Hirdetés

Daniel David: „nem szabad az iskolák közelébe engedni a drogdílereket, lépjen fel a hatóság”

Daniel David

Az iskolák, iskolások közléből hatósági fellépések segítségével kell eltávolítani a drogdílereket a tanügyminiszter szerint

Fotó: pixabay.com

Ha nem sikerül megakadályozni, hogy a drogok bejussanak az iskolákba, akkor nagy baj van, el kell távolítani a drogdílereket a tanintézetek közeléből, ahogy azt a gyorséttermekkel tettük – nyilatkozta az oktatási miniszter. Daniel David szerint a hatóságoknak, a rendőrségnek is lépnie kell ezügyben.

Kiss Judit

2025. február 23., 12:482025. február 23., 12:48

Amint az Edupedu.ro oktatási portál írta, Daniel David tanügyminisztert péntek este a Medika csatorna Antidrog című műsorában arról kérdezték, hogyan lehetne megelőzni a kábítószer-fogyasztást az iskolákban. Elmondta, hogy

a megelőzést „integrált és többszintű” megközelítésben látja. David beszélt a szülők szerepéről is, nevezetesen arról, hogy beszéljenek a gyermekeikkel, és kérjenek segítséget szakemberektől, ha úgy érzik, hogy túl nagy bajban vannak.

Hirdetés

„A többszintűség azt jelenti, hogy

elsősorban a belügyminisztérium segítségével kell fellépnünk, a helyi hatóságoknak, a rendőrségnek ellenőrizniük kellene az iskolák körüli teret.

Ha ezt az ellenőrzést nem végezzük el, és nem sikerül visszaszorítani, kiszorítani a dílereket az iskolák körüli területről, ha nem sikerül megakadályozni, hogy a kábítószer bejusson az iskolákba, akkor nagy a baj” – jelentette ki a szaktárcavezető.

Arról is beszélt, hogy ezzel párhuzamosan szükség van a kognitív viselkedéssel foglalkozó szakemberekre az egészségügy területén, hogy prevenciós programokat lehessen indítani.

Daniel David beszélt az összetett prevencióról is

„A prevenciós programok azt jelentik, hogy megtanítjuk a gyerekeknek, milyen kognitív-magatartásbeli megközelítésekkel kell viszonyulniuk a drogfogyasztáshoz,

és milyen megelőző magatartásformákat kell elsajátítaniuk. Ezzel párhuzamosan megtanítjuk a tanárokat, de miért ne tanítanánk a szülőket is arra, hogy felismerjék a drogfogyasztás első jeleit, hogy jelezni tudják azt” – mondta a miniszter. Kitért arra is, hogy nagyon lényeges az orvosi és pszichoterápiás szolgáltatások elérhetősége, hogy segíteni lehessen azoknak a gyerekeknek, akik egyáltalán drogoznak, vagy már függővé is váltak.

„A diákok körében sajnos sok az effajta gond: jelen van a drogfogyasztás, alkoholfogyasztás, dohányzás, egészségtelen táplálkozás, védekezés nélküli szexuális kapcsolatok,

ezért megoldásként például a középiskolára vonatkozó új kerettantervekben azt javasoltuk, hogy legyen egy téma, egy modul, amely az egészséges életmódra összpontosít. Ezt kellene tennünk, és ami nagyon fontos, az elméleten és az eljárásokon túlmenően, hogy szakembereket állítsunk ezekre a területekre” – mondta az oktatási és kutatási miniszter.

Arról is beszélt, hogy a pszichológusokat képezik a droghasználat felismerésére, egész szakterületek – patológia, pszichiátria – foglalkoznak ezzel a kérdéssel.

A pszichológus szerepe a megelőzésen alapul, összhangban az orvosi összetevőkkel. Daniel David megismételte: „ahogy a gyorséttermeket eltávolítottuk az iskolák közeléből, úgy kell tennünk a kábítószer-kereskedőkkel is”. Arra a kérdésre, hogy a szülőknek hogyan kellene kezelniük a drogfogyasztás problémáját, a miniszter azt mondta, a családban olyan értékeket kellene közvetíti, amelyek összeegyeztethetetlenek a drogfogyasztással. Ugyanakkor a pszichológiai fejlettségi szinteknek megfelelően kell megbeszélni a gyerekekkel: mit jelent a drogfogyasztás, milyen kockázatoknak teszik ki magukat, még akkor is, ha rövid távon élvezetesnek találják.

korábban írtuk

Már kilencévesen kipróbálják a cigarettát, az alkoholt vagy a drogokat
Már kilencévesen kipróbálják a cigarettát, az alkoholt vagy a drogokat

Egyre fiatalabb korban kipróbálja az alkoholt, a cigarettát és bizonyos kábítószereket a Székelyudvarhelyen tanuló diákok egy része – derül ki a Gyerekeinkért mozgalom felméréséből. Világos, hogy egyre nagyobb a baj.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 16., kedd

Veștea nem mond le a kormányalakítási megbízatásról, az AUR támogatását sem utasítja el

Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt szerint nincs kifogása az AUR támogatása ellen, és nem mond le a kormányalakítási megbízatásáról annak ellenére sem, hogy a PNL, az USR és az RMDSZ egyelőre nem támogatja.

Veștea nem mond le a kormányalakítási megbízatásról, az AUR támogatását sem utasítja el
Hirdetés
2026. június 16., kedd

Vádat emeltek az USR egyik alkalmazottja ellen 400 ezer lej elsikkasztása miatt

Bíróság elé állítottak az ügyészek egy nőt, akit azzal vádolnak, hogy a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) pénzügyi felelőseként több mint 400 ezer lejt sikkasztott el a párt számláiról.

Vádat emeltek az USR egyik alkalmazottja ellen 400 ezer lej elsikkasztása miatt
2026. június 16., kedd

Az Egységben Romániáért még mérlegel, a POT támogatná Veștea kormányát

Az Egységben Romániáért parlamenti frakció a végleges kormányprogram ismeretében dönti majd el, a POT kész bizalmat szavaz a parlamentben Adrian Veștea kormányának.

Az Egységben Romániáért még mérlegel, a POT támogatná Veștea kormányát
2026. június 16., kedd

PNL: Adrian Veștea kizárta magát a pártból

A politikai alakulat alapszabálya szerint Adrian Veștea első alelnök kizárta magát a Nemzeti Liberális Pártból azzal, hogy az ország vezetőség döntése ellenére nem mondott le a kormányalakítási megbízásról – állapította meg kedden a PNL.

PNL: Adrian Veștea kizárta magát a pártból
Hirdetés
2026. június 16., kedd

Kelemen: nem adottak a feltételek, hogy az RMDSZ részt vegyen Veștea kormányában

Kelemen Hunor RMDSZ-elnök és Tánczos Barna ügyvivő miniszterelnök-helyettes is a parlamenti többségi támogatást hozta fel indoklásul arra, hogy az RMDSZ nemet mondott az Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök vezette kormányban való részvételre.

Kelemen: nem adottak a feltételek, hogy az RMDSZ részt vegyen  Veștea kormányában
2026. június 16., kedd

Tomac 2? Nicușor Dan magához kérette Adrian Veștea kijelölt miniszterelnököt az értesülések szerint

Nicușor Dan államfő magához kérette Adrian Veștea kijelölt miniszterelnököt – közölte kedden több bukaresti sajtóorgánum saját értesülésre hivatkozva.

Tomac 2? Nicușor Dan magához kérette Adrian Veștea kijelölt miniszterelnököt az értesülések szerint
2026. június 16., kedd

Kikosarazta az RMDSZ Veșteát, nem támogatja a kijelölt miniszterelnök kormányát

Az RMDSZ nem lesz tagja egy Adrian Veștea vezette kormánynak, és azt javasolja a parlamenti frakcióknak, hogy ne szavazzanak bizalmat egy ilyen kabinetnek – jelentette be Csoma Botond képviselőházi frakcióvezető.

Kikosarazta az RMDSZ Veșteát, nem támogatja a kijelölt miniszterelnök kormányát
Hirdetés
2026. június 16., kedd

Turistára támadt egy medve, nem sokkal később kilőtték

Újabb, emberre támadó medvét lőttek ki a román hatóságok.

Turistára támadt egy medve, nem sokkal később kilőtték
2026. június 16., kedd

Lejárt az ultimátum, Veștea nem adta vissza a kormányalakítási megbízatást

Nem tett eleget az Ilie Bolojan ügyvvivő miniszterelnök, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) ultimátumának Adrian Veștea kijelölt kormányfő, és nem adta vissza a kormányalakítási megbízatást.

Lejárt az ultimátum, Veștea nem adta vissza a kormányalakítási megbízatást
2026. június 16., kedd

Keményen beolvasott Bolojannak a PNL-en belüli ellenzék vezetője

Nem kímélte Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnököt, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökét a párt belső ellenzékének vezetője, Hubert Thuma, a PNL Ilfov megyei szervezetének elnöke.

Keményen beolvasott Bolojannak a PNL-en belüli ellenzék vezetője
Hirdetés
Hirdetés