
Kelemen Hunor jó munkát és a polgárok szolgálatát kívánta Nicușor Dannak
Fotó: Haáz Vince
Nem fogunk elfutni a felelősség elől, ránk lehet számítani, és természetesen dolgozni is tudunk komolyan, szakszerűen, ahogy ezt már többször megmutattuk – jelentette ki Kelemen Hunor RMDSZ-elnök azt követően, hogy Nicușor Dan letette az államfői esküt, és így kedden elkezdődhetnek a tárgyalások az új kormány megalakításáról.
2025. május 26., 14:012025. május 26., 14:01
2025. május 26., 14:032025. május 26., 14:03
„Új elnöke van Romániának most már hivatalosan is, hisz Nicușor Dan néhány perccel ezelőtt, a Parlamentben letette az esküt, és a beiktatási procedúra nemsokára folytatódik az elnöki hivatalban, a Cotroceni-palotában. Mindenekelőtt jó munkát és a polgárok szolgálatát kívánom, kívánjuk még egyszer az újonnan beiktatott elnöknek, Nicușor Dannak” – fogalmazott Kelemen Hunor a parlamenti eskütételt követően a Facebook-oldalára kitett rövid videó-üzenetben, amelyet autóban, útközben rögzítettek.

Letette hétfőn délben a parlamentben a hivatali esküt a megismételt államfőválasztást megnyerő Nicușor Dan, így mostantól hivatalosan is ő Románia elnöke.
„Hosszú és nehéz időszakon vagyunk túl, másfél esztendő intenzív kampány volt, és azt gondolom, hogy a vége, az összes eredmény, amit elértünk, az erőt ad. Elsősorban erőt ad a magyar közösségnek, hisz van egy erős parlamenti frakciónk, ott vagyunk az Európai Parlamentben, és 200 polgármester szolgálja a közösséget, de erőt ad azért is, mert
Ezért ezt az egységet úgy tudjuk megerősíteni, hogyha Bukarestben a közösség érdekeit szolgáljuk, ezt fogjuk tenni, és igen, ez az egység erőt ad a szövetség képviselőinek, erőt ad nekem is” – fejtette ki az RMDSZ elnöke.
Emlékeztetett egyúttal, hogy kedden elkezdődnek a tárgyalások az új kormány megalakításáról.
hisz 2024 megmutatta, hogy az esztelen költekezés és a mértéket vesztett költekezés, az milyen nehéz helyzetet teremt, ezért a legeslegfontosabb, hogy az államot a polgárok szolgálatába állítsuk, az állam összes intézményét és a költségvetést rendbe tegyük azért, hogy a közösségek fejlődni tudjanak, és legyen pénz beruházásokra, legyen pénz arra, hogy egyről kettőre jusson.
Tehát holnaptól tárgyalások, részletekkel jelentkezünk” – szögezte le Kelemen Hunor.

Nicușor Dan az erdélyi magyaroknak is köszönetet mondott a megismételt romániai elnökválasztás vasárnap tartott döntő fordulójában rá leadott szavazataikért. „Együtt sikerülni fog!” – üzente magyarul.
Mint ismeretes, Nicușor Dan államfő azt szeretné, ha a négy nyugatbarát alakulat – a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ – alakítana kormányt a nemzeti kisebbségek támogatásával. A PSD egyelőre nem adott konkrét választ, az alakulatból viszont többen is jelezték, hogy inkább „konstruktív ellenzéki” szerepkörre készülnek, vagyis hajlandóak lennének támogatni a nélkülük megalakuló kisebbségi kormány bizonyos intézkedéseit, ám nem vállalnának benne szerepet.
Nicușor Dan ugyanakkor korábban már jelezte, hogy nem akarja elsietni a kormányalakítást, szerinte a folyamat olyan 3–4 hétig is eltart majd.

Kedden kezdődnek a kormányalakítást előkészítő tárgyalások a pártok képviselőivel – jelentette be szombaton Nicușor Dan.
Újabb egyeztetéseket várnak Nicușor Dan államfővel a parlamenti pártok, miután az Adrian Veștea, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) első alelnöke által vezetett kormány nem kapott bizalmat a hétfőn késő este megrendezett parlamenti szavazáson.
Hétfőn késő este megkezdődött a kétkamarás bukaresti parlament ülése, napirendjén az Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt által javasolt kormányról szóló szavazással.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ feloszlatására irányuló kérelmeket nyújtott be egy brassói férfi a bukaresti bírósághoz.
Bár Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kész megvizsgálni az AUR által szorgalmazott gazdasági intézkedéseket, George Simion szerint pártja egyelőre nem támogatja az új kabinet beiktatását.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) nem szavaz bizalmat az Adrian Veştea kijelölt miniszterelnök, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) kizárás előtt álló első alelnöke vezette kormánynak – jelentette be George Simion, az AUR elnöke.
Hétfőn 12 órakor lejárt az ultimátum, amelyben a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) vezetése felszólított öt politikust, hogy lépjenek ki a pártból, ellenkező esetben kizárják őket a PNL-ből.
Nicuşor Dan leváltásának szükségességét vetette fel Ludovic Orban volt nemzeti liberális párti miniszterelnök.
Hétfő késő estére már le is tudhatják az Adrian Veştea kijelölt kormányfő által összeállított kormányról szóló bizalmi szavazást a parlamentben.
Elkezdődött hétfőn az országos képességfelmérő vizsga, amelyre több mint 148 ezer nyolcadik osztályt végzett tanuló iratkozott fel. Az oktatási minisztérium tájékoztatása szerint a felmérőt 2956 vizsgaközpontban szervezik meg.
A Nemzeti Liberális Pártban (PNL) Adrian Veștea a leggyengébb láncszem – jelentette ki Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök, a párt elnöke a kijelölt miniszterelnökről.
szóljon hozzá!