
Fotó: Dorozsmai Endre
2017. január 30., 15:442017. január 30., 15:44
Az öntudatában már megingott székelységű Marosvásárhely után Sepsiszentgyörgy Székelyföld legpolgárosultabb városa. Ez több síkon érződik, beleértve a gasztronómiát is. Háromszék megyeszékhelyén nyílt meg az első valóban színvonalas hamburgerező, a Best Burger in Town, ami ez idő tájt Eleven néven fut. Ezen a helyen nyitotta meg kapuit az első világszínvonalú székelyföldi borbár, az Indivino is. (Ez nem azt jelenti, hogy ez a csúcsok csúcsa, hanem azt, hogy az illető egység bárhol a világon megállná a helyét.) Itt próbálkoztak talán első ízben magasabb áron magasabb minőséget és kreatív ínyencfogásokat adni éttermi szinten.
A Kastély Vendéglőről szájhagyomány útján értesültem, és meg is ragadtam az első lehetőséget, hogy személyes tapasztalatot szerezzek. A beltér elegáns, az asztalon fehér abrosz, esztétikus, igényes poharak, népi kerámia sótartó és szalvétatartó. Tetszett, hogy minden szék támláját a legfőbb székely szimbólumok, a Nap és a Hold bevágása díszíti. A kiszolgálás kitűnő, a pincér udvarias, tartásos. Külön kéréseinknek – a pirítóshoz fokhagymát, a salátához olívaolajat kértünk – azonnal eleget tett.
Az étlap ígéretes: már az is jó pont, hogy szakít a megszokott képlettel, miszerint a vendég választ köretet a feltéthez. Minden főfogás egy külön kompozíció, ezek között akadnak megszokottabb ételek, mint a (konfitált) kacsacomb (aszaltszilvás) lilakáposztával vagy sertésszűz petrezselymes burgonyapürével, de kínálnak több különleges fogást is: például rosé kacsamellet gorgonzolás rizottóval és narancsos balzsamecetes körtével vagy tintahalas tésztát garnélával és korianderrel.
A leves és előételfront is szakít a sablonokkal. Kínálnak konyakkal flambírozott garnélarákot citrusos almasalátával, sültpaprika-krémlevest balzsamecetes feketelencsével vagy füstölt pisztrángkrémlevest garnélával és édes chilivel.
Némi tanácstalanság után rendeltünk libamájpástétomot borlekváros birsalmával (27 lej), kakaslevest füstölt fürjtojással, roppanós kerti zöldségekkel (13 lej), kértünk volna fehércsokoládés mille feuille-t rumos mandulával, de az épp nem volt a konyhán, és ami kellemetlenebb, a helyette rendelt pirított grízhabbal „körített” kókusztejes csokoládékrémet sem tudták felszolgálni, de ez csak a rendelés feladása után derült ki. Végül keserűcsokoládés mousse-t ettünk vaníliás narancsmártással (15 lej), valamint mangómousse-t és málnamozaikot citrommal (14 lej).
A leves remek volt: végre nem túlfőtt, hanem roppanós, friss, julienne-re vágott zöldség került bele, a füstölt főtt fürjtojás pedig ötletes levesbetét. Ízlett a libamájpástétom is, ami jól harmonizált a birsraguval. Jók voltak a desszertek is, bár a mangó inkább püré volt, nem mousse, a csoki meg inkább ganache, de sebaj, ízre-tálalásra mindkettő hozta az elvárt szintet, s ami nagyon fontos, mindkettőhöz remek alapanyagokat használtak, a csoki prémium minőségű volt, a gyümölcspürék pedig mentesek minden szintetikus aromától.
Az itallapon szerepel néhány igényesebb sör, pl. Leffe Blonde, Paulaner és Weihenstephaner, s persze az elmaradhatatlan Igazi Csíki Sör, ami sajnos ottjártunkkor épp kifogyott.
A töményválaszték sem izgalommentes, szép választékot kínálnak a kiemelkedő helyi pálinkafőzdétől, a számos nemzetközi elismerést begyűjtött Potio Nobilistől: például birst, málnát és berkenyét, a single malt whiskey-k közül Lagavulin és Talisker szerepel az itallapon. A borlapot nem hozták ki (ezen érdemes változtatni, hiszen ki tudja, hány vendég kapna kedvet a borrendelésre, aki egyébként a sör felé orientálódna), nekünk pedig nem jutott eszünkbe kikérni, mivel éppen borkóstolóra igyekeztünk. A borlapot a világhálón sem sikerült fellelni.
Értékeltük, hogy tartanak házi limonádét, házi szörpöket, biogyümölcsleveket és frissen facsart narancslevet (2 dl 9 lej). Összességében kifejezetten jó hely a Kastély: megkockáztatom, hogy jelenleg a kézdivásárhelyi Borudvar mellett Székelyföld legszínvonalasabb étterme.
A francia Nemzetgyűlés első olvasatban elfogadta a Korzika autonómiájáról szóló alkotmánymódosítást, amely élénk politikai vitát váltott ki Franciaországban és az Európai Parlamentben is.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
szóljon hozzá!