
Fotó: presidency.ro
Aláírták hétfőn délelőtt a koalíciós megállapodást a leendő bukaresti kormányban részt vevő alakulatok, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ, illetve a más kisebbségek képviselői.
2025. június 23., 10:412025. június 23., 10:41
2025. június 23., 11:202025. június 23., 11:20
„Ma aláírtuk a PSD és a PNL, az USR, az RMDSZ és a nemzeti kisebbségek parlamenti csoportja közötti politikai megállapodást, hogy koalíciót alakítsunk egy stabil kormány érdekében, amely az alapvető strukturális reformokra, a kormányzati teljesítményre, Románia fejlődésére és a polgárok tiszteletben tartására összpontosít” – nyilatkozta Ilie Bolojan kormányfőjelölt.
A nemzeti liberálisok ideiglenes elnöke hozzátette: a dokumentum gyakorlatilag lezárja az új kormány megalakításához szükséges eljárásokat, így megkezdődnek a miniszterek meghallgatásai a bizottságokban, délután pedig a szavazás a parlamentben. „Szeretném megköszönni a koalíciós partnereknek, hogy a Románia számára nehéz helyzetben, irányultságunktól és múltbeli konfliktusainktól függetlenül, volt bennünk annyi érettség és felelősség, hogy politikai megállapodást kössünk egy stabil kormány érdekében” – jelentette ki Bolojan.
Sorin Grindeanu PSD-elnök az eseményen arról beszélt, pártja két nappal ezelőtt széles körű konzultáció után döntött úgy, hogy csatlakozik ehhez a koalícióhoz: közel 5000 tag szavazott, több mint 70%-uk a koalícióhoz való csatlakozás mellett.
– jelentette ki a G4media.ro portál összefoglalója szerint Grindeanu.
Az USR azzal a reménnyel és akarattal lép be a koalícióba Dominic Fritz pártvezető szerint, hogy helyreállítsa a polgárok demokratikus intézményekbe vetett bizalmát. Szerinte nyilvánvaló, hogy normális időkben egy koalíció nem úgy nézne ki, mint ma, „vannak dolgok, amelyek elválasztanak minket, de megtaláltuk azt a kontextust, hogy ebben a válságban harcolnunk kell a romániai szélsőségek ellen, és határozott döntésekkel és strukturális reformokkal kell kivezetnünk az országot a válságból”. Az USR Ilie Bolojan miniszterelnökkel, de Nicușor Dan államelnökkel is őszinte és nyílt partner lesz – közölte Fritz.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint sikerült egy stabil, 60%-os többségi koalíciót kialakítaniuk.
– fogalmazott. Kiemelte, hogy karcsú államra és kiigazításokra van szükség. „Mi mindent megteszünk, tapasztalatunkat, komolyságunkat és kiszámíthatóságunkat az emberek, a polgárok szolgálatába állítjuk. Kemény döntések állnak előttünk, amelyek fájdalommal járnak majd, de ha van szándék, ha van cél, és ha kimutatható, hogy a dolgok visszatérnek a normális kerékvágásba, akkor a kormánynak meglesz a nép támogatása. Ezért fogunk dolgozni a koalícióban” – hangoztatta Kelemen Hunor.
A megállapodás értelmében a 2025 júniusától 2027 áprilisáig tartó időszakra a koalíció által támogatott miniszterelnök-jelöltet a PNL, a 2027 áprilisától 2028 decemberéig tartó időszakra a koalíció által támogatottkormányfőjelöltet a PSD fogja adni.
A kormány struktúrája a következő: a miniszterelnök, 16 minisztérium, ebből 6 PSD-minisztérium, 4 PNL-minisztérium, 4 USR-minisztérium és 2 RMDSZ-minisztérium; a kormánynak 3 tárca nélküli miniszterelnök-helyettesi pozíciója van: egy-egy a PSD és az RMDSZ-é, valamint egy független, illetve két, minisztérium irányításával járó miniszterelnök-helyettesi pozíció, egy-egy a PNL és az USR számára.
Minden minisztériumnak két államtitkára lesz, a komplexebb tevékenységet végző minisztériumokban legfeljebb négy államtitkár tevékenykedhet.

A koalíciós megállapodás elkészült, és része lesz az is, hogy a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) felváltva vezeti a kormányt – jelentette ki vasárnap este az RMDSZ elnöke.

A Szociáldemokrata Pártnak (PSD) hat, a Nemzeti Liberális Pártnak (PNL) négy, a Mentsétek meg Romániát Szövetségnek (USR) négy, az RMDSZ-nek két minisztere lesz az Ilie Bolojan vezette új kormányban.
Nicușor Dan államfő koszorút helyezett el szombat reggel az 1990. június 13. és 15. közötti bányászjárás áldozatainak bukaresti emlékművénél.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) nem szavaz bizalmat a parlamentben Eugen Tomac kijelölt miniszterelnök kormányának – közölte Dominic Fritz pártelnök az alakulat politikai bizottságának pénteki ülése után.
Lelőtték a Prahova-völgyi Bușteni városában egy házba a bocsaival együtt kétszer is behatoló anyamedvét pénteken délután.
Megnyílt pénteken a forgalom előtt a Transzfogarasi út Piscul Negru és Bilea-vizesés közötti szakasza – jelentette be a brassói regionális útigazgatóság szóvivője, Elekes Róbert.
Bár május 5-én a kormányt, amelynek tagja, bizalmatlansági indítvánnyal megbuktatták, majd május 25-én egy neki tulajdonított, botrányt okozó hangfelvétel miatt lemondott, még mindig a helyén van Demeter András ügyvivő művelődési miniszter.
Ha most lenne az elnökválasztás, már nem szavazna Nicușor Danra – jelentette ki Ludovic Orban, a Jobboldal Ereje nevű párt elnöke, az elnök korábbi tanácsadója, volt liberális párti miniszterelnök.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) után várhatóan a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) sem fog bizalmat szavazni az Eugen Tomac vezette kormánynak a parlamentben.
A tűzoltók 15 megye 28 településén és Bukarestben vonultak ki az elmúlt 24 órában kiszivattyúzni a vizet az elárasztott lakóházakból és udvarokról, illetve eltávolítani a viharos időjárás miatt leszakadt tetőelemeket és kidőlt fákat.
Nem hagyta szó nélkül Oana Gheorghiu miniszterelnök-helyettes, hogy neve felkerült a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) jelentésébe azon személyek listájára, akik „példátlanul agresszív magatartást tanúsítanak a bírákkal szemben”.
szóljon hozzá!