
Magyarellenes megnyilvánulás a belgrádi várban
Fotó: Facebook/Magyar Nemzeti Tanács
Letépte a magyar nemzeti színű szalagot a nándorfehérvári diadal emlékművéről, és helyére román trikolórt idéző pántlikát kötött egy belgrádi román férfi, aki szerint „mindenhol ellopják a történelmünket a magyarok”. A vajdasági Magyar Nemzeti Tanács bűnvádi feljelentést tett a magyar nemzeti kisebbség elleni gyűlöletkeltés bűncselekménye miatt a szerb hatóságoknál.
2025. május 07., 19:192025. május 07., 19:19
A vajdasági székhelyű Déli Szemle című hírportál közösségi oldalán szombaton jelent meg egy videó, amelyen az látható, amint egy román férfi magából kikelve letépi a belgrádi várban található nándorfehérvári diadal emlékkövéről a magyar nemzeti színű szalagot, és helyére román (piros-sárga-kék színű) szalagot helyez. Eközben kijelenti:
A Déli Szemle kiderítette, hogy az elkövető egy bizonyos Alexandar Ion Balan, egy belgrádi születésű román férfi, akit az elmúlt években aktivistaként ismerhettek meg azok, akik figyelemmel kísérik a Timok-völgyi román kisebbség tevékenységét. Saját YouTube-csatornát működtet, több parlamenti választáson is indult, de sosem szerzett mandátumot.
Az elkövető, Alexandar Ion Balan
Fotó: Facebook/Alexandar Ion Balan
Nyíltan vállalja nemzeti elkötelezettségét, és folyamatosan bírálja a szerbiai hatóságokat, amiért – szerinte – elnyomják a románokat. Számos, főként román nyelvű interjúban beszél arról, hogy a magyarok ellopják a történelmüket, és hogy Hunyadi János valójában „román hős”.
A Timok, a Duna jobb oldali mellékfolyója, a Balkán-hegység nyugati lejtőin ered, Bulgária és Szerbia területén folyik. A Timok völgyében jelentős román kisebbség él; kollektív jogaikat 2007-ben ismerte el a szerb állam, cserébe a koszovói függetlenség elismerésének bukaresti visszautasításáért.
Ez a szalagcsere-akció nem az első eset, elmondása szerint rendszeresen felcseréli a magyar szalagot románra, így „állítva helyre az igazságot”. A közölt videón egyébként a Libertatea bukaresti hírportál logója látható, a híre a román médiában is elterjedt, például az Adevărul is átvette, és az sem véletlen talán, hogy a múlt hétvégén, a megismételt romániai elnökválasztás – a magyarellenes George Simion győzelmével véget ért – első fordulója előtt hajtotta végre, mintegy szítva a közhangulatot.
A nándorfehérvári diadal a magyar–török háborúk egyik jelentős eseménye. 1456. július 4–22. között a keresztények (magyarok és szerbek) Szilágyi Mihály vezetésével hősiesen védték Nándorfehérvár (a mai Belgrád) várát II. Mehmed török szultán nagy túlerőben levő ostromló seregével szemben. A védőkhöz 12 ezer katonájával időközben csatlakozó Hunyadi János vezetésével, Kapisztrán János 30–35 ezer keresztesével közösen július 21-én, a vár melletti csatában legyőzték a törököket. Ennek következtében az Oszmán Birodalom európai terjeszkedése közel hét évtizedre megtorpant. A diadal híre sok európai városba röviddel a déli harangozást elrendelő pápai bulla kihirdetése után érkezett, de volt olyan város is, amelyben a diadal híre megelőzte III. Kallixtusz pápa levelét és már megkongatták a harangokat. Így történt, hogy a déli harangszót sokan kezdettől fogva a nándorfehérvári diadallal kapcsolták össze. Maga a pápa is érezte az összefüggést, s módosított a kiadott bullán.
A Magyar Nemzeti Tanács (MNT) hétfőn bűnvádi feljelentést tett a magyar nemzeti kisebbség elleni gyűlöletkeltés bűncselekménye miatt. Az MNT a közösségi oldalán azt írta, több polgári bejelentés érkezett arról, hogy a nándorfehérvári diadal emlékkövéről valaki eltávolította a magyar nemzeti színű szalagot, és helyette egy másik nemzet lobogóját tűzte ki. „Az MNT törvényes hatáskörét gyakorolva védi a magyarság érdekeit – ha kell, akár a bíróságon is – és elvárja, hogy az elkövető szigorú büntetést kapjon. A Magyar Nemzeti Tanács mint a vajdasági magyarság demokratikusan megválasztott képviseleti szerve, nem engedheti meg, hogy bárki foltot ejtsen a szerbiai magyar közösség becsületén és megítélésén!” – zárták a bejegyzést.

A magyarellenes megnyilvánulásokkal szembeni határozott fellépésre kérte a román hatóságokat Nacsa Lőrinc nemzetpolitikáért felelős államtitkár pénteken.

Emil Boc sokáig nem tért magához a multikulturalitás reklámarcaként vigyorgó városképét orrba vágó ökölcsapástól, és napokon keresztül azon morfondírozott a hirtelen köré épült szorító sarkában, hogy ezt a telitalálatot hogyan magyarázza ki.
Hatályba lépett pénteken az Európai Unió új migrációs és menekültügyi paktuma, amely egységesebb menekültügyi eljárásokat, szigorúbb határellenőrzést és új szolidaritási mechanizmust vezet be.
Újraválasztották Orbán Viktort a Fidesz elnökének szombaton a párt 32., tisztújító kongresszusán, Budapesten; a négy alelnök Gál Kinga, Bóka János, Gyopáros Alpár és Kreicsi Bálint lett. Orbán Viktor őszre erős, rendezett Fideszt ígért.
Tisztújító kongresszust tart szombaton a Fidesz Budapesten. A küldöttek várhatóan újabb egy évre pártelnökké választják Orbán Viktort, aki a kongresszus előtt közzétett Küldetés című röpiratában elemezte a 2026-os országgyűlési választási vereség okait.
Hivatalossá vált a történelmi megállapodás Magyarország és Ukrajna között a kárpátaljai magyarság oktatási, kulturális, nyelvhasználati és politikai jogairól – közölte Magyar Péter miniszterelnök pénteken Facebook-oldalán.
Sokan kaptak érdemi indok és jogosultság nélkül magyar állampolgárságot az utóbbi években, ezeket az ügyeket is feltárjuk belső vizsgálat keretében – jelentette be Velkey György László külügyi államtitkár a Facebookon pénteken.
Oroszország néhány éven belül megtámadhatja a NATO-t, az orosz haderő jelenleg is csapatokat telepít a katonai szövetség tagjaival közös határai mentén – közölte két forrás is.
Ukrajna célja, hogy elszigetelje a megszállt Krím-félszigetet Oroszországtól azáltal, hogy megszakítja a félsziget felé vezető legfontosabb katonai utánpótlási útvonalakat.
Donald Trump amerikai elnök azt állította, hogy az Egyesült Államok „véget vetett a háborúnak” Iránnal, miután korábban kijelentette, hogy a két fél „rendkívül szilárd szándéknyilatkozatban” állapodott meg a harcok beszüntetéséről.
Észak-Írországban élő 21 személy kért eddig konzuli segítséget a román hatóságoktól utazási okmányok kiállításához a belfasti zavargások miatt – közölték csütörtökön külügyminisztériumi források.
Egy magas rangú iráni katonai tisztviselő azzal fenyegetőzött, hogy Irán „pokollá” változtathatja a közel-keleti régiót, ha a Hormuzi-szoros biztonsága veszélybe kerül.
szóljon hozzá!