
A jussukat követelik. A tiltakozók egyik legfőbb elégedetlensége az új nyugdíjtörvény
Fotó: Sorina Pavel/Agerpres
Több száz bányász és energetikai dolgozó tiltakozik szerdán a kormány székhelye előtt a nyugdíjak újraszámolása és az energetikai rendszer helyzete miatt; képviselőik újabb tárgyalásokat akarnak a kabinet képviselőivel.
2024. október 02., 14:392024. október 02., 14:39
2024. október 02., 15:332024. október 02., 15:33
A tüntetők plakátokkal vonultak a Victoria-palota elé, amelyeken a következők olvashatók: „Dolgoztunk, feláldoztuk magunkat, ti megvágtátok a nyugdíjunkat!”, „Nektek különnyugdíj jár, mi éhen fogunk halni”, „A legdrágább energia az, ami nincs”, „Drága és szennyező energiát importálunk”, „Romániának stabil energiára van szüksége!”.
Dumitru Pîrvulescu, a bányászszakszervezetek szövetségének (FNME) elnöke az Agerpres hírügynökségnek nek elmondta, a tüntetésen körülbelül 400-an vannak, és

Eredménytelenül zárultak csütörtökön a munkaügyi miniszter és az intézmény székhelye előtt tüntetők küldöttségei közötti tárgyalások. A szakszervezetek és a nyugdíjasok nagyszabású demonstrációkat helyeztek kilátásba október 25-ére.
Rámutatott: a bányászatban és az energetikai ágazatban dolgozók nyugdíja is csökkent az átszámoláskor, mert a kormány nem vette figyelembe a befizetett járulékokat.
A szakszervezeti vezető szerint a tiltakozók másik elégedetlensége az energetikai rendszer jelenlegi helyzetéhez fűződik, mert a kormány gyors ütemben zárja be a szénalapú energiatermeléseket, de nem biztosít más energiatermelési alternatívát, így az energia ára az egekbe szökik.

Több százan tüntetnek csütörtök délelőtt a munkaügyi minisztérium előtt az új nyugdíjtörvény ellen.
A szakszervezet tájékoztatása szerint az új nyugdíjtörvény negatívan érintette a nyugdíjasok legkiszolgáltatottabb kategóriáit, például azokat, akik nehéz vagy veszélyes munkakörülmények között dolgoztak, és kiegészítő járulékokat fizettek aktív éveik alatt. A közlemény rámutat, hogy az említett kategóriákba tartozók között
A kormány székháza előtt tüntető bányászokat és energetikai dolgozókat meghívták, hogy munkaügyi, illetve energiaügyi államtitkárokkal, valamint a miniszterelnök tanácsosával tárgyaljanak, de a tiltakozók elutasították a meghívást – közölte szerdán Mihai Constantin kormányszóvivő. A Victoria-palotában tartott sajtótájékoztatóján Constantin úgy fogalmazott, őt magát „meglepte”, hogy a tüntetők elutasították az államtitkári, illetve kormányfői tanácsosi szintű tárgyalásokat. Ehelyett egy beadványt nyújtottak be a kormány iktatóhivatalához. „Ezt el fogjuk olvasni és reagálni fogunk rá” – ígérte a szóvivő.
Arra a felvetésre, hogy a tüntetők a miniszterelnökkel kívántak tárgyalni, a szóvivő kijelentette, hogy Marcel Ciolacu éppen a kormányülést vezette a tüntetés idején, és ha részt is vett volna a találkozón, ugyanazok a szakértők kísérték volna, akik hajlandók lettek volna tárgyalni.
Mint ismeretes, a bányászok, az energetikai ágazatban dolgozók és más érintett kategóriák már több ízben kérték a kormánytól helyzetük sürgős orvoslását.

A bukaresti kormánypalota előtti téren tüntetnek csütörtökön 10 és 14 óra között a Romániai Nemlátók Egyesületének tagjai. Elégedetlenségük fő oka az új nyugdíjtörvény, amely szerintük súlyosan megrövidíti a látássérülteket.
A román fél arra kérte az ukrán hatóságokat, hogy azonal értesítsék őket a Románia számára kockázatot jelentő helyzetekről – közölte pénteken a bukaresti belügyminisztérium.
Szabó Ödön parlamenti képviselő a Krónikának elmondta: a jogszabály szigorának enyhítése hozzájárulhat a biciklihasználat szélesebb körben való elterjedéséhez, az egészséges életmódra neveléshez és a közlekedési kultúra növeléséhez.
Ukrán lehetett a konstancai kikötőben pénteken délelőtt felrobbant tengeri drón, és több hasonló eszköz is lehet még a közelben – jelentette ki Adrian-Teodor Picoiu, Konstanca megye prefektusa.
A montenegrói EU-Nyugat-Balkán csúcstalálkozóra tartó román államfő a repülőn értesült arról, hogy felrobbant egy tengeri akna a konstancai kikötőben – erről a Facebook-oldalán közzétett bejegyzésben számolt be Nicușor Dan.
Hogyan élte át a drónbecsapódást? Min ment keresztül 14 éves fiával? – a Digi24 hírtelevíziónak mesélt a még mindig kórházban lábadozó galaci nő, akinek május 29-ére virradóra orosz drón csapódott be 10. emeleti lakásába.
Felrobbant pénteken délelőtt egy tengeri drón a konstancai kikötőben. Az újabb súlyos incidens pontosan egy héttel a galaci drónbecsapódás után történt.
A kormánynak nem volt köze ahhoz, hogy a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) a Digi Communications-szel kötött 196 millió euró értékű szerződést az európai uniós haderő-fejlesztési program (SAFE) keretében” – jelentette ki Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök.
Kételyének adott hangot Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök annak, hogy egy szakértői kormány képes lenne megbirkózni a rá váró nehézségekkel.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök kinevezte Lőrincz Helgát az RMDSZ javaslatára az Országos Tulajdon-visszaszolgáltatási Hatóság (ANRP) elnökévé.
Az RMDSZ a kormányprogram és a miniszterek listájának ismeretében dönti el, hogy megszavazza-e parlamentben az Eugen Tomac vezette kormányt – nyilatkozta csütörtökön Kelemen Hunor.
szóljon hozzá!