
Eugen Tomac
Fotó: Facebook
Határozottan cáfolták a Krónikának a magyarországi román közösség képviselői Eugen Tomac állítását, miszerint a magyarországi román pedagógusoknak a budapesti hatóságok megtiltották, hogy részt vegyenek egy román centenáriumi ünnepségen.
2018. november 18., 17:192018. november 18., 17:19
2018. november 27., 13:322018. november 27., 13:32
Az ellenzéki Népi Mozgalom Párt (PMP) elnöke vasárnapi gyulafehérvári sajtótájékoztatóján számolt be az állítólagos incidensről. Közölte, szombaton maga is részt vett a Békés megyei Gyulán a Románia megalakulásának századik évfordulója alkalmából szervezett ünnepségen.
„Saját bőrömön tapasztaltam, hogy milyen, amikor egy szomszéd ország primitív románellenes politikát folytat. Írásban fogom kérni a román külügyminisztériumot, hogy reagáljon a budapesti kormány e brutális románellenes támadására” – idézte Tomac szavait az Agerpres hírügynökség. A Traian Băsescu volt államfő által alapított párt vezetője szerint több tanár abban az „igen kényelmetlen helyzetben” találta magát, hogy bár kitüntették volna a román identitás megőrzéséhez Magyarországon nyújtott hozzájárulásáért, nem mentek el átvenni oklevelüket. „Képzeljék el, mi történne, ha a romániai magyar tanároknak megtiltanák, hogy részt vegyenek a magyar közösség által szervezett eseményeken. Tiszteletet kérni annyit jelent, hogy te is megadod a tiszteletet másoknak” – jelentette ki Eugen Tomac.
Juhász Tibor, a Magyarországi Románok Országos Önkormányzatának vezetője vasárnap a Krónikának elmondta: határozottan állítja, hogy ilyen utasítás biztosan nem érkezett hozzájuk a budapesti hatóságoktól. A magyarországi román közösség vezetője kérdésünkre elmondta, hallott a szombaton Gyulán rendezett centenáriumi ünnepségről, ez azonban tudomása szerint „nem nagy volumenű, sok embert megmozgató” rendezvény volt. „A kisebbségi román iskoláknak mi vagyunk a fenntartója, tehát ha történt volna ilyen jelzés, akkor nekünk szólnak, nem a pedagógusoknak vagy az iskolaigazgatóknak. Nyugodt szívvel állítom önnek, hogy ilyen nem történt” – jelentette ki lapunknak Juhász Tibor. Hozzátette, az országos önkormányzat történetesen nemrég szorgalmazott további lépéseket a román-magyar megbékélés érdekében, szerinte azonban a Tomac-féle nyilatkozatok nem illenek ebbe a törekvésbe.
Határozottan cáfolta a bukaresti politikus állítását a gyulai Nicolae Bălcescu Román Gimnázium igazgatója is. Czeglédiné Gurzó Mária vasárnap a Krónikának elmondta, soha nem érkezett ilyen utasítás hozzájuk a magyarországi hatóságoktól. „Úristen, ez egyszerűen nem igaz! Nekünk soha nem mondtak ilyet” – szögezte le kérdésünkre a viharsarki román tanintézet vezetője, hozzátéve: ő családi okokból nem tudott részt venni a szombati centenáriumi rendezvényen.
Az MTI szerint a határon túli románok minisztériumának alárendeltségében működő Eudoxiu Hurmuzachi Intézet a hét elején közölte honlapján, hogy a Magyarországon román nyelven megjelenő Foaia Românească szerkesztőségével és a gyulafehérvári Helyi Politikák Központjával közösen konferenciát szervez a száz évvel ezelőtti eseményekről november 17-én a gyulai Erkel szállóban. „A magyarországi románok hozzájárulása a nagy egyesüléshez és a román hadsereg szerepe Budapest bolsevik csapatok alóli felszabadításában” című konferenciára – a bejelentés szerint – történészek, diplomaták, román állami képviselők és civil szervezetek képviselői, valamint a magyarországi román személyiségek kaptak meghívást. Az előre meghirdetett programban egy olyan ünnepség is szerepelt, mely keretében az Eudoxiu Hurmuzachi Intézet a magyarországi román közösség reprezentatív személyiségeit, valamint a román iskolák igazgatóit díjazta.
Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt szerint nincs kifogása az AUR támogatása ellen, és nem mond le a kormányalakítási megbízatásáról annak ellenére sem, hogy a PNL, az USR és az RMDSZ egyelőre nem támogatja.
Bíróság elé állítottak az ügyészek egy nőt, akit azzal vádolnak, hogy a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) pénzügyi felelőseként több mint 400 ezer lejt sikkasztott el a párt számláiról.
Az Egységben Romániáért parlamenti frakció a végleges kormányprogram ismeretében dönti majd el, a POT kész bizalmat szavaz a parlamentben Adrian Veștea kormányának.
A politikai alakulat alapszabálya szerint Adrian Veștea első alelnök kizárta magát a Nemzeti Liberális Pártból azzal, hogy az ország vezetőség döntése ellenére nem mondott le a kormányalakítási megbízásról – állapította meg kedden a PNL.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök és Tánczos Barna ügyvivő miniszterelnök-helyettes is a parlamenti többségi támogatást hozta fel indoklásul arra, hogy az RMDSZ nemet mondott az Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök vezette kormányban való részvételre.
Nicușor Dan államfő magához kérette Adrian Veștea kijelölt miniszterelnököt – közölte kedden több bukaresti sajtóorgánum saját értesülésre hivatkozva.
Az RMDSZ nem lesz tagja egy Adrian Veștea vezette kormánynak, és azt javasolja a parlamenti frakcióknak, hogy ne szavazzanak bizalmat egy ilyen kabinetnek – jelentette be Csoma Botond képviselőházi frakcióvezető.
Újabb, emberre támadó medvét lőttek ki a román hatóságok.
Nem tett eleget az Ilie Bolojan ügyvvivő miniszterelnök, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) ultimátumának Adrian Veștea kijelölt kormányfő, és nem adta vissza a kormányalakítási megbízatást.
Nem kímélte Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnököt, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökét a párt belső ellenzékének vezetője, Hubert Thuma, a PNL Ilfov megyei szervezetének elnöke.
1 hozzászólás