
Fotó: Pinti Attila
Élve akarta elégetni a személygépkocsi csomagtartójába zárt élettársát egy bukaresti férfi, de a rendőrök idejében a tett helyszínére értek.
2023. február 06., 18:082023. február 06., 18:08
2023. február 06., 18:442023. február 06., 18:44
Élettársán próbált bosszút állni az a bukaresti férfi, aki egy veszekedést követően a személygépkocsi csomagtartójába zárta a nőt, és a főváros 3. kerületének elhagyatott részén, egy mezőn rágyújtotta a kocsit. Az Agerpres hírügynökség tájékoztatója szerint az áldozatnak az volt a szerencséje, hogy nála maradt a telefonja, és értesíteni tudta a rendőrséget.
A helyszínre érkező rendőröket a kocsi utasteréből felcsapó lángok fogadták. A nőt sikerült épségben kimenekíteni a csomagtartóból, a tettest egy közeli benzinkútnál fogták el. Az alkoholszondás vizsgálat 0,31 mg/l alkoholt jelzett a leheletében, a DrugTest készülékkel végzett vizsgálat pedig tiltott szer jelenlétét mutatta ki a szervezetében -- közölte a bukaresti rendőrség.
A Különleges Távközlési Szolgálat (STS) hétfőn elmagyarázta annak a technológiának a működését, amelynek segítségével sikerült megmenteni a személygépkocsi csomagtartójába zárt nőt. Egy 2018-ban kifejlesztett, HTML5-ös helymeghatározási megoldást használtak, amely elérhető az internetkapcsolattal és GPS-képességgel rendelkező okostelefonokon, szoftver vagy alkalmazás telepítése nélkül.
A távközlési szolgálat elmagyarázta: ha egy olyan személy jelentkezik a 112-es segélyhívó számon, aki nem ismeri a tartózkodási helyét és semmilyen támpontot nem tud nyújtani tartózkodási helyének meghatározásához, az STS operátora SMS-ben küldhet neki egy linket, amelyre kattintva a segélyhívó információs rendszere rögzíti mobiltelefonja helyzetét. Egy ilyen linket kapott SMS-ben az STS operátorától a csomagtartóba zárt bukaresti nő is, aki segítséget kért a 112-es számon. Az áldozat telefonja ezután valós időben küldte az információkat a mozgó autó tartózkodási helyéről, és ezeket az adatokat a távközlési szolgálat továbbította a rendőrségnek is.
Az áldozatok mobiltelefonját azonban nem mindig sikerült idejében bemérnie az STS-nek. Kilenc éve az Erdélyi-Szigethegységben lezuhant egy kisrepülőgép, amelynek mind a hét utasa túlélte magát a balesetet, de mire a mentésben részt vevők hat óra elteltével rájuk találtak, két utas meghalt. 2019 nyarán – a belügyminiszerrel és a rendőrség vezetőivel együtt – az STS vezetőjét is leváltották a caracali tinigyilkosságok néven elhíresült ügyben, miután kiderült, hogy a második áldozat hiába hívta többször is a 112-es segélyhívószámot, a rendőrök nem voltak képesek idejében azonosítani a hívás helyét és közbelépni, hogy megmentsék a lány életét.
Fontos, hogy a NATO megerősítse jelenlétét, a légi és tengeri drónok elleni képességeit Romániában – hangsúlyozta a Nicușor Dan elnök szerdán.
A barnamedve európai uniós védettségének rugalmasabbá tételét kezdeményezi az Európai Bizottságnál Tánczos Barna megbízott mezőgazdasági miniszter annak érdekében, hogy Románia hatékonyabban tudjon fellépni az emberélet és a mezőgazdaság védelmében.
Rövid, kétperces sajtónyilatkozatban szólította felelősségteljes magatartásra a parlamenti pártokat szerdán Nicușor Dan államfő.
Jelentős szervezeti átalakításra készül az Országos Adóhatóság (ANAF), amelynek célja az adóelkerülés hatékonyabb felderítése, az adóbeszedés javítása és a kockázatosnak minősített adózók célzott ellenőrzése.
A Különleges Távközlési Szolgálat (STS) szerdán közölte, hogy elérhetővé vált a látás- és/vagy hallássérültek vészhelyzeti kommunikációját segítő Apel 112 mobilalkalmazás.
Az államreformmal, illetve a nemzeti kisebbségekkel kapcsolatos kérdések is felmerültek a kormányalakítással megbízott Eugen Tomac és Zakariás Zoltán parlamenti képviselő kedd esti egyeztetésén.
Nicușor Dan államfő ismét a korábbi kormánykoalíció pártjaiból álló kormányt szeretne egy technokrata miniszterelnök irányításával, ha az Eugen Tomac alakította kormány nem kap bizalmat a parlamentben – közölte több bukaresti sajtóorgánum.
Egy szakértői kormány „a parlamenti demokrácia háttérbe szorítását jelenti, ami nem helyes” – jelentette ki Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke.
Cáfolta Eugen Tomac kijelölt miniszterelnök azt az értesülést, miszerint kormányalakítási megbízásának visszaadására készülne.
A 2019-es EP-választások alkalmával épp Tomac volt az, aki a kettős állampolgárságú romániai magyarok ellen hergelt, de összeállításunkban felidézzük az elmúlt tíz évnek a román és magyar állampolgársággal is rendelkezőkkel szembeni román narratíváját is.
1 hozzászólás