
Fotó: Orbán Viktor/Facebook
Miközben a szlovák külügyminiszter „undorítónak” nevezte, hogy Orbán Viktor magyar miniszterelnök Nagy-Magyarországot ábrázoló szurkolói sálat viselt a vasárnap esti, budapesti magyar-görög barátságos labdarúgó-mérkőzésen, a román miniszterelnök visszafogottan reagált az ügyre.
2022. november 23., 18:412022. november 23., 18:41
2022. november 23., 19:232022. november 23., 19:23
„Romániának nem szabad belemennie ebbe a játékba” – jelentette ki szerdán Nicolae Ciucă miniszterelnök, amikor újságírók magyar hivatali kollégája Nagy-Magyarország-térképet ábrázoló sáljáról faggatták. A Pedro Sanchez spanyol kormányfővel Castellon de la Planában tartott sajtótájékoztatón Ciucă leszögezte, Románia évek óta nagy erőfeszítéseket tesz azért, hogy a schengeni térség, valamint a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet tagja legyen, nemzetközi és a szomszédos országokkal való kapcsolatait a jogállamiság elveire és a nemzetközi törvényekre alapozza.
„Mi csak tartsuk be a játékszabályokat, a jogállamiság szabályait, a jó együttműködés szabályait, legyünk nyitottak a párbeszédre, kapcsolataink alapjául az európai és nemzetközi szintű egyezmények szolgáljanak” – fogalmazott a román miniszterelnök. Korábban Dan Cărbunaru kormányszóvivő az Adevărul napilap megkeresésére közölte: a bukaresti kormány nem kívánja kommentálni az ügyet.

Revizionista megnyilvánulásként könyveli el a román külügyminisztérium, hogy Orbán Viktor magyar kormányfő stilizált Nagy-Magyarország-térképet ábrázoló sállal volt látható a magyar és a görög labdarúgó-válogatott mérkőzésén.
A román kormánykoalíció vezető erejét adó Szociáldemokrata Párt (PSD) részéről Titus Corlățean szenátor már nem volt ennyire visszafogott – ami annak a fényében nem meglepő, hogy ő kezdeményezte azt a törvényt, amely hivatalos ünneppé nyilvánítja Romániában a trianoni diktátum aláírásának napját, június 4-ét. A magyarellenes megnyilvánulásairól hírhedt egykori külügyminiszter úgy vélte, elítélendő politikai gesztusról van szó, amely mind betűjében, mind szellemében sérti a magyar–román alapszerződést. Szerinte ezért Klaus Iohannis államfőnek, Nicolae Ciucă miniszterelnöknek és Bogdan Aurescu külügyminiszternek közvetlen tárgyalásokat kellene folytatnia a magyar vezetőkkel, „hogy magyar kollégáik tartózkodjanak az ilyen lépésektől”.
Szerinte nincs szó provokációról, úgy vélekedett, a magyar kormányfő gyakran folyamodik ilyen eszközökhöz, mivel „mindig próbálja bővíteni ezt a fajta propagandaarzenált”. „Szerintem hiba lenne, ha komolyan vennénk ezt a gesztust, a magyar válogatott sálját, még ha Nagy-Magyarország térképe is van rajta” – hangsúlyozta Stroe. Az RMDSZ nem kívánta kommentálni az ügyet.
Mint megírtuk, a bukaresti külügyminisztérium hétfő este jelezte: közölték Magyarország bukaresti nagykövetével, hogy a külügyminisztérium „határozottan helyteleníti” Orbán Viktor magyar miniszterelnök gesztusát. A külügyi tárca közleményében rámutatott, a magyar kormányfő magatartása „nyilvánvaló ellentétben áll a nyitottság és a kétoldalú párbeszéd újraindításának légkörével, amely a román külügyminiszternek a magyar hivatali kollégájával, illetve a magyar kormányfővel folytatott budapesti egyeztetéseit jellemezte”. A román diplomáciai állásfoglalás hangsúlyozta, „minden revizionista megnyilvánulás elfogadhatatlan”.
A szlovák külügyminiszter ugyanakkor ennél jóval durvábban fogalmazott az ügy kapcsán. Szerinte „undorító és visszataszító”, hogy Orbán Viktor Nagy-Magyarországot ábrázoló szurkolói sálat viselt, amikor fogadta a magyar válogatottból visszavonuló Dzsudzsák Balázst. „Undor és humusz” – írta a magyar kormányfő sáljával kapcsolatban a Facebook-oldalán Rastislav Káčer, aki problémát lát abban, ahogyan a magyar kormány viselkedik. „Az irredentizmusnak és a revizionizmusnak nincs helye a kapcsolatainkban” – jelentette ki Budapest és Pozsony viszonyáról a pozsonyi Új Szó szerint. Káčer szerint ugyanis az ilyen érzelmek gerjesztése, tervek szövögetése vezettek a második világháború kitöréséhez és az oroszok ukrajnai inváziójához. Kiemeli, sok ügyben, amely zavarja Pozsonyt, tartózkodóan viselkednek. „Toleránsak vagyunk azokkal a csodálkozást keltő tevékenységekkel is, amelyekhez hasonlót nem találni az Európai Unióban” – írja Káčer a magyar kormány lépéseiről.
Orbán Viktor miniszterelnök közösségi oldalán reagált a Nagy-Magyarország térképét ábrázoló sáljával kapcsolatos bírálatokra. A kormányfő szurkolói sálját szóvá tették Bukarestben, Zágrábban és Kijevben is.
A szlovák külügyminiszter arról is ír, nagyra tartja a szlovákok és magyarok közös történelmét, és kijelenti, a szlovákiai magyarok ebben az országban vannak otthon. „Ide tartoznak, ahogy az összes többi polgárunk” – teszi hozzá. Káčer azt is megemlíti, a magyar sajtó egy része azt állítja róla, hogy nem szereti a magyarokat, ami azonban szerinte dezinformáció.
„Ha Szlovákia progresszív külügyminisztere akarsz lenni, két kötelező feltételnek kell megfelelned: Kellően kettős mércével kell mérned geopolitikai ügyekben, na és gyűlölnöd kell a magyarokat!” – fogalmazott a politikus. Közben Michal Šimečka, az Európai Parlament alelnöke (Progresszív Szlovákia) is kifogásolta Orbán sálját. „A politikában számítanak a szimbólumok is. Amikor egy szomszédos ország miniszterelnöke nagy-magyarországos sálat tesz a nyakába, tagadva az önálló Szlovákia létezését, az veszélyes jelkép” – írta a politikus.
Mint megírtuk, Kijev jelezte: az ügy miatt bekéreti Magyarország ukrajnai nagykövetét. Orbán Viktor viszont úgy reagált a felzúdulásra: a foci nem politika, és nem kell olyan dolgot belelátni, ami nincs benne.

Orbán Viktor miniszterelnöknek a magyar és a görög labdarúgó-válogatott mérkőzése idején viselt, stilizált Nagy-Magyarország-térképet ábrázoló sálja a téma a román sajtóban.
Péntekre várja Nicuşor Dan államfő, hogy a nyugatbarát pártok javaslatokat tegyenek neki a következő kormányra vonatkozóan.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) a Nemzeti Liberális Párttal (PNL) és az RMDSZ-szel közös kisebbségi kormány alakítását szorgalmazza – derül ki Dominic Fritz USR-elnök szerda esti Facebook-bejegyzéséből.
Üzembe helyezték és integrálták a román hadsereg légvédelmi rendszerébe a Merops drónelhárító rendszert, amelyet az Egyesült Államok adott át Romániának – tájékoztatott szerdán a védelmi minisztérium.
Nicușor Dan államfő szerdán Kihirdette az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-ig meghosszabbító jogszabályt.
Körvonalazódni látszik egy politikai megállapodás lehetősége a kormányalakítás szempontjából – jelentette ki szerdán a parlamentben Csoma Botond, az RMDSZ sajtószóvivője, egyben képviselőházi frakcióvezetője.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
Nem találta megalapozottnak az alkotmánybíróság Nicușor Dan alkotmányossági kifogását, amelyet a barna medvék támadásainak megelőzésére és leküzdésére irányuló azonnali beavatkozási módszerek jóváhagyásáról szóló törvény ügyében nyújtott be.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) vállalja, hogy kisebbségi kormányt alakítson, és Sorin Grindeanu pártelnököt jelöli a miniszterelnöki tisztségbe.
Várhatóan a nyár vagy az ősz folyamán találkozik újra Magyar Péter kormányfővel Kelemen Hunor. Az RMDSZ elnöke szerint a cél továbbra is egy tiszteleten, együttműködésen és bizalmon alapuló kapcsolat kialakítása Románia és Magyarország között.
szóljon hozzá!