
Donald Tusk a galaci incidens kapcsán nyilvánított vélemény
Fotó: Galac megyei tűzoltóság
Donald Tusk lengyel miniszterelnök szerint a NATO-tagállamoknak végre komolyan kellene venniük Oroszország egyre gyakoribb provokációit, köztük a galaci lakóházba csapódott drón ügyét és Dmitrij Medvegyev volt orosz elnök legutóbbi fenyegető kijelentéseit is.
2026. május 31., 14:012026. május 31., 14:01
A varsói kormányfő szombat este a Facebookon közzétett bejegyzésében arra emlékeztetett, hogy Lengyelország, a balti államok, valamint most már Románia is egyre gyakrabban szembesül orosz provokációkkal. Felidézte Dmitrij Medvegyev pénteki üzenetét is, amelyben az orosz politikus arról beszélt, hogy az Európai Unió tagállamainak polgárai hamarosan nem alhatnak majd nyugodtan.
– hangsúlyozta Tusk.
Medvegyev pénteken a Max üzenetküldő platformon azt írta: ki kell deríteni, hogy kié volt az a drón, amely egy galaci lakóházba csapódott.
A volt orosz államfő és miniszterelnök azt állította, hogy európai gyártmányú drónok és más fegyverek nap mint nap részt vesznek az Oroszország elleni támadásokban, amelyekhez hírszerzési támogatást is kapnak. Szerinte ezek a támadások orosz lakóépületeket érnek, és civil áldozatokat követelnek.
Bejegyzésében Medvegyev a galaci incidens, valamint a megszállt ukrajnai Sztarobelszk egyik kollégiuma ellen végrehajtott, 21 tizenéves halálát okozó dróntámadás kapcsán felvetette több nyugati vezető – köztük Ursula von der Leyen európai bizottsági elnök, Friedrich Merz német kancellár, Emmanuel Macron francia elnök és Keir Starmer brit miniszterelnök – felelősségét is.
„Ez még csak a kezdet” – fogalmazott Medvegyev.
Washington kiáll Románia mellett a galaci incidens után
Oana Țoiu külügyminiszter vasárnap Facebook-bejegyzésben üdvözölte az amerikai szenátus külügyi bizottságának elnöke, James Risch nyilatkozatát az orosz légtérsértéssel kapcsolatban. Hangsúlyozta, hogy
az amerikai politikus egyértelműen megerősítette a szövetséges légtér védelméért viselt közös felelősség fontosságát.
A tárcavezető közölte: megköszönte Risch szolidaritását, és felidézte, hogy tavaly ősszel Washingtonban folytattak megbeszélést a román–amerikai védelmi és gazdasági együttműködésről. Mint írta, a republikánus szenátor régóta Románia fontos partnere, jól ismeri a térséget és a két ország stratégiai kapcsolatát.
„Nem mi választjuk meg az időket, amelyekben élünk, de azt igen, hogyan válaszolunk rájuk. A szolidaritás kulcsfontosságú a béke szempontjából, és a jólét alapja is. Ezen dolgozunk tovább” – fogalmazott Oana Țoiu.
Jim Risch szombaton elítélte Oroszországot, amiért – megfogalmazása szerint – „felelőtlenül megsértette Románia légterét”, és megerősítette, hogy az Egyesült Államok Románia, valamint NATO-szövetségesei mellett áll a galaci incidens után.
„Oroszország felelőtlen légtérsértése és a civilek iránti tisztelet hiánya elfogadhatatlan. Az Egyesült Államok Románia és NATO-szövetségeseink mellett áll ezzel a provokatív magatartással szemben” – írta az X közösségi oldalon az amerikai politikus.
Risch hozzátette: erősíteni kell az elrettentő képességet, és világossá kell tenni, hogy a NATO területéből „egyetlen négyzetcentimétert sem” engednek át Oroszországnak.

George Toderașc Galac megyei prefektus szombaton elrendelte a pénteki drónbecsapódás okozta károkat felmérő bizottság felállítását, miután az Országos Katasztrófavédelmi Bizottság gyorssegélyt hagyott jóvá az érintett családok számára.
Nicușor Dan államfő koszorút helyezett el szombat reggel az 1990. június 13. és 15. közötti bányászjárás áldozatainak bukaresti emlékművénél.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) nem szavaz bizalmat a parlamentben Eugen Tomac kijelölt miniszterelnök kormányának – közölte Dominic Fritz pártelnök az alakulat politikai bizottságának pénteki ülése után.
Lelőtték a Prahova-völgyi Bușteni városában egy házba a bocsaival együtt kétszer is behatoló anyamedvét pénteken délután.
Megnyílt pénteken a forgalom előtt a Transzfogarasi út Piscul Negru és Bilea-vizesés közötti szakasza – jelentette be a brassói regionális útigazgatóság szóvivője, Elekes Róbert.
Bár május 5-én a kormányt, amelynek tagja, bizalmatlansági indítvánnyal megbuktatták, majd május 25-én egy neki tulajdonított, botrányt okozó hangfelvétel miatt lemondott, még mindig a helyén van Demeter András ügyvivő művelődési miniszter.
Ha most lenne az elnökválasztás, már nem szavazna Nicușor Danra – jelentette ki Ludovic Orban, a Jobboldal Ereje nevű párt elnöke, az elnök korábbi tanácsadója, volt liberális párti miniszterelnök.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) után várhatóan a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) sem fog bizalmat szavazni az Eugen Tomac vezette kormánynak a parlamentben.
A tűzoltók 15 megye 28 településén és Bukarestben vonultak ki az elmúlt 24 órában kiszivattyúzni a vizet az elárasztott lakóházakból és udvarokról, illetve eltávolítani a viharos időjárás miatt leszakadt tetőelemeket és kidőlt fákat.
Nem hagyta szó nélkül Oana Gheorghiu miniszterelnök-helyettes, hogy neve felkerült a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) jelentésébe azon személyek listájára, akik „példátlanul agresszív magatartást tanúsítanak a bírákkal szemben”.
szóljon hozzá!