
Grindeanu kizárta, hogy az ő vezetése alatt a PSD az AUR-ral lépjen koalícióra
Fotó: Videófelvétel
Jelen pillanatban a Szociáldemokrata Pártban (PSD) a legtöbben a konstruktív ellenzéki szerepvállalást tartanák követendőnek – jelentette ki kedden az alakulat ügyvivő vezetője. Sorin Grindeanu nem zárkózott el attól, hogy ősszel indul a párt elnöki tisztségéért.
2025. május 20., 18:432025. május 20., 18:43
2025. május 20., 18:562025. május 20., 18:56
A Marcel Ciolacu lemondása után az alakulat ideiglenes irányításával megbízott politikus rámutatott, a PSD Országos Politikai Tanácsa felhatalmazta a kongresszus megszervezésére, itt fogják majd tisztázni a párt belügyeit. Grindeanu megerősítette, hogy a vezető testület keddi ülésének fő témája az volt, hogy a PSD-nek kormányon kellene-e maradnia vagy tanácsosabb lenne ellenzékbe vonulni.
Hozzátette, miniszterként tisztában van azzal, hogy az elkövetkező időszakban olyan döntéseket kell majd meghoznia a jövendőbeli kormánynak, amelyekhez szüksége lesz a parlament támogatására. „A PSD megadja ezt a támogatást a racionális, logikus és az emberek érdekeit szolgáló megoldásokhoz, függetlenül attól, hogy milyen pozícióban leszünk” – szögezte le Grindeanu.
Hozzátette, vannak „vörös vonalak”, amelyeknek az átlépését a pártja semmiképpen nem fogja elfogadni. „A PSD soha nem fog egyetérteni például az áfa 25 százalékra emelésével” – nyomatékosította. Grindeanu kizárta, hogy az ő vezetése alatt a PSD a parlament második legnagyobb frakciójával rendelkező Románok Egyesüléséért Szövetséggel (AUR) lépjen koalícióra. Szerinte a pártnak nem a populizmus felé kell fordulnia, hanem vissza kell térnie a szociáldemokrácia társadalmi szolidaritást előtérbe helyező gyökereihez, de „nem összetévesztve azokat a progresszív ideológiával”.
Beszámolt arról is, hogy a kormányalakítási tárgyalásokon részt vevő PSD-küldöttségnek tagja lesz még Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester, a Dâmbovița megyei tanács elnöke, Corneliu Ștefan, a Suceava megyei tanács elnöke, George Șoldan, valamint Șerban Ciprian képviselőházi elnök. Grindeanu elmondta azt is, hogy ősszel, valószínűleg szeptemberben tartják a Szociáldemokrata Párt (PSD) tisztújító kongresszusát. Az új vezetőség megválasztása mellett a párt doktrínáját is újragondolják. Szerinte a cél az, hogy megteremtsék egy új kezdet lehetőségét a PSD számára. Sorin Grindeanu nem zárkózott el attól, hogy a tisztújító kongresszuson megpályázza a pártelnöki tisztséget.
Mint arról beszámoltunk, Marcel Ciolacu a román elnökválasztásokon elszenvedett sorozatos kudarcok után mondott le kedden a PSD elnöki tisztségéről is, miután felállt a miniszterelnöki bársonyszékből is. „Megtiszteltetés volt számomra azt a pártot vezetni, amely bevitte Romániát a NATO-ba, megalapozta európai uniós csatlakozását, és a schengeni csatlakozással feltette a pontot az európai integráció kiteljesedésére” – írta közösségi oldalán Ciolacu a legnagyobb parlamenti pártnak számító alakulat országos politikai tanácsának ülése után.
Ciolacu a PSD jelöltje volt a tavaly novemberi államelnök-választáson, de – az utólag érvénytelenített első fordulóban – a harmadik helyen végzett, így nem került be a második fordulóba. A politikus már akkor bejelentette lemondását a párt éléről, mivel azonban az alkotmánybíróság elrendelte az elnökválasztás megismétlését, visszavonta döntését és – a változást sürgető politikai ellenfelek támadásának célpontjaként – megmaradt mind a kormány, mind a párt élén.

Marcel Ciolacu kedden lemondott a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöki tisztségéről – értesült a News.ro hírügynökség. Nem sokkal később Ciolacu a közösségi oldalán bejelentette, hogy befejezte elnöki mandátumát az alakulat élén.
Az Adrian Veștea vezette kormány hétfő esti parlamenti elutasítása nyomán Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Újabb egyeztetéseket várnak Nicușor Dan államfővel a parlamenti pártok, miután az Adrian Veștea, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) első alelnöke által vezetett kormány nem kapott bizalmat a hétfőn késő este megrendezett parlamenti szavazáson.
Hétfőn késő este megkezdődött a kétkamarás bukaresti parlament ülése, napirendjén az Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt által javasolt kormányról szóló szavazással.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ feloszlatására irányuló kérelmeket nyújtott be egy brassói férfi a bukaresti bírósághoz.
Bár Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kész megvizsgálni az AUR által szorgalmazott gazdasági intézkedéseket, George Simion szerint pártja egyelőre nem támogatja az új kabinet beiktatását.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) nem szavaz bizalmat az Adrian Veştea kijelölt miniszterelnök, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) kizárás előtt álló első alelnöke vezette kormánynak – jelentette be George Simion, az AUR elnöke.
Hétfőn 12 órakor lejárt az ultimátum, amelyben a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) vezetése felszólított öt politikust, hogy lépjenek ki a pártból, ellenkező esetben kizárják őket a PNL-ből.
Nicuşor Dan leváltásának szükségességét vetette fel Ludovic Orban volt nemzeti liberális párti miniszterelnök.
Hétfő késő estére már le is tudhatják az Adrian Veştea kijelölt kormányfő által összeállított kormányról szóló bizalmi szavazást a parlamentben.
szóljon hozzá!