
Eugen Tomac kapott kormányalakítási megbízást
Fotó: presidency.ro
Különbözőképpen reagáltak a nemrég még a kormánykoalíciót alkotó parlamenti pártok ara, hogy Nicușor Dan államfő csütörtök este Eugen Tomacot bízta meg kormányalakítással. A PSD feltételeket szab, a PNL tudomásul veszi, az USR szóba áll a miniszterelnök-jelölttel. Az RMDSZ „bizarrnak” tartja, hogy egy politikus vezet majd egy szakértői kormányt, ráadásul olyan, akiknek a pártja nem is jutott be a parlamentbe a legutóbbi választáson.
2026. június 04., 21:192026. június 04., 21:19
Mint megírtuk, Nicușor Dan államfő csütörtök este Eugen Tomacnak, a Népi Mozgalom Pártja (PMP) elnökének adott kormányalakítási megbízást, lezárva a közel egy hónapja tartó találgatásokat és egyeztetéseket. Azért kellett idő előtt új miniszterelnök-jelöltet találni, mert egy hónapja, május 5-én az addig a négypárti koalícióban résztvevő Szociáldemokrata Párt (PSD) ellenzéki segítséggel (a szélsőségesen Nacionalista Románok Egyesüléséért Szövetséggel, az AUR-ral összefogva) bizalmatlansági indítvánnyal megbuktatta a nemzeti liberális (PNL) Ilie Bolojan vezette kormányt, amely azóta csak ügyvivői jogkörrel rendelkezett.
Nicușor Dan azzal indokolta választását, hogy az úgynevezett Nyugat-barát pártok közötti ellentét kibékíthetetlen lett, és „egyes politikusok a pártérdekeket a közérdek fölé helyezték”, ezért Eugen Tomac személyét tartja olyan jelöltnek, aki valamennyi parlamenti párttal előítéletek nélkül tárgyalhat. A jelenleg európai parlamenti képviselőként és az államfő külhoni románok ügyeiben jártas tiszteletbeli tanácsadóként tevékenykedő Tomac a megbízás után azt mondta, hogy szakértői kormányhoz fogja kérni a parlament bizalmát.

Amint az az előzetesen kiszivárgott hírek értelmében várható volt, Eugen Tomac európai parlamenti képviselőt, tiszteletbeli elnöki tanácsadót bízta meg csütörtökön kormányalakítással Nicușor Dan államfő.
Sorin Grindeanu PSD-elnök csütörtökön kijelentette, hogy pártja feltételekhez köti az új kormány támogatását. Grindeanu a Facebookon reagált Eugen Tomac miniszterelnök-jelöltségére, s bejegyzésében azt írta, a PSD készen áll tárgyalni a kijelölt kormányfővel egy parlamenti többség létrehozásáról. Hozzátette, meg akarják ismerni a jelölt kormányprogrammal és kabinetének összetételével kapcsolatos terveit, majd a tárgyalásuk következtetéseit megvitatják a párt vezető testületében.
Grindeanu azt is leszögezte, hogy pártja néhány feltételhez köti az új kormány támogatását. Ezek között szerepel:
A PNL a jövő héten elemzi a kijelölt miniszterelnök által javasolt kormányprogramot, de továbbra is fenntartja azt a döntését, hogy nem vesz részt olyan kormányban, illetve nem támogat olyan kormányt, amelyben akár közvetlenül, akár közvetve, jelen van a Szociáldemokrata Párt. „Úgy véljük, hogy a jelenlegi politikai válság és Románia gazdasági nehézségei a PSD politikájának a következményei, és az ilyen konstrukciókhoz való visszatérés nem jelent megoldást az ország jövője szempontjából” – olvasható a közleményben.
ezért a jövő hét folyamán komolyan elemezni fogja a kijelölt kormányfő által javasolt kormányprogramot és politikai konstrukciót. „Romániának gazdasági stabilitásra, a partnereivel szembeni hitelességre és a megkezdett reformok végrehajtására van szüksége. A PNL a politikai és kormányválságból való mielőbbi kilábalást sürgeti, de figyelmeztet, hogy egy szakértői kormány felelőssége és hitelessége korlátozott lenne” – szögezték le a liberálisok.
A PNL arra is rámutatott, hogy az az alkotmány szellemében a parlamentben a legtöbb mandátummal rendelkező pártnak kellett volna miniszterelnököt javasolnia, „a PSD azonban elmenekült a felelősség elől”, miután megbuktatta azt a kormányt, amelynek több mint egy éven át tagja volt.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) – szintén eddigi koalíciós partner – az államfő iránti tiszteletből „szóba fog állni” Eugen Tomac miniszterelnök-jelölttel – közölte Dominic Fritz. Az alakulat elnöke Facebook-bejegyzésében hangsúlyozta, továbbra is kitartanak korábban hangoztatott elvük mellett, és nem támogatnak olyan kormányt, amelyiknek a PSD is tagja.
Fritz szerint Diana Buzoianu, Radu Miruță, Oana Țoiu és Irineu Darău is bebizonyították, hogy bátrak, értik a dolgukat és valós reformokat akarnak. Az USR elnöke szerint „bármennyire is jó szándékúak legyenek a technokrata miniszterek”, politikai felelősségvállalás hiányában az új kormánynak nem lesz ereje elvégezni a szükséges „tisztogatást”.
Mint azt korábban megírtuk, Csoma Botond képviselőházi frakcióvezető kijelentette: az RMDSZ „nem tartja a legjobb megoldásnak”, hogy politikus vezette technokrata kormánya legyen az országnak. A szövetség a régi koalíció újraalakítását tartotta volna kívánatosnak, ezt azonban nem sikerült elérni. „Így jutottunk ahhoz a megoldáshoz, hogy technokrata kormány alakuljon, amelyet Eugen Tomac vezet, egy olyan politikus, akinek a pártja nem jutott be a parlamentbe. Ez meglehetősen bizarr” – nyilatkozta az Agerpres hírügynökségnek Csoma.

Az RMDSZ a jövő héten dönti el, hogy bizalmat szavaz-e az Eugen Tomac vezette kormánynak, miután a kijelölt miniszterelnök ismerteti a terveit – nyilatkozta csütörtökön az Agerpres hírügynökségnek Csoma Botond.
Az egyébként ukrajnai születésű, izmajili román nemzetiségű családban napvilágot látott Tomac vezette PMP nemcsak a bukaresti parlamentben nem tudott mandátumot szerezni a 2024-es választásokon, hanem az európai parlamentbe is csak az USR-vel és a Jobboldal Ereje nevű párttal alkotott közös listával sikerült bejutnia.
Az alkotmány előírásai szerint a kijelölt kormányfőnek 10 napon belül bizalmat kell kérnie a parlamenttől.

A választók kitessékelték a demokrácia ajtaján, ám a rendszer ünnepélyesen visszavezeti őt a hátsó bejáraton – egyenesen a díszterembe, a miniszterelnöki székbe.
Nicușor Dan államfő koszorút helyezett el szombat reggel az 1990. június 13. és 15. közötti bányászjárás áldozatainak bukaresti emlékművénél.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) nem szavaz bizalmat a parlamentben Eugen Tomac kijelölt miniszterelnök kormányának – közölte Dominic Fritz pártelnök az alakulat politikai bizottságának pénteki ülése után.
Lelőtték a Prahova-völgyi Bușteni városában egy házba a bocsaival együtt kétszer is behatoló anyamedvét pénteken délután.
Megnyílt pénteken a forgalom előtt a Transzfogarasi út Piscul Negru és Bilea-vizesés közötti szakasza – jelentette be a brassói regionális útigazgatóság szóvivője, Elekes Róbert.
Bár május 5-én a kormányt, amelynek tagja, bizalmatlansági indítvánnyal megbuktatták, majd május 25-én egy neki tulajdonított, botrányt okozó hangfelvétel miatt lemondott, még mindig a helyén van Demeter András ügyvivő művelődési miniszter.
Ha most lenne az elnökválasztás, már nem szavazna Nicușor Danra – jelentette ki Ludovic Orban, a Jobboldal Ereje nevű párt elnöke, az elnök korábbi tanácsadója, volt liberális párti miniszterelnök.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) után várhatóan a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) sem fog bizalmat szavazni az Eugen Tomac vezette kormánynak a parlamentben.
A tűzoltók 15 megye 28 településén és Bukarestben vonultak ki az elmúlt 24 órában kiszivattyúzni a vizet az elárasztott lakóházakból és udvarokról, illetve eltávolítani a viharos időjárás miatt leszakadt tetőelemeket és kidőlt fákat.
Nem hagyta szó nélkül Oana Gheorghiu miniszterelnök-helyettes, hogy neve felkerült a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) jelentésébe azon személyek listájára, akik „példátlanul agresszív magatartást tanúsítanak a bírákkal szemben”.
szóljon hozzá!