
2013. október 18., 11:462013. október 18., 11:46
Azért is jó, ha egy városban egyre több és több új hely nyílik, mert hihetetlenül izgalmas ételeket lehet felfedezni. Manapság a francia bisztrókat divat követni: ezek ételei egyáltalán nem bonyolultak, távolról sem kell hozzájuk semmilyen drága vagy nehezen beszerezhető hozzávaló. Majdhogynem abból dolgoznak a séfek, mint otthon egy picit felszereltebb háziasszony, csak hát nem kell figyelniük közben a gyerekekre, nem ők mosnak és vasalnak, egyszóval sokkal több idejük van gondolkodni, kitalálni új párosításokat, fűszerezéseket, ízesítéseket.
Itt sem kell ördöngösségre gondolni: csak nagyon ritkán lepődöm meg a hozzávalókat olvasva a menüről. A kombinációktól annál inkább, és nagyon sokszor csapok a fejemre, hogy ez miért nem jutott eszembe nekem is?!
Arról nem is beszélve, hogy az ilyen étlapokról remek ötleteket lehet meríteni reggelikre, vacsorákra, amelyek eléggé mostohagyerekei az étkezéseinknek Európának ezen a felén. Vajas kenyér, nem baj, ha már kicsit száraz, legfeljebb picit megpirítjuk, ha van még idő. Valamilyen felvágott, sajt, nyáron esetleg vinetta, paradicsom, paprika, hetente egyszer talán rántotta, és ennyi. Ezt szoktuk meg, ebben nevelkedtünk, sietünk, fáradtak vagyunk, nincs energiánk semmi kreatívra. Vagy csak egyszerűen merszünk nincs változtatni, mert a család rosszul viseli, ha valami nem olyan, mint régen.
Nálam külön mappában gyűlnek a reggelik és vacsorák, hogy amikor úgy alakul, és épp nem jut eszembe semmi, legyen hova nyúlnom ötletért. Mindenkinek javaslom, sokszor nem is kell recept, csak egy-két kulcsszó, kis rutinnal ennyi elég, s már lehet is nyúlni a kamrapolcra a hozzávalókért.
Ezek az ételek ráadásul akkor is jó szolgálatot tesznek, ha hirtelen vendégek érkeznek, és nekik kell három perc alatt sör-, vagy borkorcsolyát összedobni, vagy ha már unjuk az évek óta bevált előételeket, és újítani, elkápráztatni szeretnénk.
Persze, ilyen esetekre az is kell, hogy legyen otthon egy-két hozzávaló. Az alábbi halkrémhez olyan dolgokra van szükségünk, amelyekből néhányat amúgy is érdemes otthon tartani. Ilyen például a halkonzerv, 2-3 darab mindig van itthon. Általában saját levében (azaz sós vízben és nem olajban) eltett halat szoktam vásárolni, ezt jobban lehet variálni, több mindenhez jó. Olajat könnyebb hozzákeverni, mint kivenni belőle. Lime-ot is mindig vásárolok, hosszú ideig eláll, és a legtöbb étel – amibe egyébként citromot tenne az ember – egészen más ízt kap tőle: meglepetést okoz annak, aki kóstolja, mégsem kirívóan más, azaz a hagyományosabb ízek kedvelőinek is nagy valószínűséggel ízleni fog. Arról nem is beszélve, hogy ha a héját is belereszeljük, nagyon jól mutat. Mentából érdemes pár levelet lefagyasztani, de fedett erkélyen vagy lépcsőházban a telet is túléli. Tapasztalatom szerint szerencse kérdése, hogy a boltokban vásárolt növények megmaradnak-e, de ehhez a halkrémhez érdemes próbálkozni, ha épp nincs más kéznél.
Tehát mindenkinek csak javasolni tudom, hogy a családi halkrém, halpaszta, halpástétom recepteket ezúttal felejtse el, és próbálja ki az alábbi receptet. Amióta megláttam egy étlapon, nem győzöm elég gyakran készíteni.
(egigeropaszuly.blogspot.com)
Lime-os halkrém
Hozzávalók: 1-2 tonhalkonzerv (sós vízben eltett), 1 lime, kevés menta, só.
Elkészítés: A tonhalat villával vagy a kézi mixer habverőjével alaposan összetörjük úgy, hogy maradjanak benne darabok, de alapvetően krémes legyen. A lime héját belereszeljük, a levével és 1-2 teáskanál apróra vágott mentával ízlés szerint ízesítjük, ha kell, sózzuk. Pirítós kenyérrel tálaljuk.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!