
A romániai kórházakban az elmúlt időszakban számos esetre derült fény, hogy embertelenül bánt a személyzet a kiszolgáltatott betegekkel. Képünk illusztráció
Fotó: Freepik.com
Bántalmazták, embertelen bánásmódban részesítették a Buzău megyei Săpoca pszichiátriai osztályának betegeit – értesítette a rendőrséget a fogyatékkal élők jogairól szóló ENSZ-egyezmény végrehajtását felügyelő tanács (Consiliul de Monitorizare).
2025. június 18., 18:192025. június 18., 18:19
2025. június 18., 18:212025. június 18., 18:21
Az ellenőrző testület bejelentés nélkül tett látogatást a Buzău megyei Săpoca pszichiátriai osztályán, ahol azt tárták fel,
Amint arról a digi24.ro hírportál is beszámolt, a jelentés szerint az ellenőrző testület tagjai a biztonsági kamerák felvételein látták, hogy egy nővér megütött egy beteget, akit előzőleg megkötöztek. Egy ápoló megpofozta és fellökte egy beteget, majd felemelte a matracát, és kidobta az ágyból, így a beteg a falnak csapódott.
Bár a hivatalos álláspont szerint szerint a lekötözött betegeket 15 percenként ellenőrizték, a biztonsági kamerák felvételei ezt cáfolják: egyetlen egészségügyi dolgozó sem ment be, hogy ellenőrizze az állapotukat. A kórház túlzsúfolt is. Bár az intézmény engedélye szerint maximum 240 pácienst ápolhatnának, jelenleg 320 személy van beutalva az intézményben, ahol súlyos mentális zavarokkal küzdő betegeket kezelnek, akik közül sokan bírósági határozat alapján kerültek ide.
emellett sokszor tártak fel eseteket, amikor embertelen bánásmód, rossz körülmények, bántalmazás miatt tettek feljelentést. A közelmúltban az Európa Tanács miniszteri bizottsága ismét felszólította a román hatóságokat, hogy tegyenek sürgős intézkedéseket a pszichiátriai kórházak és bentlakásos intézmények körülményeinek javítása érdekében. 2024-ben az Európa Tanács kínzásmegelőzéssel foglalkozó bizottsága váratlan látogatást tett Romániában, többek között a a Buzău megyei Săpocán is. A bizottság arra sarkallta a román hatóságokat, hogy működjenek együtt olyan intézményekkel, mint az ombudsman, az ellenőrző testület, hogy megelőzzék a pszichiátriai intézményekben elkövetett visszaéléseket.

Büntetőeljárás zajlik a Bihar megyei Vaskohszikláson működő pszichiátriai kórház illetékesei ellen, miután a gyanú szerint embertelenül bántak az ott ápolt betegekkel, és nyomorúságos körülmények között tartották őket.
Rövid, két perces sajtónyilatkozatban szólította felelősségteljes magatartásra a parlamenti pártokat szerdán Nicușor Dan államfő.
Jelentős szervezeti átalakításra készül az Országos Adóhatóság (ANAF), amelynek célja az adóelkerülés hatékonyabb felderítése, az adóbeszedés javítása és a kockázatosnak minősített adózók célzott ellenőrzése.
A Különleges Távközlési Szolgálat (STS) szerdán közölte, hogy elérhetővé vált a látás- és/vagy hallássérültek vészhelyzeti kommunikációját segítő Apel 112 mobilalkalmazás.
Az államreformmal, illetve a nemzeti kisebbségekkel kapcsolatos kérdések is felmerültek a kormányalakítással megbízott Eugen Tomac és Zakariás Zoltán parlamenti képviselő kedd esti egyeztetésén.
Nicușor Dan államfő ismét a korábbi kormánykoalíció pártjaiból álló kormányt szeretne egy technokrata miniszterelnök irányításával, ha az Eugen Tomac alakította kormány nem kap bizalmat a parlamentben – közölte több bukaresti sajtóorgánum.
Egy szakértői kormány „a parlamenti demokrácia háttérbe szorítását jelenti, ami nem helyes” – jelentette ki Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke.
Cáfolta Eugen Tomac kijelölt miniszterelnök azt az értesülést, miszerint kormányalakítási megbízásának visszaadására készülne.
A 2019-es EP-választások alkalmával épp Tomac volt az, aki a kettős állampolgárságú romániai magyarok ellen hergelt, de összeállításunkban felidézzük az elmúlt tíz évnek a román és magyar állampolgársággal is rendelkezőkkel szembeni román narratíváját is.
Nem mindegyik önkormányzat alkalmazza azt a jogszabályt, amely – a többlépcsős procedúrát egyszerűsítve – lehetővé teszi a településekre bejáró veszélyes medvék azonnali kilövését – jelentette ki kedden Diana Buzoianu ügyvivő környezetvédelmi miniszter.
Călin Georgescu kedden felszólította a parlament „hazaszerető tagjait”, hogy kezdeményezzék Nicușor Dan államfő hivatalából való felfüggesztését, aki szerinte „önkényesen és kihívóan” bízta meg Eugen Tomacot kormányalakítással.
szóljon hozzá!