
Hatalmas botrány rázta meg a Sfântul Pantelimon Sürgősségi Klinikai Kórházat Bukarestben
Fotó: bukaresti Sf. Pantelimon Sürgősségi Klinikai Kórház
A bukaresti törvényszék csütörtökön helyt adott az ügyészek kérésének, és elrendelte a fővárosi Sfântul Pantelimon Sürgősségi Klinikai Kórház szerdán őrizetbe vett két orvosának 30 napos előzetes letartóztatásba való helyezését. Az intenzív osztály személyzete a nap folyamán sztrájkot hirdetett, később azonban visszakozott.
2024. augusztus 08., 17:292024. augusztus 08., 17:29
2024. augusztus 08., 17:502024. augusztus 08., 17:50
Az aneszteziológus és az intenzív terápiás szakorvos ellen minősített emberölés gyanúja miatt indult büntetőeljárás. M. M. A. orvos ellen emberölésre tett kísérlet, illetve minősített emberölés, P. M. orvos ellen szintén minősített emberölés gyanújával vizsgálódnak. Mindkét orvosnőt azzal gyanúsítják, hogy a noradrenalin dózisának drasztikus csökkentésével előidézték az intenzív osztályon fekvő egyik beteg halálát.
Az ügyészek szerint a két gyanúsított, miután úgy ítélték meg, hogy „már nem célszerű” életben tartani egyes intenzív terápiás ellátásra szoruló betegeket, hirtelen csökkentették a vérnyomás szinten tartására használt noradrenalin adagolását, ami szív- és légzésleálláshoz vezetett. Idén március 26-án 16:45-kor a gyanúsítottak 15 ml/h-ról 1ml/h-ra csökkentették az 54 éves, súlyos állapotban levő, hemodinamikailag instabil, 49/29 mm/Hg vérnyomású betegnek beadott a noradrenalin szintjét. A beteg akkor nem halt meg, mert egy asszisztensnő közbelépett, és perfúzión keresztül pótolta a noradrenalint.

Újabb információkat közölt az ügyészség azzal a halálesettel kapcsolatban, amely a Sfântul Pantelimon kórházban következett be egy betegnél, miután két orvos csökkentette a vérnyomás emelésére vagy szinten tartására használt noradrenalin dózisát.
2024. április 4-én 13:17-kor ismét csökkentették ugyanazon beteg noradrenalindózisát 20 ml/h-ról 1 ml/h-ra. 58 perccel később a páciensnek leállt a légzése és a szíve, és 15 órakor megállapították a halál beálltát. Ugyanabban az ügyben eljárás indult C. M. asszisztensnő ellen is hamis tanúzás folytatólagosan elkövetett bűntette miatt, és szintén csütörtökön hatósági felügyelet alá helyezték.
Eközben Marcel Ciolacu kormányfő kijelentette: amennyiben a vádak bebizonyosodnak, a Sfântul Pantelimon kórház ügyében minden bűnösnek börtönbe kell mennie, és ha az ügyészi vádirat bármilyen hibát feltár az adminisztratív és orvosi ellenőrzésben, nem fog habozni lemondásokat követelni „a minisztériumtól kezdve a kórházon át az Orvosi Kamaráig”.
„Ha bebizonyosodik az előre megfontolt szándékkal elkövetett gyilkosság vádja, egy orvos esetében elképzelhetetlen. Láttuk, hogy az egészségügyi minisztérium az első naptól kezdve együttműködött az ügyészséggel a nyomozás során. Ha az ügyészi vádirat az adminisztratív és orvosi ellenőrzések végrehajtásában bármilyen mulasztást feltár, nem fogok habozni, hogy lemondásokat követeljek a minisztériumtól kezdve a kórház és az Orvosi Kamaráig” – mondta Ciolacu a csütörtöki kormányülés elején. A miniszterelnök felszólította ugyanakkor a politikusokat, hogy ne használják kampánycélokra ezt a drámát.
Alexandru Rafila szintén azt nyilatkozta, hogy nem áll szándékában lemondani, mert nem érzi magát felelősnek a helyzetért. „Senki sem avatkozhat bele az orvos egyéni döntésébe. Sem az egészségügyi miniszter, sem az intémény vezetője. Ez kizárólag az orvos szakmai döntése” – fogalmazott. A miniszter hozzátette, semmi sem utal arra, hogy megpróbálták volna eltussolni az ügyet.
Egyébként az intenzív osztály orvosai a nap folyamán sztrájkot hirdettek, tiltakozásképp a kolléganőik ellen indított bűnvádi eljárás miatt. Később azonban meggondolták magukat, és lemondtak a munkabeszüntetésről. Dr. Florina Pompilian, az intenzív osztály főorvosa szerint az orvosok a kialakult válsághelyzetre tekintettel mondtak le a sztrájkról. Pompilian ugyanakkor azzal vádolta a sajtót, hogy „lejáratja” az intézményt és az egészségügyi dolgozókat, és felszólította az újságírókat: „hagyják dolgozni az orvosokat”.

Őrizetbe vették szerdán a bukaresti Sf. Pantelimon Sürgősségi Klinikai Kórház két aneszteziológus és intenzív terápiás szakorvosát minősített emberölés gyanúja miatt.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) a legesélyesebb arra, hogy kormányalakítási megbízást kapjon a Nicușor Dan államfő és a parlamenti pártok közötti keddi egyeztetések nyomán – közölte több politikus és sajtóorgánum is.
Megkezdődött a Nemzeti Liberális Pártban (PNL) az Adrian Veștea kormányát támogató párttagok kizárási eljárása – jelentette be Ionel Bogdan képviselő a PNL országos elnökségének keddi ülése után.
A pártokkal és parlamenti csoportokkal folytatott villámkonzultációkat követően Nicușor Dan államfő kedden este a közösségi oldalán közölte: egyre inkább az a megoldás körvonalazódik, hogy kisebbségi politikai kormány alakuljon.
A Mediafax hírügynökség politikai forrásokra hivatkozó értesülése szerint Nicușor Dan államfő a keddi konzultációk után sem nevezett meg miniszterelnök-jelöltet, ami tovább mélyíti a bizonytalanságot a román belpolitikában.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) az elsődleges nyertese annak, hogy Adrian Veştea kormányalakítási kísérlete elbukott a parlamenti bizalmi szavazáson elemzők szerint.
Tánczos Barna mezőgazdasági miniszter kedden közölte, a medveproblémára hívta fel Jessika Roswall környezetvédelmi biztos figyelmét, és arra kérte az Európai Bizottságot, hogy vegye ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából.
Bár a bukaresti parlament a hétfő esti bizalmi szavazáson elutasította az Adrian Veştea vezette kormányt, Románia így is Európa azon országa, amelynek az elmúlt tíz évben a legtöbb miniszterelnöke volt.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke, Ilie Bolojan a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy a Paktum Romániáért nevű megállapodás reális megoldás lehet egy új kormány gyors beiktatására.
Megjelent a Hivatalos Közlönyben a középiskolások új opcionális tantárgya, a térinformatika (GIS) tanterve – közölte kedden az oktatási minisztérium.
Az Adrian Veștea vezette kormány hétfő esti parlamenti elutasítása nyomán Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
szóljon hozzá!