
Archív felvétel
Fotó: MTI/Rosta Tibor
Románia teljes jogú Schengen-tagságot érdemel – hangsúlyozta szerda este a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) sajtószóvivője.
2023. december 28., 09:262023. december 28., 09:26
2023. december 28., 09:372023. december 28., 09:37
Ionuţ Moşteanu képviselő egy Facebook-bejegyzésben azt írta, miközben Marcel Ciolacu miniszterelnök „diadalmasan bejelenti”, hogy Románia légi és tengeri úton csatlakozhat a schengeni övezethez, a közúti határátkelőknél „románok ezrei” állnak sorban, miután itthon töltötték a karácsonyt. „A kamionsofőrök továbbra is kénytelenek lesznek napokat sorban állni, a gazdaság pedig eurómilliárdokat veszít” – fogalmazott.
Az ellenzéki politikus szerint a Szociáldemokrata Párt és a Nemzeti Liberális Párt alkotta kormánynak, illetve Klaus Iohannis államfőnek kötelessége lett volna folytatni a tárgyalásokat a teljes körű csatlakozásért, de nem tették meg.
Románia elnyerte a jogot arra, hogy csatlakozzon a schengeni övezethez. Minden követelménynek eleget teszünk. Megérdemeljük a teljes körű Schengen-tagságot. (...) Ehhez azonban olyan államfőre, miniszterelnökre és miniszterekre van szükség, akik harcolnak értünk” – tette hozzá az Agerpres szerint.
Marcel Ciolacu miniszterelnök „diadalmas hírei” Románia részleges schengeni csatlakozásáról akkor lennének valóban jó hírek, ha a szárazföldi határellenőrzés megszüntetésének konkrét időpontjáról is megállapodtak volna Ausztriával – véli ugyanakkor Dacian Cioloş európai parlamenti képviselő is.
A politikus szerint a kormányfőnek tisztáznia és részleteznie kell a bejelentését, a román állampolgároknak tudniuk kell, hogy az Ausztriával folytatott tárgyalásokon kieszközöltek-e a szárazföldi határokkal való csatlakozás időpontját is, „ami a schengeni rendszer lényege és valójában fontos”.
– tette hozzá Dacian Cioloş. Bejegyzésében arra is rámutatott, hogy a román fuvarozók továbbra is „napokat és eurómilliárdokat veszítenek” a vámnál, a gazdákat, a vállalkozókat és általában a román állampolgárokat továbbra is „másodrangú polgárokként” kezelik, noha a románok több ízben is bebizonyították, hogy a leginkább Európa-barát népek közé tartoznak és hisznek az európai értékekben.
Cioloş szerint ha nincs megállapodás Románia teljes körű schengeni csatlakozásának ütemtervéről, a közúti határátkelőknél „2025 utánig vagy akár még tovább” fennmaradnak a vámellenőrzések, mert a téma lekerül az európai napirendről.
A belügyminisztérium szerda este jelentette be, hogy megállapodásra jutott az osztrák és a bolgár tárcával a schengeni övezet Romániával és Bulgáriával történő kibővítéséről a reptéri és tengeri határellenőrzés feloldásával 2024. március elsejétől. Marcel Ciolacu miniszterelnök szintén bejelentette, hogy jövő év márciusától a román állampolgárok is élvezhetik a schengeni tagság előnyeit, Románia megkapja a szabad mozgás jogát a légi és a vízi közlekedésben. „13 év után Románia végre a schengeni övezet tagja lesz. Megszületett az erről szóló politikai megállapodás!” – írta egy Facebook-bejegyzésben.

A román belügyminisztérium politikai megállapodásra jutott az osztrák és a bolgár társtárcával a schengeni övezet Romániával és Bulgáriával történő bővítéséről a légi és tengeri határátkelőkön keresztül 2024 márciusától – jelentette be a belügyi tárca.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) craiovai polgármestere, Lia Olguța Vasilescu szerint elegendő parlamenti támogatás állhat össze egy Sorin Grindeanu által vezetett, egyszínű PSD- kormány mögött – akár az RMDSZ szavazataival is.
Kellemetlen, de szerencsésen végződő találkozása volt szombaton két turistának – egy apának és lányának – a Csukás-hegységben.
Figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat a kánikula miatt. Vasárnap reggeltől 16 megyében vörös riasztást lép életbe, hétfőtől szerdáig pedig az ország területének háromnegyed részére rendeltek el harmadfokú riasztást.
Alig telt el néhány óra azután, hogy a kormányzó jobbközép pártok (PNL, USR és az RMDSZ) Siegfried Mureșan személyében önálló miniszterelnök-jelölttel rukkoltak elő, többen máris azzal vádolják az EP-képviselőt, hogy idegen érdekek szolgálatában áll.
Nicușor Dan elnök közölte, hogy a pártok visszatértek a „politikai patthelyzethez”, miután a PNL kedden még kötelezettséget vállalt egy kisebbségi PSD-kormány megszavazására, ám később megváltoztatta az álláspontját.
Románia a német technológiai megoldást alkalmazza az európai digitális pénztárca saját verziójának kifejlesztéséhez. Az Európai Unió tagállamaként az országnak 2026 decemberéig kötelezően implementálnia kell a digitális tárcát.
2026 júliusától ismét emelkedik a nők öregségi nyugdíjkorhatára: 62 éves és 7 hónapos koruktól kérhetik a nyugdíjazásukat. Ez egy hónappal magasabb korhatárt jelent az év első felében nyugdíjba vonuló nőkhöz képest.
A PNL, az USR, valamint az RMDSZ szabotálja a kormányalakítást, és folyamatosan új feltételeket találnak ki pozícióik megőrzéséért – szögezte le pénteki közleményében a PSD.
A barna medve szigorú uniós védettségének lazítását sürgeti Románia több tagállammal közösen, mert Tánczos Barna ügyvivő miniszter szerint a jelenlegi szabályozás nem teszi lehetővé a túlszaporodott állomány hatékony kezelését.
szóljon hozzá!