
Magyarázat. Egy alkotmánybírószerint nem a választópolgárokat büntették az elnökválasztás eredményének érvénytelenítésével
Fotó: Az alkotmánybíróság honlapja
Nem a választópolgárokat akarta büntetni az alkotmánybíróság a tavalyi elnökválasztás érvénytelenítésével, de úgy értékelte, hogy az egyik jelölt megsértette a játékszabályokat – jelentette ki Laura-Iuliana Scântei alkotmánybíró egy fórumon.
2025. augusztus 20., 10:322025. augusztus 20., 10:32
A taláros testület tagja kedden Barcarozsnyón kérdésről válaszolva beszélt a az elnökválasztás körüli botrányról.
A bíró több mint 20 percig magyarázta az alkotmánybíróság hatásköreit, valamint azt, hogyan zajlott az eljárás, miután a bíróságot felkérték, hogy avatkozzon be és hozzon döntést, majd hogy miért érvénytelenítették az elnökválasztást.
„A törvény szerint a választásokat három kötelező kritérium határozza meg: szabadok, rendszeresek és tisztességesek kell, hogy legyenek.
– mutatott rá Scântei.
„A CSAT (Legfelsőbb Védelmi Tanács – szerk. megj.) dokumentumai alapján, amelyek azt ecsetelték, hogy mitől volt rendellenes a választási kampány, mi
– mondta a bíró.
A mai választási kampányokban alkalmazott módszerekkel kapcsolatban – beleértve az interneteseket is – az alkotmánybíró azt mondta, hogy „a világ gyorsabban változott, mint a hazai jogszabályok és a területért felelős hatóságok hatáskörei”.
– mondta az alkotmánybíró.
Mint arról beszámoltunk, az alkotmánybíróság december 6-án érvénytelenítette az első elnökválasztási forduló eredményét, és úgy döntött, hogy elölről kell kezdeni a teljes választási folyamatot. Határozatát a Román Hírszerző Szolgálat (SRI), a Külügyi Hírszerző Szolgálat (SIE), a belügyminisztérium és a Különleges Távközlési Szolgálat (STS) jelentései alapján hozta meg a testület.
A dokumentumokból az derült ki, hogy
A dokumentumok arra is rávilágítottak, hogy egy külföldi állami kiberszereplő beavatkozott a választások lebonyolítását szolgáló távközlési és informatikai rendszerekbe, és Románia az agresszív orosz hibrid hadviselés célpontja volt.
Rövid, két perces sajtónyilatkozatban szólította felelősségteljes magatartásra a parlamenti pártokat szerdán Nicușor Dan államfő.
Jelentős szervezeti átalakításra készül az Országos Adóhatóság (ANAF), amelynek célja az adóelkerülés hatékonyabb felderítése, az adóbeszedés javítása és a kockázatosnak minősített adózók célzott ellenőrzése.
A Különleges Távközlési Szolgálat (STS) szerdán közölte, hogy elérhetővé vált a látás- és/vagy hallássérültek vészhelyzeti kommunikációját segítő Apel 112 mobilalkalmazás.
Az államreformmal, illetve a nemzeti kisebbségekkel kapcsolatos kérdések is felmerültek a kormányalakítással megbízott Eugen Tomac és Zakariás Zoltán parlamenti képviselő kedd esti egyeztetésén.
Nicușor Dan államfő ismét a korábbi kormánykoalíció pártjaiból álló kormányt szeretne egy technokrata miniszterelnök irányításával, ha az Eugen Tomac alakította kormány nem kap bizalmat a parlamentben – közölte több bukaresti sajtóorgánum.
Egy szakértői kormány „a parlamenti demokrácia háttérbe szorítását jelenti, ami nem helyes” – jelentette ki Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke.
Cáfolta Eugen Tomac kijelölt miniszterelnök azt az értesülést, miszerint kormányalakítási megbízásának visszaadására készülne.
A 2019-es EP-választások alkalmával épp Tomac volt az, aki a kettős állampolgárságú romániai magyarok ellen hergelt, de összeállításunkban felidézzük az elmúlt tíz évnek a román és magyar állampolgársággal is rendelkezőkkel szembeni román narratíváját is.
Nem mindegyik önkormányzat alkalmazza azt a jogszabályt, amely – a többlépcsős procedúrát egyszerűsítve – lehetővé teszi a településekre bejáró veszélyes medvék azonnali kilövését – jelentette ki kedden Diana Buzoianu ügyvivő környezetvédelmi miniszter.
Călin Georgescu kedden felszólította a parlament „hazaszerető tagjait”, hogy kezdeményezzék Nicușor Dan államfő hivatalából való felfüggesztését, aki szerinte „önkényesen és kihívóan” bízta meg Eugen Tomacot kormányalakítással.
szóljon hozzá!