Hirdetés

FRISSÍTVE – „Nektek különnyugdíj jár, mi éhen fogunk halni”: ezúttal a bányászok vonultak utcára

nyugdíj

A jussukat követelik. A tiltakozók egyik legfőbb elégedetlensége az új nyugdíjtörvény

Fotó: Sorina Pavel/Agerpres

Több száz bányász és energetikai dolgozó tiltakozik szerdán a kormány székhelye előtt a nyugdíjak újraszámolása és az energetikai rendszer helyzete miatt; képviselőik újabb tárgyalásokat akarnak a kabinet képviselőivel.

Krónika

2024. október 02., 14:392024. október 02., 14:39

2024. október 02., 15:332024. október 02., 15:33

A tüntetők plakátokkal vonultak a Victoria-palota elé, amelyeken a következők olvashatók: „Dolgoztunk, feláldoztuk magunkat, ti megvágtátok a nyugdíjunkat!”, „Nektek különnyugdíj jár, mi éhen fogunk halni”, „A legdrágább energia az, ami nincs”, „Drága és szennyező energiát importálunk”, „Romániának stabil energiára van szüksége!”.

Dumitru Pîrvulescu, a bányászszakszervezetek szövetségének (FNME) elnöke az Agerpres hírügynökségnek nek elmondta, a tüntetésen körülbelül 400-an vannak, és

Hirdetés

a tiltakozók egyik legfőbb elégedetlensége az új nyugdíjtörvény, amely szerinte kampánycélokat szolgál, és nem veszi figyelembe a hozzájárulás elvét.

korábban írtuk

Országos tiltakozó akciókba fognak a nyugdíjasok és a szakszervezetek
Országos tiltakozó akciókba fognak a nyugdíjasok és a szakszervezetek

Eredménytelenül zárultak csütörtökön a munkaügyi miniszter és az intézmény székhelye előtt tüntetők küldöttségei közötti tárgyalások. A szakszervezetek és a nyugdíjasok nagyszabású demonstrációkat helyeztek kilátásba október 25-ére.

Rámutatott: a bányászatban és az energetikai ágazatban dolgozók nyugdíja is csökkent az átszámoláskor, mert a kormány nem vette figyelembe a befizetett járulékokat.

A szakszervezeti vezető szerint a tiltakozók másik elégedetlensége az energetikai rendszer jelenlegi helyzetéhez fűződik, mert a kormány gyors ütemben zárja be a szénalapú energiatermeléseket, de nem biztosít más energiatermelési alternatívát, így az energia ára az egekbe szökik.

korábban írtuk

„Le a kormánnyal”: a nyugdíjtörvény ellen tüntetnek Bukarestben
„Le a kormánnyal”: a nyugdíjtörvény ellen tüntetnek Bukarestben

Több százan tüntetnek csütörtök délelőtt a munkaügyi minisztérium előtt az új nyugdíjtörvény ellen.

Pîrvulescu leszögezte: a helyzet az általános sztrájk felé halad.

A szakszervezet tájékoztatása szerint az új nyugdíjtörvény negatívan érintette a nyugdíjasok legkiszolgáltatottabb kategóriáit, például azokat, akik nehéz vagy veszélyes munkakörülmények között dolgoztak, és kiegészítő járulékokat fizettek aktív éveik alatt. A közlemény rámutat, hogy az említett kategóriákba tartozók között

sokan vannak olyanok, akiknek nyugdíja drasztikusan, akár 50 százalékkal is csökkent az újraszámolás nyomán.

Frissítés

A kormány székháza előtt tüntető bányászokat és energetikai dolgozókat meghívták, hogy munkaügyi, illetve energiaügyi államtitkárokkal, valamint a miniszterelnök tanácsosával tárgyaljanak, de a tiltakozók elutasították a meghívást – közölte szerdán Mihai Constantin kormányszóvivő. A Victoria-palotában tartott sajtótájékoztatóján Constantin úgy fogalmazott, őt magát „meglepte”, hogy a tüntetők elutasították az államtitkári, illetve kormányfői tanácsosi szintű tárgyalásokat. Ehelyett egy beadványt nyújtottak be a kormány iktatóhivatalához. „Ezt el fogjuk olvasni és reagálni fogunk rá” – ígérte a szóvivő.
Arra a felvetésre, hogy a tüntetők a miniszterelnökkel kívántak tárgyalni, a szóvivő kijelentette, hogy Marcel Ciolacu éppen a kormányülést vezette a tüntetés idején, és ha részt is vett volna a találkozón, ugyanazok a szakértők kísérték volna, akik hajlandók lettek volna tárgyalni.

Mint ismeretes, a bányászok, az energetikai ágazatban dolgozók és más érintett kategóriák már több ízben kérték a kormánytól helyzetük sürgős orvoslását.

korábban írtuk

A nyugdíjuk csökkenése ellen tiltakoznak a látássérültek a kormány székháza előtt
A nyugdíjuk csökkenése ellen tiltakoznak a látássérültek a kormány székháza előtt

A bukaresti kormánypalota előtti téren tüntetnek csütörtökön 10 és 14 óra között a Romániai Nemlátók Egyesületének tagjai. Elégedetlenségük fő oka az új nyugdíjtörvény, amely szerintük súlyosan megrövidíti a látássérülteket.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 05., péntek

Késve szóltak az ukránok a románoknak a harci drónról, beszédes a görög példa

A román fél arra kérte az ukrán hatóságokat, hogy azonal értesítsék őket a Románia számára kockázatot jelentő helyzetekről – közölte pénteken a bukaresti belügyminisztérium.

Késve szóltak az ukránok a románoknak a harci drónról, beszédes a görög példa
Hirdetés
2026. június 05., péntek

„Kerékbe törnék” a KRESZ-t: a 14 éven aluliak közúti biciklizését tenné lehetővé az RMDSZ

Szabó Ödön parlamenti képviselő a Krónikának elmondta: a jogszabály szigorának enyhítése hozzájárulhat a biciklihasználat szélesebb körben való elterjedéséhez, az egészséges életmódra neveléshez és a közlekedési kultúra növeléséhez.

„Kerékbe törnék” a KRESZ-t: a 14 éven aluliak közúti biciklizését tenné lehetővé az RMDSZ
2026. június 05., péntek

Ukrán a Konstancán felrobbant drón, és még több is sodródhat a környéken

Ukrán lehetett a konstancai kikötőben pénteken délelőtt felrobbant tengeri drón, és több hasonló eszköz is lehet még a közelben – jelentette ki Adrian-Teodor Picoiu, Konstanca megye prefektusa.

Ukrán a Konstancán felrobbant drón, és még több is sodródhat a környéken
2026. június 05., péntek

Nicușor Dan rendkívül súlyos incidensnek nevezte a konstancai drónrobbanást

A montenegrói EU-Nyugat-Balkán csúcstalálkozóra tartó román államfő a repülőn értesült arról, hogy felrobbant egy tengeri akna a konstancai kikötőben – erről a Facebook-oldalán közzétett bejegyzésben számolt be Nicușor Dan.

Nicușor Dan rendkívül súlyos incidensnek nevezte a konstancai drónrobbanást
Hirdetés
2026. június 05., péntek

Megszólalt a galaci nő, akinek drón csapódott az otthonába: „az előszoba lángokban állt, elkezdtem kiabálni a gyerek után”

Hogyan élte át a drónbecsapódást? Min ment keresztül 14 éves fiával? – a Digi24 hírtelevíziónak mesélt a még mindig kórházban lábadozó galaci nő, akinek május 29-ére virradóra orosz drón csapódott be 10. emeleti lakásába.

Megszólalt a galaci nő, akinek drón csapódott az otthonába: „az előszoba lángokban állt, elkezdtem kiabálni a gyerek után”
2026. június 05., péntek

Tengeri drón robbant fel a konstancai kikötőben

Felrobbant pénteken délelőtt egy tengeri drón a konstancai kikötőben. Az újabb súlyos incidens pontosan egy héttel a galaci drónbecsapódás után történt.

Tengeri drón robbant fel a konstancai kikötőben
2026. június 05., péntek

Bolojan: a kormánynak nincs köze ahhoz, hogy a SRI egy magyar vállalkozó cégével kötött közel 200 millió eurós szerződést

A kormánynak nem volt köze ahhoz, hogy a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) a Digi Communications-szel kötött 196 millió euró értékű szerződést az európai uniós haderő-fejlesztési program (SAFE) keretében” – jelentette ki Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök.

Bolojan: a kormánynak nincs köze ahhoz, hogy a SRI egy magyar vállalkozó cégével kötött közel 200 millió eurós szerződést
Hirdetés
2026. június 05., péntek

Az ügyvivő miniszterelnök nem bízik a Tomac-kormány sikerében

Kételyének adott hangot Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök annak, hogy egy szakértői kormány képes lenne megbirkózni a rá váró nehézségekkel.

Az ügyvivő miniszterelnök nem bízik a Tomac-kormány sikerében
2026. június 04., csütörtök

Magyar vezetője lett az országos restitúciós hatóságnak

Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök kinevezte Lőrincz Helgát az RMDSZ javaslatára az Országos Tulajdon-visszaszolgáltatási Hatóság (ANRP) elnökévé.

Magyar vezetője lett az országos restitúciós hatóságnak
2026. június 04., csütörtök

Kelemen Hunor a miniszterelnök-jelöltről: várjuk a kormányprogramot, utána döntünk

Az RMDSZ a kormányprogram és a miniszterek listájának ismeretében dönti el, hogy megszavazza-e parlamentben az Eugen Tomac vezette kormányt – nyilatkozta csütörtökön Kelemen Hunor.

Kelemen Hunor a miniszterelnök-jelöltről: várjuk a kormányprogramot, utána döntünk
Hirdetés
Hirdetés