Hirdetés

Megkötözték, bántalmazták, lejárt étellel etették a pszichiátriára beutalt betegeket Buzău megyében

Pszichiátria

A romániai kórházakban az elmúlt időszakban számos esetre derült fény, hogy embertelenül bánt a személyzet a kiszolgáltatott betegekkel. Képünk illusztráció

Fotó: Freepik.com

Bántalmazták, embertelen bánásmódban részesítették a Buzău megyei Săpoca pszichiátriai osztályának betegeit – értesítette a rendőrséget a fogyatékkal élők jogairól szóló ENSZ-egyezmény végrehajtását felügyelő tanács (Consiliul de Monitorizare).

Krónika

2025. június 18., 18:192025. június 18., 18:19

2025. június 18., 18:212025. június 18., 18:21

Az ellenőrző testület bejelentés nélkül tett látogatást a Buzău megyei Săpoca pszichiátriai osztályán, ahol azt tárták fel,

hogy a személyzet bántalmazza a betegeket, nem megfelelő körülmények között tartották és lejárt étellel etették őket. A biztonsági kamerák felvételeinek megtekintése után a felügyelők értesítették a rendőrséget.

Hirdetés

Amint arról a digi24.ro hírportál is beszámolt, a jelentés szerint az ellenőrző testület tagjai a biztonsági kamerák felvételein látták, hogy egy nővér megütött egy beteget, akit előzőleg megkötöztek. Egy ápoló megpofozta és fellökte egy beteget, majd felemelte a matracát, és kidobta az ágyból, így a beteg a falnak csapódott.

Egy másik esetben egy beteget brutálisan lökdösött egy alkalmazott. A videófelvételeket a rendőrség vizsgálat céljából lefoglalta. Ezenkívül az ellenőrző testület tagjai a kórház konyhájában 26 kilogrammnyi, június eleje óta lejárt szavatosságú csirkehúst találtak.

Bár a hivatalos álláspont szerint szerint a lekötözött betegeket 15 percenként ellenőrizték, a biztonsági kamerák felvételei ezt cáfolják: egyetlen egészségügyi dolgozó sem ment be, hogy ellenőrizze az állapotukat. A kórház túlzsúfolt is. Bár az intézmény engedélye szerint maximum 240 pácienst ápolhatnának, jelenleg 320 személy van beutalva az intézményben, ahol súlyos mentális zavarokkal küzdő betegeket kezelnek, akik közül sokan bírósági határozat alapján kerültek ide.

A săpocai helyzet nem új keletű, a kórház évek óta a nemzetközi hatóságok figyelmének középpontjában áll. Az Emberi Jogok Európai Bírósága többször megállapította a pszichiátriai betegek jogainak súlyos megsértését Romániában,

emellett sokszor tártak fel eseteket, amikor embertelen bánásmód, rossz körülmények, bántalmazás miatt tettek feljelentést. A közelmúltban az Európa Tanács miniszteri bizottsága ismét felszólította a román hatóságokat, hogy tegyenek sürgős intézkedéseket a pszichiátriai kórházak és bentlakásos intézmények körülményeinek javítása érdekében. 2024-ben az Európa Tanács kínzásmegelőzéssel foglalkozó bizottsága váratlan látogatást tett Romániában, többek között a a Buzău megyei Săpocán is. A bizottság arra sarkallta a román hatóságokat, hogy működjenek együtt olyan intézményekkel, mint az ombudsman, az ellenőrző testület, hogy megelőzzék a pszichiátriai intézményekben elkövetett visszaéléseket.

korábban írtuk

Büntetőeljárás zajlik egy partiumi kórház ellen, a gyanú szerint embertelenül bántak a betegekkel
Büntetőeljárás zajlik egy partiumi kórház ellen, a gyanú szerint embertelenül bántak a betegekkel

Büntetőeljárás zajlik a Bihar megyei Vaskohszikláson működő pszichiátriai kórház illetékesei ellen, miután a gyanú szerint embertelenül bántak az ott ápolt betegekkel, és nyomorúságos körülmények között tartották őket.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 10., szerda

Nicușor Dan idegesen mikrofon elé állt, és nyugalomra intette a románokat

Rövid, két perces sajtónyilatkozatban szólította felelősségteljes magatartásra a parlamenti pártokat szerdán Nicușor Dan államfő.

Nicușor Dan idegesen mikrofon elé állt, és nyugalomra intette a románokat
Hirdetés
2026. június 10., szerda

Egyre több lesz a pénzügyi ellenőrzés: az ANAF új adócsalás elleni stratégiát léptet életbe

Jelentős szervezeti átalakításra készül az Országos Adóhatóság (ANAF), amelynek célja az adóelkerülés hatékonyabb felderítése, az adóbeszedés javítása és a kockázatosnak minősített adózók célzott ellenőrzése.

Egyre több lesz a pénzügyi ellenőrzés: az ANAF új adócsalás elleni stratégiát léptet életbe
2026. június 10., szerda

Applikációval segítik a bajbajutott látás- és/vagy hallássérülteket

A Különleges Távközlési Szolgálat (STS) szerdán közölte, hogy elérhetővé vált a látás- és/vagy hallássérültek vészhelyzeti kommunikációját segítő Apel 112 mobilalkalmazás.

Applikációval segítik a bajbajutott látás- és/vagy hallássérülteket
2026. június 10., szerda

A kisebbségi jogok is terítékre kerültek Eugen Tomac és Zakariás Zoltán egyeztetésén

Az államreformmal, illetve a nemzeti kisebbségekkel kapcsolatos kérdések is felmerültek a kormányalakítással megbízott Eugen Tomac és Zakariás Zoltán parlamenti képviselő kedd esti egyeztetésén.

A kisebbségi jogok is terítékre kerültek Eugen Tomac és Zakariás Zoltán egyeztetésén
Hirdetés
2026. június 10., szerda

Nicușor Dan a döglött lóra tenne: megint megpróbálhatja összehozni a szétesett koalíciót

Nicușor Dan államfő ismét a korábbi kormánykoalíció pártjaiból álló kormányt szeretne egy technokrata miniszterelnök irányításával, ha az Eugen Tomac alakította kormány nem kap bizalmat a parlamentben – közölte több bukaresti sajtóorgánum.

Nicușor Dan a döglött lóra tenne: megint megpróbálhatja összehozni a szétesett koalíciót
2026. június 10., szerda

Kelemen: a szakértői kormány zárójelbe teszi a parlamenti demokráciát, és ez nem oké

Egy szakértői kormány „a parlamenti demokrácia háttérbe szorítását jelenti, ami nem helyes” – jelentette ki Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke.

Kelemen: a szakértői kormány zárójelbe teszi a parlamenti demokráciát, és ez nem oké
2026. június 10., szerda

Tomac azt mondja, nem adja vissza a kormányalakítási megbízatást, hiába nem támogatják a parlamenti pártok

Cáfolta Eugen Tomac kijelölt miniszterelnök azt az értesülést, miszerint kormányalakítási megbízásának visszaadására készülne.

Tomac azt mondja, nem adja vissza a kormányalakítási megbízatást, hiába nem támogatják a parlamenti pártok
Hirdetés
2026. június 09., kedd

Ukrán állampolgárságáról lemondott, de a moldovait felvette a korábban a kettős állampolgárságú magyarok ellen hergelő Tomac

A 2019-es EP-választások alkalmával épp Tomac volt az, aki a kettős állampolgárságú romániai magyarok ellen hergelt, de összeállításunkban felidézzük az elmúlt tíz évnek a román és magyar állampolgársággal is rendelkezőkkel szembeni román narratíváját is.

Ukrán állampolgárságáról lemondott, de a moldovait felvette a korábban a kettős állampolgárságú magyarok ellen hergelő Tomac
2026. június 09., kedd

Buzoianu a medvetámadásokról: nem minden önkormányzat rendeli el a veszélyes nagyvadak azonnali kilövését

Nem mindegyik önkormányzat alkalmazza azt a jogszabályt, amely – a többlépcsős procedúrát egyszerűsítve – lehetővé teszi a településekre bejáró veszélyes medvék azonnali kilövését – jelentette ki kedden Diana Buzoianu ügyvivő környezetvédelmi miniszter.

Buzoianu a medvetámadásokról: nem minden önkormányzat rendeli el a veszélyes nagyvadak azonnali kilövését
2026. június 09., kedd

Călin Georgescu: a román nemzet jövője forog kockán

Călin Georgescu kedden felszólította a parlament „hazaszerető tagjait”, hogy kezdeményezzék Nicușor Dan államfő hivatalából való felfüggesztését, aki szerinte „önkényesen és kihívóan” bízta meg Eugen Tomacot kormányalakítással.

Călin Georgescu: a román nemzet jövője forog kockán
Hirdetés
Hirdetés