
Csoma Botond: ha a PSD visszahívja minisztereit a kormányból, a tárgyalásokat az alapoktól kell újrakezdeni
Fotó: Gazda Árpád
Az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője, Csoma Botond hétfőn kijelentette, hogy ha a Szociáldemokrata Párt (PSD) visszahívja minisztereit a kormányból, a tárgyalásokat az alapoktól kell újrakezdeni, és a megoldás többé nem köthető „egyetlen személyhez”.
2026. április 20., 20:252026. április 20., 20:25
2026. április 20., 20:252026. április 20., 20:25
A parlamentben nyilatkozó politikus szerint a feszültségek ellenére a „logikus” és „racionális” lépés az lenne, ha a jelenlegi felállásban és a mostani parlamenti többséggel folytatnák a kormányzás a koalíciós pártok.
Hangsúlyozta, hogy az RMDSZ nem vesz részt olyan kisebbségi kormányban, amelyet a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) támogat a parlamentben. Emlékeztetett arra, hogy egy kisebbségi kormánynak igen szűk lenne a mozgástere, mert bármikor benyújtható ellene egy bizalmatlansági indítvány, és parlamenti többség hiányában megbukik – számolt be az Agerpres.
„Úgy gondolom, ilyen körülmények között a fennálló feszültségek dacára az lenne logikus és racionális, ha a jelenlegi felállásban és a mostani parlamenti többséggel folytatnánk. A parlamenti matematika alapján nincs is igazán más megoldás” – nyilatkozta Csoma.
Arra a kérdésre, hogy az RMDSZ szerint Ilie Bolojannak le kellene-e mondania a bizalmatlansági indítvány elkerüléséért, ha a PSD megvonná tőle a politikai támogatást, a frakcióvezető így válaszolt: „Ezt nehéz megmondani, nem szeretnék ebben a kérdésben állást foglalni.” Csoma szerint
„A jelenlegi felállásban természetesen támogatjuk Bolojan urat, de ha a PSD visszahívja a minisztereit, akkor elölről kell kezdenünk a tárgyalásokat, és abban az esetben már nem ragaszkodhatunk egyetlen személyhez” – fogalmazott az RMDSZ-es képviselő. Elmondta azt is, hogy nem kíván bűnbakot keresni a válságért. Felidézte, hogy a PSD a költségvetés parlamenti vitájakor egymilliárd lejt kért bizonyos költségvetési kiadásokra, amit a miniszterelnök előbb elutasított, de végül mégis született egy kompromisszum. „Akkor azt gondoltam, hogy ha képesek voltunk ebben megegyezni, akkor ez a koalíció ebben a formában folytatni tudja a munkát. Úgy tűnik, súlyosan tévedtem, nem így lett. Kompromisszumokra van szükség, nem lehet csak egyetlen vízió vagy egyetlen szemlélet, ha a koalíciót négy politikai alakulat alkotja” – magyarázta. Szerinte a koalíciós döntések konszenzussal születtek, de voltak elégedetlenségek, és a PSD-nek igaza volt abban, hogy a költségvetési hiány csökkentését célzó intézkedések mellett a gazdaságot beindító lépésekre is szükség van. „Összességében azonban úgy gondolom, hogy a kormányzás - bár igen döcögősen, mert rengeteg vita volt - valamennyire jó irányba haladt” – jegyezte meg Csoma. Kérdésre válaszolva elmondta: az RMDSZ nem döntött arról, hogy hajlandó lenne-e továbbra is a PSD-vel kormányozni, ha a szociáldemokraták az AUR-ral közösen nyújtanak be bizalmatlansági indítványt. Úgy vélekedett, hogy nem lenne szerencsés kizárni a PSD-vel való jövőbeni együttműködést, mert a szociáldemokraták nélkül a jelenlegi parlamenti erőviszonyok mellett nincs Európa-barát többség.
Ha valaki azon gondolkodik, hogy az AUR parlamenti támogatásával alakítson kisebbségi kormányt, határozottan kijelenthetem, hogy az RMDSZ nem lesz tagja egy ilyen kormánynak” – szögezte le. Arra a kérdésre, hogy jogosnak tartja-e a PSD Ilie Bolojan leváltására vonatkozó követelését, Csoma kijelentette: jobb lett volna betartani a koalíciós megállapodást és megvárni a jövő évre tervezett miniszterelnök-cserét.

Mircea Abrudean szenátusi elnök szerint arról kellene kérdést feltenni, hogy miért idéznének elő alapos ok nélkül politikai válságot, és ki viselné ennek költségeit.
A pártokkal és parlamenti csoportokkal folytatott villámkonzultációkat követően Nicușor Dan államfő kedden este a közösségi oldalán közölte: egyre inkább az a megoldás körvonalazódik, hogy kisebbségi politikai kormány alakuljon.
A Mediafax hírügynökség politikai forrásokra hivatkozó értesülése szerint Nicușor Dan államfő a keddi konzultációk után sem nevezett meg miniszterelnök-jelöltet, ami tovább mélyíti a bizonytalanságot a román belpolitikában.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) az elsődleges nyertese annak, hogy Adrian Veştea kormányalakítási kísérlete elbukott a parlamenti bizalmi szavazáson elemzők szerint.
Tánczos Barna mezőgazdasági miniszter kedden közölte, a medveproblémára hívta fel Jessika Roswall környezetvédelmi biztos figyelmét, és arra kérte az Európai Bizottságot, hogy vegye ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából.
Bár a bukaresti parlament a hétfő esti bizalmi szavazáson elutasította az Adrian Veştea vezette kormányt, Románia így is Európa azon országa, amelynek az elmúlt tíz évben a legtöbb miniszterelnöke volt.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke, Ilie Bolojan a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy a Paktum Romániáért nevű megállapodás reális megoldás lehet egy új kormány gyors beiktatására.
Megjelent a Hivatalos Közlönyben a középiskolások új opcionális tantárgya, a térinformatika (GIS) tanterve – közölte kedden az oktatási minisztérium.
Az Adrian Veștea vezette kormány hétfő esti parlamenti elutasítása nyomán Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Újabb egyeztetéseket várnak Nicușor Dan államfővel a parlamenti pártok, miután az Adrian Veștea, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) első alelnöke által vezetett kormány nem kapott bizalmat a hétfőn késő este megrendezett parlamenti szavazáson.
szóljon hozzá!