhely szerinti településtől. A kiállításhoz a kérelmezőnek személyesen kell megjelennie, mivel szükséges az arckép rögzítése és két ujjlenyomat levétele.
Az elektronikus személyazonosító igazolvány igényelhető a jelenlegi személyazonosító okmány lejártakor, lakcímváltozás esetén, elvesztés, lopás vagy megrongálódás esetén, valamint a hatályos jogszabályokban előírt egyéb helyzetekben is.
A hivataloknál kialakuló zsúfoltság elkerülése és a várakozási idő csökkentése érdekében a rendőrség arra kéri a lakosságot, hogy időben ellenőrizzék személyazonosító okmányaik érvényességét, és még azok lejárta előtt foglaljanak időpontot.
„Ha elektronikus személyazonosító igazolványt szeretnének igényelni, de nincs elegendő idejük eljutni a lakosság-nyilvántartó hivatalhoz,
Június 11-től kezdődően közintézményeknél és magánintézményeknél, valamint olyan településeken is jelen lesz, ahol nincs helyi lakosság-nyilvántartó szolgálat” – áll a rendőrség közleményében.

Sokan szembesülnek azzal, hogy az elektronikus személyi igazolvány nem használható ügyintézésre, mivel a legtöbb intézmény nem rendelkezik kártyaolvasóval. Az új igazolványok nem tartalmazzák a lakcímet, ezért lakcímkártyára lenne szükségük.
A tűzoltók 15 megye 28 településén és Bukarestben vonultak ki az elmúlt 24 órában kiszivattyúzni a vizet az elárasztott lakóházakból és udvarokról, illetve eltávolítani a viharos időjárás miatt leszakadt tetőelemeket és kidőlt fákat.
Nem hagyta szó nélkül Oana Gheorghiu miniszterelnök-helyettes, hogy neve felkerült a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) jelentésébe azon személyek listájára, akik „példátlanul agresszív magatartást tanúsítanak a bírákkal szemben”.
Egy friss felmérés arra világít rá, hogy a román állampolgárok fele biztosra veszi, hogy felismeri az álhíreket – de más emberek ítélőképességét a megkérdezettek nagy hányada alábecsüli.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) nem szavaz bizalmat az Eugen Tomac vezette szakértői kormánynak a parlamentben – jelentette be Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök, a párt elnöke.
Alexandru Nazare ügyvivő pénzügyminiszter csütörtöki bejelentése szerint Románia az azonnali törlesztésnél kedvezőbb megoldást keres a Pfizerrel szembeni 680 millió eurós tartozás kifizetésére, hogy kímélje a költségvetést.
Bizalmat kért a román hadsereggel szemben Radu Miruță ügyvivő védelmi miniszter egy esetleges orosz támadás esetére.
A Bírák Fóruma Egyesület szerdán este cáfolta a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) bírói részlegének azt az állítását, miszerint több mint 3500 bíró megszavazta „az igazságszolgáltatás politikai alárendelésére tett kísérlet elítélését”.
Eugen Tomac kijelölt miniszterelnök közölte: hajlandó lecserélni azon miniszterjelölteket, akik ellen a parlamenti pártok kifogásokat emelnek, de ragaszkodik ahhoz, hogy ne politikai, hanem szakértői kormányt alakítson.
A román védelmi tárca hivatalos megkeresést intézett az ukrán védelmi minisztériumhoz a konstancai kikötőben felrobbant drónnal kapcsolatos incidens tisztázása érdekében – közölte Radu Miruță ügyvivő védelmi miniszter.
Fontos, hogy a NATO megerősítse jelenlétét, a légi és tengeri drónok elleni képességeit Romániában – hangsúlyozta a Nicușor Dan elnök szerdán.
szóljon hozzá!