Hirdetés

„Termelődik” a szatmári lokálpatriotizmus

•  Fotó: Facebook/Produs Sătmărean / Szatmári Termék

Fotó: Facebook/Produs Sătmărean / Szatmári Termék

A Szatmári Termék nevű projekt nemcsak a helyi termelőket és azok termékeit népszerűsíti: célja erősíteni a lokálpatriotizmust, ezáltal hozzájárulva Szatmár megye gazdasági életének fejlődéséhez – ismertette megkeresésünkre Kovács Beáta programvezető. A megyeszékhelyen megrendezett szatmári termékek vására, illetve az online értékesítési felület népszerű a lakosság körében, és – amint a résztvevők a Krónikának elmondták – nagy segítséget jelent a helyi termelők számára is.

Zoltán Ildikó

2021. február 23., 19:142021. február 23., 19:14

A jövőben is rendszeresen meg kívánják szervezni a nagy sikernek örvendő szatmári termékek vásárát. Kovács Beáta projektvezető a Krónika megkeresésére elmondta, hogy

Idézet
elsősorban a kommunizmus nincstelensége idézte elő azt a jelenséget, mely szerint a lakosság nagy része a külföldi termékeket részesíti előnyben, illetve ezt az elvet az utódok is örökölték. A projekt ez ellen a tévhit ellen küzd,

hiszen a megyében rengeteg olyan termelő munkálkodik, akiktől minőségi termékeket lehet beszerezni.

Hirdetés

A projekt 2019-ben indult be a Szatmár Vidékfejlesztéséért Egyesületnek köszönhetően, az ötletgazda Magyar Lóránd parlamenti képviselő volt. A finanszírozást részben önerőből, részben támogatásból oldják meg, a védjegy levédését például a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. támogatta.

Mobil üzlet

A Szatmári Termék projekt nemcsak a helyi termelőket és azok termékeit népszerűsíti, célja erősíteni a jó értelemben vett lokálpatriotizmust, ezáltal hozzájárulva Szatmár megye gazdasági életének fejlődéséhez – szögezte le Kovács Beáta. A minőségi szatmári termékek megismertetése szerteágazó.

Például a szatmári termék karavánja keretében házhoz „mennek” a termékek.

„A szatmári termékek karavánjával a célunk a helyi termelők bemutatása és népszerűsítése nagy célcsoportok számára. Maga a »karaván« egy olyan átalakított gépjármű, melyet díjmentesen a helyi termelők rendelkezésére bocsátunk. Az autóban egyszerre két termelő tevékenykedik, ők amellett, hogy reklámozzák aktivitásukat, lehetőségük van termékeik eladására is – fogalmazott a projektvezető. – Az autó, ami voltaképp úgy működik, mint egy mobil üzlet, hetente más-más lakónegyedben parkol. Nyitva tartását délutánra, kora estére időzítettük. Az időintervallum tökéletes azoknak, akik munkaidejükből kifolyólag nem tudnak az élelmiszerpiacokon friss, helyi terméket vásárolni.” A lakosok tavasztól őszig élvezhetik a karaván által nyújtott lehetőségeket.

Szemben a multikkal

Emellett egy másik esemény a szatmári termékek vására, melynek célja, hogy a multinacionális cégekkel szemben a helyi termelők előnyt élvezhessenek. A projektvezető elmondta, hogy a vásár megszervezését bővíteni szeretnék, a megye határain belül és kívül is, más városokban is szeretnék megrendezni ezt az eseményt. „A szatmári termékek vásárát minden hónap második hétvégéjén szervezi egyesületünk Szatmárnémetiben. Az első vásárt 2020 augusztusában rendeztük, és örömmel nyugtáztuk, hogy mind a termelők, mind a látogatók részéről csak pozitív visszajelzéseket kaptunk” – fejtette ki Kovács Beáta.

A járványügyi helyzet számtalan negatívumot hozott magával, a járvány miatt kialakult helyzet (zárt körű rendezvények résztvevőinek korlátozása, éttermek bezárása) miatt

az őstermelők forgalma módfelett megcsappant, az elhalasztott, sztornózott vásárok miatt pedig mérhetetlenül csökkent a kézműves mesterek jövedelme, ezért még inkább fontosnak tartják a havi vásárok szervezését

– hangsúlyozta a projektvezető.

A projekt keretében a szatmári borokat is bemutatják, a megye borászaival és azok termékeivel ismerkedhet meg a szatmári közösség. „Ezzel segítünk a fogyasztóknak, hogy helyi termékeket vásároljanak, és jobban megismerjék a termékeinket, amit mi szívvel-lélekkel készítünk” – fejtette ki a Krónikának Butka Sándor avasújvárosi borász. Az érdeklődők különböző eseményekre készülhetnek, amelyeken különleges helyi borokkal ismerkedhetnek meg.

„Egyesületünk a helyi, Szatmári Termék védjegyes borokat, borászatokat szeretné támogatni a borbemutatók révén. Figyelembe véve a jelenlegi járványügyi helyzetet, a tervezett 50–100 fős rendezvény helyett több különálló estet szervezünk, külön napot szánva minden termelőnek, az aktuálisan megengedett, maximális számú személy részvételével” – említette meg Kovács Beáta.

•  Fotó: Facebook/Produs Sătmărean / Szatmári Termék Galéria

Fotó: Facebook/Produs Sătmărean / Szatmári Termék

Biztonságos vásárlás

A projekthez számos termelő csatlakozott. Nagy Kasza Noémi szatmári kézműves a jelenlegi helyzettől függetlenül is jó kezdeményezésnek tartja a programot. „De ezzel a vírushelyzettel még inkább felértékelődhet az emberekben a helyi termékek iránti kereslet. Azzal, hogy házhoz visszük a termékeinket, még biztonságosabb lehet a vásárlás” – fogalmazott a szappankészítő mester.

Simon Zsuzsa, szatmári kézműves azért csatlakozott a projekthez, mert kíváncsi volt, hogy volna-e kereslet a termékeire a piacon. „Egyik fő célom az, hogy újrahasznosítsak. Igyekszem csak olyan alapanyagokból dolgozni, ami másnak már csak kacat vagy szemét. Természetesen nagyon sok más anyag is megtalálható a termékeimben, mint pl. magvak, fonalak, karton, papír, kerámia, fa stb.

Idézet
Meg szeretném mutatni az embereknek, hogy nemcsak az újrahasznosítás a lényeg, hanem az ezzel eltöltött hasznos idő is”

– tette hozzá Simon Zsuzsa.

Simon Ferenc sándorhomoki termelő elmondta, amikor a projekthez csatlakoztak, szerették volna megmutatni a vásárlóknak, hogy sokkal ízletesebb és egészségesebb az, amit mi árulunk, mint a külföldi importból származók. „Ehhez kaptunk is egy táblácskát, egy megkülönböztető jelzést, amivel egyből felkeltettük a vásárlók figyelmét. Ezután következett a színvonalas helyi vásárokon való részvétel, ami tovább segített az értékesítésben, újabb és újabb elégedett vásárlókat szereztünk” – avatta be a Krónikát a termelő.

Többtucatnyi termelő közös logó alatt online is

A Szatmári Termék projekt gazdái online platformot is indítottak, ahol a termelők adminisztrálják termékeiket, illetve a lakosok ezek között böngészhetnek és kiválaszthatják a számukra érdekeset vagy ízleteset. Mindez bővülni is fog, hiszen újabb csatlakozási kérelmek is érkeznek.

Idézet
Ötvenhét termelő egyesült a közös logó alatt, így tizenkilenc mezőgazdász, öt borászat, hat élelmiszer-feldolgozó, négy méhész, két mészárszék, tizennyolc kézműves, két kreatív iparágbeli és egy ipari termékeket gyártó tagot számlálunk.

Jelenleg öt csatlakozni vágyó tag várja a szakemberekből álló bizottság elbírálását” – ismertette Kovács Beáta. „Nagy örömünkre a termelőktől csak pozitív visszajelzéseket kapunk. A vásárok hónapról hónapra egyre több látogatót vonzanak, akik maguk is pozitívan véleményezik mind az eseményt, mind a megvásárolt helyi terméket, és visszajáró vásárlókká válnak” – összegezte a szervező.

korábban írtuk

A termelőket segíti a falugazdász-hálózat és a Szatmári termék védjegy
A termelőket segíti a falugazdász-hálózat és a Szatmári termék védjegy

Egyre több Szatmár megyei őstermelőt hoz lépéselőnybe a Szatmári termék védjeggyel a Partium Vidékfejlesztéséért és Mezőgazdaságáért Egyesület. A szakmai szervezet által működtetett falugazdász-hálózat a gazdák összefogását és szövetkezését is szorgalmazza.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.

A GDP-nek is „befűt” a kánikula
A GDP-nek is „befűt” a kánikula
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

Hirdetés
2026. június 26., péntek

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét

Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét
2026. június 26., péntek

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank

A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank
2026. június 26., péntek

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter

Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék

Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék
2026. június 25., csütörtök

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat

Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat
2026. június 24., szerda

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben

Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben
2026. június 24., szerda

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára
2026. június 24., szerda

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?

Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?
Hirdetés
Hirdetés